Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

1motilik1
17. dec 2013

@jaja9891 je to výpočet, kde ti pošle presne kedy maš plodne dni, ja som si to nechala poslať, lebo som sa bala že mi bude trvať dlhšiu dobu kým otehotniem s tým jednym vaječníkom, Skus si pozrieť , da sa to najsť v Googli len si zadaj : Jonáš z Máni, Prvý krat som si dala spraviť iba ten zakladny lacnejši na plodne dni, ale potom ked so v 9 týždni mala abort, tak som mu zavolala že či mi možu poslať dalši výpočet, ale už ten drahši kde mi vypočitaju aj vhodny termin na to aby som babo donosila a ešte som chcela aj pohlavie dievčatko, a poslali mi to dokonca zadarmo, Tak mi sme sa snažili presne podla tohto výpočtu a vyšlo mi aj dievčatko.Ale viem že žena by nemala mať žiadne komplikacie aby jej to vyšlo podla tohto jeho výpočtu.S kus si to pozrieť.

jaja9891
17. dec 2013

@ivec16 nechapem preco,ked uz musia zenu rezat,tak to nespravia poriadne a zo vsetkym :( och... ja mam vajecniky orezane,zarastene a prirastene k maternici vraj,ale ktovie,kde je pravda,co ozaj spravili a co nie...a n avypocty ja velmi neverim :(

ivec16
17. dec 2013

@jaja9891 tiez nechapem a tym vypoctom tiez neverim.., ja viem kedy mam ovulaciu, aj ju mam potvrdenu ovulacnym testom.., a nejde to... Chyba je niekde inde... Nie vo vypocte kedy na to hupsnut... A nemilujeme sa len cez ovulku, aby to tu niekto nenapadol, ze je to len strojene na vyrobu dietata a preto to nejde..,

jaja9891
17. dec 2013

@ivec16 no ovu testy tiez nemusia byt 100%... ale ako pises,skusate to hocikedy,kedy mate chut... my zacneme v novom roku a snad sa stane zazrak,aj ked mi nadej velmi nedavaju...

ivec16
18. dec 2013

@jaja9891 ano viem.... ja som si ovulku sledovala podla hlienu, krcku, prs a nalad 🙂.... ovulacnym testom som si len chcela potrvrdit ci sa nemylim a ovulacne testy mi potvrdili, ze sa nemylim... pouzivala som ich len dva mesiace, na potvrdenie, ze naozaj viem kedy mam plodne dni... no nam nadej tiez velmi nedavaju (udajne ked nas to prestane bavit cakat mame prist na to IVF)... a ja som s naladami ako na hupacom koniku... asi tak, ako moje hormony pred a po MS... ked ju dostanem som smutna a sklamana, nestastna, nervozna a plne rozhodnuta uz dalej necakat a ist na IVF... a ked je po nej, mam mnoho optimizmu, ze sa to predsalen este raz podari prirodzene, na to IVF sa velmi netesim, mam z toho obavy a na druhej strane je to sanca ako sa koncesne dockat... zachvilu zacnem depkovat, ze uz som stara na deti... resp uz teraz ma to obcas chyta, pretoze ten cas neskutocne rychlo bezi, a neda sa zastavit... i ked ja mam pocit, ze sa mi cas zastavil, dnom kyretaze po MA (stale je to ako vcera) a len roky pribudaju a neda sa to zastavit... myslela som, ze sa nam skor podari znovu otehotniet a ze to trosku utlmi bolest, ze prideme na ine myslienky a budem sa tesit z dietatka... miesto toho mi vsetci znamy, co sa este ani nechceli snazit oznamuju, ze budu coskoro rodicmi... tak ale aj to je zivot... oni zas maju ine problemy a bojuju s inymi vecami, ja dakujem Bohu za uzasneho manzela,viem, ze s nim to zvladnem...

jaja9891
18. dec 2013

@ivec16 tak to je hlavne,ze ta aj manzel drzi nad vodou,moj bol zo zaciatku hrdina,ale teraz to na neho dolahlo,je smutny,podrazdeny,nema na nic naladu,chut,nic sa mu nechce a ja som v umelom prechode,takze mi z toho paradne hrabe,potom sa len hadame,stale som nestastna a to nevravim o depresiach... to iste aj u mna,cas sa zastavil dnom operacie a zivot bezi akosi pomimo mna.... dni a roky pribudaju a kazdy sa vytesuje z deti,... aj ti,ktori ich nechceli :( sesterke sa teraz babo narodilo,este aj meno dala,take ake som ja chcela.... velmi ma to zranilo... ty mas tiez endo?ako dlho s auz snazite?

ivec16
18. dec 2013

@jaja9891 hej mam endometriozu, hormony som odmietla, bola mi voperovana endometricka cysta, ine loziska vraj nebolo vidiet, ale zrasty mam dost. Snazime sa 2,5 roka... Ked sme sa zacali snazit myslela som, ze som zdrava (naivne, lebo s cystami mam problem od 12 tich rokov), po pol roku sa nam podarilo otehotniet ale skoncilo to MA pri kyretazi mi zistili cystu, o 2 mesiace ma operovali (odkladali to lebo som bola stale chora, myslim, ze zo stresov, som mala stale herpes na pere vyhodeny) robili mi laparku ale pi nej som zacala krvacat do brucha, tak ma o 3 dni otvorili rezom (bolasom uplne KO- dostala som skoro liter transfuzky). Ked som sa trosku zotavila, a zacali sme sa opat snazit, dalsia cysta. Dalsia zakrok v narkoze, potom som suhlasila s HAK na 3 mesiace (predtym som nesuhlasila, lebo na endometriozu vajecnikov hormonalna liecba vobec nezabera, je tam velka recidiva a myslim, ze viac ublizi ako pomoze) HAK som dobrala presne 31.11.2012 cize symbolicky od noveho roka sme snazili a snazime opata staale nic. Uz to ze sa mi podarilo predtym otehotniet bol zazrak a mam pocit, ze kvoli tym operaciamsa moje sance rapidne znizili, kvoli dalsim zrastom... Presne ako pises, ludia co nechceli maju... C' est la vie...

jaja9891
18. dec 2013

@ivec16 No ja som donedavna nemala ziadne problemy,teda okrem bolestivej menstruacie,raz ma zacalo pichat v bruchu,gyn. mi dala antiko,ale ta nepomahala,bolesti sa stupnovali a musela som pod noc,avsak laparoskopicky sa im nedarilo,tak ma rezali :( vraj kvoli zrastom... mam ich tam plno,cysty vyoperovali,mala som na oboch vajecnikoch,ale zrasty vsetky nerozrusili,ine loziska vraj nevidela,ale netvrdia ani,ze tam nie su... vajickovody mi neskontrolovali.... takze nevediac do coho idem som suhlasila s injekciami a prechodom,velmi mi to odporucali,ale lutujem,ze som suhlasila s predlzenim zo 6 na 9 mesiacov...a potom ma posielaju na IVF,ale my sme sa este nepokusili,tak tomu chceme dat sancu prirodzene...mala som 23,ked mi zistili tie cysty a mnozstvo zrastov,cca rok predtym som bola na prehliadke a nic tam vraj nebolo,vsetko ok,krasna ovulka... a teraz :( och

ivec16
18. dec 2013

@jaja9891 no sme podobne na tom... Ja by som na tvojom mieste po liecbe skusila aspon pol roka... Vela zien co ma endometriozu otehotnie bez problemov, mozno budes patrit medzi tie stastne... Tak s tymi cystami to je osemetne, raz su tam a raz nie... Mozu aj spontane zmiznut... My mame trosku problem aj so spermiogramom, tak mozno aj preto sa nam nedari, tiez nemam skontrolovanu priechodnost u mna to nepokladali asi za dolezite, kedze som predtym tehotna bola.. Ale tak prefuknut to mohli ked uz som bola na stole...

jaja9891
18. dec 2013

@ivec16 no nie vsetky cysty musia byt endometriozne a minule som pocuvala jedneho odbornika, ktory povedal,ze endometrioza na vajecniku nikdy nie je sama,ze vzdy je tam aj iny typ... takze ratam s tym,ze ked neodstranili zrasty,tak ju ani nemohli najst a vidiet,mohla tam byt niekde skryta... a priechodnost vajickovodov moze byt tou endo kedykolvek znicena,tak ked nas rezali,mali to spravit poriadne,tak ma to hneva... a dr. mi vravela,ze mam prist na laparo,ked to chcem... dobrovolne isto nepojdem len tak...som rada,ze som sa dala teraz dokopy... no podla dr. to vraj nam nepojde :( ale ja dufam,ze ano ... musi,na umele nemam peniaze :(

chorucka
18. dec 2013

@ivec16 @jaja9891 precitala som si co pisete ja mam tiez endometriozu je to hnusna pliaga Baby ked pôjdete do centra neznamena ze hned musite ist na IVF poradia lepsie ako obyc. gynekolog maju lepsie skusenosti maju tam vela zien z endometriozou a cysty vam vysaju odspodu nemusite ist na laparku a aj prechodnost sa da zistit bez uspatia Ja mam za sebou 5x laparku a 12mesiacov v prechode a teraz si nadavam ze som nesla skorej do heliosu

jaja9891
18. dec 2013

@chorucka ja som bola v centre v KE,aj v MT,ale este pocas toho prechodu,v KE mi navrhli skusit,po troch mesiacoch hormonalny profil a az potom priechodnost ak budem chciet,v MT v ISCARE mi hned povedali kruto,ze ja prirodzene nemozem otehotniet,ze mam si prist hned vypisat papiere na umele,ze hned po prechode zacneme.... tak si vyber co lepsie spravis,moja gyn. mi odporuca skusit,pockat co bude po prechode a gyn. ktora ma operovala mi zase vravim,ze mam ist na IVF.... je to na nervy... a aj v prechode mam bolesti :(

chorucka
18. dec 2013

@jaja9891 ja som nemala v prechode bolesti bolo mi super Preco do iscare nemas lepsie helios tam robia stale aj cez sviatky od rana do vecera 20:00 lebo nie vzdy mozes ist cez tyzden pracovne tak do heliosu zajdes aj nedelu ako tebe pasuje Mne po operacii primar povedal ze mam pol roka skusat a ak nic tak do centra lenze mne sa nechcelo cakat a predlzovat si bolest Je vela bab co aj z endo otehotneli prirodzene a jednu tu poznam co jej lekar hnusne povedal a teraz ma chlapceka tiez sa chudatko natrapila co jej narozpraval bludy Ja by som uz necakala keby to bolo na mne a lutujem ze som nesla skorej

jaja9891
18. dec 2013

@chorucka ja som sa bola len informovat a helios je pokial viem drahsi,aj tak skoncim v KE... MT je pre mna daleko... a ty uz mas babo,ci sa snazite?neviem preco mam bolesti,som z toho na nervy,asi kvoli zrastom.... a skusime aj prirodzene a ak nie,tak umele,ved ani umele nie je istota,tiez je to bud alebo...

chorucka
18. dec 2013

@jaja9891 nemame babo No neviem ja mam celu pravu stranu prerastenu a nemam bolesti mna boli len endo ale mozes mat hocico Krajkovic povedal ze staci ze ti to zasiahne nejaky nerv a mas o bolest postarane Do heliosu chodi aj zo svidnika jedna co viem a aj zo Sobraniec a na izbe bola z nitri jedna ale je to vsetko o peniazoch ked si to nemoze clovek dovolit takberie co je blisie ja to mam okolo 100km jedna cesta ale neda sa nic robit ked chcem babo tak to musim zvladnut

akika
18. dec 2013

Ahojte, som rada, že som našla fórum s touto témou. Práve mi bola diagnostikovaná táto choroba 😖 Odporúčali operáciu. Nikdy som žiadne cysty nemala, ani žiadne problémy...Mám 2 deti, viac už neplánujem. Prosím Vás o radu, je nutná tá hormonálna liečba po operácii? Ak mi vyberú všetko čo pôjde...Máte skúsenosť? Vyliečila sa niektorá (že cysty nenarástli)? aj bez hormónov...? Počítala som na nete toho až až..Neviem, asi potrebujem povzbudivé slová..Ďakujem ☹

janemari
autor
18. dec 2013

@akika prečo ti odporučili liečbu?Väčšinou dávajú liečbu ženám,ktoré chcú otehotnieť,alebo ešte nemajú deti. Tak liečba by mala utlmiť chorobu na nejaký čas a potom sa pravdepodobne vráti späť. Pokiaľ nemáš zdrav.problémy tak ja na tvojom mieste neriešim operáciu,liečbu max.by som brala HAK. Kamoška to tak berie a zatiaľ kontroly ok, aj keď teda ona podstúpila liečbu,lebo plánovala dieťatko. Podľa mňa sa nemáš čoho bať problémy nemáš,detičky už máš a viac neplánuješ tak je v podstate všetko ok .S endoškou sa dá naučiť žiť.

akika
18. dec 2013

@janemari Problémy zatiaľ nemám, na preventívnej prehladke mi gyndoška nahmatala bolestivú hrčku, na ultrazvuku našiel cysty 2 a jedno pravdepodobné ložisko. Dosť to pri vyšetrení bolelo. Odporučil mi to vybrať, lebo to vraj bude rásť a bujnieť a bude mi to spôsobovať bolesti...Tak neviem..

janemari
autor
18. dec 2013

@akika tak ono je to o tom,rozrežú,vyberú,dajú liečbu,tá to na čas utlmí a potom zase začne od znova rásť a bujnieť, potom ťa budú znovu hnať na operáciu a tak dookola.V podstate pokiaľ budú vaječníky a hormony ,do vtedy nebude pokoj. Alebo to riskneš,nepôjdeš na operáciu,skúsiš upraviť stravu,nejaké bylinky a podobne a budeš dúfať,že to rásť nebude.Alebo sa podvolíš vôli lekára,pôjdeš na operáciu,potom liečba a potom čakať čo bude. Držím palce,aby to dobre dopadlo,nech sa akokoľvek rozhodneš.

ivec16
19. dec 2013

@chorucka chodim do car a odporucaju rovno IVF, dufala som a pytala aj na inu moznost, skusit len stumilku par mesiacov, no odpoved bola ze sa mozeme snazit aj prirodzene a ked nas to prestane bavit mame prist na IVF... Nic medzi tym (vlastne, ze ak chcem mozem este na jednu laparku kde skontroluju priechodnost, s tym vsak nesuhlasim). Viem ze existuje moznost skontrolovat vajicovody aj bez narkozy ale myslim, ze kvoli zrastom by to bolo velmi bolestive, tak to nam neodporucaju...

chorucka
19. dec 2013

@ivec16 ja mam zrasty na pravej strane mala som opu a ziadne bolesti som potom nemala a tiez Krajkovic povedal ze bolo taske sa tam dostat Mala som strach ze ake bolesti budu a tu nic 😉 Na bolest si das liek a prejde to lepsie ako laparka a dalsie zrasty potom z laparky

ivec16
19. dec 2013

@chorucka nepisala som o opu, mne uz robili aj punkciu cysty, robili mi to v narkoze... Ale prefuky ak mas upchate vajicovody bolia...a punkciu ti spravia len ak nejde o endometricku cystu...

ponozkazt
21. dec 2013

baby tak aj ja mam potvrdenu tuto diagnozu v dost pokrocilom stadiu, nemohli to pri laparke vobec vypalit .. Liecba ma caka az po sviatkoch, ale chcem sa spytat, aku liecbu ste maôli vy? Naozaj sa vacsinou dava hned antika? Vsak to obsahuje kopu estrogenov a pri liecbe by malo ist o opak, obmedzit estrogeny .. Ja neviem momentalne co urobit .. Podstupit liecbu u svojho gyndosa, ktoremu po 2 rokoch "liecby" prestavam verit, alebo na surovku ist do centra a obist ho .. Vymenit ho moc nechcem, kedze v nasom regione je to s gynekologmi dost slabe a tento moj patri k najlepsim, len mi uz akosi nesedi .. tazka dilema na Vianoce ..

chorucka
21. dec 2013

@ponozkazt antika na endometriozu je gestagenova nie estrogenova alebo skus proveru Co bude lepsie pre teba Ja som bola dnes na ET 🙂 Tiez mam tej endo uz pokrk

ponozkazt
21. dec 2013

@chorucka No ja som pomaly uz zufala z toho, ze roky sa nam nedari otehotniet bez priciny, teraz mi zistia toto, par mesiacov zas antika, o chvilu 30 na krku .. Myslela som si, ze horsi rok ako tento uz byt nemoze, asi som sa mylila ..

jaja9891
22. dec 2013

@chorucka no ja som este v tom prechode,vraj by som bolesti mat nemala,cysty vyoperovali a dalsie loziska nevideli,ale isto niekde budu :( a bojim sa co bude,ked nabehne cyklus,pravy vajecnik ma boli stale,mozno aj tie zrasty niekde nieco tahaju,predtym ma nikdy vajecniky neboleli,az odvtedy,odkedy viem,ze mam cysty...a skusime prirodzene a potom uz len IVF ostava...preco ti nedavaju nadej na prirodzene?ved ked vsetko mame a funguje.... v com je ten problem?zrasty si nerozmyslala nechat si rozrusit este?ja by som chcela aj priechodnost skontrolovat,ale pomocou HSG,nechcem dalsiu operaciu....

chorucka
22. dec 2013

@jaja9891 na poslednej laparke sa im nedarilo zrasty rozrusit a dalsie lap uz nechcem mam toho uz pokrk Prirodzene neviem preco sa nedarilo a manzel ma therozoospermie ci ako sa to vola tak racej umele a mala som uz aj bolesti dost tak nechcela som cakat

jaja9891
22. dec 2013

@chorucka tak moj manzel m azatial spermiogram ok,ja som mala laparotomiu,vraj kvoli zrastom nemohli odstranit cysty,resp. dostat sa k nim.... j auz niec neviem a nechapem... bojim sa,co nas caka,bol to tazky rok , ale do noveho chcem vstupit s nadejou... snad sa uz coskro budeme obe tesit z maleho uzlicka....

ivec16
24. dec 2013

@ponozkazt na tvojom mieste idem rovno do centra, ak sa uz pokusate o babatko dlhsie a teraz ti zistili endometriozu, chod rovno do CAR... Nepodstupuj liecbu, iba ak by ti ju odporucili v centre ale myslim, ze ti skor odporucia rovno IVF... Drzim palce

mishell_1
26. dec 2013

Ahojte, mam 19, endometriozu este nemam diagnostikovanu, no zatial len podozrenie. Bolesti som zacala riesit iba pred mesiacom, takze pripadna diagnostika este potrva. Gynekolog mi predpisal nazaciatok na tri mesiac HAK, pred vianocami som bola unho znovu a nasiel mi cystu, no povedal ze ta by nemala sposobovat bolesti, mam prist o dva mesiace a ked krce neprejdu tak to bude treba riesit laparoskopicky. Onkomarker som mala 6, co je v norme.

Chcem sa vas opytat, hlavne tych, ktore ste brali HAK a endometriozu ste nemali este diagnostikovanu. Ako ste na nu regovali? Mali ste aj pri uzivani HAK bolesti alebo nie? znamena to ze ak bolesti uz nebudem mat, tak endometriozu nemam? ak bolesti prejdu, bude to fajn... no nechcem brat HAK dlhodobo, nanajvys tak polroka, antikoncepcia pricinu bolesti nevyriesi len potlaci priznaky.

Taktiez mam dost posunutu maternicu doazadu, co tiez moze sposobovat tie krce, no to by som mala uz od zaciatku co mam kramy, ale to sa v mojom pripade vylucuje, lebo prve tri roky som ani nevedela co to krc je, potom to prislo z nicoho nic a teraz sa mi to posledny rok a pol stale opakuje 😠

Ak by ste mi niektora z vas odpovedali na otazku vyssie, tak by som bola velmi vdacna, prajem pekne sviatky 🙂