Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

pici
4. okt 2011

@bobsent ano to som vedela aj ja.. niekomu sa po analogovej liecbe nevrati vobec, niekomu druhy treti cyklus... niekomu po tehu. je to masaker... a zavisi aj od poctu a hlbky lozisk... ja neviem co ti poradit... 😠

yukki
4. okt 2011

@bobsent tak sme na tom veľmi podobne. Mne po prvej OP a umelom klimaktériu sa vrátila cysta po troch cykloch , po druhej operácii a umelom klimaktériu po 6 cykloch...ja som strašne zvedavá, čo mi navrhnú lekári tentokrát, mám 35 rokov- ja nechcem osteoporózu a celkové zostarnutie organizmu a zníženú kvalitu života a inkontinenciu a čojaviemčovšetko ešte, keď by mi mali vybrať všetko ale..... takisto už nikdy nechcem LUCRIN a Diphereline...... takže teraz už pôjde len o menšie zlo. Vybrať menšie zlo.

prahaxx
4. okt 2011

@bobsent ach jo.. dvihat treba, momentalne mame desne noci, tak som vlastne uz tyzden poriadne nespala, chytil ma zapal hrdla, prechladnuta som cela, manzel neposlucha, momentalne je brucho to posledne co riesim, mam mat tento mesiac preventivku, uz som chcela byt davno tehotna, ale sa nezadarilo, tak skusim este mesiac pockat.. brala som kvapky FEMI, tie mi dost pomahali, bolesti boli na ustupe, asi znovu zacnem.. len si stale hovorim, ze snad este jedno babo.. potom nech ma vyoperuju a hotovo ☹ lebo to hrozi, pred 2 rokmi laparka, potom liecba, tehotenstvo 🙂 a teraz? zasa ten kolotoc? ☹ ked nema kto s dietkom pomoct, je to hrozne - babicky by mali ist do dochodku s prvym vnucatom 😀
nie je vsetko zbytocne, podla mna ma vsetko svoj vyznam.. len pri tych bolavych veciach sa to tak tazsie berie, vydrzat!! tak sa drz

nikol18
4. okt 2011

@bobsent joooj, to mi je velmi luto ☹

nikol18
4. okt 2011

@pici no veru, uz bolo na case 🙂 a ty ako sa citis? o chvilu ta to uz caka, ze? budem na teba velmi mysliet nech to uz mas uspesne za sebou a mozes sa tesit z rastuceho bruska 🙂

nikol18
4. okt 2011

@yukki to je strasne, clovek dufa, ze po operaciach a liecbe bude mat asi aspon chvilocku pokoj a nic ☹

pici
4. okt 2011

@nikol18 tak to ano :D ja sa citim fajn. v nedelu ma to asi caka tak sa velmi tesim ?:D

bobsent
4. okt 2011

@yukki však ale čo je menšie zlo...klimaktérium tiež nechcem, a operácia radikálna teraz nehrozí...mirenu si neskúšala? ja by som si rada zastavila cyklus bez klimaktéria len ako!!! no a ako to riešiš s detičkami? viem že máš hyperaktívne, čítala som tvoje príspevky v téme o adopcii(sama som už bola v poradovníku) a ja mám zdá sa také isté 😒
@prahaxx desné noci máme stále. každú hodinu som hore odkedy sa narodil! už mi verí aj neurologička, dala jedny sedatíva nezabrali, teraz by mal dostať druhé, nie som nadšená...mne mama pomáha moc aj v noci lebo asi by som zomrela...našťastie je na dôchodku.a odkedy zomrel otec, trpí nespavosťou a vraj sa u nás viac vyspí ako doma...
fakt by si chcela byť teraz tehotná? ja asi nie som normálna ale ja nie...aj keď v srdiečku by som zrejme chcela moc toto čo som zažila a zažívam s malým by som fakt znovu nechcela..aj keď to znie divne. keď podrastie už na to nebudem mať vek-škoda.
skúsim tie kvapky.

@nikol18
@pici ďakujem...ja sa neako pozbieram len teraz mám na to také nervy...nenávidím túto chorobu, neskutočne mi ničí kvalitu života 😠

yukki
4. okt 2011

@bobsent ja neviem, čo je menšie zlo. Neviem, budem sa radiť s viacerými odborníkmi. A ako s deťmi...no, bolo to tvrdé tie dva minulé roky, bolesti síce mám, ale aj veľa znesiem, ani po operácii si nikdy nedávam pichať analgetiká, ale keď prišli tie bolesti také...náhle...povedzme dvojhodinové...tak som šla do kolien a nedokázala vstať...ani po telefón zájsť...ani nič..len som im-deťom- vravela, čo majú doniesť...najlepšie mi vtedy pomohol bublifuk, fúkať som vládala, čo aj skrútená na dlážke....a raz ma to dostalo aj pred obchodom, to je tri kiláky od domu, ja bývam v osade vzdialenej od dediny....pamätám jak som si kvapkala na jazyk Algifen...našťastie som ho mala furt so sebou....ani som enrátala kapky...a nevedela som vstať, sedela som na parapete a deti lietali okolo, ja som sa na ne len krivo usmievala, ale vstať som nemohla...asi polhodinu...
Tearz sa do dediny prisťahovala mamka, tak mám oveľa lepší pocit, keď takéto čosi na mňa príde tak.... 😉

nikol18
4. okt 2011

@bobsent to ti uplne rozumiem, mne to za posledny rok a pol brutal zmenilo zivot, a to som aj doteraz mala kopec inych zdravotnych problemov, no toto predcilo vsetko...

leya
4. okt 2011

@pici ja som dostala druhu ms po ET po 50. dnoch a to teda "stalo za to", takze som hned nabehla do centra a zase som dostala diphereline na tri mesiace. len to nejako zle znasam, stale ma boli hlava. v decembri ma caka druhe IVF. s manzelom sme sa rozhodli, ze je to posledny pokus.
@yukki som zvedava, co ti poradia lekari. ja som tiez po laparke, po 3 mesacnej liecbe diphereline a jednom IVF a posledna ms bola hroza, aku som nezazila za 9 rokov, co ma trapi endo. drzim ti strasne palce, nech ti poradia nieco fakt dobre, lebo mam obavu, ze to iste bude musiet casom riesit takmer kazda z nas, co sme tu.... 🙄

pici
4. okt 2011

@leya to ti verim... dufam ze to bude lepsie... v decembri nech sa pekne vajicka porobia a ide sa na to :D

dahra
7. okt 2011

Caute,
@bobsent - ja beriem HAK, aby som nemala menzes. Zacala som v auguste. Posledna menstruacia 19. a teraz som zacala tretie balenie. Da sa to aj takto riesit. Robi sa to normalne na 3 cykly. Po tretom sa necha menstruacia prist a potom sa opat na 3 cykly stopne. Tkaze krvacanie dajme to 4x do roka. Uvidim, aka bude teraz mrcha, ked to vysadim.

leya
7. okt 2011

@dahra to je zaujimave, urcite daj vediet, ci to pomohlo. drzim palce, aby ano 🙂

nikol18
7. okt 2011

@dahra tak som zvedava, ci ti to pomoze, drzim palce 🙂 mne povedala lekarka, ze kebyze neriesime, teraz to babatko, tak by mi nasadili kontinualne antikoncepciu, cize by som ju brala stale, aby som menstruaciu vobec nedostala a nerobili sa mi zrasty, takze ja dufam, ze sa nam cokoro podari mimi, nech mi to potom radsej nasadia a budem mat snad pokoj 🙂

dahra
7. okt 2011

@nikol18 - jaj, jasne, inak chcela som to napisat @bobsent, neviem, preco som klikla na odpovedat tebe. Drzim palce, nech sa vam babatko coskoro podari!

junovka
7. okt 2011

Potrebovala by som sa s niekym podelit o podobne problemy, ktore suvisia s endometriozu u zien, ktore maju uz deti a bola im zistena .Ja mam 2 deti, na 99% mam podla lekarov endometriozu, aj ked to este na papieri potvrdene nemam, len USG .Dnes som bola na vysetreni u prednostu na klinike, kde mi sice bolo povedane, ze snad o cca 3-6 mesiacov bude potrebna laparka, nakolko na pravom vajecniku mi nasli nejaku cystu, vraj " zosusenu" velkosti 6 cm.Mna osobne nic neboli, a keby som nemala pocas cyklu sem-tam hnede spinenie a menzes mi nemaskal cc a 2-3 dni, tak by som sa nestazovala a nechodila na gyndu.Robili mi aj vysetrenie na onkomarkery a hormon.profil, ktore vysli v poriadku.O 3 mesiace chcu, aby mi opat zopakovali onkomarkery.
Pytam sa vas baby, tie ktore mate s tymto skusenosti, bola potrebna v kazdom pripade laparoskopia??Neda sa to liecit nejakymi liekmi??Prednosta vravel, ze moze sa stat, ze to nebude mozno ani nutne, pokial by sa ta " zoschnuta cysta" svrkla, nakolko uz minuly mesiac mi moj gyndos na USG povedal, ze sa to zmensilo.

pici
7. okt 2011

@junovka endo na 100 percent potvrdi len laparoskopia... onkomarkery zvysene nemusia signalizovat len ju, ale zvycajne a vacsinou skor zapalove procesy v tele...
laparoskopia je pre teba odporucena asi preto, aby ti cystu odstranili popripade domnienku o rozsirenej endo potvrdili alebo vyvratili a potom nasadili liecbu...

junovka
7. okt 2011

@pici lekari v mojom pripade ak nemusia, tak by tu laparku nechceli ani robit, nakolko mam dost velky problem so srdcom, boja sa ma uspat, ja sa bojim este viac 😔 .....

junovka
7. okt 2011

@pici ty mas endo?ak ano, ake si mala priznaky? Prepac, ale neviem ci mas deti alebo nie 😕 ?

pici
7. okt 2011

@junovka nie deti nemam... ale odpovedala som ti :D
endo mam vyliecenu alebo mozno aj naspat.. je to rok od kontrolnej laparky so zaverom loziska vysusene po hormonalnej liecbe. deti nemam. prave asi kvoli endo a jej zdevastovaniu maternice

junovka
7. okt 2011

@pici tak to je mi luto ☹ ...snad sa este podari 🙂 Znamena to, ze ked sato vsetko vysusa, tak je to OK?Sorry, mozne blbe otazky budem tu klast, ale som uz nadne, nakolko sa toho strasne bojim ☹

pici
7. okt 2011

@junovka nie znamena to len to, ze to co tam bolo tam nie je.. ale kazdy menzes je hrozba.. su baby co sa im to vratilo hned. po par cykloch, niekomu po roku, rokoch, niekomu vobec. medzitym tehotenstvo loziska takisto nevyzivuje... ale je to boj na cely zivot..

mirip
7. okt 2011

@junovka máš detičky a to je podstatné, liečba a preiečenie može byť dočasné ale aj trvalé nikto ani dr nevedia prečo sa niekomu endo vráti a inému nie....to ostáva trvalá záhada

mirip
7. okt 2011

presne tak ako hovorí pici, ked nemáš deti a je endo je to oto horšie že bráni otehotneniu...........a dáva stále menšiu šancu otehotnieť, podla toho v akom štádiu endo je, ked už deti sú tak sa len prelieči a nemusíš sa báť či vobec vlastné deti mať budeš

junovka
7. okt 2011

@pici chapat to mam tak, ze ked to tam uz nie je, ze je to OK, ano?Kedze mne bolo povedane, ze je to tam vysusene, ze je to ok?...a ze sa mi ta vysusena cysta zmensila, ze je to ok?Chces aj povedat, ze pokial sa to stale tam bude nieco ukazovat, ze je stale nutna laparka????? 😲

junovka
7. okt 2011

@mirip mas pravdu, ja uz deticky mam, comu som strasne rada, aj som si povedla, ze keby trebalo nahodou vsetko vybrat, tak mi je to v podstate jedno.....mna zaujima, kedze deti uz mam, ci je vooooobec nutna laparka, ci by nestacilo najprv zacat liekmi liecit a keby sa nedarilo, tak az potom by riskli u mna laparku???Neviem, ci ste ma pochopili 😀 ???

pici
7. okt 2011

@junovka zlatko rada by som ti odpovedala... ale nie som odbornik. neviem aku mas cystu. v kazdom pripade je na lekarovi aby vedel aka je to cysta a ci tam ostat moze alebo ju treba odstranit...

mirip
7. okt 2011

@junovka najskor musia diagnostikovať stupeň a podla toho určia liečbu čo 2-3mes alebo pol roka...........nemožu len tak zbrucha dať liečbu a tiež liečba je efektívna len ked sú ložiská preč a tie sa dajú odstrániť len pri laparke