Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

martinka354
9. nov 2012

@bobsent Ahoj,jej to fakt v33?tak to musíme aj my zvládnuť 😉 ,až dnes som dostala mrchu,zas meškala 3 dni,vieš že ani ja neviem načo sa použiva,ale myslím že na tvorenie vajíčok a ovulku,tak uvidíme čo bude,dúfam že nám to pomôže,a tebe sa ako darí? 😉,je lepšie?dúfam že hej,držte sa

leeila
9. nov 2012

@martinkatinka ahoj, ano bola prva...akoze mat v priebehu 9 dni dve menstruacie je celkom fuska..leje sa to ako sialene, som uz taka slaba z toho. Dookola krce, navrie mi brusko do mega rozmerov, noc akoby ani nebola...Baby, ja Vas vsetky obdivujem, som len na zaciatku,ale uz mam dost. Volala som mu, ze ak to nevydrzim- na pohotovost, a ak to bude dlho trvat, tak ku nemu...ale ako moze chlap vediet rozdiel medzi krvacanim a krvacanim(?). Presne mi povedal, co si Ty napisala, ze to moze byt a aj dva mesiace, a su to len tri t po operacii...kazada je ina....

martinkatinka
9. nov 2012

@leeila vydržali sme to my, musíš aj ty.... je to fakt niekedy hlavne na nervy, aj fyzicky o ničom, ale radím, ti, ak bude moc zle, nerozmýšlaj a choď na tú pohotovosť... a poradím ti, skús citróny na to krvácanie, možno to aspoň trošku zmierni... a mne pomáhali teplé obkladíky, hoci vraj to na endošku moc dobré nie je, ale mne to uľavilo od bolesti...

leeila
9. nov 2012

@leya ahoj, dakujem krasne za tie linky,nieco podobne som citala praveze v AJ, na FB som nieco nasla...Zajtra este pozorne prestudujem. Viem sa vzdat vela potravin,zacala som hned po operacii, ale najvacsi problem mam s kavou. Mavam dost nizky tlak, takze ju pijem i ked mam na nu chut i ked mi ide migrena, vtedy mi velmi pomoze...nie vzdy(cez menstruaciu nepijem). Bez chuti kavy a mlieka som sialena 😵 😨 , vies mi poradit nejaku "nahradu"?dakujem, maj sa zatial krasne 🙂

leeila
9. nov 2012

@martinkatinka uplne Ta chapem, ja som doteraz prezila, asi len vdaka horucim obkladom (termofor, nahrievane jadierka sliviek, zaldiar, aulin atd.)Doma sa to da nejako prezit, lahnem, otocim, skrcim, zatnem zuby,...ale v praci. teraz..chodim ako fajka prehnuta a nevladzem preslapovat , hlava boli.....som slaba,naviac pracujem s ludmi, clovek musi byt stale usmiaty a podat 100%...
Citrony na mna zas zle reaguju, praveze sa snazim nic kysle, akoby mi krce znasobovali (aj v minulosti). Dakujem Ti krasne, si naozaj zlata 🙂

bobsent
11. nov 2012

@martinka354 jasné, 33-ka vám to istí 😉 ja som síce bola prvý krát tehu s endo v 25ke ale som potratila, a potom dlho nič.
aha, takže ti stimulujú ovulku. ja som chodila mesiace na folikulometriu-na sone sledovali kedy je ovul. a potom styk 😒
ale už si to rozoznám aj sama.
ďalší termín mrchy okolo 25.11. 😠 neznášam to.
@leeila viem o čom hovoríš...zošalieť som išla v práci, ráno štvornožky po byte a potom sa tváriť pred ľuďmi že som ok 😖
držím palce, nech je to takto posledný krát.

chorucka
11. nov 2012

@bobsent
@leeila Ahojte ja fungujem na algifene niekedy aj 2tyzdne v kuse Mne tiez pomaha horuci obklad a posilnujem panvove dno lekar povedal ze tim ze sa to prekrvi tak to menej boli Niekedy mam pocit ze je to posledna minuta mojeho zivota 😒

nelly3
11. nov 2012

baby akoze menzes mavam ze slaby, cca 2-3 dni krvacam, ale nie vela, ale potom v poslednej dobe skoro 2 tyzdne som tiez skoro na tabletkach, cysta ma boli, brucho, no hruza, akoze snazim sa tiez trosku na to panvove dno cvicit, ja mam niekedy pocit, ze aj uz zaludok ma boli, creva, naduva ma, myslite si, ze je to s tou hnusobou endometiozou? ja to pripisujem k nej hnusobe 😠

gombicka
11. nov 2012

@chorucka a ako ho posilnujes? Ako sa to robi?

bobsent
12. nov 2012

@chorucka mne algifen nezaberá lebo nemám kŕče...začala som si dávať lieky na pečeň-lipovitan, lebo vraj pri endo sa nesprávne metabolizuje estrogén v pečeni.
zaberal mi ibalgin a brufén až som toto letonakrvácala z nich do žalúdka a mám po chlebe ☹takže som na panadole, ale ten zas zaťažuje pečeň.

@nelly3 to bol u mń prvý príznak endo. ak je na čreve alebo len mikroskopické ložiská v bruchu dráži črevá a spôsobuje pseudoperitonitídu počas menzesu(falošný zápal pobrušnice)
jediné čo zaberá a je pre telo neškodné je espumisan.nebyť toho asi si to hodím. a detský čaj na koliky.

bakajka
12. nov 2012

Ahojte,chcela by som sa spýtať, dnes mi lekar predpísal Visanne 2mg mám to brať 14 dní a potom vysadiť . PM bola 26.8.2012 tak asi preto mi to nasadil a v 3.4.5 deň menšt si mám dať clostyl... chceme bábo ale to akože pri braní visanne nemôžem otehotnieť? tie lieky tomu brania? čítala som letál ale antikonc.to neni,. A lekár ma chce na tie lieky po dostaní menš. nastaviť na dlhšie..máte niekto s tým skusenosti?
ďakujem

nelly3
12. nov 2012

@bobsent
ja osobne algifen nemozem, mne je nejako tazko od zaludka z neho, ibalgin..... no to pomaha, ale nie je to fakt, ze dobre, tak som zacala s panadolon, ale akoze ma to nebavi byt stale na liekoch, cca 2 tyzdne a 2 tyzdne je dobre. a ako sa ti to prejavilo, ze si krvacala do zaludka? no espumisan som si uz kupila, dala som si ho v piatok myslim, ale nejako mi asi nezaposobil, som fakt, ze z toho uz na nervy 😠

bobsent
13. nov 2012

@bakajka visane mám brať aj ja,ale rok, a ešte som sa neodhodlala. nie je to anitk. ale gestagénový preparát(gestagén je hormón,kt. akože lieči endo,estrogén ju zhoršuje). na otehotnenie je potrebná hormonálna rovnováha,preto je pri gastagénovej liečbe tehu takmer vylúčené-ale 100% anikon. účinok nemá. pri dlhodobom braní by mal vysušiť a likvidovať endo ložiská a nie je to taká extrémna záťaž ako klimaktérium. ja som po gastagéne krvácala mimo cyklu a aj tak sa mi endo vrátila aj po klim. a aj po tehu a kojení. ale ak by si to dobre znášala mala by si sa po liečbe cítiť lepšie.bežne sa to dáva tak na rok.

@nelly3 presne aj mne po algifene je blbo. no s tým žalúdkom-začali mi bolesti vždy po jedle, potom už aj po napití sa vody, po cca pol roku až také že na pohotovosť som chodila...a hlavne počas mrchy lebo vtedy som brala ibalgin, som si myslela že mám endo na žalúdku. a to som vtedy vlastne krvácala. poslali ma na gastroskopiu a tam to našli. vybrala som lieky, je mi lepšie, lebo strašne to bolelo, hrozne ☹ lenže ja mám endo 10 rokov tak za ten čas som ibalginov vybrala...
espumisan si dávam vysoké dávky počas mrchy a dva dni môžem len tekutú stravu tak ma bolia črevá 😔

nelly3
13. nov 2012

@bobsent
tak ja som bola tento rok na gastroskopii aj minuly rok a nic mi tam nevideli, tak snad je to oki, ja mam endo 8 rokov a mozno aj viacej pokial sa zistilo ze je to endometrioza. no vyskusam vysoke davky espumisanu, ta endo teda vie riadne vytrapit 😠

cikyta
13. nov 2012

Ahojte....užíval niekto inj.decapeptyl 3.75 mg na liečbu endometriozy (vynechanie menštruácie na 6 mesiacov)
A cítil niekto po odstránení cysty stále na tom mieste bolesť (ako PRED odstránením) ? 😕

leya
13. nov 2012

@leeila co sa tyka nahrad mlieka, pouzivam ovsene alebo ryzove mlieko. do privarkov a na omacky ovsenu, spaldovu alebo mandlovu smotanu, no a namiesto masla kokosovy olej. jedine namiesto slahackovej smotany som zatial nenasla nahradu 🙂.
kava je tazsi oriesok, pretoze ja ju tiez milujem....jej vonu, chut. ako nahradu pouzivam ajurvedsku kavu-asvagandha, aj to len obcas. zavislosti na kave som sa zbavila tak, ze som pred dvoma rokmi absolvovala kvoli bolestiam zaludka par endoskopii a tie ma odnaucili jest a pit drazdive jedla a napoje v priebehu par dni 😉 takze kavicku si dam....za odmenu, jednu salku za tri mesiace 🙂

yukki
13. nov 2012

@cikyta ta asi takmer všetky baby čo sú tu užívali či už Decapeptyl 3,75, abo Lucrin, abo Diphereline 3,75....
a čo sa bolesti týka, za mňa áno. Aj po operácii aj po liečbe aj aj aj furt

cikyta
13. nov 2012

@yukki dakujem.......akosik som nestíhala prelúskať temu, ale ja to napravím 😉

Inak to je potom pekne na figu , ked tá bolesť tam bude vždy ☹ a aj endoška tam bude vždy ☹ No druhý krát sa asi vykašlem na celu laparku aj liečbu....načo ? ☹ (Vedela som, že sa to vracia, no aby to bolelo furt a stále a nič to nepomohlo v bolesti....hm ☹)

cikyta
13. nov 2012

Jáj a ešte čosi....po laparke som už mala 1 menštruáciu (ako vždy bolestivu,dlhú a silnu) a teraz po objasnení mojich histolog.výsledkoch , ktore mi boli nesprávne zindikované iným dr. 😠 mi už naordinovali tu polročnú liečbu........myslíte, že ten 1 menzes nevadil ? Že tá bolesť, čo mám furt nieje len "vdaka" dalšej cyste s týmto prvým menzesom ? UTZ mi nerobili ☹ Takže neviem...

yukki
13. nov 2012

@cikyta tá bolesť môže byť hocičo...mne začali pichať liečbu tiež až počas prvého menzes po laparke.....

yukki
13. nov 2012

@cikyta a cysta...sa môže začať tvoriť okamžite pri menzese, ale to aj po liečbe už pri prvom sa môže začať tvoriť, to...netuším, čo ovplyvňuje. Ako čítaš, sú tu baby , ktoré aj odrodili a majú tú pliagu zase....

cikyta
13. nov 2012

@yukki Lenže tá bolesť je úplne rovnaká , ako ked tam tá cysta bola. Ciže ja ju akoby stále citim. (Takú zabudnutý nôž v boku a pri každom divnom pohybe,či sadnutí to zabolí ☹)
Ano, tiež mi kázali prvu inj.na začiatku menzesu,no jeden mi už uplne celý prebehol BEZ liečby hned po laparke.

leya
13. nov 2012

@cikyta ahojky! mne pichali diphereline, ale az 6 mesiacov po laparke (dovtedy sme sa mali snazit o prirodzene otehotnenie 🙄 ). bolesti som mala stale, po laparke asi este viac, lebo som zacala citit aj endometriom v oblasti rektovaginalneho septa. teraz (po 12 mesiacoch od 2 cyklov IVF a 2 kurach s dipherelinom) sa to trochu zlepsilo.

cikyta
13. nov 2012

@yukki Ved ano...pred 4 rokmi som mala jednu. Po pôrode ani jednu. A teraz po 3 rokoch hned tri. 😒

cikyta
13. nov 2012

@leya dakujem ☹ želám ti čím skôr malé bábätko....a teda ak, tak do tretice všetko dobre 😉 (tiež mám svištíka po druhom IVF)

yukki
13. nov 2012

@cikyta tak vieš, tá cysta ak bola niekde poprirastaná...zrasty ostávajú po operácii, aj cysta sa nedá napríklad z čreva nijako úplne odstrániť, je tam operačná rana...ale hej, môžu to byť také isté bolesti

leya
13. nov 2012

@cikyta dakujem, ale my uz IVF nebudeme absolvovat, takze si usetrim kopu nervov, penazi a hlavne pecen 😉

cikyta
13. nov 2012

@yukki hm ☹

@leya Alebo skusiť IVF native a soft (kde odoberu vajíčka v bežnom cykle, alebo s minimálnou dávkou hormonou a skoro zadarmo 😉 )

leya
13. nov 2012

@cikyta soft-ko, to je fajn alternativa a keby som mala zacat odznova, urcite to urobim tak. pred rokom nam povedali, ze baby nebude ani za svet, takze sa s tym mame zmierit (mam totiz nizke AMH). tak sme sa zmierili a sme celkom spokojni. ak sa ma stat zazrak, nech sa stane prirodzene 😉 keby este ta svinacina endometrioza zmizla, bolo by to este lepsie 🙂

cikyta
13. nov 2012

@leya Jáj tak ☹ No a k vyjadreniu dr.že "bábo nebude ani za svet" ... hm ... ako toto môže dr.vypustiť s úst ? dennodenne tu čítam po mk o rôznych "zázrakoch" kedy nebola žiadna šanca otehotnieť a všetko su to hrozné diagnozy s predpovedou, že NIKDY neotehotnejú............čiže zázraky v tomto smere sa dejú na svete vždy 🙂