Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

katie233
18. aug 2009

Ja som v prvý deň zobrala 2 až 3, niekedy, aj 4 400-ky ibáču (ružové bábiky, ako som im už zvykla familiárne hovoriť). Na druhý deň už stačila 1.

dahra
18. aug 2009

Katie,
ty si mala 19. poslednu injekciu, ze a stale nic?

katie233
18. aug 2009

Hej, posledná bola 19.6. A stále nič. Už asi dva týždne ma pobolieva v podbrušku, v krížoch a ja stále čakám a čakám ☹

janemari
autor
18. aug 2009

Caute 🙂

jani2
18. aug 2009

Janemarie - tej prvej mrchy po liečbe sa neboj, tá bola aspoň u mňa celkom v pohode, bolela ale šlo to, ale tá druhá už bola to samé čo predtým, takže mne liečba moc nepomohla. Ja osobne si myslím, že pomôže skôr tým, čl majú endošku ešte menšieho štádia. Keď je už moc rozlezená po bruchu, tak tu sa uľaví skutočne len pri tehotenstve alebo v prechode a to druhé samozrejme ešte nechceme.
Katie - presne tak, s rokmi sa to len zhoršuje. Ja som niekedy tak strašne naštvaná na to svoje brucho, koľkokrát aj mám chuť niečo si s manželom začať, ale stačí si pomyslieť na tie boľačky a už je po sexe. no, ešte že je manžel chápavý, aspoň sa teda tak tvári 😅
Dahra - je to tvoje prvé IVF?, tak moc a moc držím palce, už aby to bolo. že?. Čítala som, že u žien s endometriozou býva IVF úspešnejšie ako u žien, ktoré majú nedozrievajúce vajíčka alebo sú fyzicky v poriadku a nevysvetliteľne nemôzu otehotnieť. U nás je príčina neplodnosti vlastne mechanická - zrasty a to sa dá pri IVF obísť. Hormonálne aj geneticky býva zväčša všetko v poriadku a to je hlavné.
Nastasia - to je ako u mňa, väzy sú tiež chytnuté. Uvidíš, keď otehotnieš, budeš to cítiť aj pri náraste maternice, také slabé bolesti v podbrušku, ale to už budú "sladké" bolesti. 🙂

janemari
autor
18. aug 2009

No mrcha ked pride uvidime.My sa s muzom rozpravame o vsetkom moznom co by bolo keby,o umelom adopcii o alternative byt bez dietata.Je to tazke....

jani2
18. aug 2009

Jane - tak takéto rozhovory dobre poznám, padlo aj slovo adopcia, ale to bol manžel absolútne proti...a dosť sme sa už zapodievali myšlienkou byť bez detí, ja viem ako sa cítiš, také beznádejne obdobie ☹ Ale ty si ešte vôbec nevyčerpala všetky možnosti: si po liečbe, možno tebe pomohla a otehotnieš prirodzene, a ak nie máš ešte 3 platené IVF-ka. Ak až toto neúspešne preskáčeš, tak potom je dôvod rozmýšlať trošku pesimistickejšie....a ty asi myslíš, aj na to čo ti vraveli doktori, že máš zlú maternicu, tak počúvaj, ja som bola pred 1.IVF v Blave u doc. Valkyho a ten povedal, že mám tak zničené vaječníky, že môžem otehotnieť len s darcovskými vajíčkami. Vieš čo som sa po tomto verdikte naplakala? No a vidíš v Martine si to nemysleli a šup už mám Janku. Tak tých doktorov treba brať niekedy s rezervou. Takže ešte to s vlastnými bábätkami nevzdávaj!

jani2
18. aug 2009

a ešte Dahra - v pondelok idem aj ja do Heliosu, dohodnúť KET, tak možno sa tam uvidíme. Ja idem na 15:00hod.

janemari
autor
18. aug 2009

jani praveze moj muz by chcel aj adoptovane skor ja som proti,lebo si neviem vytvorit vztah k cudzim detom.Mam 30 rokov a preto rozhodovanie co a ako dalej sury.Okrem toho tiez budeme podla mojej dokiny musiet navstivit nejake centrum a zrovna to vychadza na Martin.Sme aj za umele oplodnenie ale je tu viacero veci kvoli ktorym nevieme ako sa rozhodneme.Ale rozhodujuce bude co povie operujuci lekar.

jani2
18. aug 2009

a kedy ideš k tomu doktorovi?

janemari
autor
18. aug 2009

cakam na mrchu a ked bude po nej ma hned prist.A kedze mrcha nikde tak neviem kedy to bude. 😅

jani2
18. aug 2009

..ja verím, že to bude už čo nevidieť, ale je to teda na šlak trafenie! čakať a čakať! Inak ja mám 35, keď som otehotnela mala som 33 a snažili sme sa od mojich 28 rokov.

janemari
autor
18. aug 2009

No my sa snazime od moji 27 rokov.Muz bude mat 35 takze uz ma svoje roky.Na jednej strane chceme deti,ale na druhej nie som v tom stave ze ich chcem za kazdu cennu.Je tu este alternativa ze by sme sa cca 2 roky snazily prirodzene a ked nie tak IVF.Ale je tu ten problem ze pri nasej diagnoze nemozme cakat,myslim.

jani2
18. aug 2009

nič v zlom, ale ako vravíš, pri tejto diagnóze to bude len horšie a horšie 😢 tie dva roky sa mi zdajú dosť dlho, ale je to vaše rozhodnutie 😉 a pri tom IVF to tiež nejde rýchlo, ja som tie IVF mala dosť prepletené laparkami, čo sa mi robili cysty a krvavé tumory - a s tým sa nedá stimulovať. Ja viem, je to strašné rozhodovanie. Ja som teraz tiež uvažovala, či hneď po vysadení antikoncepcie ísť na vloženie zmrzlíkov alebo sa chvíľku posnažilkovať. Bola som totižto pre troma mesiacmi u homeopata a ten povedal, že môžem otehotnieť aj prirodzene a dal mi kvapky, že sa vyliečim. Ale figu borovú, začínam cítiť tu hnusobu a nechcem sa zas dopracovať k operácií. čert aby bral tú hnusnú endošku, iné snažilky sa snažia a nemusia riešiť žiadne zhoršovanie choroby! 😢

janemari
autor
18. aug 2009

Ako hovorim,zatial neviem co urobime.Mozem filozofovat,ale ine to bude ked ma postavia pred hotovu vec a povedia ake mam moznosti.Okrem toho budem mudrejsia ked ma uvidi lekar co ma operoval.Pokial ma pozerali lekari bola som v poriadku,nic ma nebolelo.Takze zatial budem cakat na mrchu a potom sa uvidi.Viem,ze cas hra proti mne a ta pluhac endoska je nevyspytatelne.Ja som este dobre dopadla okrem problemu v maternici mam vsetko funkcne/teda mal pred laparkou a liecbou/

janemari
autor
18. aug 2009

Dobre kocky idem ja do postele lebo rano musim vstavat.Tesim sa na zajtra vecer urcite dobehnem.Pa pa 🙂

luko
18. aug 2009

dahra:drzim prstoky vsetky 😵

miska26
19. aug 2009

Ahojte,
Píšem siem prvý krát, aj ked už dlho navštevujem tieto stranky.V maji mi zistili endometriozu, po laparoskopii som brala 3 mesiace HAK Cerazette. Tento týždeň už končím s tými tabletkami, ale začali mi dosť veľké bolesti a aj hnedý výtok. Veľmi sa bojím či sa tá hnusná choroba nevrátila. Máte s tým niektorá skúsenosť?
PS: Veľmi ďakujem za Vaše príspevky a každej z Vás držím palce, aby sme sa tej choroby zbavili tým najkrajším spôsobom - //... 😵 😵 😵

nastasia
19. aug 2009

ahoj miska,
neviem ti poradit, lebo mne nedali liecbu, ale mozno ostatne baby ti poradia 😉 a teraz idete snazilkovat?
ja som vcera vyskusala svoj osvedceny recept na vyvolanie kramov 😉 lebo som mala iba take spinenie raz ano raz nie. dala dom si pred spanim pohar vina a v noci som sa zobudila na neskutocne bolesti brucha a mrchu. ledva som sa doplazila do kuchyne po ibac. myslim, ze pred spanim uz cervene vino pit nebudem 😅

miska26
19. aug 2009

Ahoj nastasia,
Teraz by sme sa chceli začať snažiť o drobčeka, ale keď ma stále bolí brucho mám pocit, že to bude aj tak márne.Myslím, že tá bolesť neveští nič dobrého ☹ Ale urobím všetko pre to, aby sa to zlepšilo.Začala som piť čaj z myšieho chvostíka a chcem začať aj cvičiť mojzisovej metodu.
Uvidíme...

nastasia
19. aug 2009

miska, podla mna sa ti uz asi rozbieha menstruacia a pri nej mozes mat velke bolesti aj hnedy vytok-mne sa to tiez tak rozbieha. osobne si myslim, ze endo sa este nestihla "prebudit" ked si len teraz prestala s antikoncepciou.
a ako ti zistili endo? mala si nejake problemy, bolesti?

miska26
19. aug 2009

Díky Nastasia, ale zasa sa mi nezdá, že by mi mala prísť menštruácia keď som ešte nedobrala tie tabletky, ale hrozne by som sa tešila keby si mala pravdu.
A ako som na to prišla?
Dosť často ma bolievalo v podbrušku. Chodila som ku gyn. ako na klavír aj k urologovi ma poslali, ale potom som si našla na nete všetko o endo a spytala sa doktorky či by to mohla byť táto choroba, tak ma poslala do nemocnice a tam ma hneď objednali na laparoskopiu. Hrozne som sa bála ale nebolo to také hrozné.Až na ten výsledok. 😢
A Ty? Bola si aj na laparoskopii?Odmietla si liečbu, alebo nebola potrebná?

paradise34
19. aug 2009

Ahojte baby, mam tri otazky na vas.
1. naozaj sa neda zistit endometrioza inak ako laparoskopiou? Nerada by som sla pod noz zbytocne.
2. mali ste pri endometrioze tmavohnedu menstruacnu krv? Taku az cokoladovu (myslim s tmavu). Posledne tri menstruacie sa mi taka obavuje v roznych fazach menstruacie, niekedy ju zrazu nahradi velmi velmi svetla cervena. Mate s tym skusenosti?
3. Da sa liecit endometrioza aj inak ako operaciou? Nejake tabletky, pripadne najlepsie nejaka alternativna liecba (strava a podobne).

Dakujem za odpovede.

paradise34
19. aug 2009

Este ma napadla
4. vyriesi sa endometrioza tehotenstvom a porodom?

zajacik...
19. aug 2009

Paradise endometrioza je taka zahadna choroba, ze ani lekari nemaju rovnake nazory, ale vacsina by ti asi odpovedala takto:

1. endometrioza sa da zistit jedine laparoskopicky, kedy sa odoberie kus tkaniva a posle na histologiu (podozrenie na endometiozu moze byt v pripade zvyseneho onkomarkeru CA125 z krvi - ale zvyseny marker neznamena automaticky ze ma zena endometriozu; pripadne ak mas endometricke cysty na vajecnikoch - teda na UZV). A inak laparoskopie sa neboj...

2. ja osobne som cokoladovu krv nemala

3. na endometiozu je najlepsie tehotenstvo, ale prave pri endo... je ho problem dosiahnut 😠 Liecba je bud chirurgicka alebo medikamentozna - telo sa navodi pomocou hormonou do tzv. umeleho prechodu na 3-6 mesiacov, alebo sa uzivaju antikoncepcne tabletky... Od stupna endometriozy zavisi ci sa vobec poda nejaka liecba, mozno staci len odstranenie lozisk pri laparoskopii. Ak chces otehotniet, tak niektori lekari tvrdia ze liecba je zbytocna, ze je treba sa pokusit otehotniet hned (prirodzene alebo umele oplodnenie)

4. endometrioza sa tehotenstvom sice pozastavi, alebo aj vylieci, ale moze sa znova vratit, dokonca su nazory ze je to nevyliecitelna choroba... 😕

nastasia
19. aug 2009

miska, mna operovali pred piatimi tyzdnami. mala som iba dve male loziska, ktore mi vybrali. operater povedal, ze netreba liecbu no moj gynekolog zasa, ze ano. ale kedze som to mala este len v pociatocnom stadiu tak mi odporucali otehotniet.
paradise, vacsinou sa da zistit len laparkou, ale endo cysty sa daju zistit aj na ultrazvuku.
aj ja mam niekedy tmavu a niekedy svetlu krv, ale neviem ci to suvisi s endo.
endo sa operaciou len zistuje a odstrnuje, lieci sa hormonalnou liecbou vacsinou.
tehotenstvo by ju malo zastavit, lebo minimalne 10 mesiacov nebude menzes, no myslim, ze sa moze vratit

miska26
19. aug 2009

Paradise,
Ja som mala aj takú tmavohnedu menštruačnú krv, aj hnedý výtok pred menštruáciou.
Laparoskopia nie je nič hrozného, aj ja som sa strašne bála, ale bolo to úplne v pohode, ale chápem Tvoje obavy.Ja som nakoniec rada, že som to podstúpila, lebo zbytočne by sa mi endo rozširovala ďalej bez toho aby sme vedeli čo mi je.

miska26
19. aug 2009

Nastasia,
Držím palce, aby sa Ti čo najkôr podarilo otehotnieť.
Aj ja v kútiku srdiečka dúfam, že sa nám to raz podarí.
Môžem sa ťa spýtať či Ti prestali bolesti alebo ťa aj po laparoskopii bolieva podbruško?
Ďakujem.

nastasia
19. aug 2009

miska, dakujem aj ja dufam, ze sa podari co najskor a tebe to prajem tiez 🙂 urcite sa podari.
co sa tyka bolesti v podbrusku tak je to to iste, ale mna boli vacsinou pri ovulacii a pri menzese mimo toho ani velmi nie. ja som mala najvacsie problemy pri styku, tak uvidime ci sa aspon to zlepsi.

paradise34
19. aug 2009

Moje boleti zacali uz davnejsie, teraz mam 25. Zacali asi ked som mala 20. Boli to len bolesti pri urcitej polohe pri sexe, ale mohlo to byt aj psychikou. Ked som si nasla ineho priatela uz som tieto problemy nemala. Bolesti pri menstruacii mam od zaciatku (od mojich 12 rokov) a vzdy boli velke. Len az do minuleho roku boli len jeden den, na zaciatku menstuacie. Teraz ich mam aj tri dni. Asi pred rokom a pol mi zacali bolesti, taka nahla chvilkova bolest v lavom boku, asi raz do mesiaca v strede cyklu. Rozostupy medzi jednotlivymi zaboleniami sa zacali skracovat, raz za 3, 2, 1 tyzdena a napokon tak raz za tri dni. To trvalo asi pol roka a presne pred rokom, ma cely den v praci chytala nahla silna bolest asi v 5 minutovych intervaloch. Vtedy som zjedla asi 3 balicky chipsov (inak ich nejem). Rozhodne to vsak nebola bolest od zaludka. Proste ta ktora ma trapila uz pol roka. Sla som na pohotovost a tam mi zobrali krv, ktora bola v poriadku, prehmatali mi brucho, co ma sakra zabolelo a poslali ma ku gynekologovi na ultrazvuk. Ten povedal, ze vsetko je v poriadku a na ultrazvuku tiez nic. Takze nic nezistili. Tie bolesti mi prestali este v ten vecer, asi hodinu pred skoncenim prace.
Moja gynekologicka nic nezistila, a gynekolog ku ktoremu ma poslala, tiez nic. Ani na dalsom ultrazvuku po pol roku od toho predchadzajuceho. Prisli Vianoce, pred ktorymi som mala mesiac od bolesti klud, jedla som zdravsie, a po Vianociach (ked som nahadzala do seba vsetko mozne) sa bolesti vratili, tak som sa vratila k zdravej strave. Po Velkej Noci sa opakovalo to iste. Odvtedy ma celkom klud, co sa cudujem, lebo bolesti pri sexe mam vacsie. Mozno to bude aj tym ze nam to s priatelom poriadne skripe vo vztahu. Tak teda neviem ci endometriozu mam ci nie. A na laparoskopiu moc ist nechcem, ked mi zlepsenie stravy pomaha na bolesti mimo sexu. Najradsej by som mala babo a teda klud, len to tazko rohodnut, ked neviem ci chcem zostat so svojim priatelom. On by babo chcel. Po porode by mi bolo jedno ci budem moct mat este deti. Jedno by som uz mala. 🙂
Mate podobne problemy ako ja? Lebo bez tej laparoskopie neviem co to vlastne mam. Tie bolesti sa prejavia asi po troch dnoch az po tyzdni odkedy zjem nieco nezdrave.
Jedine plus je ze sa na to neumiera.