Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

kveta
26. dec 2013

@mishell_1 Mala som endometriozu, od puberty krute menstruacne bolesti. HAK ich velmi zmiernila. Endometriozu HAK nevyliecila. Zacni uvazovat nad skorym materstvom, ak Ti potvrdia endometriozu, lebo cim dlhsie ju zena ma, tym mensia sanca otehotniet.

mishell_1
26. dec 2013

@kveta dakujem za rychlu odpoved 🙂 no len potom tomu velmi nerozumiem, ked HAK potlaci priznaky, teda nebudem mat bolesti, tym padom gyn. nebude mat dovod posielat ma laparoskopiu, a nebudu mi moct povedat ci endometriozu naozaj mam alebo nie, a aj keby som ju nahodou mala tak nad dietatom nemozem ani uvazovat lebo ma caka 5 rokov na VŠ a momentalne nemam ani priatela ☹

janemari
autor
26. dec 2013

@mishell_1 ahoj, mali sme tu teraz už mamičku, ktorej zistili endošku,myslím mala 17 rokov. Vtedy ej povedali ,alebo bude mať hneď deti,alebo nech zabudne,že sa jej to niekedy podarí. Bola vtedy v maturitnom ročníku a priateľa mala len krátko. Teraz je už mamičkou 🙂
Okrem toho mám kamošku má už cez 30 rokov ,enošku už aj v črevách, keď jej to zistili nemala ani priateľa ,brala polročnú liečbu, počas nej si našla priateľa,plánovali rodinu no tragicky zahynul. Teraz berie HAK a bude ju brať kým nebude plánovať bábetko.
Takže ak nechceš ísť na laparoskopiu tak ber aspoň HAK tá potlačí endošku, nebudú sa ti tvoriť nové ložiská a časom uvidíš ,ako sa veci vyvinú. Dá sa mať aj dieťatko aj študovať VŠ. Tak sa nevzdávaj,držím palce.

kveta
26. dec 2013

@mishell_1 Je otazne co je pre Teba v zivote priorita. Ci byt matkou alebo vystudovat bez dietata a ostat mozno neplodna..

martinkatinka
27. dec 2013

@mishell_1 nevešaj hlavu, ak ťa posielajú na LSK, tak choď, potom budeš naisto, či je to endo alebo nie... a potom sa od toho odpichneš.... ale poviem ti, budeš sa musieť rýchlo rozhodnúť, čo je pre teba prioritou, lebo tu sa nedá čakať rok-dva. A druhý môj názor, mať dieťa v 19 rokoch nie je zase strašne skoro, ak si na to psychicky pripravená... mladé aj telo to lepšie zvládne, ja som mala malého v 28 a stále si hovorím, možno keby som nevymýšľala a mala dieťa skôr, nemusela som mať takéto problémy...

mishell_1
27. dec 2013

no najprv sa uvidi ako budem regovat na HAK a potom sa pravdepodobne bude uvazovat nad laparoskopiu... niezeby som nechcela ist na laparoskopiu, nemam strach z nemocnice ani doktorov, narkozu urcite zvladnem, ved som mlada... ide skor o to, aby som sa uistila, ze ten dovod na zakrok tam vazne je, sice mam skoro vsetky priznaky, ale ktora zena nema problem s krcmi, bolestou noh, krizov atd.? skoro vsetky a keby mali kazdu hned posielat na laparoskopiu to by bolo 😀
dnes som mala znovu krce, a to sa mi este nestalo, aby som mala bolesti ked nemam kramy a v najblizsich dnoch ani nemam mat, mozno to je z HAK, ale ked uz mam do seba pchat to umele svinstvo, tak by som cakala aspon bezbolestny priebeh 😠
co sa tyka tehostenstva tak je este skoro nad tym rozmyslat, ked este neviem ani na com som, a aj keby nahodou prislo na to rozhodovanie, tak si vyberiem radsej hormonalnu liecbu, mozno som fyzicky na dieta pripravena ale psychicky urcite nie, ved ja som este take dieta - teda zmyslanim 🙂 a keby som nahodou pre dieta rozhodla tak by som sa poriadne nevenovala ani jemu ani skole, a to si nechcem ani predstavit ako by taka odbita vychova dopadla 😒 chapem ze mi chcete poradit, ale neda sa mat dieta za kazdu cenu

martuskaabcd
27. dec 2013

ahoj ja som mala endometriozu zistenu v 20-tke,bola som na operacii potom liecba,narodil sa mi syn 🙂 dnes ma 11rokov 😉 ja mam 38 a v marci sa mi narodil druhy syncek ten ma 9mesiacov 🙂 lekari mi povedali ze asi nikdy nebudem mat deti 🙂 no a mam dvoch krasnych anjelikov 🙂 medzi tym som bola uz asi 3-krat na laparoskopii,da sa to vydrzat,bola som na jednodnovej gynekologii 🙂 urcite na tu laparoskopiu chod,budes vediet naisto ci ju mas 😉 drzim palce

sherny
27. dec 2013

prepáčte, že sa Vám miešam do diskusie..ja mám 30 rokov, s mm sa snažíme vyše 5 rokov, minulý rok mi zistili pri laparke endometriozu...máme za sebou 4 IUI a 2 IVF stále nič...takže toľko náš príbeh ☹....máme ešte jeden pokus na IVF, ten bude úspešný 🙂 ..raz sa musí aj na nás usmiať šťastie ...

martinkatinka
27. dec 2013

@sherny prajem ti to... a možno sa aj medzitým pošťastí prirodzene... aj to sme tu už mali, však @janemari 😉

martinkatinka
27. dec 2013

@mishell_1 endo sa diagnostikuje laparoskopiou... takže pokiaľ neabsolvuješ toto, tak nevieš v podstate čo ti je a naozaj sa netráp ešte tým, čo bude, až budeš mať výsledky histológie, potom sa rozhoduj... HAK je strašná chémia, svinstvo, ja som mala kadeakú, aj dva krát umelý prechod, keď mi pichali injekcie do brucha a potom som si povedala, že už nič, nič nechcem... ale bohužiaľ, bez toho som dlho nevydržala a len som sa trápila... ja už len čakám, že kedy doktor povie dosť a pošle ma na hysterektómi, lebo druhé dieťa som sa rozhodla neskúšať, veľké riziko vykrvácania... a už sa nechcem trápiť, ak nám bábo "odíde" ☹

sherny
27. dec 2013

@martinkatinka pri našom prvom IVF nám doky povedal, že u nás to prirodzene nepôjde ☹ ☹ mávam anovuláky, cysty, dlhé cykly, k tomu nábeh na PCO, proste rozprávka ☹ ☹

martinkatinka
27. dec 2013

@sherny ale zázraky sa dejú a ja som sa na ne spoliehala... pozri, mne doktor povedal, že mám 4 percentnú šancu otehotnieť prirodzene / neviem kde na to číslo prišiel/ a doma mi spí tá malá štvorpercentná šanca a má už 2,5 roka a volá sa Samko 😉

sherny
27. dec 2013

@martinkatinka no po tyx premarnenych rokoch clovek prestane verit na zazraky ☹

janemari
autor
27. dec 2013

@sherny ja ti poviem, že mne nedávali absolutne žiadnu šancu na prirodzené otehotnenie a na IVF dávali šancu tak 13%, mali sme myslím 10 oplodnených vajíčok a z toho zostali len 2ks a aj to len jedno jednotkové-čiže najvyšia kvalita a neuchytilo sa mi. Následne som otehotnela prirodzene, čo nechceli veriť ,keď som volala do centra,dokonca pri mojich gyn. problémoch aj doktorka hovorila,že sa tešiť budeme až keď bude na svete.A malá má už 2,5roka. Okrem toho mám kamošku, anovulačný cykly, PCO vaječníky jej muž mal spermiograf katastrofa 1% spermií ok a otehotnela prirodzene.Takže lekári sú lekári,ale príroda si urobí svoje.

sherny
28. dec 2013

@janemari.... dakujem za tv.povzbudivé slová...máme podobný scénar...prvé IVF sme mali 4 oocysty, zostalo jedno, vložili na 3 deň a nič...druhé IVF sme mali 15 oocystov, zostali dve, a dve sme aj vložili na 5 deň, a boli to blasty a nič.....mm je v úplnom poriadku, to ja mám všetko možné zlé....snažíme sa aj doma, ako sa len dá...aj genetiku sme si dali spraviť a všetko máme ok.....každý mesiac folikulometria.... ☹ ☹ ..ale Vám moc gratulujem, že sa Vám to podarilo 😉

indiga123
28. dec 2013

Dievčatá ak mi budete niekto vedieť odpovedať budem rada:
1. na viacerých miestach som čítala že HAK lieči?, zastavuje?, endometriózu. Prečo je to tak, veď keď žena berie HAk tak má tiež menštruáciu a práve počas menštruácie sa zanáša sliznica maternice tam kde nepatrí?
2. Sú tu dievčatá ktoré po laparoskopii nemali hormonálnu liečbu a endo sa im nevrátila, myslím skôr cysty sa im nevrátili?

jaja9891
28. dec 2013

@indiga123 ahoj,tak na prvu otazku ti odpoviem tak,ako som to mala ja.... brala som HAK nepretrzite,aj tri mesiace vkuse,potom som raz vysadila,dostala mrchu a znovu... avsak ja som uz mala velke bolesti a cysty,tak som musela pod noze a teraz som uz 8 mesiac v umelo vyvolanom prechode... potom sa budeme snazit o babo,ale bez HAK asi neostanem,aj ked nechcem to svinstvo,ale neviem ako bude moja endo reagovat,ked nabehne cyklus....

gagik
28. dec 2013

baby mali ste niektora ako priznak enometriozy špinenie v strede cyklu. Ja mam endo a po ovulacii spinim hnedym vytokom štvrty den. Najskor som myslele ze je to ovulačne špinenie, ale zdasa mi to už dlho, nikdy doteraz nsom to nemala. Som objednana k Dr. ale bojim sa. Moze to byt prejav endo?

janemari
autor
28. dec 2013

@gagik ja som mala pár krát špinenie pri ovulácií.

janemari
autor
28. dec 2013

@indiga123 tak čo sa týka HAK vysvetlila mi to kamoška doktorka. HAK ti upravuje hormony a tie spôsobia to ,že nemáš ovuláciu a kedže nemáš ovuláciu, nemôžeš mať ani menštruáciu, teda máš síce krvacanie,ale nie je to pravá menštruácia. A preto je vidieť zmenu pri klasickej mrche ide von aj výstelka maternice,krvácanie je silné,máš npr. bolesti kedže sa maternica sťahuje a vypudzuje stielku. Pri braní HAK máš krvácanie ale je podstatne slabšie a aj farba krvi je iná.JE to skrátka krvácanie navodené len hormony z liekov. A máš HAK pri ktorej mrchu vôbec nemáš.Takže k tej HAK toľko.

ratatatata
28. dec 2013

@indiga123 je to velmi individualne. Endo sa vratit moze aj nemusi. Mne ju vybrali, teraz ju mam inde. Hormony neberiem - vraj je to poriadne svinstvo s tazkymi vedlajsimi ucinkami. Beriem len kyselinu listovu a myslim, ze mi to potlaca priznaky, ale je tam potvora. Doktor povedal, ze mam otehotniet a ono sa to vylieci, inde som citala ze sa to aj po porode vracia. Myslim, ze je to organizmus od organizmu ine. Treba dufat.

bernicka
28. dec 2013

@indiga123 Ahoj, koukám, že holky odpověděly už na první Tvůj dotaz. U HAK jde prostě o to, vyvarovat se menstruaci a brát tyhle léky nepřetržitě. K Tvé druhé otázce, hormonální léčbu (myslím tím uměle vyvolaný přechod) většinou nasazují u žen, kde nemohly všechno vybrat a tím se ložiska jakoby vysuší a zároveň jsou více zaměřeny na léčbu než HAK. Tam, kde vybraly vše, je zbytečné tuto léčbu nasazovat (pokud tedy se plánuje těhotenství) nebo ji nasadí hned, jakmile se objeví první příznaky. Kdesi jsem četla, že endometrióza se může vrátit po těch třech měsících bez jakékoliv léčby a vrací se 3-4 ženám z 10....tohle už je fakt o náhodě. Nikdo návrat neovlivní, maximálně se vyvarovat věcem, které ovlivňují výši estrogenu v těle (ovlivňuje nárůst děložní sliznice a tedy i ložisek), zpomalí to tak případnou tvorbu ložisek.

tojekrasa
28. dec 2013

@mishell_1 Ahoj, ja mám endometriu na maternici...mala som ju tam roky, ukrutné bolesti pri menštruácii, mala som chuť šplhať sa po stenách, doslova :( Dokonca som sa budila v noci zo sna, keď mi prestali účinkovať analgetiká (normálne ma tak bolelo brucho, že sa mi snívalo ako ma niekto vraždí...pichá nožom do brucha, no sila, vážne...) A mávala som bolesti 6 dní zo siedmich čo mi trvala menštr. Stávalo sa, nie často, že som mala kŕče a niekedy aj migrénu počas ovulácie, ale to len pár x do roka. Ako som písala vyššie, mala som ju tam a nevedela o nej. Resp.moja gynekologička ju tam nevidela (ani keď mi robila vnútorné sono) a keď som jej opisovala aké bolesti mám, tak mi len povedala, že si mám kúpiť lieky proti bolesti, vraj je to normálne. No a samozrejme mi doporučovala HAK, aj keď som bola bez partnera, že budem bez bolesti a aj pleť budem mať lepšiu. Stálo ma to nemálo peňazí, ani pleť lepšia, jedine bolesti miernejšie. Až keď mojej mame zistili rakovinu prsníka a ja som zo strachu po mojej doktorke žiadala prezrieť odborne prsníky, sono a pod...a ona to brala na ľahkú váhu, rozhodla som sa zmeniť doktora. Po 15 rokoch! Teraz viem, že som tak mala urobiť už dávno. Pchala do mňa hormóny, tvrdila mi, že je to pre mňa najlepšie...a už od sedemnástich. Chvála Bohu, aj napriek endometrii mám dieťa, zdravú a krásnu dcéru a rodila som ako 32 ročná. Takže sa podľa mňa nemáš kam ponáhľať. Práve som ti chcela napísať, že mám kamarátky, čo brali roky HAK a kvôli tomu majú problém otehotnieť. Roky telo "klamali" a potlačovali prirodzený hormonálny vývoj...no a teraz nie a nie počať dieťa. Ja som našťastie brala HAK len pár mesiacov, radšej som si tých 6 dní do mesiaca dala niečo od bolesti ako sa pchať 28 dní hormónmi.. No je to len a len tvoje rozhodnutie...či HAK alebo nie. Ja som proti 🙂 Len toľko a mať dieťa, keď nemáš vzťah ani perspektívu do budúcna!? Ja som vydatá a manžel, rodičia a svokrovci pomáhajú...no byť slobodnou matkou z vlastného rozhodnutia v tvojom veku mi príde zbytočne unáhlený krok (som tu čítala ako ti to niektoré maminy podsúvajú).

tojekrasa
28. dec 2013

@sherny držím vám palce, veľa robí psychika... ste mladá a príroda je všemocná, len jej treba občas trochu pomôcť 🙂

sherny
29. dec 2013

@tojekrasa dakujem za podporu, ale už taká mladá nie som...aj doky mi to stále hovorí, že vajíčka nebudem mať donekonečna. ☹ ..ináč mne doky povedal, odborník z BA, že endo sa vyliečiť ani odstrániť nedá...a že to je náš najväčší problém prečo sa nám nedarí otehotnieť...

tojekrasa
29. dec 2013

@sherny ja som mala šťastie a napriek tejto diagnóze som otehotnela a prirodzene...držím vám palce

mishell_1
2. jan 2014

@tojekrasa dakujem za tak rozsiahlu odpoved 🙂 ja som tiez proti HAK, sice sa mi teraz dost upravila plet, mala som ju fakt hroznu (len neviem ci to je HAK alebo kvalitnym kremom z biodermy co som si nedavno kupila 😀 ) vyskusam ju len na pol roka, verim ze tak kratky cas mi to nejak velmi neuskodi, a potom skusim radsej nejake silnejsie lieky od bolesti, kedze tie volnopredajne mi skoro vobec nepomahaju, viem ze to nie je riesenie ale snazim jest zdravo, ziadne maso, mliecne vyrobky len vynimocne, sportujem sice nie profesionalne ale tak snazim sa aspon parkrat do tyzdna... a uz neviem ako sa da tomu viac zmenou zivotneho stylu pomoct, bez liekov to niekedy nejde ☹

neviete mi povedat ci moze suvisiet otocena maternica s endometriozou? ja ju mam posunutu dozadu ku konecniku (aspon viem z coho ma stale bolia krize 😠 ) a nasla som dost vela clankov v anglictine, ze to moze byt sposobene aj endometriozou, no v tych slovenskych clankoch sa o tom vela nepise, tak neviem...mate s tym niektora osobnu skusenost?

tojekrasa
2. jan 2014

@mishell_1 Aj ja som mala alebo ešte mám nejak inak maternicu položenú....aspoň čo mi lekár hovoril... No a čo sa týka liekov, roky som užívala Ibuprofén proti bolesti, ale to tak na 4 hod max zabralo. Neskôr som si začala kupovať Nalgesin a ten mal účinok aj 12 hodín, takže som ich nemusela jesť toľko a asi sú aj šetrnejšie k žalúdku (Brufen vraj časom leptá steny žalúdka)

mishell_1
3. jan 2014

@tojekrasa mne najviac zatial zabral Novalgin, raz sme nemali doma nic ine, tak som vyskusala a preslo ma to za par minut, no balenie uz doslo a v lekarni mi ho nepredali, lebo je na predpis, tak som ich pytala to najsilnejsie, co maju 😀 takze mi dali ten Nalgesin, a zaucinkoval mi az po tretej tabletke a vecer sa vsetko vratilo, mozno aj preto ze som si ho dala az ked bolo najhorsie, stale sa chcem hrat na hrdniku, ze ja to vydrzim aj bez tabletiek 😅 ale davat si tabletku uz hned pri prvom krci tiez nie je riesenie, ked to niekedy prejde aj samo... no pecen si este uzije 😀

tojekrasa
3. jan 2014

Tak mne nikdy kŕče samé neprešli a tiež som mala problém, že keď som si dala liek neskoro, tak nezabralo nič.. Ja som si veru dávala tabletku radšej už pri prvom kočí. :(