Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

lucy778
20. dec 2009

Ahojte,

nejako nesttíham teraz koníka 🙂 , už sme konečne presťahovaní v našom byte, včera som tam celý deň upratovala, večer ešte nákupy, no hotová som bola. Tááák ma bolia ruky 😀
Zajtra idem na folikulometriu a pregnyl.

Jane - držím ockovi prsty zajtra, aby všetko dobre dopadlo!

Miminap - fajn, že si zmenila trochu prostredie, prídeš na iné myšlienky. Aspoň, že tá mrcha nebolí....

inak vítam nové členky a všetkým prajem pekný večer! 🙂

katrin21
20. dec 2009

evickaslniecko: pol rocna liecba ti nedostane vajecniky do kondície..
Cielom liecny je pravy opak - ide vlastne o chemicku kastarciu vajecnikov, kedy sa ovlyvni hormonalne tvorba hormonov ( tusim v hypofyze, podmozgovej zlaze... ci kde.. proste v mozgu, kde sa v tej zlaze tvoria hormony - tam sa to riadi) tak, ze sa dostanes vlastne akoby do prechodu.. jednoducho zastavia ińjekciami( nejakymi antagonistami gonado... neviem co..... ) cinnost vajecnikov. To preto , aby si nemala menzes a aby sa vysusili loziska a prip. uspala endo.. akoby taky reset vajecnikov.. liecba ma vedlajsie ucinky citelne hlavne ako navaly tepla, trpnutie ruk, suchost posvy( bez gelu ani na krok, cista sahara 😀 ), JAsom mala tieto. A este som bola nervozna a nemohla som dobre spavat, to aj skrz tie navaly.. a pod...
ja som ju mala len 3 mesiace, viac som to nevydrzala. Su na to rozne injekcie, ja som ala Diphereline, niekto ma Zoladex, Lucrin, Decapeptyl.... je to rozne..
Je len na tebe, ci si liecbu das... ja som moc nechcela, ale primar ma prehovoril, ze vraj hazardujem so svojim zdravim, ak si ju nedam.. tak preto som spravila kompromis, ze len na 3 mesiace, nie na 6.

yukki
20. dec 2009

Tak isto rozmýšľam aj ja, a zajtra idem na poslednú, tretiu. Viac ani pich. 😠

tulipanike
21. dec 2009

ahojte 🙂

jane, drzim vela palceky, nech vsetko dopadne dobre, a nech miozete byt vsetci na vianoce spolu doma 🙂

novym endackam drzim takisto prsteky, aby sa tu neohriali dlho, a aby sa im coskoro podarilo otehulkoviet 🙂
musime tu endometrizu porazit, ci sa jej to paci alebo nie 🙂

evickaslniecko
21. dec 2009

Ahojte 🙂 , dakujem za odpovede. Vidim, ze niektore mate babatko, ak sa mozem opytat tak ako a kedy sa vam to podarilo? A keby som vobec neabsolvovala tie injekcie, ci mozem otehotniet? Asi nie, co? ☹

Ak mam byt uprimna, ked vidim, ze kolko z vas to absolvovalo tak asi pojdem a prezijem to. Nebojim sa priznakov, ale skor toho ze si oddialim moznost otehotniet alebo ze nebudem schopna vyprodukovat vajicka, ak by hrozilo umele oplodnenie, ze mi to velmi poznaci moj organizmus. Kazdy pribeh, rada mi pomoze. Uz mam len dva dni na rozhodovanie.

Drzim babam, co su v nemocnici prsteky, viem presne, co citite. Ja tesne pred svadbou som to absolvovala, vtedy ma ale potreba dostavit sa na svadbu velmi drzala nad vodou a hlavne rodina, aki boli uzasni.

Drzkajte sa zatial. E.

majkal
21. dec 2009

evicka: .... ja som mala tiez tieto pochybnosti, dokonca aj po injekcii som trosku "lutovala" ze som mohla este mesiac, dva pockat, ci by sa to po laparke napokon predsa nepodarilo .... ale dala som sa na to, tak už to dotiahnem dokonca a uvidíme. Z toho nekonečného čakania na tehu som už bola poriadne unavená a s každou ms znechutená ... tak už ten polrok vydržíme ... s nádejou, že potom sa to podarí 😉

tulipanike
21. dec 2009

evicka, ja som liecbu neabsolvovala, ale ja som zas iny pripad - my sme nechceli hned babo, takze preto sme s liecbou nerobili nic, lae normalne mi predpisal antikoncepciu......no a po dvoch rokoch uzivania sme si povedali, ze uz sme dost dlho spolu, a ze podme skusit babo, tak sme to skusili, a nastastie sa podarilo 🙂

brunetka0
21. dec 2009

Evička, ja by som ešte mesiac, dva max.tri počkala, teraz si po laparke,máš veľkú šancu otehotnieť aj s endo.
Takto to povedal mne doktor, ináč veľký odborník! Ja sa budem držať toho čo mi povedal, teraz mám ovuláciu tak sa snažíme... Aj bez liečby je šanca normálne otehotnieť, je to o šťastí... Dúfam, že sa zadarí normálne a nebudem musieť ísť na insemináciu. Maximálne dôverujem svojmu doktorovi, aj to je potrebné!!!

vanesska
21. dec 2009

ahojte kocky,

evicka... vidim ze mas pred sebou dolezite rozhodovanie...
takze moj nazor a skusenost.... ja som po laparke pred 3 rokmi kde mi odstranovali dost velke endo cysty z oboch vajecnikov dostala na vyber bud liecbu alebo mimino... kedze sme vlastne na mimcu este pred zistenim endo pracovali tak sme po operacii chceli pokracovat takze mne doki hned povedal ze mi liecbu davat nebude ked chceme babo a aby sme zacali hned na tom pracovat ze po laparke kde mi robili aj priechodnost vajickovodov a bolo to vsetko ok aj manzel je ok toto bola pre nas lepsia volba... podotykam ze ten doki co ma operoval je tiez velky odbornik na endo...
ale nam sa to bohuzial ani po operacii nepodarilo skusali sme rok a nic pritom sme obaja ok az na tu moju endo... medzitym sme navstivili CAR kde mi doki povedal ze pre mna je najvacsia sanca IVF... ale my sme si to nejako nechceli pripustit stale sme verili ze sa nam to podari prirodzene a tak sme skusali dalej.... potom som isla este na kontrolnu laparku kde bolo vsetko ok endo nebola a vajickovody priechodne takze opat sme skusali dalsi rok bezvysledne (tu kontrolnu laparku by som si dnes uz tiez odpustila bolo to viacmenej zbytocne)
este sme raz skusili aj inseminaciu tiez neuspesne no ale bohuzial kym sme si konecne pripustili ze IVF je asi pre nas jedina moznost ako sa dostat k miminu a ze uz dlhsie cakat nechceme tak sa mi endo vratila na oboch vajecnikoch... 😠 vtedy som si nadavala ze som mala ist na IVF uz skorej lebo teraz mi hrozila dalsia operacia kedze moj doki hovoril ze teraz ked mam endo spat a rastie ma na IVF nezoberu pritom ziadost som uz mala akurat schvalenu... bola som nastvana sama na seba ze sme stale dufali a natahovali sme to aj ked nam v CAr hovorili ze mame malu sancu na prirodzene otehu kvoli endo...
cim ta vsak chcem povzbudit je ze hoci sa mi schylovalo k operacii predsa len som sa nechala aj s tymi cystami ukecat na IVF zacala som stimulaciu s cca 7cm a 4cm cystou no a vysledok je v pase... 😵

takze ja osobne by som urcite na liecbu nesla predsa len je to polrocna hormonalna terapia ktora nemusi zarucit uspech ze sa ti mimino podari prirodzene... okrem toho pri IVF sa budes ladovat dalsimi hormonami takze aj z toho dovodu by som tu liecbu vypustila...
ak chcete babo skuste take 3 mesiace prirodzene teraz mate najvacsiu sancu na uspech... potom mozno skuste inseminaciu ak je tvoj manzel ok a ak to do polroka nevyjde dajte sa na IVF... dlhsie by som neskusala bez pomoci lebo vzdy ti hrozi ze sa ti endo vrati a budes musiet ist znova na operaciu co znamena odklad IVF o dalsieho pol roka...
a v medzitymnom case ti vrelo odporucam skusit akupunkturu... ! hoci je to dlhodobejsia zalezitost mozes sa na to dat popri prirodzenom skusani urcite to zvysuje vase sance a ak by ti to aj nevyslo je to perfektna priprava na IVF... ja som skvely priklad ze aj napriek velkym cystam som IVF zvladla bez bolesti mala som 16 folikulov co pri tych zacystovanych vajecnikoch nikto nepredpokladal krasne sa oplodnili a to najuzasnejsie je ze som tehu!

tak ti drzim velmi palce aby si sa spravne rozhodla!

janemari
autor
21. dec 2009

Ahojte,chcem sa vam vsetkym podakovat,nase modlidby boli vyslisane a operacia sa podarila.Teraz nastava druhe kolo kedy cakame ako sa telo zachova.Ak nedostane teploty,alebo ine komplikacie,na Vianoce je doma a to bude ten najkrajsi darcek.Viem ze som vas v poslednej dobe zanedbavala,ale slubujem vam,ze ked uz bude doma budem sa vam naplno venovat.Zanedbala som dva cyklusy co sa tyka snazilkovania,ale nevadi,ideme dalej.Drzte sa tu a zelam vam nech mate krasne sviatky.Ale dufam,ze sa sem este dostanem do vianoc aby som vam zazelala krasne sviatky.

vanesska
21. dec 2009

jane... tak to je uzasna spravicka... musel vam vsetkym padnut kamen zo srdca ze to tak dobre dopadlo...
tak drzim palce aby sa tatino zotavoval co najlepsie a bez komplikacii....!
veru az ked sa clovek dostane do takejto situacie si uvedomi ze materialne darceky nemaju vlastne ziadnu cenu...
a na snazilkovanie sa vykasli aj tak si bola v strese a to telo citi a na 100% by si neotehu... ked si v strese si akoby v krci a v krci su aj vajickovody a ine potrebne organy takze vajicko ani spermici sa jednoducho k sebe nedostanu... takze klud na snazilkovanie treba mat pohodu...
drzim ti velmi palce nech mate doma krasne vianoce!

katrin21
21. dec 2009

vanesska, dovolim si nesuhlasit 😉
😉 ono treba klud, ale od snazilkovania... od tych myslienook..
Viem ale o babach, ktore sa dlho snazili a potom dosli nejake problemy a ony nemali ani pomyslenie na dieta lebo riesili ine veci a nakoniec sa prave vtedy zadarilo,.. 🙂))))

ja som bola na sone, folik praskol, takze uz len cakat.....

majkal
21. dec 2009

ja s katrin tiez suhlasim 🙂 .... niekedy sa práve v strese bábo zadarí ... lebo sa na to človek vtedy vôbec nesústredí ... takto sa po dvoch rokoch podarilo aj kámoške, v marci, keď po nociach robila 50 daňových priznaní 😀 a nemala čas ani na sexík, až na jeden jedinký krát - a vyšlo to 🙂

majkal
21. dec 2009

jane: som rada, že sa operácia podarila .... tak prajem skoré zotavenie 😉 a neboj .... všetko má svoj čas 😉

evina0
21. dec 2009

evicka ked som si precitala tvoj prispevok tak presne toto som aj ja riesila.s manzelom sme si vybrali datum svadby a zacali snazit o babenko a s vierou ze na svadbe budeme traja...no neboli.vzali sme sa 31.1 a namiesto medovych chvil som si vybavovalo vsetko na laparoskopiu a na tu som sla za par dni - 18.2. a endom sa len potvrdila 😒
ja som sa branila liecbe no lekar co ma operoval trval na polrocnej liecbe. vraj si to mam premysliet ale stale trval na liecbe.nebolo to lahke ale sla som na nu no po 5 injekcii som to vzdala.potom mi pichli po case vyvolavacku .dostala som slaby menzes a druhy uz nedosiel 😵 😵 😵otehothela som.aj ked som mala vybavenu uz kontrolnu laparku.lebo sa mi vratilo v tak kratkej dobre lozisko no vdaka Bohu som na nu nemusela 🙂
neviem kolko mas rokov,ale viem ze chcete babenko,ved kto by nemal taku tuzbu. verim ze sa rozhodnes spravne. ja som do liecby sla,lebo lekar trval natom a verila som ze liecba zaberie. ze snad nestratim dalsi cas a ked ano aspon nebudem mat vycitky ze som neposluchla lekara 😉 a skusila som to

katie ??? ziadne spravy co s tym testom??

jane skvele ze operacia dobre dopadla,a verim ze to bude uz len lepsie.

My sa mame tak ako tak,manzel ma chripku a velke horucky,tak spi vedla v izbe a chodime okolo seba len s ruskami.az to aj ja nechytim 😒 snad to do Vianoc trosku prejde a nebudeme s drobcekom spat uz sami.
inak sa citim fajn a konecne zacinam piest na Vianoce.

vsetky ostatne zdravim a prajem pekne predvianocne chvile 🙂 🙂 🙂

lucy778
21. dec 2009

Ahojte,

Evickaslniecko - no nezávidím ti túto dilemu čo teraz riešiš. Ja som to vôbec neriešila, či podstúpim liečbu alebo nie. Vtedy som nemala také vedomosti o endo ako teraz. Keď mi primár na prvej vizite hneď po operácii oznámil diagnózu, veľmi som nevnímala a o endo som dovtedy vedela, len to,že nejaké takéto ochorenie existuje. Takže tú liečbu som bez reptania podstúpila, lebo takto mi to naordinovali. Na koníka som sa dostala až neskôr a naozaj som veľmi rada, že niečo také existuje. Pretože žiaden lekár ti nepovie viac ako baby, ktoré sa s tebou podelia o svoje "skúsenosti". Samozrejme nič čo sa tu dozvieš neplatí stopercentne, lebo každá sme iná a každý organizmus reaguje inak, ale aspoň si v obraze. Ja som človek veľmi nerozhodný, takže konkrétne ti neporadím, ale osobne si myslím - po tom všetkom čo som už prečítala - že henď po laparke je fakt veľká šanca otehotnieť. Ale neviem, no dúfam, že tá liečba má zmysel, aj keď telu dá zabrať.

Dnes som bola na folikulometrii a pregnyl mi nepichli, lebo folík mal len 19mm a treba aby mal aspoň 22-23mm, takže idem zase v stredu a hádam mi ho už pichnú. Dnes bol so mnou manžel, lebo cesty boli katastrofálne a nechcel ma pustiť samú 30 km, ale v stredu už budem musieť ísť sama, lebo to už asi nebude môcť. Ale hádam ten ľad po ktorom sme dnes v kuse išli povolí dovtedy 😖

Jane - som rada, že operácia dopadla dobre, už nech sa len pekne zotaví. Môj otec je tiež po operácii srdca, tak som sa presne vedela vcítiť do tvojej situácie.

tulipanike
22. dec 2009

ahojki 🙂

jane, takze to dopadlo dobre, drzim palce, nech sa co najrychlejsie zotavi 🙂
a mozno ma aj katrin pravdu, ked maas ine stresy, problemy, nezatazujes si hlavu snazilkovanim, tak mozno prave vtedy sa to podari - lebo niekedy sa clovek snazi snazilkovat presne ako ma mat plodne dni a pod., a to asi nie je dobre, mali by sme si uzivat jeden druheho keduykolvek an to mame chut, a vtedy sa aj asi skor podari
DRZIM PRSTEKY 🙂

TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT

dahra
22. dec 2009

Ahojte,
par dni som tu nebola a neprispela, len som vas precitala. Od nedele som bola na cestach, najprv k sesterke a vcera zasa od nich a s nimi 🙂 k nasim domov. Na tieto Vianoce sme sa s manzelom oddelili, ja som u nasich, on je u svojej mamy. 🙂 Po sviatkoch pojdem na par dni za nimi a silverster bude zasa u nasich. Jeho mama byva vo velmi studenom dome a netuzim byt non-stop pri teplotach okolo 17 stupnov. A to nehovorim o miestach, kde sa nekuri. 😒

Jane,
som rada, ze sa cela situacia zlepsila. Nech to tak je aj nadalej!
Brunetka,
dobra rada, tiez som to iste spravila. Injekcie som si dala pichnut, ked som trikrat po operacii odmenstruovala a na stvrtu mrchu som uz sla. My sme neotehotneli, lebo mame problemy na oboch stranach, ale aspon som si pripravila cestu k IVF za ten cas.
Yukki,
tak gratulujem k tej poslednej. 😉 Teraz si par tyzdnov este pockas na mrchu.

evickaslniecko
22. dec 2009

Ahojte 🙂 ,

tak som sa rozhodla. Nejdem na tie injekcie tento mesiac, ak tak pockam este tento mesiac a uvidim. Urcite tym nic nepokazim, ak to odlozim. Skoda je len, ze som mala velmi malo informacii o tej chorobe, ked som bola po operacii a isla som na dovolenku. Nevyuzila som ten cas na snazilkovanie, kedze mi niekto povedal, ze si mam davat pozor, aby som neotehotnela a ze to moze zle dopadnut. Je mi to luto, ale ideme dalej.
Neviem presne, co mi na laparoskopii vsetko odstranili a ci prave preto mi chcu dat tu liecbu, aby si boli isti, ze pojde prec ta endoska. Dam sa este v januari vysetrit jednym odbornikom a potom sa rozhodnem, ci pojdem na tu liecbu. Nie je mozne to brat kratsie ako pol roka?

Neviete aka je uspesnost otehotnenia prirodzenou cestou, lebo precitala som si vela clankou, kde sa to spaja s neplodnostou? A aka je uspesnost pri IVF? Po akom dlhom case snazilkovania sa mam rozhodnut pre IVF?

Dakujem za vsetko, co pre mna robite. Neviete si predstavit ako mi pomahate a dodavate mi silu.

Drzkajte sa a krasne sviatky vsetkym a hlavne s tymi najblizsimi. Teda aby aj Jane mohla ist domkov.
E.

yukki
22. dec 2009

3-6 mesiacov sa to zvykne brať. Ale podľa čoho-čo o tom rozhoduje netuším.

katrin21
22. dec 2009

evicka: sanca je velka 🙂 pozri v teme tehotenstvo : uspesne tehulky s endometriozou... vacsina z nich otehotnela prirodzene....

katrin21
22. dec 2009

ak nevies, ci ti nieco vypalovali( loziska) tak sa pozri, ci mas v lek. sprave napisane ze " koagulacia lesiones endometrialis,alebo take daco.. lebo oni to vypalokju elektrokoagulaciou 🙂 ja to tam mam anpisane.. aj po slovensky, aj po latinsky🙂

janemari
autor
22. dec 2009

Ahojte tak hlasim ze otec bol prepusteny do domacej liecby a uz by mal byt na ceste domov.KEd som s nim volala sa nevedel dockat.Len aby to neprehanal a nenamahal sa aby si tam nieco neposkodil.Ja som trosku prechladnuta tak sa k nim dostanem az cez sviatky,ked sa preliecim,aby neochorel aj on.A co sa tyka snazilkovanie,nejako ma presla chut.Nechavam tomu volny priebeh aj ked je pravda,ze sme z muzom boli pocas dvoch mesiacov len raz spolu.A potom vsetko co sa udialo a ako sa zachoval mi to ani nechyba.

Vy sa pekne snazilkujte,tehulkujte.

Katie haloooo kde si,ako dopadol testik?

dahra
22. dec 2009

Ahojte,
Jane,
skvele, ze ocino je doma. Zdravie je naozaj najkrajsi darcek v Vianociam.
Mozno sa vas vztah napravi pocas sviatkov, Vianoce casto tomu napomozu, hoci po minulorocnej skusenosti s mm, som ho tento rok ani k nam nevolala 🙂
Evickaslniecko,
mne doktor povedal, ze sa mame snazit hned po operacii. Ja som nemala ani laparku, ale laparotomiu s rezom dole a menzes som dostala hned na druhy den, ked zo mna trcali este hadicky. Vyratala som si plodne dni a cca 14 dni od operacie, som manzela nahovorila. Dalo sa to vydrzat, hoci rez este bolel. 🙂 Ale co clovek nespravi, ked doktor kaze.
Do centra mozes ist hocikedy, myslim, keby si prisla aj bez snazilkovania rovno s vysledkami a neboli by dobre, tak by to riesili. Vacsinou radia po roku snazenia.

Napriklad sestra - po svadbe odkladali, po pol roku bola na operacii, zistena endometrioza. Medzicasom spravili spg jej manzelovi a tiez nie je dobry ☹. Teraz jej dosla druha mrcha po liecbe, mala bolesti, zasa prelezala cely prvy den, zvracala, robila sa jej hmla pred ocami od bolesti, takze ona to ma horsie ako ja. Pripomina mi to mnohe z vas tu. ☹
Okrem toho, cakala, ze otehotnie v prvom cykle, lebo boli aj na folikulometriu, doktor im povedal, kedy maju skusat. Teraz ju to dost vzalo, vlastne to bol ich prvy mesiac snazenia.

janemari
autor
22. dec 2009

dahra ano to je ten najkrajsi darcek.Aj ked nieje zdravy a v poriadku ale je doma.A okrem toho dostala som aj ja druhu sancu a vyuzijem ju.

prahaxx
23. dec 2009

jane, velmi Ti fandim, drz sa a nech sa darí 🙂

my sme dnes este tehu knizku nedostali, ale aj tak sme poteseni, ze uz mame 17 mm 😀 a vsetko okolo je konecne v poriadku, tabletky uz budu zase len 2x denne a setrit sa máme, aby sme nadalej krásne rástli.
len doktor si povzdychol, ze mal tieto mesiace tolko spontannych potratov, ze je z toho nestatny a je pravda, ze pred tymi dvoma tyzdnami sa netvaril moc nadsene ☹ hovoril len, ze to vyzera lepsie 🙂
ale som mu popriala, nech sa ten buduci rok lepsie rozbehne 😀

a nacase je aj tu Vam vsetkym zazelat

Krásne pokojné Vianoce, aby boli pre Vás také, ako v očiach malých deti: tajomné, krásne rodinné, rozprávkovo čarovné so splneným želaním a aspon trošku biele.
🙂

janemari
autor
23. dec 2009

Aj sa pripajam:Prijemne prezitie Vianoc,rodinnu pohodu a do noveho roku vela zdravia,stastia,lasky a vela sil na boj z endoskou.Tehulkam bezproblemove tehulkovanie a lahky porod a snazilkam skore otehotnenie.Babam co zacali liecbu aby nemali nepriaznive ucinky a ubehla im ako voda.Skratka zelam aby sa vam splnil ten najtajnesi sen porazit endosku. 🙂

majkal
23. dec 2009

takže toto patrí každej z vás 🙂 :

Letí k Tebe darček z neba,
je v ňom všetko, čo Ti treba.
Šťastie, pokoj, láska, neha,
Ježiško má rád aj Teba.
Každú slznú kvapôčku,
premení Ti na vločku.

Šťastné a veselé Vianoce! 😉

.... a už žiadne slzičky, sme predsa "najsilnejšie" bytosti, takže všetko zvládneme 😉 ... aj endošku, ako píše jane 🙂

dahra
23. dec 2009

Tiež sa pripájam a želám každej z vás veselé a šťastné Vianoce plné radosti a pokoja 🙂

zlatanka30
23. dec 2009

majkal pekne si to napisala.ja som dnes mala aj tie slzicky. ☹