Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

indiga123
2. feb 2014

Dievčatá a ako súvisí menštruačný cyklus s endometriózou, môže vynechávať menštruácia, chodiť nepravidelne?

martinkatinka
2. feb 2014

@indiga123 ak máš cystu, tak môže vynechávať

jaja9891
2. feb 2014

@ivec16 dufam,ze mas pravdu 🙂 snad sa nam to obom coskoro podari 🙂 ja sa skor obavam toho,ze manzel,kedze cestuje vela pracovne,nebude doma vo vhodnom case 🙂 ale je to uz v rukach niekoho ineho teraz 🙂 zvladli sme vela zleho,tak hadam nas uz len stastie caka 🙂 uz musi byt dobre...a verim,ze coskoro budeme riesit spolocne veselsiu temu 🙂 drz sa

ivec16
2. feb 2014

@indiga123 myslim, ze nepravidelna menstruacia nesuvisi priamo s endometriozou... S cystami moze, moze skor suvisiet s hormonmi, popripade s PCO...

indiga123
2. feb 2014

@ivec16 Ahoj Ivec, mám diagnostikovanú endo, vybrali mi 2 cysty z vaječníkov a keď mi nechodila potom menštruácia spravil mi lekár vyšetrenie GFSH hormónu a mala som to cez 30. Môže to s tým súvisieť?

erijan
2. feb 2014

@indiga123 ahoj, ja mam cystu, pojdem na laparku, ale mne nevynechavala MS... stalo sa posledne 4 cykly, ze mi prisla 2-3 dni skor, ale stale prisla... teraz posledny cyklus prisla presne na 28 den...

indiga123
2. feb 2014

@erijan dakujem za odpoved

indiga123
2. feb 2014

@martinkatinka dakujem za odpoved

1motilik1
2. feb 2014

@erijan bolesti som mala iba počas menzesu -boli to take krče v podbrušku ktore prechadzali až do konečnika./ ta bolesť bola presne ako kontrakcie pri porode už ked sa babatko tlači na svet v posledných minutach/

bernicka
2. feb 2014

Holky, co založení té skupiny? Určitě bych měla zájem, ale musí nás být více na založení. Myslím, že jakákoliv užitečná informace či zkušenost může pomoci a jak už tu bylo psáno, tak to bude i přehlednější 🙂

rks
3. feb 2014

@bernicka Uz som ju chcela zalozit dvakrat, len som sa k tomu akosi nedostala. Keby sa nasli nejake dalsie dve duse na moderovanie, tak idem do toho. Myslim, ze by sa ale patrilo, keby to bol niekto s dlhorocnymi skusenostami. Ja mam endo menej ako 2 roky a sama sa este snazim zorientovat.

bernicka
3. feb 2014

@rks Můžeš se mnou počítat 🙂

ivec16
3. feb 2014

@rks myslis niekto kto o tom vie viac rokov... to ze nam ju diagnostikovali pred rokom, neznamena ze ju nemame mozno aj 10 rokov 🙂... inak ja prilozim ruku k dielu... len mi treba vysvetlit co a ako... mne ju diagnostikovali pred dvomi rokmi, no precitame mam snad vsetko co bolo dostupne... 🙂

rks
3. feb 2014

@ivec16
@bernicka ok baby, tak ideme na to 😉

erijan
3. feb 2014

@1motilik1 tak dakujem za odpoved 😉 ja som bola dnes za svojou dr, uz mam listky na predoperacne, takze na buduci tyzden idem na to... 13teho do nemocnice, 14-teho operacia ☹ kraaaasny Valentin bude, chudacik moj manzel ☹ je mi strasne z toho, dufam, ze to dobre dopadne ... dnes mi moja gyndoska povedala, ze ked sa potvrdi endo,tak potom bude este nasledovat liecba a ze su nejake 3 moznosti, o ktorych mi potom povie, ze ktora ma ake plusy a minusy a na zaklade toho sa rozhodnem ktoru si vyberiem... ach jaj, uz nech som zdrava a cakame zdrave babatko 😝

lilila65
3. feb 2014

ahojte mne diagnostikovali endo uz v 18stich, takze uz pomaly 10 rokov o nej viem a mam po sebe viacej operacii a aj zakrokov

vemako
4. feb 2014

@erijan ahoj ja som mala endo na mocovych cestach a bolesti som mala len pri sexe inac vobec nic mi nebolo,mne to zistili len nahodou pri laparoskopii...nasledovala 3 mesacna hormonalna liecba Lucrinom a potom som na 3 cyklus otehotnela,ale ja som toho co mi branilo otehotniet viac,ked sa dalo vsetko do poriadku tak som otehotnela 😉 cele to trvalo 7 rokov

1motilik1
4. feb 2014

@erijan hlavne že to už budeš mať za sebou, držim ti palce,nech sa operacia podari čo najlepšie .a nech sa ti to čim skor zahoji. No ved potom napiš ake možnosti ti ponukne v liečbe.ale možno ti povie že jedna z nich je čo najskôr otehotnieť-tým padom by si 9 mesiacov nekrvacala a endo by sa liečila a nevratila. Lebo liečba je o tom že nemožeš krvacať-preto vačšina doktorov predpisuje hormonalnu ličbu ako keby si bola v prechode-lebo v tedy nekrvacaš.

erijan
4. feb 2014

@1motilik1 ahaaa takze preto predpisuju tu hormonalnu liecbu, uz to chapem... no my by sme chceli co najskor otehotniet, tak to by sme zabili dve muchy jednou ranou a spojili prijemne s liecenim 🙂 par mesiacov sa nam nedarilo pred tym ako mi zistili cystu, tak neviem ci mohla ona tomu branit... tak ved uvidime...dakujem, si zlata, urcite dam vediet ako som dopadla po laparke 😉 ked budem na PN-ke budem mat cas tu vypisovat 😀

1motilik1
4. feb 2014

@erijan je to tak tieto cysty zabranuju otehotneniu, Samozrejme to by bolo uplne najlepšie keby sa ti potom čo najskôr podarilo otehotnieť.budem držať palce

ivec16
4. feb 2014

@1motilik1 no mne sa paradoxne s endometrickou cystou podarilo otehotniet... sice to skoncilo MA, tym len chcem povedat, ze to nemusi byt cystou, ked sa nedari (moze, ale nemusi)...

erijan
4. feb 2014

@1motilik1 dakujem 🙂 budem informovat
@ivec16 no jasne, ved to uvidime ked mi ju odstrania 😉

ivec16
4. feb 2014

@erijan nj drzim palce nech to prebehne bez komplikacii 🙂 a potom nech sa skoro zadari...

lilila65
4. feb 2014

Fu baby citam tu vela veciciek, ale tehotenstvo znizi endo, ale ono sa vrati a moze byt horsie, ja som po roku od narodenia drobca mala velke problemy s endo, riesenim bolo prestat kojit a zacat brat antiko, cysty mi zmizli a endo v minimalnom rozsahu, ziadne bolesti a hlavne uz ziadne operacie.
Mne gynekolog naznacoval ze z endometriozy sa nikdy nevyliecim, ale sa s nim musim naucit

erijan
5. feb 2014

@ivec16 dakujem 😉

erijan
5. feb 2014

@lilila65 no to je mozne... ono hlavne chcem mat deticky, teda aspon jedno a potom jasne aj ked bude treba zase brat antikoncepciu,pripadne inac to nejak udziavat aby ta endo nerobila problemy 😒

lilila65
5. feb 2014

@erijan po operacii najcastejsie zvyknu nasadit hormonalnu liecbu, kde ti zastavia menzes, abny endo sa nadalej nevytvaralo, je to velmi narocne a skor pre chlapov je to utrpenie a po liecbe by si mala otehotniet, tam su velke sance. Ja nie som zastancom umeleho oplodnenia, bo viem, ze pri spomalenom tempe zivota sa da otehotniet aj spontanne, vela som uz o tom citala. My okolo leta chceme splodit druhe dieta a uz o mesiac si idem vysadit aj antiko.

ivec16
5. feb 2014

@lilila65 nie kazdemu to spontanne ide, a som toho nazoru, ze zena ktora naozaj nestoji pred tym rozhodnutim, ci ist alebo neist na umele, tak sa nemoze objektivne k umelemu oplodneniu vyjadrit.. Ja som si pred dvomi tromi rokmi hovorila, ze skusim vsetko okrem umeleho oplodnenia a dnes mam podanu ziadost na IVF. Kto nezazije to rozhodovanie nevie o com to je... Kolko myslienok, nazorov prejde hlavou zeny kym sa rozhodne... Mozno by som otehotnela aj prirodzene o 5 mozno 10 rokov... A co ak nie? Budem si potom vycitat, ze som premarnila sancu, ked som bola este relativne mlada a sanca na umele bola vyssia... Mozno sa nam to nepodari ani cez umele... To nikto nezaruci, ale nebudem si o 10 rokov vycitat ze som to neskusila... Ty asi nemas taky problem otehotniet, ked si na to davas len pol roka, tak ti drzimpalce nech sa ti to podari ako si zelas... Len ma trosku rozladilo tvoje vyjadrenie o umelom oplodneni a o tom ako vies ze to ide aj inak, proste nehovor hop kym nepreskocis....

lilila65
6. feb 2014

@ivec16 mne v mojich 20tich rokoch mi povedali, ze vobec nemozem mat deti, trvalo mi to pol roka kym som sa s tym zmierila a zacala som zit s tou bolestou na dusi. kedze som mala bolestive menstruacie aj po operacii a aj po druhej operacii, mala som za sebou aj mensie zakroky, po krorych bolest neustopovala, tak mi doktorka predpisala silnu antikoncepciu. po par mesiacoch som nemala bolesti a doktorka potvrdila, ze uz nebudem potrebovat dalsie operacie, bo antikoncepcna liecba velmi dobre zabrala, to antiko som brala rok, potom som mala prestavku par mesiacov, bo pre moj zaludok to bolo tazke. asi tak pol roka som nebrala antiko, ked som zacala znovu brat o par tyzdnov som otehotnela, na vianoce este k tomu, pocas tehotenstva som mala jeden vacsi problem, skoro som potratila, nakoniec po porode na to zistili, ze mam problem so stitnou zlazou, to mohla mat suvis so skorym porodom, ale nakoniec som vynosila zdrave velke babo, plne zivota, po porode, som mala obrovske problemy s menstruaciou, preto mi nasadili opat antiko a teraz viem, ze mne pomohla velmi antiko liecba. niekedy mavam cysty, ktore mi prasknu pocas menstruacie a viem, ze este niekedy budem musiet ist na laparoskopiu na odstranenie zvrastov, ale to nie az taka hroza. nie som proti umelemu oplodneniu, len ked sa to da fakt vyskusat aj inak, tak preco nie. pre niekoho je vela brat pol roka antiko a potom sa pokusat o dieta, podla mna ta hormonalna liecba po operacii trva casto tiez pol roka, no ale zas prvu operaciu pri endo treba zas podstupit.
vobec niesom proti umelemu oplodneniu, ale priklanam sa aj prorodzenej metode 🙂

ivec16
6. feb 2014

@lilila65 🙂 pridu mi vtipne tie vyroky lekarov, ze vy nikdy nebudete mat prirodzene dieta... ja hovorim, ze kym neskusis nezistis.. takze to nie len pre teba, ale aj pre ine ktore tu stresuju, pretoze im na zaklade endometriozu povedali ze neotehotneju: neverte tymto vyrokom... proste niekto ma s endometriozou problem a niekto ho vobec mat nemusi.... ty si mala to stastie ze si problem otehotniet nemala... proste kym neskusite neviete... ide o to ze si to napisala tak vseobecne, ze vies ze pri spomalenom tempe zivota sa da otehotniet aj spontanne.. si to tak zovseobecnila na vsetkych... a stale to tak pises ze nie si proti umelemu ale priklanas sa k prirodzenej metode.. ver tomu, ze vsetky sa priklaname k prirodzenej metode 🙂 vsetky si zelame otehotniet prirodzene, to ze niekto ide na umele nie je ze sa mu to tak paci viac...