Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

oknosmas
10. mar 2012

ahojte dievcata..mate skusenosti so spinenim od polovice cyklu? je to hroza....ovulacia bola asi 8-9 den, co normalne byva 14, od 13 dna len spinim a spinim a zacina sa to stupnovat. pri styku som krvacala.. no hroza. myslite, ze za to moze endo? ach...tieto problemy zacali po nesupesnom ivf. najskor len spinenie pred mrchou take dva tri dni. uzivala som este siofor... lebo vraj je dobry pri polycystickych vajecnikoch a malo to pomoct...tento mesiac som vysadila vsetky lieky...vsetky hormony a tu hnusobu, z ktorej mi bolo len neskutocne zle. mozno je to sposobene aj tym...ktovie..no kazdopadne ma to znervoznuje. a teraz nemam cas skocit ani na gyndu, lebo idem na tyzden prec. 😒 no, snad sa to troska ustali a moj hormony sa normalizuju..uz konecne

oknosmas
10. mar 2012

dnes v noci sa mi inak snivalo, ze ma toto spinenie vyprovokovalo k tomu, aby som si urobila test. vedela som, ze iste bude negativny, ale aj tak som si ho urobila. a boli tam dve jasne ciarky. neverila som, tak som hned urobila druhy, ina znacka... a boli tam. bola som prekvapena a uz som sa zacinala tesit. premyslala som, ako zariadit vsetko a pripravit sa na tento novy stav. a potom mi v tom sne doslo, ze sa mi to len sniva. a bola som velmi smutna a rozhorcena. potom som sa zobudila. ach.... asi mi uz kvapka zo vsetkeho na mozog. treba vypnut. 😔

nelly3
10. mar 2012

@oknosmas
spinenie mimo cyklu je pri endometrioze normalne, teda normalne ako normalne, aj ja to mavam, niekedy menej niekedy viacej 😠 ale treba verit, ze budes tehulka, aj ja tomu verim 😉

oknosmas
11. mar 2012

som myslela, ze pri endoske je to asi bezne...ale ja som to nikdy nemala...hoci som endosku mala...takto som nespinila :( myslim, ze budem mat pekne rozbite hormony teraz...

mabumi
16. mar 2012

ahojte baby, som po dalsom IVF, 14 dni po ET, opat neuspesne ☹
pocas stimulacie a po OPU ma boleli vajecniky, lebo som bola prestimulovana a mala som 30 folikulov. po vklade mi cely cas bolo dobre, kym som nedostala mrchovske bolesti a potom aj mrchu. no a od vcera ma strasne picha vlavo, akoby vajecnik, ale nepomahaju ani ziadne lieky, co obvykle pri bolestiah pomôzu. bola som u lekara a ten povedal, ze mozno zapal a dal mi 2 druhy antibiotik. ale krv zapal nepotvrdila a ja neviem, z coho su tie bolesti. ak je to endometrioza alebo len reakcia na stimulaciu, tak skoda do seba pchat tolko antibiotik. nevie mi niekto poradit? co si myslite?
dakujem 😖

janemari
autor
16. mar 2012

@mabumi tak to ma strašne mrzí,že o zase nevyšlo ☹ A ja si myslím,že je to reakcia na stimulku,ved si mala tak veľa folikov a na druhej strane stimulka poháňa endošku tak aj tá sa bude hlásiť. Zostali vám mrazáčikovia?

janemari
autor
16. mar 2012

@oknosmas ja som také špinenie mala a to bolo pred laparkou a nakoniec zistili,že som mala v maternici polyp. Špinenie býva aj znak ovulky,ale žeby sa to malo stupňovať tak to neviem 😅 A tiež ma napadlo,že tehulka si,že sa embryjko uhniezduje,kiež by to bola pravda. Bola si u gyn?

oknosmas
16. mar 2012

@janemari nie, nebola...bola som najskor v tatrach s manzelom a teraz som bola na lyziarskom s detmi..tak nebolo casu... spinit som zacala asi 13 dc, ovulacia bola asi 8-9 podla sona... (velmi skoro na mna)...a dnes som 25 dc...a spinim stale..celkom silno...zacala som uzivat vitamin B6. vraj to pomaha..a v pondelok sa chystam ist k lekarovi...ak ma vezme...snad hej .. dufam, ze ma skoro daju na laparku... lebo uz neviem.. som zvedava, v akom stave je endo.. a tiez.. ci su vlastne vajecniky prechodne.. mozno je to cele aj kvoli tomu, ze som teraz brala veeeelmi vela hormonov.. najskor ivf na prelome sept-okt. potom siofor a estrapatch a clostil a pregnyl a duphaston..minule dva mesiace.. teraz som vsetky lieky vysadila a povedala, ze kaslem uz na to.. ze uz to nechcem brat.. lebo sa citim strasne.. a tak cely cyklus spinim.. teda skoro cely... ak neratam tych par dni... snad sa dako precistim mrchou a uz bude pokoj..

janemari
autor
16. mar 2012

@oknosmas tak to si mala poriadne nabitý program 😎 ani nevieš ako by si ma potešila keby ti doky povedal,ved vy ste tehotná užaj domov ležať do postele 🙂 Tie hormony sú svinstvo a som rada,že mám za tým,lebo najprv lieky na podporu tehu,potom laparka,pol ročná liečba na potlačenie mrchy,potom zase na rozbehnutie cyklu,stimulka IVF telo už muselo byť dobre zblbnuté sa ani nečudujem ,že som nakoniec otehotnela prirodzene 😝

mabumi
17. mar 2012

@janemari ahoj, no mala som najskôr 26 vajicok, z nich 23 oplodnovali, 16 sa podarilo oplodnit a z nich mi hned 6 zamrazili v tom pociatocnom stadiu. 10 nechali kultivovat, na 5. den mi vlozili dve a to je vsetko, ostatne sa na 6. den prestali vyvijat a nic nezostalo na mrazenie. tak sa bojim, ci sa vsetky takto neprestavaju vyvijat, aj tie v brusku. no uvidime, mame tych 6 parbunkovych, tym moc velku sancu nedavam.
a vecer som si nakoniec nasadila tie antibiotika a zda sa, ze zabrali, tak mozno to bol predsa len ten zapal 😖 . uvidime, ale uz mam toho celkom dost 🙄
a ako sa mas ty? laurinka rastie ako z vody, o chvilu bude mat rok. ako to len strasne leti...

ksw
17. mar 2012

Ja som bola mesiac po svadbe na kontrole, ze sa chceme pokusit o mimco (sme v UK), vobec ziadne problemy, bolesti nic.. Preto som bola sokovana, ked mi lekar zistil endometriozu a 10cm cystu na vajecniku!! Este mi povedal, ze ak chcem otehotniet (mam 33 rokov) aby som uz dlhsie necakala, ze budem mat asi problemy. Na druhy den som odlietala na sluzobnu cestu, ovulacia az o 7 dni, tak si vravim, my budeme tehotniet jedine po smskach 🙂 Kazdopadne sme to skusili JEDEN KRAT cestou na letisko, odletela som, tyzden na to ovulacia, menstruacia uz nedorazila a som v 24 tyzdni🙂)) Takze endo nemusi byt tragedia, hlavne sa nestresujte x x x

janemari
autor
17. mar 2012

@mabumi Teraz sa poriadne prelieč a uvidíš či sa dostanete ku KET,každopádne mrazáčikovia sú a možno ťa prekvapia ako sa krásne po rozmrazení budú rozvíjať. Veru už bude mať rok,posledné dni spomínam ako som chodila s bruškom.Cca pred rokom ma sesternica fotila v záhrade s bruškom a dnes ked sme tam robili a mala sedela v kočíku som si na to spomenula.Vtedy sme so sesterkou debatovali,že aj oni začnú skúšať bejby a už má doma dvojmesačného Samka 🙂

mabumi
17. mar 2012

@janemari to si pamatam na tie fotky 😉 . tak to sa im muselo hned zadarit ked uz maju dva mesiace 😵 .
no uvidime, ci bude KET. som nad tym rozmyslala, ze ci po tych antibiotikach bude alebo nie. dnes ma ani nebolelo uz brucho, ale ked sa blizil cas dalsej tabletky, tak uz som to zacala zase citit. uvidiem, nechce sa mi na to ani mysliet. dnes bolo tak kraaaaaasne 😎

janemari
autor
17. mar 2012

@mabumi veru bola som na poradni s malou a volala mi,že je tehotná 😀 My sme mali dohodu,že ked malá pôjde von,tak ona otehotnie a tak aj bolo 😝 Však čo dáš si esiac,dva pautu a pôjdeš na KET,hlavne nič neuponáhľať 😉

ludi123
18. mar 2012

ahojte baby, mam podozrenie, ze mam endometriozu. bolesti mam pocas prvych dvoch dni menstruacie, neviem sa ani hybat a boli ma brucho od zaludka az po podbrusko, tiez krize, citim ju aj ked zivam, kycham alebo sa zhlboka nadychnem... taktiez krvacam po pohlavnom styku.. mali ste aj vy taketo priznaky? dakujem

oknosmas
18. mar 2012

@ludi123 bolestiva mrcha..to je priznak u mna... a bolestivy styk... ale teraz to je troska lepsie..styk uz neboli....a brucho...no, to bolieva...akurat tento mesiac som aj kracala pri styku..tak neviem, ci sa to zasa vracia.. kazdopadne...chod k lekarovi..ale zrejme budes musiet absolovat laparku...ja sa uz opat tiez na nu pripravujem...dufam, ze ma rychlo poslu...lebo nechcem aby bolo neskoro

miriamc
21. mar 2012

Ahojte
moja gynekologička má podozrenie na endometriozu aj na základe zvýšeného CA125 (najskôr bol zvýšený po ďalšom odbere mi klesol ale nie na požadovanú normálnu hodnotu) lekárka sa rozhodla pre liek Visanne a hlavne kvôli tomu Vám píšem o radu - prvé dva týždne bolo v pohode klasika špinenie ako bežný nežiadúci účinok s "ktorým sa dá žiť" 🙂 ale potom už nebola sranda začalo ma bolieť na prsníku až tak že som musela spávať v podprsenke lebo keď "mi klesol prsník" (no hold po kojení to už tak býva) tak som plakala od bolesti Bola som za gyndou a ona to pripísala cyste ktorú mám už 5 rokov nezmenenú veľkosťou ani tvarom a poslala ma ďalej užívať lieky. Z prevetnívnej prehliadky ma radiologička pre istotu posiela na biopsiu cystu ktorú mám na prsníku aby si bola istá kvôli zvýšenému CA125 OK nie som nadšená ale radšej idem. Najvúčší problém je že tie bolesti mi kvázy prestali a na miestach kde ma to bolelo mám hrču ktorá je tvrdá na dotyk videla to opať radiologička nezistila od posledného sona žiadne zmeny ale ani mi nedokázala povedať či je to z liekov že mám zájsť za gyndou no a tá mi pekne ďalej ponúka papať Visanne a ísť keď už idem na tú biopsiu prsníka tak nech mi pozrie aj ten prsník. No čera som zabudla zobrať lieky a spomenula som si na to až dnes a bolesti mi ustúpili a opuch sa zmiernil. Čo mám robiť užívať a počúvať ďalej lekárku alebo bez jej vedomia ich vysadiť hoci nie som nadšená z liečby lieky mi mali pomôcť na endometriozu ale horšia mi stav na prsníku? Čo mám robiť? Mala niektorá z Vás takúto reakciu pri užívaní Visanne? Ďakujem za Vaše rady. Miriam

capuletka
24. mar 2012

ahojte dievcata....po dlhsej dobe som vas prisla pozriet. mna caka posledny mesiac liecby. zial ma ale v poslednej dobe aj pri uzivanie tabletiek zacalo bolievat brucho, v noci sa na tu bolest normalne budim...je to taky pocit ako keby mala prist mrcha...tak uz mam celkom aj stres a obavy, ci ta liecba zabrala a aky bude prvy menzes...strasny mam strach z toho, ze bolesti budu opat take hrozne ako pred liecbou....

@bobsent ak sa smiem spytat, ake si to uzivala homeopatika? mozu sa uzivat aj pri hrmonalnej liecbe? lebo zcala som premyslat nad tym, ze by som nieco take skusila....

jankavivien
25. mar 2012

Ahojte dievcata.Mam otazku ci moje priznaky signalizovali endometriozu?Este pred tehotenstvom.Som mla bolestivu mrchu prve dva dni ale to mi az tak nevadila ako to ze po pohlavnom styku namna prisli ukrutne bolesti da sa to prirovnat ku kontrakciam rodila som normalne tak to mozem porovnat..trvalo to asi pol hodiny, nevedela som sa ani pohnut, oblial ma studeny pod az tak ze som bola za minutu cela mokra, nutkalo ma na stolicu ale nic. Prvý krat sa mi to stalo ked som mala 18r. pohlavne som este nezila. Potom sa mi to zopakovalo zhruba o pol roka ale to už mi mamka zavolala zachranku, cela som zbledla, a opat tie silne neznesitelne bolesti, dostala som aj hnacku hned nato vzdy to bolo mimo cyklu...potom sa mi to opakovalo asi raz za 3mesiace..potom vzdy po pohlavnom styku...ked som sa vzrusila. Vzdy som navstivila gynekologa a nic mi nezistili preliecil ma na zapal a bolo...robili mi aj testi mala som aj tri spravi z nemocnice co ma bravali..zmenila som aj gynekologa ale nic mi nezistili..po porode to zatial nemam ale už ma sem tam zaboli maternica mimo cyklu mam paniku ze sa mi to vrati a ja neviem co to moze to byt to?poradte mi stretli ste sa s tym niektora?

jankavivien
25. mar 2012

@jankavivien ked som este pohlane nezila zacalo ma to boliet z nicoho nic..raz v autobude to som vystupila a sadla si na zastavku zavolala som ocovi nech pomna pride..musel ma brat na ruky lebo som nemohla ani len vystriet nohy...a potom v skole..ucitelka myslela ze simulujem..potom ma to nastastie chytalo doma to ma viezli raz na pohotovost a potom mi už volali sanitku lebo z pohotovosti ma bravali do nemocnice na infuzie a injekcie od bolesti..tie zabrali...a potom už len po pohlavnom styku.

ria191
26. mar 2012

@jankavivien neviem či ti poradím ale ak sa mám priznať tak niečo podobné som zažila aj ja. Ja na rozdiel od teba som to mávala väčšinou prvý deň cyklu ešte pred rozbehnutím menštruácie ale stalo sa mi to 2 krát aj mimo cyklu. Tiež mi to trvalo zhruba pol hodinu našťastie lebo by som to dlhšie nevydržala. Boli to také silné tlaky v podbrušku ako keby mi chcel niekto vytrhnúť všetky vnútornosti z tela popritom išlo zo mňa aj spodkom aj vrchom a oblieval ma studený pot. Bolo to strašné a nikto mi to neveril. Našťastie som to mávala max. 3-4 krát do roka. Pár krát som to hovorila aj svojmu doktorovi pokrčil ramenami a bolo vyriešené. Mne časom diagnostikovali endometriózu ale či to má niečo spoločné neviem. Teraz už viem kedy to na mňa lezie a keď si dám v dostatočnom predstihu ibalgin tak sa tomu úspešne vyhnem. Endometrióza sa dá zistiť aj z onkomarkerov. Viem, že som ti moc nepomohla ale viem čo si prežila ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

jankavivien
26. mar 2012

@ria191 ahoj som rada že niesom jedina..ked som to niekomu opisovala nikto mi neveril...Teraz je mi to blbe to vraviet doktorovi ked ma to už neboli po porode ale rada by som zistila co to bolo..sak to nieje normalne mat taketo zachvaty a nevediet z coho ani preco ani ako si pomoct..:( Ale som fakt rada ze sa nasiel niekto to to prezil tiez..aj ked je skoda ze sa delime o neprijemne veci:(

prahaxx
26. mar 2012

@jankavivien no takych neuveritelne bolestivych je nas viac, ja som od 17 trpela ako take neme zvieratko, hovorim, ze boli, odpoved lekara, ze to je subjektivny pocit a nejaka ta bolest patri k zenskemu zivotu, ked som mala 29 konecne nieco nasiel, cysty na vajecnikoch mali spolu 16 cm ☹ bolesti boli najhorsie v obdobi ovulacie, priblizne v strede cyklu, no po operacii a liecbe Zoladexom a po porode sa bolesti objavuju prakticky stale, najhorsie cez tu ovulku.. 3 dni telo paralizovane, kontrakciami sa snazi nieco vypudit ☹ stolica zastavena.. no hruza.. zenske bolesti ☹ na tu stolicu som vymyslela 3dcl teplej vody rano na lacno, na ostatne bolesti mi doki predpisal cipky Indometacin, ale po pol roku badam, ze prestavaju zaberat ☹ chceme dalsie babatko, nedari sa, cysta sa vratila na lavy vajecnik, co bude dalej netusim, cakam na vysledky a potom rozhodnutie lekarov
pri Endometrioze mozu byt zvysene onkomarkete, ale ani nemusia.. jedina mozna diagnostika je laparoskopia, az ta potvrdi alebo nepotvrdi diagnozu..
asi som Ta nepotesila, mna pred pol rokom doktor utesoval, ze na endosku to nevyzera, asi to budu bolestive zrasty po operacii a porode, no a po polroku ma endocysta 4,5 cm ☹
drz sa, nech sa to da vydrzat 🙂

yukki
26. mar 2012

ja som trpela rovnako....bolesť, ktorá zrazí do kolien....ja som si kvapkala Algifen rovno na jazyk...aby som mohla vstať a postarať sa o dieťa, presne tak zhruba okolo ovulácie. Aj teraz ešte bolesti sú také, že ma na čas paralyzujú...ale zatiaľ sa dá.

martinkatinka
26. mar 2012

@jankavivien ja sa bohužial pridávam k babám @prahaxx a @yukki
Porod mal všetko vyriešiť,ale akosi nezabralo...onkomarkery v norme, ale cysty dve, doktor povedal, že buď Béčkové injekcie alebo laparka, odmietla som teraz oboje, tak čakám, či sa samo nevyrieši

ludi123
26. mar 2012

no teda, kocky, tak sa velmi netesim, ked to tu tak citam.. mne dnes doktor odporucil ten visanne ale teda ked vidim tie vedlajsie ucinky .... mate uz s nim niektora dlhodobe skusenosti?

martinkatinka
26. mar 2012

@ludi123 ale to je na to prvé štádium, ak máš vo vyššom, asi je to zbytočné užívať, nie?

ludi123
26. mar 2012

@martinkatinka no to neviem, v akom to mam stadiu .. mam bolesti ale na ultrazvuku ziadne cysty ani nic podobne .. doktor mi povedal, ze jedina moznost ako mi to diagnostikovat alebo vyvratit je laparoskopia ale odporucil mi najskor zacat tymto liekom .. su tam zle vedlajsie ucinky tak vaham ...

martinkatinka
26. mar 2012

@ludi123 tak ja by som asi nič s toľkými vedlajšími účinkami do seba nepchala pokial to nemáš potvrdené, lebo to si možeš ešte poškodiť...s týmto by som bola radšej opatrná.... ale na druhej strane čo som o tom lieku čítala, tak hormony neobsahuje.. takže je to veľká dilema.

prahaxx
26. mar 2012

@ludi123 no zalezi na okolnostiach, ci chces babatko, ci nie, na ako dlho by Ti ich dali, ako casto by kukli, ci sa zlepsujes, alebo nie.. ono je tazko povedat, co bude keby.. laparoskopia je zase zasah do organizmu, aj ked male, nejake jazvy a zrasty zostavaju a zial bolia.. ja som sa prvy krat uplne zverila do ruk lekarov, stav bol strasny, takze laparka bola jedine riesenie, pocitali este aj s normalnou operaciou, lebo predpokladali, ze laparkou sa nebude dat vsetko dobre vycistit.. nakoniec sa podarilo, liecba zabrala a po vysadeni injekcii po druchom cykle otehotnela prirodzene 🙂 len teraz je situacia trosku zlozitejsia, endoska sa mi velmi rychlo vratila, tak to bude chciet asi nejake dlhodobejsie riesenie, len chceme babatko, tak neviem, uvidime este