Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

nelly3
4. dec 2013

@janka13587
no ja som si tiez kedysi nemyslela, ze to bude az taketo tazke, hlavne na psychiku, ale tiez bojujem a nevzdam sa tak lahko. ja mam tu cystu naplnenu krvou, takze ta sa da jedine operaciou dat prec, lenze tiez nie je dobre stale chodit na operacie, vzikaju zrasty atd. mne ju uz 3x odsavali, ale obal ostane a na 4 den uz bola opat naplnena krvou 😝

meca
4. dec 2013

Ahojte baby som po laparoskopii kde mi zistili endometriozu a som po polrocnej liecbe Visanne a teraz mi gynekolog predpisal HAK Desirett. Zacala som uzivat druhy blister, ale mam velke problemy s nohami a bojim sa trombozy. Mate s tym niektora skusenost..

leya
4. dec 2013

@lilila65 a aky druh HAK teraz uzivas?

meca
4. dec 2013

Desirett obsahuje to dezogestrel, ktorý bol aj vo VISANNE len to nechcem len tak vysadit

lilila65
4. dec 2013

@leya teraz uzivam Lunytta a toto antiko vyhrava

leya
4. dec 2013

@lilila65 vdaka za info 😉

lilila65
4. dec 2013

@leya ako prve mi chcel dat doktor Dienorette, ale od neho mi bolo hrozne zle, mala som aj hnacku aj som zvracala, od jednej tabletky, az tak velmi som citliva na tabletky, ale od tejto ani nepriberam

lilila65
4. dec 2013

baby a po operaciach vam lekary predpisuju Wobenzym? Posobi dobre na zrasty, na problemy s cievami a nie len na posilnenie imunity.

leya
4. dec 2013

@lilila65 ano, aj ja som brala wobenzym po operacii a na jar si chcem dat zase kuru 🙂 mne predpisali prvykrat v zivote antiku, a to jeanine, tak uvidim. este som nezacala brat, cakam na ms.

nelly3
4. dec 2013

@lilila65
a da sa to aj cez poistovnu na recept? to asi nie.

bernicka
4. dec 2013

Holky, potřebuji se vás zeptat na zkušenost. Tento týden začínám brát třetí balení Visanne a začali mi od pondělí nevolnosti, nezvracím, ale mám žaludek na vodě...přejde to jen po jídle a pak nanovo po určité době. Je to běžný příznak? Máte s tím někdo zkušenost?

lilila65
4. dec 2013

@nelly3 Wobenzym normalne kupis v lekarni, ale poistovna ti nic nepreplaca, ale mozes kupovat na kusky a tak ta to vide lacnejsie na mesiac, ja som to mala tak

lilila65
4. dec 2013

@bernicka ahoj, ja som tak tiez trpela, az nakoniec mi vypovedal zaludok a tyzden som potom zvracala, kym sa antiko dostalo von z tela, su ti tazke na zaludok, preto mas take potiaze. Radsej sa porad s lekarom o inej antikoncepcii, je ich strasne vela druhov a iste najdes to prave

bernicka
4. dec 2013

@lilila65 Když já neberu antikoncepci, ale hormonální léčbu vyvolávající přechod ☹ Malinko zle mi bylo jen na začátku léčby, ale ne celodenně. Tak se ptám na zkušenosti, zda to vymizí...nebo co by to případně jiného mohlo být ☹ Stačí, že mám teď problémy se zhoršenou štítnou žlázou.Uvidíme, za 14 dní jdu zase na kontrolu, tak to budu případně řešit (nechce se mi ale lék vysazovat). Ložisko se mi krásně zmenšuje...kdybych to teď vysadila, tak by to znamenalo, že by mi s velkou pravděpodovností mohli poškodit nějaký orgán, na který naléhá nebo i větší pravděpodobnost umělého vývodu, co mi hrozí ☹ Boj s touhle chorobou dokáže být pěkně zákeřný.

lilila65
4. dec 2013

@bernicka pardon som len rychlo citala, no to patri medzi neziaduce ucinky, najlepsie je poradit sa s lekarom, iste ti bude viediet nieco poradit na potlacanie nevolnosti

2013dolly
12. dec 2013

Potrebujem poradit,

V case zimy sa u mna niekolkokrat objavi unava ,slabost,potenie,niekedy skrabanie v hrdle.Som bez teploty,ale citim zvnutra akoby teplotu.Obvodna mi dala vysetrit krv,moc,vytery,vsetko bolo v poriadku.Neviem co mam stym robit,lebo je to pre mna neprijemne,stale na mna nieco lezie.Snazim sa jest vela jablk,kyslej kapusty,cesnaku,Mesiac dobre,po mesiaci znova.Poradte,mal niekto taketo problemy.

lilila65
12. dec 2013

@2013dolly ahoj a robili ti testy na funkcnost stitnej zlazy, bolesti hrdla sa tiez pridava k symptonom. Ja som s tim tiez trpela a 3 roky po porode mi to zistili.

1motilik1
15. dec 2013

Teraz som našla tuto temu ,tak vam napišem moju skúsenosť s endometriozou ktoru som mala na vaječniku.V roku 2010 sme sa s manželom chceli pokušať o druhe babatko, tak som išla pre istotu na kontrolu ku mojej gynekologyčke či je všetko ok.tak ma vyšetrila spravila aj sono a všetko bolo ok - vraj, ale dalši mesiac som už nedostala menzes tak som sa potešila že som asi tehotna, ale za 2 tyždne som menzes dostala a ktomu aj neskutočne bolesti v podbrušku ako keby kontrakcie posledne minuty pred pôrodom- tie ktore rodili vedia o čom pišem-,strašne som sa zlakla tak som išla ku gyn. a už mi tam na vaječniku objavila cystu 2cm.Nijako to neriešila a nikam ma ani neposlala, ale za mesiac pri dalšom menzes sa mi to zopakovala -stršne bolesti ,tak som už išla na Antolsku na pohotovosť, vtedy mi zistili ,že cysta narastla že už ma 4cm ale dali mi iba infuziu od bolesti a pustili ma domov,O mesiac zase to iste ,takže som zase musela isť na Antolsku a zase to riešili iba infúziou a pustili ma domov, Ale v tej dobe som sa už citila strašne zle ,stale som bola unavena a nič som nevladala robiť, skoro stale som len ležala,tak som išla naspeť a vtedy ma tam už nechali , mala som vysoky zapal v tele a vysoke hodnoty onkomarkery a na sone zbadali že cysta ma už 8 cm a vaječnik je totalne zdeformovany..2 týždne ma pripravovali na operaciu, davali mi antibiotika infúziou aby mi znižili zapal v tele a potom ma operovali ,samozrejme už to nešlo laparoskopicky,ale už museli spraviť rez a cely vaječnik aj s cystou vybrali, Po operacii mi moja operujuca lekarka automaticky predpisala hormonalnu liečbu na 6 mesiacov-vraj sa to takto lieči ,a ked som sa opytala či sa mi to nevrati tak povedala že ina liečba na endometriozu nieje ale vratiť sa mi to može .Po 2týždnoch som išla na kontrolu na Antolsku a mal službu starši gynekolog,a vtedy som sa mu posťažovala ,že aku mam smolu, že som chcela otehotnieť a namiesto toho som prišla o vaječnik a ešte ktomu mam 6 mesiacov brať hormony a citiť sa ako v prechode. A vtedy on jediny mi povedal že ak chcem otehotnieť ,nemam brať žiadne hormony ,že hned ako sa mi jazva zahoji,tak sa mame s manželom začať snažiť aby som čim skor otehotnela, lebo po operacii je vysoka šanca otehotnieť nakolko endometriozu vybrali a som zdrava.Vtedy ma tieto jeho slova velmi povzbudili a tak som aj spravila, žiadnu liečbu som si nedala a po zahojeni jazvi sme sa začali snažiť, aj som otehotnela ale v 9 tyždni som o babatko prišla,.Tak som si našla skvelu endokrinologičku ,ktora mi potvrdila, že v tehotenstve mi nepracuje štitna žlaza ako ma a preto som o babatko prišla. A ked zase otehotniem, tak k nej mam hned prisť a nasadi mi tabletky.aby som babatko udržala.Samozrejme som zmenila aj gynekologyčku,za iného doktora a ten mi povedal že som spravila velku chybu že som nezačala brať tu 6 mesačnu hormonalnu liečbu ale ja som mu vysvelila,že som zdrava, že nemam momentalne žiadne problemy, že cystu vybrali a že odmietam 6 mesiacov uživať hormony, ked mi nevie nikto zaručiť či sa mi to nevrati a či budem mocť potom otehotnieť.Tak sme sa dohodli , že aby som aspon po tom aborte počkala 6 mesiacov a potom aby som sa začala snažiť. Po 6 mesiacoch sme s manželom zase začali pracovať na babatku a hned na dalši mesiac som zistila že som tehotna,tak som išla aj endokrinologičke,ktora mi hned nasadila tabletky na udržanie a dnes už mame 18 mesačnu dcerku, ktorej sa velmi tešime. Ja si myslim že som spravila dobre ked som odmietla liečbu a dala som na moju intuiciu ,že sa mi to podari aj ked ma lekari odhovarali, možno keby som dala na reči doktorov tak by som ešte dodnes nemala druhe babatko.Chcem len povzbudiť všetky ženy, ktore maju problemy aby sa nevzdavali a aby pozitivne mysleli a hlavne verili, lebo ja som verila,že aj s jednym vaječníkom musim mať druhe babtko aj keby čo bolo a splnilo sa mi to.

ivec16
15. dec 2013

@1motilik1 mala si obrovske stastie a to, ze si nemala velky problem otehotniet... nech sa vam nadalej tak dari 🙂...

1motilik1
15. dec 2013

@ivec16 dakujem, ano mala som šťastie.

jaja9891
15. dec 2013

@1motilik1 ahoj,pribeh so stastnym koncom,ale vela robi aj to,ze uz si mala jedno dieta,ze si mohla otehotniet viac menej bez problemov... my sme sa o babo ani nestihli pokusit,ked som zistila,ze mam cysty na oboch vajecnikoch,operovali mi ich laparotomicky,ale zrasty mi neodstranovali vsetky... a podla lekarov prirodzene neotehotniem,a to mam obe vajecniky,cysty vyoperovane,v bruchu mnozstvo zrastov,neskontrolovane vajickovody a 8 mesiac kruto vyvolaneho prechodu v 24 rokoch... posielaju ma rovno na IVF,bola som na konzultaciu v dvoch centrach,v jednom mi vraveli,nech skusim prirodzen,v druhom,ze nemozem prirodzene otehotniet... tak si vyber co chces,co spravis lepsie...na umele nemam a prirodzene sa budeme snazit,ale zase ma strasia,ze si vycerpam vajicka,ze sa to vrati a pod..... co by si spravila na mojom mieste???

janemari
autor
15. dec 2013

@jaja9891 ja by som ti poradila teda aspoň IUI, to je lacnejšie ako IVF a je o niečo spoľahlivejšie resp. budeš mať väčšiu nádej ako pri prirodzenom snažení. Ale na margo všetkého, mne dávali šancu na úspešnosť pri IVF cca 13% a prirodzené snaženie 0 % a tri krát hádaj ako to dopadlo. IVF sa nepodarilo napriek tomu že vajíčko bolo jednotkové, v zápätí po neúspešnom IVF som otehotnela prirodzene.

jaja9891
15. dec 2013

@janemari no ono sa hovori,ze po IVF zeny otehotneju prirodzene,ze telo je nabudene z tych hormonov a IUI je zbytocne u mna si myslim,ved ide o to,ze len vstrieknu spermie do maternice,my mame spermie ok,aj maternicu,len vajecniky a vajickovody su otazne....

janemari
autor
15. dec 2013

@jaja9891 tak keď som bola na potvrdenie neúspešného IVF tak sme sa pýtali, či je možné,žeby som otehotnela prirodzene keď som bola napichaná hormónmi .Tak doktor povedal, že hormony sú už dávno vyplavené. A napriek tomu už ďalšia mrcha nedorazila 😀 Tak si daj urobiť prefuk vajcovodou,zistia,či sú priechodné,alebo nie. A ak sú tak skús IUI kým našetríš na IVF. Držím palce ,aby sa vám to podarilo akokoľvek a čím skôr.

jaja9891
16. dec 2013

@janemari dakujem velmi pekne,chcem ist na prefuk,resp. na HSG,ale v mojom okoli ho nerobia a na laparoskopiu uz nepojdem zbytocne.... pekne sviatky zelam 🙂

rks
16. dec 2013

@1motilik1 davas mi nadej, ze som urobila spravne 🙂 Odmietla som dalsiu hormonalnu liecbu, rozhodnut sa bolo velmi tazke. kazdy lekar mi povedal nieco ine :( ale verim, ze to dopadne dobre 🙂

1motilik1
16. dec 2013

Ahoj, velmi ti držim palce ,určite to dopadne aj u teba dobre, hlavne sa skus nestresovať, lebo stres je spušťačom tejto choroby .

1motilik1
16. dec 2013

@jaja9891 ahoj, neviem ti poradiť, pokial maš zrasty, tak to nieje dobre, ale ked operovali mna ,tak tam bolo viacej žien vo veku od 20_30 rokov koli cystam ale doktori sa snažili im aj tie zrasty odstrániť aby mohli čo najskôr otehotnieť, Ja som si davala robiť výpočet na počatie Jonašovi aby som otehotnela, takže neviem či by sa mi to podarilo tak rychlo keby som nemala tento vypočet doma .Velmi ti držim palce.

jaja9891
16. dec 2013

@1motilik1 tak niektore zratsy mi odstranili,ale nie vsetky,co ma aj hneva,oni spravili najnutnejsie a posielaju ma na umele,pre nich je to vybavene... ach jaj :( a o aky vypocet ide?

ivec16
17. dec 2013

@jaja9891 ani mne neodstranili zrasty -ziadne a hneva ma to... Uz sa s tym musime zmierit (mam oba vajecniky zrastene dohromady a umiestnene pod otocenou maternicou, medzi konecnikom a maternicom, stale sa mi robia cysty a tiez nas uz lenna IVF posielaju... Myslim, ze je nas tu viac takych. Jonasove vypocty sa zakladaju na postaveni polohy mesiaca, tusim ked je rovnaka poloha mesiaca ako ked si sa narodila, vtedy mas udajne najvyssiu sancu otehotniet, napriek tomu, ze v tedy nemas ovulaciu... (ak sa mylim, tak ma opravte, takto si to pamatam z nejakeho clanku 🙂) ale este si pamatam aj to, ze to vraj vychadza len zdravym zenam... - asi takym, ktore otehotneju hockedy