Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

bernicka
27. jan 2014

@jaja9891 Děkuji, doufám, že to brzy budu mít všechno za sebou a bude opravdu už jen to krásné. Líbí se mi, že se snažíš k tomu všemu postavit a bojovat. Já právě jinak normálně funguji i cyklus funguje jak hodinky přes ty hormony, tam je jen problém to ložisko (rostlo mi tam snad od 12 let bohužel). Dnes mi říkala známá, co se zabývá energií a aurou, že tam nevidí problém, proč by to miminko nemělo přijít, tak se nechejme překvapit. Tak jestli léčba zabrala, to se opravdu těžko určuje, já mám bolesti i přes léčbu, ale to se tam naopak něco zase děje. Určitě zkus cvičit Mojžíšovku i nadále, špatně vymyšlené cvičení to nebude. Já po operaci přešla rovnou k doktorovi, co mě operoval (kdo by mě mohl uvnitř znát lépe?). I přístup toho centra se mi moc líbí, hlavně se nesmíš vzdávat a máš na půl vyhráno. Psychika je první, co člověka zasáhne při diagnóze, ale ženy jsou silné a postupem času přijmou realitu a bojují s ní. Někde jsem se teď dočetla, že něktrá ložiska ty homrony úplně vyléčí. Jenže to je prostě všechno tak strašně individuální a citlivé, že nikdo přesně neví, co a jak. Jen vydržet a vydržet, pak se to určitě povede a ta odměna bude stát za to 😀

jaja9891
27. jan 2014

@bernicka no ja som zacala tiez chodit k dr. ktora bola pri operacii,ale ona robi len raz do tyzdna v nemocnici a ma tam poradnu,kde je stale vela ludi,popritom ju odvolavaju k operaciam,takze je to narocne na cakanie... a obvodnej gynek. uz tak neverim.... takze to mam komplikovane a ani neviem co dalej... no postoj centra sa aj mne paci,ale ked tu dr. malo ludi chvali,vraj nema vysledky,vraj nie je taka uspesna pri IVF,tak neviem co si mysliet... no psychiku som mala velmi zlu,ked som sa to dozvedela,precitala si vsetko o tejto chorobe a tie hormony mi na depresiach len pridali,ale teraz sa snazim mysliet pozitivne,aj ked sa bojim co bude... tazko je sa snazit,ked je manzel na tyzdnovkach a lekari ma len strasia... tak uvidime co nam zivot prinesie,ako vravis,zeny su silne... ale uz som si toho tolko prezila,ze uz neviem niekedy odkial brat sily....

bernicka
27. jan 2014

@jaja9891 určitě jsi udělala dobře, že chodíš k tomu doktorovi, pokud operaci zatím nenavrhuje, tak to zatím ani nijak neřeš. O odvolání k operacím a hrozných čekacích lhůtách mi povídej, chodím přímo k primáři a ten je vytížení opravdu hrozně, ale jako člověk k nezaplacení...bych netušila, že i na gynekologii se dá zasmát 🙂 Možná je důležité i, co si o tom centru myslíš ty a jaký z toho máš ty sama pocit než nějaké recenze. Sto lidí má sto chutí...o psychice mi nemluv, na začátku jsem byla zralá na antidepresiva, při vyřčení, co to je - jsem i brečela při odchodu ☹ Ale ono se to postupem času změní a člověk proti té mrše chce bojovat vším možným dostupným arzenálem. A neboj, jistý strach, je zcela normální...ono to nějak dopadne všechno...i tak je nám naloženo tolik, co zvládneme a uneseme a co nás posílí. Protože všechny ženy s endometriózou jsou neuvěřitelně silné!
Jinak tady je docela dobrá skupina (pokud někdo o ní neví): https://www.facebook.com/endometrioza?fref=ts

jaja9891
27. jan 2014

@bernicka No tak ja teraz ani vlastne neviem ku komu chodit,lebo dr. ktora ma operovala trva na tom,ze prirodzene neotehotniem,ze jedine IVF a dost ma to teda depta zakazdym to pocuvat... takze neviem ku komu chodit,lebo kazdy ma iny nazor... no zvladame vela,ale podla mna,kto nezazije,nepochopi... v manzelovi mam oporu,ale vrodine ani nie,nedokazu to pochopit... kto ma deti,nepochopi,taky mam pocit... navonok vyzeram dobre,takze mi ani neveria,ze mam bolesti a podobne. Ale vidim,ze aj ty pozeras na vec optimisticky a to je dobre... dufam,ze coskoro mi nabehne cyklus a zadari sa ten maly zazrak 🙂

bernicka
27. jan 2014

@jaja9891 kdybych ti mohla trochu poradit, tak choď k někomu, v koho máš naprostou důvěru. Nechceš třeba opravdu zkusit ještě jiného doktora? Není v blízkosti nějaký doktor, který se tím přímo zabývá? Nebo co zkusit nějakého léčitele? Vím, moc lidí v to nevěří, ale třeba i to pomůže a bylinky nikdy neublíží. IVF je myslím každého věc a rozhodně si trvat na svém, že jinak to nepůjde? Vždycky se to dá nějak udělat nebo oddálit, až zjistíme, že už jsme vyčerpali všechny jiné možnosti. Přesně, jak píšeš, kdo nepoznal, nepochopí. Přišlo mi běžné, že si musím měnit každé dvě hodiny vložku, že musím denodenně převlékat postele, protože jsem prostě zaspala nebo že mám bolesti. Však o menstruaci je má přeci každá? Ale kde je ta hranice, kdy doktor zjistí, že je fakt něco špatně a že nejsme přecitlivělé? Ale takovou pichlavou bolest, kdo nezažil, nepochopí! Můžu být jen ráda, že jsem mohla normálně dříve fungovat a že až těsně před operací jsem měla křížové bolesti. Když už mluvím o bolesti, budeme pak více připravené na porod, protože jistou bolest známe, jinou než ostatní. Ve mě se to zlomilo až poslední měsíc, makám na sobě, dávám si pozor na stravu a jím vitamíny. Něco se sebou dělám a hlavně, udělám si za nějakým mylníkem třeba radost. No a co, že už doma mám pár bodyček nebo dupaček, prostě je to příslib krásné budoucnosti a mě to potěší. Podpora rodiny a přátel je důležitá a bohužel kolem nás je dost lidí, co nepochopí vůbec, o co jde a někteří zase, to je mi líto, ale člověku to nepomůže...stejně na to nejhorší je sám. Musíme věřit, že zázraky se nakonec objeví i u nás.

ponozkazt
28. jan 2014

Ahoj baby, ja potrebujem radu .. Beriem injekcie Lucrin Depot, zatial som mala jednu a 10 dni po nej som zacala dost spinit, uz je to piaty den a neviem co s tym .. Ja viem, najlepsi by bol doktor, ale ja som unho za posledny rok takmer kazdy tyzden, fakt sa mi tam nechce.. Viem, ze je to beznejsie, tak ak mazte skusenost poradte ci cakat, ci pomoze fakt len ten doktor .. Dakuejm moc krasne 🙂

yukki
28. jan 2014

@ponozkazt ja som po prvej lucrinovej vyše mesiaca buď krvácala abo aj špinila...neviem či až do tretej injekcie nie náhodou....a nik to neriešil, no, bo veď som vždy pri injekcii ďalšej spomenula ..a nič

jaja9891
28. jan 2014

@bernicka Presne mi hovoris z duse,akoby som citala svoje myslienky... postoj ludi,moje pocity,tiez som netusila,ze moja menstruacia nie je normalna,ako mam vediet,ze ta bolest je uz cez istu hranicu?ved kazda kamoska mi vravela,ako jej je zle,tak som si myslela,ze je to normalne...nastatsie tie uplne njhorsie bolesti som mala asi 2,5 mesiaca pred operaciou,ale to uz boli bolesti takmer kazdodenne,nezaviselo to od cyklu... ale moja dr. mi aj tak vzdy tvrdila,ved trochu bolesti vydrzte,ked ma boleli krize,tak ma poslala k ortopedovi... vobec jej nedoslo o aky typ cyst ide... velmi ma vtedy ako odbornicka sklamala,ale tu v mojom okoli lepsi lekar nie je,co je skoda a kedze potrebujem chodit na kontroly casto a vzdy pride nejaky problem,tak nechcem dochadzat velmi daleko... no niekedy mam pocit,ze ma povazuju za hypochondra este aj ti lekari... ale co uz... ja cakam kedy dojde prva MS po prechode,uz citim podbrusko,take tlaky,ale neviem ci je to prichadzajucou MS,ze sa telo prebudza,alebo som sa niekde prechladila... pocas toho prechodu ma trapilo vela infekcii,vraj kvoli oslabeniu obrany v posve :( takze sa tesim,kedy to skonci.... ale bojim sa co bude... ale musi byt dobre...ja chcem zhodit 12 kg ,ktore som pribrala pocas liecby :(

nelly3
28. jan 2014

@ponozkazt
ja som po prvej injekci lucrinu dostala normalne menzes, som bola vyplasena lebo gyn. spominal, ze nedostanem, ale ze to je normalne, potom uz som vobec pocas brania lucrinu nemala menzes.

bernicka
28. jan 2014

@jaja9891 S tím hypochondrem to znám taky, vždycky, když jsem šla k doktorovi, tak to bylo, jak odříkat básničku vedlejších účinků a jediné slovo útěchy byl, to přejde, až doberete léčbu. Každý měsíc mám slabé chvíle, kdy se na to všechno chci vykašlat....s tou dostupností lékařů bývá také mnohdy problém. On není doktor jako doktor, že? Někdo je fajn na pokec, někdo je odborník a někdo není ani jedno. Ale to člověk nepozná, až když se vyskytne nějaký problém. Ale hypochondři nejsme, jen musíme dát vědět okolí, že nás něco trápí, že nás to bolí a že nás to provází mnohdy i celé dny/týdny/měsíce. Lékař by měl mít pro toto pochopení...bych někdy přála těm slavným "odborníkům" zažít jeden den bolesti! To by pak koukali...doufám, že menstruace bude velice brzy a vše se rozjede tím správným směrem. Asi Tě něuklidím, ale ten strach bude pořád a ze všeho, zvlášť po špatné zkušenosti ☹ Popravdě já mám pak obavy z každé menstruace, že se to tím vrátí...tak ať jde hubnutí dobře, ale pozor, ať si moc neprokrvuješ ženské orgány při cvičení, to má vliv na tvorbu endometriózy či urychlení růstu.

jaja9891
28. jan 2014

@bernicka no tak to nehrozi,aby som sa velmi namahala s cvicenim 🙂 cakaju ma statnice,na ktore sa vobec netesim,minuly rok som ich musela odlozit,lebo ma prave operovali a nebola som schopna to zvladnut :( takze caka ma stresujuce obdobie,snaha otehotniet,staviame domcek.... takze neviem co skor.... skor chcem upravit stravu,zacat s prechadzkami,lebo donedavna som mala este vzdy brucho citlive,este teraz take obranne reflexy mam,bojim sa,ze sa don buchnem,alebo silno natiahnem a nieco si tam poskodim este viac.... je to tazke... uz to asi nikdy nebude take ako predtym... nikdy som bolesti nemala a potom zrazu prisli.... och.... no co sa tyka lekarov,tak katastrofa v mojom okoli....a ja som ani uz za nimi s vedlajsimi ucinkami nechodila,lebo to nemalo vyznam... raz ma jeden n apohotovosti tak okrical,ze sa s tym mam naucit zit,ze je to hrozne,ale bohuzial a pritom som mala aj zaludocne problemy kvoli nejakej viroze... som s placom odisla a nikdy viac... co uz... musime sa naucit zit s tym vsetkym okolo nas :( bohuzial,zavidim,aj sa hnevam,ze zeny,ktore deti nechcu,fajcia,piju,droguju.... tie deti maju aj zdravie :( och,to je nespravodlivost

bernicka
29. jan 2014

@jaja9891 to budeš mít docela náročné období, ale na druhou stranu nebudeš se muset tak upínat na myšlenku otěhotnění a třeba se to hned povede 🙂 A hlavně přeji, ať Ti vyjdou státnice a postavíte domeček snů. To hubnutí je fajn, že to máš tak hezky vymyšlené, ono stačí trochu a postupně. Jasně, že to není a nebude takové, jako předtím...to prostě ženskou změní po tom všem a možná se i staneme úzkostlivějšími na každé píchnutí nebo bolest v podbřišku. Ono jedno vyléčení neznamená, že se to nemůže opakovaně vrátit. Já na kontroly chodím, co měsíc, doktor vyslechne, ale více mi k tomu neřekne....s tím, že musíme být trpělivý. Naučit žít se s tím opravdu musíme a být na sebe v některých ohledech hodně moc opatrné. Ale zatím to není až tak omezující, jako jiné nemoci (celiakie apod.). A to, že nejsme hned těhotné? Možná ze za čátku to člověk štve, když to vidí kolem sebe, potkává známé s kočárky nebo s prcky (a to i ty, co rodinný typ opravdu nebyli), ale vem to z druhého konce. Dostaly jsme šanci udělat něco se sebou (zhubnout např.), dodělat resty v klidu (státnice, stavění domečku) a více nás to sblíží s drahou polovičkou, navíc si užijeme více času s nimi jen ve dvou 🙂 Pak už tolik času fakt mít nebudeme...a budeme na vše připravené, nemocnici známe, bolest taky 🙂 Hlavně vydržet a být trpělivé, protože to budeme mít zasloužené a budeme brát i mateřství úplně jinak 😉

jaja9891
29. jan 2014

@bernicka No mas pravdu...ja som dnes zdeptana,bola som u mojej gynekologicky,lebo ma trapi tlak v podbrusku a vytok,tak mi dala nejake cipky,nemala naladu,ani rozpravat s ajej nechcelo,spytala som sa jej na folikulometriu,aby sme si vedeli snazilkovanie spravne nacasovat,nakolko manzel pracovne vela cestuje a nemoze len sediet doma pri mne a cakat na moje plodne dni... tak mi vravela,ze je to zbytocne,ze by som si to musela platit,ze ona mi to robit nebude a ze si mam kupit ovulacne testy a merat bazalnu teplotu,tak ma to nastvalo,ved mam na to narok.... ved predsa mam endometriozu a podla doktorov co ma operovali neotehotniem prirodzene.... tak preco mi nechce dopomoct,preco sa tvari,akoby ju to obtazovalo.... ja nechapem... fakt rozmyslam nad novym gynekologom,ale neviem kde ho najdem a chcela som chodit k zene,no su tu sami muzi.... a na skolu s ami ani pomysliet nechce.... och...

erijan
29. jan 2014

@martuskaabcd ahoj, mozem sa opytat kde si mala endometriozu ? je super, ze sa zadarli deticky 😉

erijan
29. jan 2014

@1motilik1 och tak to muselo byt velmi tazke takto dopadnut, hlavne ked si clovek mysli, ze je zdravy...mne sa stalo to iste, tiez som si myslela,ze som zdrava,planovali sme babatko... len som mala velke bolesti pri MS a posledne 3 cykly sa mi nepozdavali, tak som isla na vysetrenie a bum cysta na vajecniku, odber krvi a o za par dni mi volala doktorka,ze mam prist ked budem moct,lebo musime riesit dalsi postup... markery z krvi potvrdili, ze ide o endometr.cystu a uz mam aj termin na laparoskopiu. Idem o 2 tyzdne a velmi sa bojim, dufam, ze vsetko dobre dopadne a vyberu tu cystu, ze nebudu dalsie loziska a bude vsetko ok... pisala si, ze si odmietla hormonalnu liecbu, my sme este po dalsom postupe nehovorili, tak som zvedava co mi povie po operacii... ale je pre mna velmi povzbudzujuce, ze mas deticky, takze musim mysliet pozitivne, ze budeme mat aj my 😉 nepamatas si kolko si mala markery ?

erijan
29. jan 2014

@elli210286 ahoj, chcem sa opytat ci si podstupila tu liecbu po laparke ?

elli210286
29. jan 2014

ano stale sa liecim, este ma cakaju 2 injekcie. ak mas nejake otazky kludne aj sprava🙂

martuskaabcd
29. jan 2014

@erijan mala som endomet. cysty na vajecnikoch, bola som na dvoch operaciach a dvoch laparoskopiach, lebo sa cysty stale tvorili a potom prisli deticky

erijan
29. jan 2014

@martuskaabcd a musela si mat este nejaku liecbu po operaciach ?

martuskaabcd
30. jan 2014

@erijan Pichali mi injekcie do brucha asi 9.mesiacov po 2 operaciach, prvu operaciu som mala v 16 rokoch, velmi si to uz nepamatam je to uz 20 rokov

gagik
30. jan 2014

baby ake konkretne ťažkosti ste mali pri vyprazdnovani pri endometrioze creva? Ja ju mam na čreve neviem co si mam všimať, krv v stolici som si zatial nevsimla.

yukki
30. jan 2014

@gagik ukrutnú bolesť.

jaja9891
30. jan 2014

Ahojte zienky,myslite,ze ovulacia prebehne uz pred prvou MS po umelo vyvolanom prechode??? dik

gagik
30. jan 2014

@yukki len pocas MS alebo vzdy? tebe robili resekciu čriev?

yukki
30. jan 2014

vždy, najviac od ovulácie. Resekciu? nie...nejako mi to dva razy odrezali od vonkajšej strany čreva a z vaječníka ufikli spolu s endometriózou tiež kus....

bernicka
30. jan 2014

@jaja9891 popravdě se mi ten přístup vůbec nelíbí. Zkus se zeptat kamarádek nebo se podívat na hodnocení lékařů. Na folikumetrii máš nárok určitě. Nemusíš se bát toho, že by to byl třeba doktor a ne doktorka. Taky jsem si to neuměla představit a chodím teď k doktorovi a je celkem víc v pohodě než ženská. Prostě není tak ukecaný a jde hned k věci. Nenech se odbýt a zjisti si své možnosti. A pokud nemáš náladu, dej si něco dobrého na nervy 😉

bernicka
30. jan 2014

@gagik Ahoj, já měla na střevě (rektovaginální septum) masivní ložisko. Strašná pichlavá bolest byla od cca té ovulace a během menstruace jsem až brečela bolestí na záchodě. Doktor mi při laparoskopii vybral velkou část, zbytek tam zůstal neb by mi mohl poškodit buď střevo nebo děložní čípek. Nasadil mi hormonální léčbu Visanne a ložisko se zmenšuje a dokonce i prasklo. Za cca 2 měsíce mě čeká další laparoskopie/hysteroskopie, jak usoudí doktor na sále. Prý z 60% hrozí, že budou řezat i střevo a tím i umělý vývod na 6 měsíců, ale pořád věřím, že to tak nedopadne. A jak Tobě navrhují léčbu?

bernicka
30. jan 2014

@gagik A ještě jsem si vzpomněla, že mě trápily průjmy a zácpy a to nezáleželo na stravě.

gagik
31. jan 2014

@bernicka poc MS si tak matne spominam ze obcas pri stolici taky akooby bolestivý kŕč niekde v čreve, alebo občas počas MS kŕč a vtedy musím isť na velku, ale potom je to OK. Ale tiez mam ložiska vsade rektovaginálne aj v creve, zrasty a tak. tak mi navrhovali tu reskeciu criev ale neviem, bojim sa a zase nejake neznesitelne problemy nemam zatial.

1motilik1
31. jan 2014

@erijan neboj,zvladneš. my ženy zvládneme všetko,velmi ti držim palce už si presne nepamatam to čislo ale bolo nad 150. po operaciii bolo dobre to že skončili tie neznesitelne bolesti.