Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

evina0
3. aug 2009

ika tuna sa o Mace docitasuplne vsetko
http://www.green-collection.eu/?page=katalog&li...
Ika tebe kolko od poslednej injekcie s liecby pichli vyvolavacku?? pises ze 2 tyzdne ..akoze od poslednej 5 tyzdnov ked ratam mesiac ucinku injekcie???? 😕
ja dufam ze dnes ju uz konecne budem mat tu Macu inak ma ta posta uz vytoci 😠 😠 a zacnem s papanim 🙂
zienky mna posledne dva dni zalievaju poty a navaly asi sa telo buri ale ma smolu nech si zvyka bez liecby 😉 .verim ze nebudem na ovulku cakat 2-3 mesiace ☹
s mojou dovolenkou to vyzera biedne mozno tak tyzden dostanem a kedy ? neviem aj ked potrebujem vypnut oddych no asi s toho nic nebude pretoze sefka je teraz PN.
janemari takze mrcha nikde .. 😖

ika33
3. aug 2009

Evina dík za link, určite si prečítam.
No a tú vyvolávačku, tak tú som dotala (pozrela som si presne) 33 deň od polednej pichnutej inekcii Dipherline a ďalšiu 11 deň od vyvolávačky.
Ja som s liečbou dipherline začala 30.03., ďalšia bola 26.04. a ďalšia 23.05. potom som dostala vyvolávačku 25.06. a 06.07. no a 4 dni po nej som dostala mrchu a 27.07. som išla na laparku, po ktorej som na 4 deň mrchu dostala a už ju mám 4 deň. 😒 Dnes mi ale doktor čo mi vyberal stehy povedal, že keďže som mrchu dostala na 22 deň, tak je možné, že príde aj na 28. 😠 čo sa mi už moc nepáči lebo práve vten deň idem na dovolenku do Chorvátska.
Inak to s tými návalmi, to je zlé. Ja to dobre poznám. Ale mám takú skúsenosť ako to prišlo, tak to aj odišlo.

Janemari, inak aj mne hovorila lekárka, že je to už na spadnutie a nie a nie sa to spustiť, tak sme tomu dopomohli.

evina0
3. aug 2009

ika dik za podrobne vysvetlenie 😉
dnes som sa objednala k dokimu na daku konzultaciu skusim sa ho spytat ci aj mne nepichne vyvolavacku a nech ma kukne sonom.ked k nemu pojdem tak budem 47 dni od poslednej injekcie.takze uvidime .mne povedal ze mrcha sa musi spustit sama bez vyvolavacky tak uvidime.
katie ale ty si nemala po mrche ked si teraz sla na laparku ak dobre spominam ..ked Ika pisala ze ta sa ma robit po prvej mrche 😅 😅
janemari a tebe nic nerobia ked su to uz 3 mesiace??ved nam mozu hadam dopomost vyvolavacku.no to uz musia lekari vediet 😖

ika33
3. aug 2009

evina nemáš za čo 😀 😀 😀
No ja neviem inak ako to má byť po správnosti s tou mrchou a laparkou, mne to vtedy povedala Dr. tak. A možno aj preto chcela počkať na prvú mrchu, lebo pri laparke chcela pozrieť či všetko dobre funguje (ovulácia ..) Ono aj na lapraku som išla vlastne v čase tesne po ovulke.

tulipanike
3. aug 2009

ahoj zenusky ....no k tejto teme sa vam nemozem vyjadrit, kedze som liecbu neabsolvovala, ale vsetkym vam drzim prsteky, nech menstruacia dorazi tak ako ma, alebo nech sa zadari a nepride 🙂

dahra
3. aug 2009

Ahojte,
ja si myslim, ze by sa to same malo spustit. Umelo nasilim utlmit telo a chvilu na to ho nasilu prebudzat, to je sila. Pri endo je dobre byt bez menstruacie, kedze kazda je pre nu hrozbou. 90 dni cakania je v norme, az potom by som uvazovala o vyvolavacke. To nase IVF preto stale posuvam, povodne sme mali zacat uz teraz v auguste, ale v juli som si dala este pichnut injekciu, takze to by teraz bolo skoro. Zajtra si pojdem dat predpisat poslednu, takze IVF vidim na neskory september alebo az oktober. Dam trochu telu cas a potom ho skusim umelo nabudit.

zajacik...
3. aug 2009

Caute babulky, len som zachytila ze tu riesite vyvolavacky... mne mrcha dosla az na 120. den po poslednej injekcii. Tiez som chcela vyvolavacku, ale primar v nemocnici ma presvedcil, aby som telo nechala samo sa nastartovat, ze mrcha urcite pride, tak som to vydrzala a mrcha prisla, aj ked nechala na seba dlho cakat. Ale podla mna je lepsie nechat to na prirodu, telo vie kedy sa ma znova nastartovat a davat do seba zbytocne hormony nieje dobre. Drzkajte sa a nech vam mrcha pride co najskor, alebo nech uz radsej vobec nechodi, aby ste boli tehulky 😵

evina0
3. aug 2009

zajacik dakujem za radu..tiez si myslim ze nasilu telo budit asi nema vyznam.ododnes papam macu uz ju mam na poste tak sa mozno samo zobudi uz za nejaky cas kedze je to aj na zenske organy.budem Vas informovat co sa so mnou deje.Aj ako chutia tabletky namiesto prasnu lebo ten prasok no deees...nedal sa konzumovat 😝 😝

nastasia
3. aug 2009

ahojte baby,
tak som zas tam kde som bola. dnes som bola u mojho gynekologa a ten povedal, ze endometriozu mam. a ci nechcem este babetko, ja ze ano, ale priatel nechce. tak sa ma pytal ci sa neda nejako zlomit a ze ho mozem vo stvrtok doniest so sebou a on sa s nim porozprava. a ze o dva roky to moze skoncit umelym oplodnenim. takze pokial nie dieta tak odporuca liecbu. volala som to mame a ona, ze ten dr. ktory ma operoval povedal, ze netreba ziadnu liecbu a ze som ok a ze on je predsa najlepsi. tak komu mam teraz akoze verit? normalne mi je do placu. teraz ak nahodou bude priatel suhlasit tak zasa mama bude proti 😢

evina0
3. aug 2009

nastasia citam tvoje riadky ☹ ☹
smutne ze jeden povie to a druhy ine..skoc k tretiemu a uvidis ak sa ti da a ked nie tak nech sa obaja papierovo vyjadria ..jeden sa isto musi mylit..a videli ci nevideli na lsk nejake loziska??
A co sa tyka dietata neviem je na Tebe ale v prom rade je to tvoj zivot..treba sa rozumne s mamou porozpravat a dohodnut.ak priatel bude suhlastit tak sa snazit a mama to pochopi ako vravim je to tvoj zivot a treba sa spravne rohodnut nie si potom hlavku buchat o stenu v buducnosti..priatela vezmi k lekarovi aj k jednemu aj druhemu a nechajte si poradit.najlepsie stanovisko ti da lekar co ti robil LSK ako aj mne. drzim palce aby ste sa spravne rozhodli a nezavidim Ti si ako medzi mlynskymi kolesami. ja by som na priatela pritlacila ako sa potvrdi endom. a od mami by som si do toho rozpravat nenehala aj ked ja moju mamu mam velmi rada je to moj zivot..tolko moj nazor.

zienky prave som vzala 2 tabletky tej Maci a pohoda absolztne ten smrad ci pachut neni citiet s toho.koonecne zacinam s uzivanim. 🙂

nastasia
3. aug 2009

vies evi, mne nasli dve male loziska, lenze v zavere spravy bolo, ze diagnoza sa nepotvrdila. co je take divne. aj moj lekar sa cudoval a povedal, ze zajtra tam zavola. ale podla neho endo mam. no uvidim vo stvrtok co povie.

janemari
autor
3. aug 2009

nastasia tak ja by som to urobila takto:milovala by som sa normalne naplno,nechranila by som sa a keby som zostala tehu tak super.A mamu do toho nic,bude to vase rozhodnutie s priatelom.Horsie bude ak priatel nebude chciet.

a zajacik ma pravdu,treba to nechat na prirodu

ika33
4. aug 2009

Ahojte kočky,
včera mi blbol počítač, tak som Vám nevedela nič napísať. Tak dúfam, že dnes to pôjde v poho.

Nastasia, ja uplne súhlasím s názorom evi, treba priteľa zobrať nech si to vypočuje od lekára sám a možno ho to posunie k rozhodnutiu mať bábo. Čo sa týka tvojej maminy, neviem prečo by to nechcela a myslím, že sa to týka hľavne teba, tak by som sa rozhodovala asi podľa svojho. Určite je dobré si vypčuť názor iných, ale riaď sa tým čo cítiš ty sama. A myslím, že ty by si veľmi chcela bábo, že 🙂

Moja sestra mala tiež problémy a lekár jej pred 12 rokmi povedal, že moja choď teraz domov povedz priateľovi nech ti spraví bábo, lebo nechcem ti o rok povedať, že to už nebude možné. Mala vtedy 21 rokov, tak prišla s veľkým plačom, potom sa porozprávala s už terajším manželom. On z toho moc nadšený nebol, lebo bol tiež ešte veľmi mladý, ale spravil to. Bolo mu to vysvetlené, že čo by sa potom mohlo stať ..., teraz z odstupom času svojho rozhodnutia neľutuje.

Tak hlavu hore a vo štvrtok sa to určite vyrieši. Držím palce.

evina0
4. aug 2009

nastasia drzim palce nech vsetko dobre dopadne.
jane zdielam s tebou nazor vystizne si to napisala,moj nazor je taky isty..nastasia ved si denne nemusite vraviet ze sa snazite o dieta.proste sa milujete a ked ostanes tehotna vsetko sa zmeni uvidis aj mama bude stastna 😉

janemari
autor
4. aug 2009

nastasia ak budes mat stastie budes tehu hned,ale myslim,ze mozem povedat za vsetky babenku co su tu,ze my uz chapeme,ze urobit babo nieje az take lahke.Ked som bola mladsia a kamoska sa vydala a nemali hned babo,ked sme u nej sedeli cela partia prisla rec na dietatko.Vtedy sa jej manzel vyjadril:Vy si myslite ze je to ako"hop na kravu bude tela"?Vteda sa aj jedna baba urazila.Ale dnes uz chapem ze to nieje take lahke.Sama som si presla tym,ze preco nemate este dieta,preco to odkladate a pod.Ale nemala som uz chut vysvetlovat,ze to tak lahko nejde.Preto ak ti mozem poradit,sadni si niekam bokom a porozmyslaj co chces v prvom rade TY,ak sa rozhodnes pre dieta sadni si s priatelom povedz mu co chces,co citis a ak bude mat zaujem ist za lekarom tak tam chodte spolu.Nech si premysli co urobi.A ak sa dohodnete ze sa budete o dietatko snazit je na tebe ci zajdete za tvojou mamou a oznamite jej to.Ale nezabudni jej povedat,ze ked ste sa tak rozhodli,ze uz buduci mesiac budes tehotna.A potom uz len vela stastia. 🙂 A ver ze mi co sme tu budeme s tebou nech sa akokolvek rozhodnes. 😉

janemari
autor
4. aug 2009

ok babenku tu nikoho idem sa ja chystat k nasim.Majte sa tu krasne,mne sa uz dnes sem nepodari prist.Pa pa

tulipanike
4. aug 2009

ahojte 🙂
nastasia, myslim, ze ti uz babay povedali vsetko, plne suhlasim s ikou, janemari.....jednoducho on to potrebuje asi dlhsie vstrebat, a ta navsteva u lekara by mu urcite v rozhodnuti pomohla ...... co sa tyka tvojej mamy, vy byvate u nej, ci mate svoje byvanie?
ak ste odkazani s byvanim na rodicoch, tak mozno ptreto sa obava, ze ci nakoniec nebude mat ona velku tarchu pri vychove dietata.....neviem, myslim si, ze by to tak mohlo byt......tiez by si si mala s nou sadnut, a v pokoji jej to vsetko vysvetlit

🙂
hlavu hore, urcite sa to vyriesi, neboj
stojime pri tebe

dahra
4. aug 2009

Ahojte,
Nastasia,
co sa pisalo v dokumente z histologie - je tam cytologia nalezu a biopsia. To je dolezite. Endo sa da len tam potvrdit, doktor, co sa na to co aj len pozrie nemoze vyslovit nazor. Takze urcite by som sa riadila podla toho. Vysledky z histologie som mala v rukach, som si ich sama bola po operacii vyzdvihnut.

evina0
4. aug 2009

tulip ako sa citis?? dake zmeny v tele si postrehla? 😵 😵 a co nevolnosti apodobne nemas??

nastasia
4. aug 2009

ahojte baby,
dakujem vam za vase nazory a rady, pomaha mi, ze pri mne stojite 🙂
vcera som sa rozpravala s priatelom a dopadlo to tak, ze nechce ☹ ja uz neviem ako ho mam predsvedcit na kazdy moj argument ma nieco. cely den iba placem taka som z toho nestastna. nechce lebo nemame peniaze. lenze tie nebudeme mat ani o dva roky. moji rodicia maju dvojizbovy byt, ktory si myslim, ze by nam dali. blbe je, ze tam platia uver, ale urcite by nam pomohli a dalo by sa s nimi dohodnut, ze by sme ho platili trebars az po materskej. nejako by sa to uz cele vyriesilo. lenze moj priatel je prilis hrdy na to, aby sa nechal niekym zivit, on odisiel v 18-tich na internat a odvtedy si zarabal sam na seba a este pomaha aj svojej mame. jeho rodicia su rozvedeni a ja mam pocit ako keby si on vzal za povinnost, ze sa musi starat o rodinu, ako keby chcel nahradit otca. a neciti sa na to byt otcom, ale povedal, ze pre mna by to spravil lenze najvacsi problem su tie financie. pozitivne je, ze suhlasil s tym, ze vo stvrtok pojde so mnou k lekarovi, tak dufam, ze to aspon trochu zaberie.
mne vcera lekar povedal, ze ked budem cakat este dva roky tak to moze skoncit rovno umelym oplodnenim. tak ma dost vystrasil. ja uz som rozhodnuta, ze dieta chcem, asi naozaj nemam na co cakat. skolu zvladnem aj s babom. takze je to teraz cele na nom ako sa rozhodne.
co sa tyka mamy, ona veri tomu lekarovi co ma operoval. a on jej povedal, ze endo mi odstranili, nic ine tam nemam a ze uz som v poriadku. takze ona si mysli, ze mi nic nie je a stale mi vravi, ze to mam pustit z hlavy. a ze predsa ten lekar je odbornik na endo. ja len neviem koho nazor si mam vybrat. bojim sa, ze ked to pustim z hlavy a budem sa tvarit, ze vsetko je ok, mozno to budem raz lutovat ak sa endo vrati.
dahra, mne to neposlali na histologiu, lebo ze to bolo zanedbatelne mnozstvo.
inak dr. mi odporucal pockat so sexom sest tyzdnov. vcera ma prezeral a teraz ma dost boli brucho z toho takze dobre, ze sme este nic neskusali.
vravela som mu aj o tej bolesti pri cikani tak mi vzal moc na vysetrenie, dufam, ze tam nic nebudem mat, lebo v piatok idem do toho chorvatska.
drzte mi vo stvrtok palceky nech navsteva u lekara zaberie.
🙂

dahra
4. aug 2009

Nastasia,
tak to je "skvele", na histologiu sa maju posielat vsetky nalezy ...Pravdepodobne si to mala v zaciatkoch, este sa to nerozrastlo a nezvacsilo. Ten lekar, co ta operoval je ozaj odbornik na endo alebo len klasicky gynekolog? Mna operoval profesor, prednosta nemocnice a kazal mi hned po operacii sa snazit, co sme aj urobili 😀 😀. Po vysledkoch z histo (cca po 2 tyzdnoch) mi dalsi lekar nezavisle od neho predpisal injekcie a liecbu, ze nema vyznam snazit sa, treba liecit. Moja gynoska zastavala ten isty nazor - liecba. Lekar v centre bol proti liecbe, vraj sa treba snazit. Odbornik co operoval sestru je zastanca liecby. Takze 3 za a 2 proti liecbe. Jedine, na com sa zhodli je, ze tehotenstvo pomaha.
Teraz napriklad IVF - vsetci gynekologovia sa k tomu stavaju negativisticky. Centra zdieraju ludi vraj, vsetko robia ako na beziacom pase. Suhlasim, ze clovek sa ma snazit prirodzene, ale ak to nejde treba skusit aj inak.
Ja som v stadiu, ze lekar je odbornik, snazim sa vypocut si co najviac stran a moznosti, ale som to nakoniec ja, co sa rozhodujem. A v poslednom case si aj vysetrenia ziadam sama. Moj manzel sa uz zo mna smeje, ze k tym doktorom ma vskutku bavi chodit. 😝

katrin21
4. aug 2009

nastasia:

necitala som celu vasu diskusiu, to sa uz neda 😀 ste sa tu rozpisali... a ja som boa na dovci v Chorvatsku... ale v poslednom prispevku pises, ze nemate peniaze....

Takze: kamoska bola v BA vo fericent e ci ako sa to vola( nie Iscare!) , su to rakusania, tak si to zisti, ci to je ono, alebo som to poplietla... ma Vseob., zdr. poistovnu a plati.la vseho vsudy asi 5tis!!! a aj to len preto, lebo si dali k tomu pristreknut aj jeho normalne spermie k tomu oplodnenemu vajku... vraj to pomaha.. a su uz v siedmom mesiaci!
Ja rozmyslam, ze kvoli tomu prejdem do VSZP, lebo teraz mam doveru... takze mylsim, ze kedze si z BA...( co je nie, doprčic!) tak ked budes velmi chciet a nemas VSZP, pockaj a vymen si ju, ked sa to bude dat( niekedy ku koncu roka tusim) a potom sup do Ferticentu.... a nehovor , ze dovtedy nenasporis 5000 !!!! 😉

katrin21
4. aug 2009

ale kedze si asi mlada a nezarabas, tak neviem... skus brigady... ale ak chalan zaryte nechce tak celkovo este babo.. tak hold, to bude tazsie.... moj tiez najprv nechcel, teda nie este.. ale po diagnoze endo chcel hned... tak sa snazime.. sme spolu dva roky.

katrin21
4. aug 2009

ale snazime sa len od marca... sorry ze pisem utrzkovite ako magor 😀

evina0
4. aug 2009

nastasia chapem ta ako sa citis ked ti chces a partner nechce babeno.presla som si tym ..priatel mal vzdy cas a chcel mat deti az ked budeme mat vlkastne byvanie a tak roky sli a ja som nehala vec plavat ale trapilo ma to.tiez som vela krat plakala,trapila sa.pritom ja som vtedy pracovala a on tiez zacal ( no menil prace a cestoval).podla mna to neni len peniazmi len on sa neciti stat sa otcom. vtedy som o endom ani nechyrovala.az proste prisiel cas zacali sme sa milovat bez ochrany nesnazili naplno( vies co tym myslim)..potom snazili naplno aj polohy od lekara sme skusali.pchala som sa duphastonom a po 7 mesiacoch padla diagnoza endometrioza. Sok to bol pre mna aj manzela..smutne je ze muzi si uvedomia problemy az neskor.s odstupom casu by sme sa inak zachovali a skor snazili ,neodkladali dieta.teraz uz viem ze dieta sa neda kupit.ja som uz do vsetkeho mozneho vrazila kopec penazi.do vitaminov pre mna aj manzela, do lekara.aj teraz vrazam a len verim ze sa vsetko na dobre obrati a nam sa uz coskoro zadari.
verim ze pohovor u lekara dopadne dobre a priatel to pochopi.daj mu otazku ze ako sa zachova v buducnosti ked sa Vam nebude darit?? ci chce absolvovat tolke vysetrenia ako nasi muzi a aj teba ci nehat behat od lekara k lekarovi.co mu je prednejsie hrdost ci tvoje a potom Vas zdravie? ci ked budete mat peniaze a nebudes moct ostat tehotna ci mu tie peniaze nahradia dieta?? daj mu precitat riadky o endometrioze aj zabery a film tuna na nete je o tom jeden co par mesiacov siel na markize.mozno zmeni nazor..
vies ja ti to pisem preto ze som si sama tym presla.len rozdiel je v tom ze ja mam po liecbe a preto viem zhodnotit tvoju situaciu a mma nanu svoj nazor.Mne ked lekar stanovil diagnozu a povedal ze nepreliecena endom. sposobuje zensku neplodnost tak to bol hrozny pocit.a sama som prikladom ze sme sa snazili 7 mesiacov a NEOSTALA som tehotna..cest vynimkam co maju endom., a otehotneju pred liecbou.Ja som to stastie nemala.skopiruj prispevky a posli to priatelovi do meilu.mozno zmeni nazor a pohne to s nim.nech vie zhodnotit vaznost situacie aku mate.ak je taky a miluje Ta tak nech sa podla toho aj sprava!!!!!!

ika33
4. aug 2009

Nastasia,
čítala som tvoje riadky a potom aj Vás ostatných, je mi naozaj ľúto, že sa musíš takto trápiť. Dnes je taká doba, že vždy sa niečo najde prečo ešte nemať bábo. Raz je to nová práca, škola, peniaze, bývanie ... vždy je niečo, keď ti už však povedia, že by bolo dobré to bábo mať, tak sa toho treba chopiť, lebo ako to tu už bolo povedané, neide to tak ľahko ako si to niekto myslí. V živote sú peniaze sídce dosť potrebné, ale veľa ľudí žije z mála a dá sa to. Hlavné je mať rodinu.
Ja som teraz bola na výber stehov u iného lekára, lebo moja lekárka má dovolenku, tak sme sa trocha porozprávali o mojej diagnóze a povedal mi, že mi teraz poodstraňovali staré ložiská, ale že to sa úplne nedá nejaká ta bunka tam ostane a ak sa to nebude liečiť (hormonálna liečba - antikoncepcia, menopauza alebo tehotenstvo), tak sa to kľudne môže vytvárať znova a sme tam kde sme nechceli byť.
Každý jeden lekár s ktorým som sa o tom rozprávala mi povedal, že najlepšie je ostať tehotná. Telo si vedy najlepšie oddýchne od endo. a môže s tým byť dlhší čas pokoj.
Prečo ti povedal dok, že máš počakť 6 týždňov?
Mne moja lekárka laparke povedal, že o bábo sa môžme pokúšať hneď, no nech počkám na prvú mrchu a potom šup ho. Tak mrcha už je. Už len to šup. 😅

Nasti držím palčeky nech ti to všetko dobre dopadne. 😉 Vo štvrtok daj vedieť, že čo.

Dahra, koľko po operácii ste sa začali snažiť.

katie233
4. aug 2009

Ahojte 🙂. Idem prečítať, čo ste popísali.

dahra
4. aug 2009

Ika33,
my sme urobili prvy pokus na 10 alebo 12 den po operacii, hned prva ovulka, lebo menzes som dostala na druhy den po operacii. Asi som sialenec, lebo som nebola po laparke ale laparotomii s riadnym rezom cez brucho a po odstraneni vajecnika. Doktor mi odporucil hned, ako sa budem na to citit. Tak sme to opatrne skusili. No nic. Po operacii presli 3 mrchy a na 4. som si dala pichnut injekciu.

katie233
4. aug 2009

Tak konečne som to dočitala. Ste sa riadne rozpísali.

Nastasia, je mi ľúto, že takéto veci musíš riešiť ☹. Nevidím do vášho vzťahu, je mi ťažko radiť. Ťažká situácia, ale držím päste, aby bolo vaše rozhodnutie správne a dobré pre oboch.

Evi, máš pravdu, ja som menzes ešte nemala. mne práveže lekár povedal, že sa to má operovať v čase od poslednej injekcie po prvú mrchu. takže neviem, koľko ľudí, toľko chutí.

jaj, ale dnes som teda veľmi ubolená. vyberali mi stehy. ten v bruchu som mala taký stiahnutý, že mu nešiel vybrať. doky sa snažil byť jemný, ale mám to tam strašne dorýpané a tak strašne to štípe a ťahá.

katie233
4. aug 2009

aj mne ošetrujúca lekárka po operácii povedala, že sa máme 4-6 týždňov zdržať sexíku. teraz po druhej LSK už len 2 týždne.