Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

dahra
2. apr 2011

@mariynka - fuj, ze jeleni jazyk a zaburinka 🙂

janemari
autor
2. apr 2011

@gombicka tazko povedat co je horsie,lebo cysta moze prasknut a mas pokoj,ale na druhej strane ohrozuje vajecnik o ktory mozes prist a bez bez vajecnika nie su vajicka,nie je ovulacia a tym ani dietatko.A ked su loziska,zalezi kde sa nachadzaju a pokial su v brusnej dutine,mozu robit sarapatu pri mrche,ale babo mozes mat,resp.sa mozu vypalit ,tlmit liekmi,liecbou a dietatko mozes mat.Takze tazko povedat,ja som mavala cysty,ale nie endo,ale zato som mala velke loziska ktore mi prerastli do steny maternice.
@luluka nemusia sa vzdy operovat,ale pokial su velke,robia problemy,ohrozuju vajecnik tak ich zvyknu vyoperovat.ale stava sa ze cakaju cyklus dva ci nezmiznu same a ked zmiznu tak to viac neriesia a ked zostanu a robia problem tak ich vyoperuju.

luluka
3. apr 2011

Ďakujem za objasnenie. 😉 Majú mi robiť vnútorné sono maternice, tam by sa mohlo zistiť, že ide o endometriozu?

prahaxx
3. apr 2011

@dahra @yukki yukki spominala tusim, ze by dala aj kravske lajno, len aby pomohlo.. no ale jeleni jazyk a zaburinka spolu s ezoterickymi obrazkami, do toho by som neviem ci sla.. este vydrzim

@luluka ucite je pozitivne ze cysta sa stratila, endocysta je naplnena hnedou krvou a ta sa hned len tak nevstreba ☹ a endoska sa da zistit len laparoskopiou, nepocula som, ze by to slo vnutornym sonom, ono pri laparke sa vzdy zoberie vzorka tkaniny na expertizu, az po tom je to na 100%, ale mna hned po prebrati z narkozy sestricka nepotesila, ze endoska sa potvrdila ☹ dovtedy to bolo na 85% podla predchadzajúcich vysetreni, sona a odberov krvi na onkomarkere, drzim palce, najlepsie bude, ked to ta endoska nebude!! 😵

janemari
autor
3. apr 2011

@luluka endosku ti potrvdi na 100% len histologia cize musi absolvovat laparoskopiu.Na sone ti moze ukazat max.cystu resp.mat podozrenie na endosku.Vuac by mohlo objasnit vysetrenie magnetickej rezonancie,kde pokial mas vacsie loziska tak to moze byt vidiet.Ja som tiez tak bola,sono,magneticka rezonancia a na 100% sa to potvrdilo az na laparke.Ani onkomarkery nie su smerodatne,lebo pri zvysenych hodnotach to moze byt endoska,ale aj zapal alebo mozes mat normalne hodnoty a pritom endosku.

mariynka
3. apr 2011

@prahaxx endoska sa da zistit aj z onkomarkerov? podla mojho Dr. boli vysledky krvi OK,tak neviem co to podla neho OK znamena.. 😒 😒 😉

yukki
3. apr 2011

@prahaxx 😀 😀 😀 aj neuvareného netopiera keby pomohol.... ženy, jelení jazyk je prísne chránená rastlina 😝 ale tá žaburinka teda netuším, myslím, že to tiež nebude tá mazľavá zelená hmoty z močiara-nuž ale ktovie. 😅

prahaxx
3. apr 2011

@mariynka zvysene onkomarkery su jednym z dovodov pre laparku, teda pokial su aj ine podozrenia na endosku, ja a este jedna kocka z Cadce ako aj vsetky holky z tohto okresu sme na endosku liecene u klinickeho onkologa ambulantne, co znamena v norme pri prvom stadiu endosky, to je tazko povedat, treba sa pytat, pytat, pytat, len to je tazko, ked sami nevedia, co maju povedat, aby zbytocne nestrasili, mne bral krv na markery ten onkolog a ked mi potom povedal, ze hodnoty mam zvysene 20nasobne a treba co najskor operovat kvoli mojmu silnemu krvacaniu, tak som mala co robit, aby som sa mu tam nezosypala zo stolicky.
zisti, aka hodnota to bola, ja som mala po liecbe 14,4 😀 a na nete som nasla toto
CA 125
Referenční hodnoty: do 35 U/ml
Zvýšení u zhoubných nádorů: serózní karcinom ovaria, nediferencovaný karcinom ovaria (citlivost klesá v pořadí: serózní, mucinózní, endometriální),může být rovněž pozitivní i u těchto nádorů: karcinom těla i cervixu děložního, karcinom endometria, vzácně může být pozitivní i u karcinomů GIT, karcinomu prsu a karcinomu plic.
Zvýšení u nenádorových onemocnění: ovariální cysty, endometriosa, onemocnění adnex, žlučníku, jater, slinivky, I.trimestr gravidity, CHRI a hemodialysovaní pacienti, začátek menstruačního krvácení, extrauterinní gravidita

martinkatinka
3. apr 2011

@mariynka a @prahaxx - ja som mala hraničné hodnoty a to ten onkogynekológ povedal, že ešte to nemusí byť endoška... no a nakoniec bola. Fakt to treba potvrdiť tou laparoskopiou, výsledky histológie hovoria jednoznačne... len u mňa sa zamerali po výsledkoch na to, že našli v cyste abnormálnu bielkovinu amyloid...a neliečili ma hneď po prvej laparke, čím som stratila čas...
Inak, niektorí doktori vraj už an tom modernejšom ultrazvuku dokážu podľa tkaniva rozoznať, či to može byť aj endocysta alebo sa jedná len o tú vodovú, tzv. funkčnú cystu... na to keď ti dajú vit. B, tak sa ti stratí....

mariynka
3. apr 2011

@martinkatinka dakujem za rady 😉 mne gynekolog povedal, ze vysledky onkomarkerov su OK, podla neho je to funkcna cysta, ale podla Dr. na sone je to endo. a ake su este prejavy endo.? lebo ja mam len cystu, nepravidelnu menstruaciu som mala vzdy, bolesti nemam.. akymi sposobmi sa este prejavuje endo???

mariynka
3. apr 2011

@martinkatinka a ake B-cko? ja som o tom pocula tiez, aj to, ze B-ckove injekcie su velmi bolestive 😒 😒 ale tak co clovek nespravi pre zdravie 😉 ja som zacala brat B-komplex forte, ale kedze neviem prehltnut vacsie tabletky 😅 😒 ☹ tak som s tym skoncila.. 😒 /rozdrvene chutia hrozne, neda sa to vypit 😖 😖 /

janemari
autor
3. apr 2011

@mariynka tazko povedat ako sa prejavuje endoska.Niektore nemaju ziadne priznaky maju pravidelny cyklus,bezbolestnu menstruaciu,skratka ziadne problemy len sa skratka nedari otehotniet a ked robia laparoskopiu tak zistia,ze maju endosku.Ine maju npr.len bolestivu,alebo silnu mrchu,alebo mrcha je v pohode ale mavaju bolesti v podbrusku a ine mavaju aj velmi silnu mrchu,aj bolestivu,nemozu otehotniet a podobne.Je to individiualne,zalezi od toho aka je sina endoska.Npr. ja som bola na krv onkomarkery a mala som zvysene hodnoty,pri opakovanom odbere to uz bolo ok.Mala som cysty ,pichali mi injekcie myslim thiaminove cysty zmizli a po dvoch cykloch ked som sla na sono boli spat.Ked som brala HAK vsetko bolo ok,mrcha v pohode ziadne bolesti resp.velmi slabucke.Hodnoty onkomarkerov Ca 12 by mali byt od 0-35, ja som mala pred laparkou 191, a po laparke a 6 mesacnej liec´be ked mi nabehol cyklus som mala cez 230.Takze si vyber 😖

pici
3. apr 2011

@janemari helo... posledne tyzdne bez maickej co?

mariynka
3. apr 2011

@janemari a ako sa ti podarilo otehotniet??? 😵

janemari
autor
3. apr 2011

@pici no mozno posledne dni,alebo hodiny 😀 to nikto nevie,ale snad este vydrzi 😉 A ty ako?
@mariynka neuveris,ale prirodzene po neuspesnom IVF.Ale musim povedat,ze aj napriek tomu ze tvrdia ze tehu zabija endosku,citim loziska endosky cim dalej tym viac a potvrdil to aj doktor,ktory ma zasival,ze mal problemy stiahnut krcek,lebo to mam totalne stuhnute,cize ulozene v endo loziskach.Uz sa nesmierne tesim co bude po porode 🤐

mariynka
3. apr 2011

@janemari a brala si aj nejake prirodne doplnky???

pici
3. apr 2011

@janemari ja picham uz veselo :D

janemari
autor
3. apr 2011

@mariynka po ukonceni liecby som brala Macu aj femi kvapky,zenske caje a pupalkovy olej.Ale nepomohlo to jedine co som z toho mala boli tie vysoke onkomarkery a kazda nasledujuca mrcha bola coraz neznesitelnejsia.
@pici a ako sa citis?Ved uz pomaly pojdete na to,ake su zatial vysledky na kolko bojovnickov to vypada ?

mariynka
3. apr 2011

@janemari ku mne cestuje gynex, chcem ho skusit, vylucila som mlieko a mliecne vyrobky, ktore tvoria cysty 😒 😒 nieco musi zabrat.. musi existovat nieco, co "zatoci" s cystami a zenskymi problemami.. volakedy zeny s tymto problem nemali.. ked si nedali pozor, hned otehotneli, cize podla mna mame tieto problemy zo stravy 😒 😒 sama chemia, ci v jedle, vo vzduchu.. vsade.. 😒 😒 😒

pici
3. apr 2011

@janemari vysledky zatial nemam , teraz v utorok idem na kontrolu a dozviem sa co a ako dalej. ale dneska uz citim vajecniky :Dtak to bude asi len horsie :D ja som mala aj normalnu ovu docela bolestivu tak som zvedava co bude toto za zazitok, ale prezijeme :D dufam ze aspon par mi ich tam vyrastie :D

pici
3. apr 2011

@mariynka zlatko nerada ti beriem iluzie ale ziadne caje byliny a neviem co na cysty a endo nepomozu.

mariynka
3. apr 2011

@pici to nie su iluzie 😉 ja viem, ze nieco zabrat musi 😉 na kazdy problem existuje riesenie, len ho niekedy nechceme vidiet.. 😒 a som ochotna skusit vsetko a verim, ze endo. nemam 😉

janemari
autor
3. apr 2011

@mariynka co sa mna tyka mlieko a ja niesme kamarati,takze z toho som cysty urcite nemala,mlieko totizto nepijem od 3 rokov 😒 Tazko povedat,zatial na liek proti endoske neprisli a k bio potravinam sa clovek nedostane lebo je to nehorazne drahe.A to pritom som mala vacsinu stravy domacej cize bio nehnojenej chemikaliami,skratka peknu cistu a nic to nepomahalo.
@pici urcite sa tam nieco najde 😉 U mna bol paradox ten,ze vajecnik ktory bol od zaciatku zavrhnuty,lebo nejako neragoval pri sledovani,tak pri IVF vyprodukoval najviac vajicok a ten co mal byt akoze zdravy tak asi len dva ks aj to nic moc .

pici
3. apr 2011

@mariynka to je ako keby si chcela liecit rakovinu sypanym cajom... nehovorim ze popri riadnej liecbe nieco nepomoze ale samotne byliny a podobne zazraky na ktore sa ludia nechaju namotat nepomozu a ako@janemari pisala, tak niekedy viac uskodia. endo ti definitivne potvrdi skutocne len laparka , a nemusis mat absolutne ziadne priznaky. histologia potvrdi nalez. liecba sa stanovuje podla poctu morf a ich hlbky.

pici
3. apr 2011

@janemari ja dufam ze to bude v poriadku :D a nejaka urodicka bude, oba vajciaciky mam zdrave :D tak do tohjo vkladam velke nadeje

janemari
autor
3. apr 2011

@pici ja pevne verim,ze z toho urcite nieco bude uz je cas 😉 Budem drzat palceky a mozno sa este dozijem aj ET 😉

pici
3. apr 2011

@janemari noooooooooooooo cisto teotericky ked povie doky ze dobre reagujem a tvoja krasavica si neda nacas ale pride pekne v terminiku, tak mozno ze veru aj ano. idem haju, lebo skoro vstavam idem na preodperacne D

janemari
autor
3. apr 2011

@pici ok dobru nocku a drz sa 🙂

martinkatinka
4. apr 2011

@mariynka -veď práve, že niekto má príznaky, niekto nič, len keď sa snaží otehotnieť, zrazu zistia, že to nejde kvoli tomuto.... napríklad ja som mavála strašné bolesti, ž som pri krámoch odpadávala... doktorka nasadila tie tiamínové injekcie, po ktorých sa cysta zvačšila to bol znak toho, že to nie je funkčná cysta...a jeden doktor pred operáciu čo robil sono povedal, že jemu sa zdá, že je to endo... A veru, nielen cysta, ale aj ložišká... dokonca aj tam, kde sa už vybrať nedali... Je to kolotoč, však ja som chodila 9 mesiacov každú mrchu k doktorke, čo mi neverila aké mávam bolesti...
Po liečbe to bolo chvíľu OK, ale už ten posledný mesiac, keď som otehotnela, som si povedala, že už nevládzem... ešteže sme zistili, že sa nám to podarilo....Až som plakala, keď som na to prišla.... samozrejme od radosti... 😀
Ja som napríklad užívala pupalkový olej a varila som i poctivo čaj z alchemilky a listu jahodníka...

janemari
autor
4. apr 2011

@martinkatinka presne ako pises,pupalkovy olej zo zaciatku aj pomahal,ale potom uz nie a tie bolesti boli neznesitelne,uz mi to vystrelovalo do nohy,bedroveho klbu nieco strasne.A ked mas este aj do roboty chodit a normalne fungovat tak nemas sancu.Ja som si aspon na prve dva dni mrchy bravala volno s prace,lebo som nebola schopna fungovat.A ked soma ja prisla do prace,tak ma posielali domov,lebo som bola az zelena aani ibalginy 400 nezaberali 😔