Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

majkal
20. jan 2010

oknosmas: presne viem ako sa cítiš ... takto som bola na tom pred vyše mesiacom. A vidíš - 2.injekcia za mnou 😉 Už len 4 😀 ... neboj, ubehne to rýchlo ako voda .... ale ja by som asi ešte mesiac-dva počkala a snažila sa o bábo ... možno sa to po laparke podarí, najmä ak ti ložiská vybrali ... mne ich nevyberali, tak som radšej išla na liečbu, aj keď ten mesiac po LSK som tiež mohla počkať a snažiť sa. To polročné čakanie sa zdá byť dlhé, aj ja som občas "skeptická" že musíme čakať do mája, júna, júla (ktovie dokedy) aby sme sa mohli pokúšať o bábo ... ale verím, že to rýchlo ubehne 🙂 čo iné mi ostáva 😝

vanesska
20. jan 2010

oknosmas... je to tazke rozhodnutie... ale prednedavnom to tu tiez riesila tusim zlatanka...
mna napr. po laparke nenutil doktor do liecby ale sa ma hned spytal ci chcem mat babo teraz a ja ze hej tak on ze potom je najlepsie sa zacat snazit lebo po laparke je najvacsia sanca na otehu vsetko je ciste a priechodne...
a keby sa nam do polroka nezadarilo mali sme sa zacat informovat na ivf...
tak sme aj urobili sice sme sa pokusali prirodzene ovela dlhsie mozno 2 roky po prvej laparke no a kym sme pochopili ze nam to asi prirodzene nepojde a poziadali si o IVF tak sa mi endo znova vratila... 😠
takze to je riziko ale si myslim ze to ze budes teraz brat pol roka liecbu ti nic nepomoze...
budes potom este 2 mesiace cakat na poriadnu MS tak to mas zabity 3/4 rok... co by si mohla venovat prirodzenemu skusaniu 😒
niektore baby robia tak ze zoberu liecbu na 3 mesiace takze sa im to trocha skrati...
ja by som liecbu nebrala vobec... nevidim v tom ziadny vyznam... niektorym babam sa tu sice po liecbe podarilo otehu ale niektorym sa to podarilo aj prirodzene bez liecby a niektorym iba cez ivf... myslim ze nie je vyrazne percento uspechu otehotnenia ked tomu predchadzala liecba...
a este jedna rada z vlastnej skusenosti... ak sa vam to fakt nezadari max do roka chodte na IVF a necakajte dlhsie lebo sa ti ta potvora moze znova vratit a miesto ivf budes musiet ist znova na operaciu...
okrem toho uz po roku skusania toho budete mat dost... a dlhsie sa pokusat prirodzene je strasna zataz na psychiku potom sa to just nepodari...najma ked my sme este pod tlakom aj od tej hnusoby ze cim dlhsie sa snazime tym sa zvysuje pravdepodobnost ze sa vrati... a mimino sa nam zasa oddiali...
tak drzim palce pri rozhodovani...!

monci78
20. jan 2010

dobrý deň všetkým, dávno som vás nečítala, ale furt by som len leňošila teraz. no nedá mi nepodeliť sa o skúsenosť OKNOSMAS prave pre teba, ja som mala v septembri laparku, tiež sa nám nedarilo tehu dva roky, a zistili mi tiež len ložisko endometriozy ktoré vypálili. No po laparke som strasne nachladla ako ináč, oslabený imunitný systém, ale napriek tomu som hneď otehotnela v ten mesiac. Ja na tvojom mieste by som tiež skúšala aspoň dva mesiace. Ale rozhodnutie je na tebe. Pekný deň...

liviaf14
20. jan 2010

majkal,
diky moc. no ťažko sa mi dýcha. ale inak pohoda, len ešte pomalšie chodím, pribrala som síce 10 kg, ale bruško nemám veľmi veľké, skôr naopak. 39tt mi začína v piatok, tu na koníkovi to mám posunuté nejak. v piatok mám znovu ctg, tak uvidíme, čo povie doki, či tam zostanem alebo ešte nie. sama som zvedavá. 😉

oknosmas
20. jan 2010

Asi to tak urobim,proste v pondelok lekarovi poviem,ze chcem skusit prirodzenu cestu,aspon tie 2 mesiace vyskusat,nechcem tie lieky..skusim sa este poradit s dakym lekarom..dakujem vam za podporu,velmi dobre to padne,ked sa zrutia vsetky predstavy..

dahra
20. jan 2010

Ahojte,
Oknosmas,
mozno by bolo dobre teraz skusat par cyklov a ak sa nezadari ist na liecbu. Partner/manzel je ok? Kde vsade si mala tie loziska?

janemari
autor
20. jan 2010

liviaf nieje pravda ze ked mas rozsiahla endosku musi ist o laparotomiu.Ja som mala endosku rozsiahlom stadiu a obisla som len laparkou.Ked som sa pytala operujuceho lekara,ze tak ako uz je to v poriadku-dobre.Sadol si na moju postel,chytyl ma za ruku a hovori nieje to dobre,ale je to rozhodne lepsie ako to bolo.Zevraj som to mala totalne zabetonovane v endoske od vajecnikov,cez naternicu aj tu priehradku medzi maternicou a konecnikom.A prerastla do svaloviny maternice uz tolko spominana adenomyoza.Nedavali a nedavaju sancu na prirodzene otehotnenie,ale aj tak mi dali cas skusit to a iui je podla mojej dokiny pri mne zbytocne a ak sa podari vobec tak len ivf.Ale nevzdavam to a verim ze o nejako vyjde.Ved zazraky sa stavaju.

oknosmas
20. jan 2010

Loziska boli na pravom vajecniku a myslim,ze aj na vajcovode.uz si nepamatam,kde vsade.manzel by mal byt ok.dufam,toho sme neriesili,ked som zistila,ze mam problem..

nastasia
20. jan 2010

ahojte,
oknosmas, ja som bola na laparke v juli, nasli mi len minimalne loziska, lekar mi neodporucal na to ziadnu liecbu. potom som sla ku svojmu gyn a ten mi rovno povedal, ze najlepsie by bolo otehotniet a ze ak este nechcem tak mi odporuca liecbu. takze my sme zacali snazilkovat 6 tyzdnov po laparke, ale to bolo take, ze sme si len nedavali pozor a asi od oktobra sme zacali normalne. ale zial doteraz sa nepodarilo...no keby som sa mala este raz rozhodnut tak sa rozhodnem rovnako. kedze si endo mala len v minimalnom stadiu je velka sanca, ze sa ti to podari. ja som mala aj vela zrastov po celom bruchu, mozno ich mam aj vo vajcovodoch a preto sa nam nedari...
a co sa tyka tej bolesti ramien, tak na to si velmi dobre spominam, mna to starsne bolelo aj pod rebrami a v chrbte som chodila ohnuta par dni a po tyzdni mi tie bolesti presli uplne. brucho ma nebolelo skoro vobec. treba to len nejako pretrpiet 😉 drzim palce nech si cim skor fit

dahra
20. jan 2010

Jane,
ty si v tomto zvlastny pripad, lebo napriek vsetkym velkym tazkostiam ti robili laparku. Podla mna mas endo ovela rozsiahlejsiu ako ja a ja som pritom mala laparotomiu. Viditelnu endo som nemala nikde inde, len na tom vajecniku, co mi vybrali. Lekarov znepokojovala ta cysta. Ani CA 125 som nemala zvyseny. Nikto nepredpokladal endo, vsak mne pred operaciou prisiel lekar na izbu a zacal vysvetlovat, ze nalez moze byt zhubny a vzhladom na to, ze nemam deti - ake zasahy mi tam mozu urobit a ci mi mozu vybrat "vsetko", ak to bude napadnute. Sme spisovali cely protokol o tom. Mozno by na tu cystu bola stacila laparka, ktovie...

Monci,
ako sa mas? Si na PN? Si tu nejaky cas nebola, cas ubehol a ty mas uz 14tt 🙂

tittika
20. jan 2010

ahojte 🙂

oknosmaa, ja som mala podobne loziska ako ty, viacej malinkych lozisk...

laparka marec 2008, potom sme sa snazili 2 cykly aj ten ihned po laparke ale dnes si myslim ze sme nedali do toho maximum 😠 , potom nasledovala liecba ale antikoncepciou AZALIA ! 6 mesiacov, uzivanie v kuse bez prestavok ani si uz nepamatam ci boli vedlajsie ucinky 😝 koniec liecby v novembry a vo febr.2009 som otehulkovala aj ked to skoncilo zamlknutym potratom ale to sa endo netyka...

september 2009 zas pozitivne testiky ale extra slabe a spinila som HCG len do 300 takze to za tehu ani nepovazovali a na sono tiez nic nebolo takze sa spustil menzes...

no a teraz som zas tehu 🙂 a verime ze vsetko bude v poriadku 🙂

ja odporucam snazit sa teraz po laparke ale fakt maximalne ! a co najskor nech ide partner na spermiogram!

liviaf14
20. jan 2010

no Dahra, tak teda si si užila pred laparotomiou, ťa pekne strašili...... ale to je tak, keď dopredu nikto nevie, čo sa vnútri nájde. ja som mala tiež jednu väčšiu cystu a pár malých, zrasty, preto laparotomia. a mne zasa hrozilo odobratie celého ľavého vaječníka, ale nakoniec sa to nedalo pre zrastenie s hrub. črevom, zobrali mi z neho len kúsok

zlatanka30
20. jan 2010

ahojte babulky.ano aj ja som riesila moj problem ist ci neist na liecbu. bolo to velmi tazke rozhodovanie mala som chaos a zmatok v hlave .nakoniec som dostala len tri mesiace na liecbu s tym,ze nebudem musiet cakat kym potom pride mrcha.to ma trochu ukludnilo.uz mam prvu injekciu za sebou .dalsiu.ideme do heliosu vo februari to uz budem mat za sebou druhu.podame ziadost mesiac sa caka ja akurat dostanem poslednu .neviem,ci som sa rozhodla spravne,ale moj doktor nechcel so mnou diskutovat vobec o liecbe a dokonca mi povedal,ze mozme sa pokusat aj o prirodzene otehotnenie.povedala som,ze to nechcem.nebudem uz cakat mozno by sa to podarilo ale co ked nie.chcem sa este opytat za ak dlho po podani sa mozu objavit tie neprijemne priznaky ako nespavost,potenie.ale mozu aj nemusia 😒

dahra
20. jan 2010

Oknosmas,
ja som si tiez myslela po operacii, ze neuspesne snazenie vyse 1,5 roka mam na konte len ja. No mesiac po laparotomii zistili mojmu manzelovi velmi zle vysledky spg. S na 100% zdravou zenou by mal mozno sancu par percent. Ked som sa pridala este ja k tomu, tak na prirodzene otehotnenie sme mali minimalnu sancu, takze som potom uz ani trochu neratala s prirodzenym otehotnenim a sli sme na IVF a tak som otehotnela.

majkal
20. jan 2010

zlatanka: u mna nastupili navaly do dvoch tyzdnov od prvej injekcie. Ale len v noci. Cez den nie ... teraz po druhej injekcii sem-tam aj cez den ale velmi malo a posledne noci su uz tiez akosi v pohode. Ale zasa coraz viac ma zacina trapit hlava ... 😒

oknosmas
20. jan 2010

Takze myslite,ze ked teraz liecbu odlozim,tak sa k nej da vratit,pripadne mozeme potom absolvovat hned ivf?lebo teraz ma tam lekar nechcel poslat,bo sme vraj nevycerpali vsetky moznosti..hovoril,ze po 3 mesiacoch mozme liecbu prerusit,ked budem chciet.fakt sa v tom nevyznam..

tittika
20. jan 2010

aknosmas podla mna najprv co naaaajskor na spermiogram! lebo ak by nebol ok tak marnite casom a ked ok tak sa pokusit snazit (zalezi aj na tvojom veku)...

zlatanka30
20. jan 2010

majkal dakujem.moj manzel mi povedal,ze sa uz tesi na to aka budem neznesitelna 😀 co ti pichaju?mne decapeptyl.prva nebolela vobec ale potom asi o hodinu som uz citila moju prdelku 🙂 asi preto,ze som ako vychrtlina 😀

oknosmas
20. jan 2010

Ja mam 29, v novembri bude 30. Mm mi slubil,ze pojde za lekarkou,nech ho posle dalej.tak uvidime..

tittika
20. jan 2010

to je super lebo niektori chlapi nechcu ist, cim skor nech mate spermiky vysetrene a v poriadku a potom sa snaaazit 🙂

majkal
20. jan 2010

zlatanka: ja beriem Lucrin. Ja som sa tiez obavala, ze budem naladova a neznesitelna, ale u mna je to presne naopak 🙂 teraz som kludna ako baranok, viac som nervacila a bola naladova pred mrchou, nez teraz pocas liecby .... kolegyna sa v robote smiala, ze keby nevedela ze som na injekciach, tak si mysli, ze som tehotna, lebo som sa vraj "zmenila" ... tak neviem 😝 ... ale som rada, ze nalady su OK, lebo ja som potom fakt neznesitelna 😝

majkal
20. jan 2010

oknosmas: to sme potom jeden rocnik 😉 ... len ja som augustova ....

luko
20. jan 2010

ahojte,
tak som dnes isla z CAR jak dochodca...plna igelitka liekov a striekaciek...412,- eur 😕
5.2. zacinam s diferelinom 😉

jani2
20. jan 2010

luko - takže začínaš tento cyklus?...dobre hovorím?....inak tie množstvá liekov mám doteraz v pamäti, ak by sa mi nejaký paparazzo prehraboval vo vyhodených smetiach počas IVF, tak by mohol rovno napísať, že máme doma "drogové doupě". 😅 ....nuž a tá cena?..to si ešte v celkom akceptovateľnom priemere, bohužiaľ sú to poriadné pálky a ešte čosi pribudne...PK, možno ICSI...a ktohovie čo ešte v CAR navymýšľajú...ale no nespravíš to pre to bábätko?!!! 😉

oknosmas
20. jan 2010

Ako dlho trva cely proces s ivf

luko
20. jan 2010

jani: ano...ratame s dalsimi vydavkami...mame doma este Profertil..tak asi dokopem draheho, aby ho zasa bral...sak moze prehltnut tabletku, ked ja si budem pichat inj, nie?
jani zacinam 5.2. na 21 DC 😉

oknomas: ja mam dlhy protokol tak by to malo byt ak vsetko pojde hladko ratam okolo 6 tyzdnov

oknosmas
20. jan 2010

To su naozaj riadne sumy..a zaco? Za to, ze chceme dieta???

nastasia
20. jan 2010

luko, a to nepreplaca poistovna? 😲 ci to len samotny zakrok? 😕 teda riadne palky...

luko
20. jan 2010

nasti: preplaca zakrok, doplatok je okolo 1000,- podla toho, ci treba aj nejake dalsie metody...moze to by aj menej.
okno: priplatok je za lieky + kontroly (niektore su toti aj cez vikend, ked ti to tak vyjde...oni su tam) + ak treba spacialnu metodu ISCI alebo PK (predlzenu kultivaciu).

nastasia
20. jan 2010

1000eur? vyzera to riadne komplikovane. ale je super, ze takato metoda existuje 🙂