Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

dahra
21. júl 2010

Caute,
@janemari - to mas pravdu, ze niektori ludia su tak tupi, ze este aj cloveku bez nohy budu nutit kupit si dve topanky. Ked si to ani nevedia predstavit, tak si povedia, ze nic take nie je. Ako pozitivne myslenie je dobra vec, pomaha, aby sa clovek nepoddal a lahsie sa s niecim vysporiadal. No tvrdit, ze si nieco len namyslam a privelmi prispustam je uz privela. Tak to by som sa aj ja vykaslala na takych zadubencov.
Tu tvoju doktorku by bolo vyznamenat, tak ako moju byvalu - sestra este k nej chodi, ale tie jej mudrosti....Uz len caka, kedy sa odstahuje, nastastie ma toho svojho lekara v KE, takze chodieva aj za nim. Zlaty clovek, navyse odbornik na endo.
Vsak ta moja byvala gynoska ma na sono nikdy neposlala - prvykrat som bola v 30-tke tu v ZA. Ked som chcela, aby ma vysetrila, ze sa nam 9 mesiacov nedari dieta, tak mi zacala trepat o plodnych dnoch a ze to vtedy treba robit 😕 😕 😕 😕. Som kukala ci si mysli, ze som taka sprosta. Sestre neverila, ze by mohla mat endo, lebo vraj to nie je chripka, co odo mna moze chytit. Ked jej cysty nasli, tak sa cudovala, preco sa nechce dat operovat v RS, ale v KE. A svato-svate jej tvrdila, ze to bude len laparka - nakoniec ju rezali ako mna. A posledny klinec bol za centrum, ked jej povedala, aby tam nesla, lebo bude sklamana, kedze ju urcite neprijmu, lebo s muzom nebyva. Hlavna vec, ze v centre jej povedali, ze uz mala u nich byt pred rokom. Skoda reci....
@lenusska - ja som mala 5 injekcii a mrcha dosla na 76.den po poslednej.

zlatanka30
21. júl 2010

dahra a potom si isla hned po tej mrche na ivf??alebo si este cakala.ja som minuly mesiac uzivala norethistaron ,aby prisla po liecbe mrcha.aj bola.ale teraz mi zasa neprisla a test je negativny

janemari
autor
21. júl 2010

@lenusska ja som mala poslednu injekciu 7 maja a mrcha dosla 14 septembra.Uz som sa chystala,ze pojdem k dokine na vyvolavacku ale nakoniec dosla sama.Tiez som nechcela nic nahanat.@lucy no ja nie som si ista cim dlhsie tym lepsie,lebo ako som pisala predtym,som bola rada ved cim dlhsie nemam mrchu tym lepsie.A vies ze ked som sla v marci na krv onkomarkery boli ovela vysie ako pred laparkou a liecbou 😠 @dahra presne ako pises niektori lekari su "odbornici" nastastie som od nej odisla aj ked je uz neskoro.Ale ktovie ako by som dopadla keby som tam este bola. @zlatanka30 ja lutujem ze som hned po iecbe nesla do centra ale nechala sa nahovorit na prirodzene snazilkovanie.Verila som ze to moze vyjst a stratila som zbytocne pol roka ☹

dahra
21. júl 2010

@zlatanka30 - po liecbe mi dosla mrcha 30.9. a hned, ked dosla druha 28.10. som uz zacala so stimulkou.

janemari
autor
21. júl 2010

@dahra a preto si aj uspela,ze si na nic necakal. 😉

dahra
21. júl 2010

@zlatanka30 - a este som zabudla - pred liecbou som mavala 25-26. dnovy cyklus, malokedy dlhsi. Pamatam sa, ze po liecbe mi mrcha dosla 30.9. a potom ta dalsia ako som pisala 28.10. - to bol 29. den. Viem, ze este rano som si robila prvykrat v zivote tehu test, prekvapena, ze mi meska a s nadejou, ze mozno po liecbe som mohla otehotniet aj prirodzene. Samozrejme pruzok ako sneh a do par hodin dosla aj mrcha a to som hned hlasila v centre, ze zacinam so stimulkou.

dahra
21. júl 2010

@janemari - hej, moze byt. Po tej liecbe by sa malo otehotniet lahsie - Prahaxx tusim do 3. mesiacov, Katie tiez to stihla asi do pol roka a podobne aj Ika ci Lucy. Filmushka dopadla podobne ako Evina, tusim otehotneli s prvou mrchou alebo este skor. To telo je po hormonalnej liecbe lepsie nabudene. Velmi som zvedava, co bude s mojou sestrou, lebo aj ona zbytocne cakala a uz mas endosku a tie bolesti s nou spojene spat. ☹
Ale Zajacik neuspela pri 1.IVF a viem, ze potom cakala aspon 3/4 roka, ze sa zadari prirodzene. Uz nechcela ist na IVF, ale nakoniec predsa sla na druhe a bolo uspesne. Zaklad je nikdy sa nevzdat a hladat sposoby, raz sa to podari!

janemari
autor
21. júl 2010

@dahra ked ten cas ide proti nam,ale ako aj citam vas tehulky tak vidim,ze ani tehu endosku nezastavi.Zatial neviem co urobim,ale teraz mam v plane KET a potom sa na to vykaslem.Na ako dlho,neviem,mozno si dam rok pauzu a niekedy v lete sa nahlasim do centra na vypisanie ziadosti a na jesen by som to mozno skusila znova,neviem.

dahra
21. júl 2010

@janemari - a neskusis za ten cas brat HAK? Mozno aspon na par mesiacov. Mozno by to aj dajako utlmilo endosku, hlavne a by ste niekedy este raz sli na IVF. Jani si tak tiez pomohla medzi KET-mi, ak si spravne pamatam. Ja si asi po porode dam nasadit aspon na nejaky cas, pre istotu, aby som nepremrhala cas a nepresvihla nieco, ak by sme sa rozhodli ist opat na IVF pri druhom. Teraz ma asi caka cisarsky, takze to nebudeme ani moct mat hned dalsie.
Hej, cas hra uz proti nam, 20 rokov nemame a mladsie uz nebudeme. Najtazsie je dopracovat sa k prvemu babatku ☹

zlatanka30
21. júl 2010

dahra aj ja mam taky cyklus presne ako ty.momentalne to vyzera,ze mrcha pride ,dnes je to uz 31.den.bola som u nadeji,ze sa to podarilo prirodzene,ale nie.urobila som test biely ako sneh.skoda slov.v piatok ideme do helika na trial wash test a uz sa kaslem na to o mesiac zacinam so stimulkou,i ked moj manzel chce este skusat.ale boh vie,kedy bude ovulka aj teraz bola posunuta preto mi to prislo tak neskoro.uz som z toho na nervy a v poslednom case sa viac hadame a vymiename nzory ohladom ivf.
😠

dahra
21. júl 2010

@zlatanka30 - ty mas tiez jeden vajecnik len, ze? Normalne sa oba striedaju a pritom pocas roku su 1-2 cykly anovulacne. Zena ma sancu otehotniet 10 mesiacov z 12. Ale pri jednom vajecniku je sanca nizsia o polku. Nema zmysel cakat a s endoskou tiez nie. Mate moznost, chodte do toho hned v nasledujucom cykle. V podstate by si mohla zacat aj teraz hned, ked ti dojde mrcha. Mas kratky protokol, ak si spravne pamatam. Ci mate teraz este nieco na plane a nechate to na august?

janemari
autor
21. júl 2010

@dahra neviem co urobim,ale ak sa rozhodneme pre IVf tak mozno par mesiacv pred tym nasadim HAK,ale zatial to necham tak. @zlatanka30 viem ako to udiera na psychiku aj mi sme sa pred ivf dost hadali,ked zacala stimulka vsetko sa utriaslo.A to este nechodis na kontroly,nepichas injekcie a vsetko s tym spojene,potom to len bude psych.zataz.

lenusska
21. júl 2010

Dakujem za reakcie,tak budem este trpezliva 😉

zlatanka30
21. júl 2010

ano mam len jeden.viem,ze nema zmysel cakat .mohla by som aj teraz,ale ideme na dovcu tak buduci cykus.trochu som pozerala tie papiere ,mam kratky protokol gonal+decapeptyl,mam v tom chaos asi este budem musiet ist raz ku koordinatorke.uz teraz rozmyslam,ci dat pk allebo nie?vy ste mali??janemari 50 percent uspechu pri ivf je o psychike to su slova krajkove.ked ma videl prvy raz povedal,ze musim byt v pohode 🙂

janemari
autor
21. júl 2010

@zlatanka30 ja som bola uplne v pohode a verila som na 100% ze to vyjde.Vobec som nepripustala,ze to nevyjde.Preto ma to tak zlozilo.A ja ti odporucam PK,ja som ju mala.

jani2
21. júl 2010

@janemari - práve že si tomu moc verila 😢 ...ja som tomu pri prvých dvoch IVF vždy veľmi verila, úplne som sa na to upela, však to aj tak dopadlo 😢 ...vždy som sa po tom neúspechu pred doktorom rozrevala a bol to práve doc. Tomáš, čo mi povedal, že sa musím hlavne ukľudniť a preto ma poslal do kúpeľov. Pomohlo to, pri úspešnom IVF som to fakt hodila za hlavu, povedala si, že som iste s tou mojou endo totálne neplodná a že IVF podstupujem len preto, aby som si to raz nevyčítala....a podarilo sa. Tak isto aj pri prvých KEToch, som bola na 100%presvedčená, že to musí výjsť, však som už predsa tehotná bola vravela som si, už to pôjde ľahko...a nič. A teraz som bola pri KET prechladnutá, do toho návšteva, žiaden oddych a zadarilo sa....takže je to skutočne hlavne o psychike!
@zlatanka30 - aj ja som za PK, vložia ti embryjko, ktoré bude najkvalitnejšie, takže šanca bude vysoká! 😉

dahra
21. júl 2010

@zlatanka30 - PK je dobre, ked mas viacero embryi. Ja som pri stimulke vedela, ze mi narastli len tri foliky a vedela som, ze nie vo vsetkych mozu byt vajicka. Ked nam nakoniec povedali, ze mam len jedno kvalitne vajicko, tak som PK nechcela. Nemalo vyznam, dala som si vlozit na treti den. Keby zili tri, tak by som na PK sla. Pri dvoch tiez nie, to som planovala dat si obe vlozit. Taka bola moja strategia 🙂
No a co sa tyka mojej dovery v 1.IVF, sla som do toho, ze skusime a podla mojich statistik 🙂 mi vychadzalo, ze dost pravdepodobne nebude uspesne - kvoli endo, ale neverila som najma mojmu manzelovi. Pri jeho diagnoze som pri mnohych zenach videla, ze aj ked su ony ok, tak embrya sa nevyvijali a boli stavy, ked z 15 prezili len dve ☹ A este ked stimulka na mna nezaberala. Snazila som sa drzat neutralne, kym by nebolo potvrdene, ze sa neujalo, tak som mu davala sancu, ale zaroven som uz hladela do buducnosti - planovala si 2.IVF a objednavala sa na genetiku 🙂 Nakoniec to vyslo, myslim, ze Krajkovic bol viac vyteseny navonok ako ja. Ja som skor nevedela, co si o tom mysliet. Ale to som ja - skor racionalna ako citova. S povahou nic nespravime. Mozno naozaj je dobre neangazovat sa citovo az tak do toho. Len viem, ze to sa strasne lahko hovori.

oknosmas
22. júl 2010

@janemari ...bola som na takej kratkej stanovacke, tento tyzden mam volno a tak som mimo civiliazaciu a nechodim na net...a nic neriesim, i ked som skusala, aj tak to neslo...mrcha prisla, iui teda uspesne nebolo a ja musim prestat na to mysliet, bo mi uz asi prepne... 😒 kedze lekari maju teraz dovolenky, dalsi pokus bude mozny asi az v septembri a to u mna uz bude celkom problem, lebo budem pracovat uz na plny uvazok .. tak neviem, ako to budem riesit.. uz ma to teraz nebavi nad tym premyslat, bo sa mi vzdy zhorsi nalada..tak to nechavam plynut... i ked chcem skusit nieco aj na vlastnu past.. a zohnat si pregnyl... a skusit si ho pichnut, aby som mala zarucenu ovulaciu a snazit sa s mm vtedy o babatko...necakat az do septembra. ak by ste mali pregnyl navyse, rada ho od vas kupim...cim skor.. 😒

janemari
autor
22. júl 2010

Ahojte,tak ja mam za sebou navstevu centra,dostala som lieky,protokol a uz len cakat na mrchu a potom na KET ak sa embrijko prebudi.Doki povedal na rovinu KET je este menej uspesnejsie ako ET.A obaja s manzelom sme sa zhodli ze si myslime ze sa neprebudi a k KETu nedojde.Urobil mi sono,riadne poprezeral maternicu,tu moju adenomyozu az mi to bolo blbe lebo naozaj mi robil sono strasne dlho cca 5 minut.Povedal,ze aj napriek tomu ze mam taku tazku diagnozu je zazrak,ze moje vajecniky pekne reagovali na liecbu a mali sme 10 folikov aj ked nakoniec zostali len 2. Vysvetlil ako posobi endoska na tehu a ked som sa ho opytala ,ci nebola strata casu plo rocna iecba a prirodzene snazenie tak povedal,ze oni pacientky s takouto tazkou diagnozou odoperuju a hned posielaju na IVF pokial chce zena otehotniet.Ale cas uz nevratime.

jani2
23. júl 2010

@janemari - tak to znamená, že KET bude už v najbližšom cykle? Tak to je super!!!! A kľudne to s manželom berte ako takú menšiu šancu otehotnieť, možno práve potom sa zadarí! Strašne sa teším a moc ti prajem, aby sa i napriek tým menším úspešnostiam zadarilo 😉.....a kto by povedal, že liečba je pri takýchto naších endoškách zbytočná! 😒 Ja som ju síce mala tiež, ale hneď pri pichnutí prvej injekcie mi dr. vypísala papiere do CAR, vraj kým sa objednám a všetko sa poschvaľuje, tak liečbu akurát dokončím (pred 7 rokmi všetko ešte dlhšie trvalo, bolo len jedno CAR v Blave).
@oknosmas - hm, škoda času 😢 Je mi ľúto, že to ani tebe dobre nedopadlo 😔 ...keď tak skús si zohnať pregnyl v téme Mám/nemám lieky na IVF. 😉
Nuž a ja sa mám celkom fajn, teda až na to, že stále mám trochu špinenie a niekedy aj trochu krv...ale dr. vravela, že to môže aj týždne potrvať kým hematóm vytečie...tak dúfam, že to bude dobré! 😉

oknosmas
23. júl 2010

pregnyl som uz zohnala, teraz by to chcelo este duphaston... 😉

pici
23. júl 2010

@oknosmas
duphaston sa da objednat z jednej stranky :D

dahra
23. júl 2010

Caute,
@oknosmas - fiha, to sa chystas sama si pichnut? Ja som bola s nim na pohotovosti, pichali mi to do zadku. Poznam babu, co si to pred OPU pichla do zadku aj sama - teda ihlu zabodla, ale tekutinu vtlacil manzel . 😀 Asi sa to da aj do nohy. A podla coho to chces pichat? Pojdes si dat skontrolovat velkost foliku a tak? Lebo neviem ci sa len tak trafis do spravneho okamihu, ono to posobi nejako v priebehu niekolkych hodin. Pred OPU mi to pichali presne na hodinu - v utorok o 22.00 a OPU som mala vo stvrtok hned rano. Pregnyl pichali aj Lucy a ona asi nebola ani na IUI, len jej merali foliky - jej sa opytaj, ako to bolo. Myslim, ze s nim ma viacnasobne skusenosti. Tusim, ze potom mali planovany sexik.
@janemari - pri endo vzdy ide o cas. ☹ Neviem ci vsetci lekari posielaju taketo pacientky hned do centier - mne nic take nik nespominal. Dokonca ani mojej sestre neodporucal a to bol odbornik na endo vo velkom meste. Niektori doktori si o centrach myslia, ze im ide len o prachy, lebo sa nesnazia liecit, ale hned supnu cloveka na IVF a je im jedno, ako to dopadne. Tak pravda je, ze ked som dosla do centra, s endo mi nic nerobili a ani manzelovi nic nedali na zlepsenie spg. Dokonca tu liecbu neodporucali, ale ja som sa sama rozhodla vyuzit cas cakania na IVF liecbou. Mne akosi ani na um po operacii uz neprislo, ze by sme mohli prirodzene otehotniet, takze minuly rok som kazdy krok planovala tak, aby som sa pripravila co najlepsie na IVF. Mozno to je dobra cesta - hned po operacii centrum - vysetrenia, potom nejaka liecba - HAK alebo menopauza a potom hned IVF. Ak niekedy este pojdem na IVF, tak urcite predtym skusim uzivat HAK.

oknosmas
23. júl 2010

@dahra no, chcem to skusit.. ked si to vezmem, ze by to mohlo byt podobne ako minuly cyklus, tak by som si po dobrati clostylu, na piaty den nechala mm pichnut pregnyl.. mm je zdravotnicky zachranar, tak mi to pichne lahko..i ked ma asi strach..a potom skusime naplanovat snazenie tak, aby to vyslo..cele...dakujem za rady...urcite su pre mna velmi cenne a zidu sa mi...

dahra
23. júl 2010

@oknosmas - tak to mas dobre, ze mas zdravotnika doma. 🙂 Mozno tu na MK je aj samostatna tema o pregnyle, urcite mnohe baby o nom vedia viac. Ja som s nim mala len jednu skusenost.

oknosmas
23. júl 2010

@dahra dakujem, skusim pozriet 😉 hej a je vyhoda mat vlastneho zdravotnika

janemari
autor
23. júl 2010

@dahra no moj doki v centre nieje ten tip co mu ide len o peniaze.Ono zalezi od diagnozy a kedze je mam najvyssi stupen tak je tam velmi malicka sanca na prirodzene otehotnenie.Vcera mi vsetko vysvetlil,ake mam to lozisko,kde je ako posobi endo a preco sa nedari prirodzene otehu a podobne.On povedal,ze po operacii nasadzuju tu liecbu,lae len do casu kym sa neschvali ziadost a moze sa zacat so stimulkou. A ako prebieha 2IVF,robia sa aj geneticke testy,ked sa vajicka prestanu vyvijat?Alebo sa robia nejake dalsie vysetrenia?

dahra
23. júl 2010

@janemari - vidis, tak ti aj on vravel to, co som si aj ja nacitala a dozvedela sa - ist z liecby rovno na IVF. Pokial viem, na genetiku vacsinou neposielaju, to som sa z vlastnej iniciativy hlasila. Najlepsia gen. ambulancia na slovensku je v KE, tazsie pripady potom chodia do Prahy. V KE nam robili testy na protilatky a podobne veci - vsetko to dopadlo dobre. Robi to doktor Bobak, tkanivova banka. Chcela som ist aj na pohovor do ZA, ale to som uz potom bola tehotna, tak som neriesila. Inak, ak by sa nam nepodarilo ani druhe, sla by som mozno aj do Prahy, tam to robia podrobne. V centre neviem ako funguje genetika - napis si otazky, co ti napadnu a ked znova pojdete za doc. Tomasom, tak sa ho opytas. To je dobra otazka ci sa robia aj testy, ked sa embrya prestanu vyvijat, aby sa zistila pricina.
Takze ides na KET po najblizsej mrche?

janemari
autor
23. júl 2010

@dahra tak je to naplanovane,zacnem jest lieky a potom sa uz len modlit,najprv aby sa rozmrazilo embrijko a potom aby sa ujalo.A ked to nevyjde budu riesit asi vsetko preco.

jani2
23. júl 2010

@janemari - veru mňa nikam ani po tých dvoch neúspešných IVF neposielali 😒 To som ešte nechodila na internet a nevedela, že sú aj také vyšetrenia ako imuno, genetika,....Ale teraz by som už išla po neúspešnom 1.IVF, radšej všetko vylúčiť ako mínať platené cykly a zbytočne. Neboj, embryjko sa rozmrazí, blastocysty sa zvyknú rozmrazit...no a potom je to už na TOM hore a možno prekvapí! Bola by som šťastná s tebou! 🙂