Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

smejjkaa
2. máj 2014

ahojte dievčatá,. Ja ešte nemám potvrdenú endometriozu, ale mám podozrenie že ju mám.Chcem sa s vami podeliť o môj príbeh ak by niektorá mala takýý istý. Pomaly 4 roky hovorím lekárom, že mám neskutočné bolestivú menštruáciu, tak pozerali po mne, že som asi citlivka a to mám vysoký prah bolesti, už som si so zdravím čo to užila. Potom prišiel zápal čreva a žalúdka a tak sa ustavičné panvové bolesti zhodili na to. Teraz žijem v zahraničí, tiež po mne doktorka kukala, že si mám dať tabletku od bolesti keď mám bolestivú MS. No ja to mám také bolestivé, že nevládzem chodiť a normálne fungovať. Som odkazaná na dva dni v posteli. Nakoniec sa pátralo ďalej, výsledok obličkový kameň na sono. Potom CT a zrazu obličkový kameň nikde a to som sa tešila, že sa prišlo na problém. Nakoniec tam videli nejaké krvné hrudky, či tkanivá, ale vraj je to tak vidieť pri chudých ľuďoch. Panvovú bolesť už nemávam len pri MS, ale takmer každý deň, k tomu kríže bolia neskutočne. Takže po 4rokoch trápenia trvám na laparke a dúfam, že sa nebudú po mne pozerať ako na hypochondra. V pondelok mam termín pri novej gynekologičke. No a zabudla som to najdôležitejšie prečo tak pátram po endometrioze, ťúžba po bábätku je neskutočná a 3 roky neuspešného snaženia ma privádzajú už na psychiatriu. Každá máme podobný problém, len nechápe, prečo lekári nekonajú už v začiatkoch a nie keď prídeš v hodine H. pekný deň vám 😉

jaja9891
2. máj 2014

@ivec16 uplne s tebou suhlasim,mna netrapi choroba,nelutujem sa,len velmi tuzim po dietatku,ako vravis,hormony uz nechcem ani vidiet a na operaciu ma dostanu az ked budem musiet,tiez som na nu nechcela,ale mala som bolesti,od ktorych som nedokazala ani vstat na nohy...snazim sa zit ako zdravy clovek,len niektore veci odkladam na neskor a asi by som sa mala zacat venovat sama sebe viac a nepozerat na druhych,ked nikto nepozera na mna,tiez nikomu nic nevysvetlujem,ale zacali sme stavat domcek,makam kolko mozem,kym nemam bolesti,ktore mam aj tak dost casto,popritom byvame u nasich,aby sme co o usetrili a tam je kamen urazu,kym sme boli samy,riadili sme si zivot samy a teraz sa nam kazdy od vsetkeho stara,doma plny dom ludi a mam co robit aby som kazdemu vyhovela,aby sme im nezavadzali a neboli na pritaz... dufam,ze buduci rok sa prestahujeme a snad potom uz bude ten zivot pokojnejsi... tiez som vdacna za to,co mam... netuzi uz po inom,len po babätku,nestazujem sa na nic.... vsetko sa snazim prijat,len mi trva dlho zmierit sa s vecami takymi ,ake su... okrem endo som si toho zazila ovela viac uz od mala,teraz uz len chcem pokojne zit s mojim drahym mm a nasim babom...

mseli
2. máj 2014

@miminkova ahoj, mňa operovali 31.1. v BA a bolesti som mala ešte aj mesiac po operácii... mne po operácii lekár povedal, že mám 2 možnosti: 1. tehotenstvo alebo po 2. hormonálna liečba (= umelá menopauza). Keďže som bez partnera, tak tá prvá možnosť je passé... tak mi odporúčal tú druhú možnosť, pretože je možné, že aj po operácii zostali nejaké malé ložiská, ktoré by mohli začať rásť a ja naozaj netúžim po tom si tú operáciu tak skoro zopakovať. Tá liečba trvá 6 mesiacov (v mojom prípade), každý mesiac jedna injekcia... podstatou je, že ti to vyradí vaječníky čiže prakticky to je menopauza avšak beriem antikoncepciu (teda menštruujem), aby mi z nedostatku hormónov nezačali rednúť kosti (osteoporóza)... liečba slúži na doliečenie, kedže si prakticky v menopauze nie je možné, aby si otehotnela, ale po ukončení liečby sa odporúča čo najskor otehotnieť, pretože vtedy je endometrióza v útlme a telo je takpovediac pripravené na tehotenstvo...

čo sa týka liečby samotnej, ja mám za sebou už dve injekcie (LUCRIN depot+ MISTRA-antikoncepcia)... je pravda, že po prečítaní príbalového letáku tej injekcie mi nebolo všetko jedno... dá sa povedať, že zatial to znášam celkom dobre, prvé dva týždne po oboch injekciách som mala bolesti v podbrušku, kŕče, bolieva ma hlava(niečo ako migréna), návaly, som citlivejšia ako inokedy, ale žiadne psycho stavy ani nič hrôzostrašné neznesiteľné... proste niekedy sú lepšie inokedy horšie dni... ja som však asi v inej situácii ako ty... ja keďže nemám chlapa, tak bábätko neriešim (hoci by som sa nebránila, pri tomto ochorení čím skôr tým lepšie), ale ty sa radšej porad s lekárom... inak prajem všetko dobré, rýchlu rekonvalescenciu a ak sa snažíte o dieťaťko, tak aby sa Vám zadarilo ;)

miminkova
3. máj 2014

@mseli velmi pekne ti dakujem.konecne som mudrejsia. Takze prva moznost bola aby si teda ak bymala priatela cim skor prirodzene otehotnela? Tak si sa rozhodla podla mna spravne a budem na teba mysliet a mozes mi dat vediet ako si to s tou liecbou zvladla do konca. Tym padom ja som za moznist hned skusat otehotniet chodime do iscar tak uvidime co nam na to povedia. Pekny den

pele
8. máj 2014

Ahojte, ja tiez neviem, ci sem patrim, ale poslednych niekolko cyklov mam strasne bolesti pri vyprazdnovani v prvy den menstruacie, to je horsie ako porod... Inak nemam nejaku bolestivu menstruaciu, ani tieto problemy v ine dni. Neviem, ci to moze byt endometriozia? Co som sa snazila citat, tak @mabumi @yukki @monika440 vy ste nieco take spominali? Ako sa zistuje endometrioza? Akym vysetrenim vam na to prisli? Nedavno som bola na komplexnej prehliadke a lekar nic nevravel, to som ale este nemala tento problem.

lilila65
8. máj 2014

@pele ahoj, zistuje sa to laparoskopickou operaciou. no podla mna u teba nemusi ist o to, kedze uz mas za sebou 2 porody, kedze endometrioza sa u zien vytvara pocas prvych rokov menstruacie, preto u vela mladych zien sa to zistuje a casto nemozu uz nikdy otehotniet. ja by som si u teba davala pozor na myomy, tak isto vyvolava silne bolesti v prvych dnoch menstrucie alebo pocas celej doby trvania.

ivec16
8. máj 2014

@pele endometrioza sa da na 100% potvrdit iba laparoskopiou (teda operaciou), ak by si mala endometricke cysty tak by ti ich bolo vidiet na sone, mensie loziska a zrasty nie su vidiet... Teoretickźy byva pri endometrioze zvyseny onkomarker CA125, ale zase sa musi potvrdit diagnoza operaciou... Ja som mala tiez hlavne pocas menstruacie bolestive vyprazdnovanie, ale nebolo to kazdy mesiac... Lekari vyslovia podozrenie, ak mas aspon 2 priznaky (bolestiva menstruacia, bolestivy pohlavny styk alebo nemoznost otehotniet)

pele
8. máj 2014

@lilila65 @ivec16 dakujem vam za odpovede. Na laparoskopiu vas odporucil lekar na zaklade tych 2 priznakov? Po akom case? Ja mam tie bolesti priserne dnes, ako keby dostanem krc pri velkej potrebe, urcite to budem musiet riesit, nie je to normalne 😒 Vlastne to presne ani neviem popisat... Mala som to rovnake dva cykly dozadu, ale som to povazovala za vynimku, kedze v dalsom bolo vsetko ok. Mam sice dve deti, ale o tretie sa snazime marne, resp som mala problem ho donosit uz parkrat,tak neviem, ci aj to spada pod nemoznost otehotniet (ci len ked sa nedari ani pocat).Ako prebieha ta operacia - pod plnou narkozou a kolko ste v nemocnici? Aka je liecba ak by sa to potvrdilo?

ivec16
9. máj 2014

@pele vacsinou zeny nemozu vobec otehotniet (potrat by s tym nemal suvisiet). mne nasli endometricku cystu na sone, preto som bola aj operovana... vela zien je odoslanych na diagnosticku laparoskopiu, hlavne ak sa dlho nedari otehotniet, alebo pre velke bolesti a vtedy im zistia endometriozu (pritom nemusia mat ine priznaky, ako len nemoznost otehotniet, ale vacsinou endometriozu sprevadzaju silne menstruacne bolesti). Laparoskopia je v plnej narkoze, cez tri dierky v bruchu (jedna v pupku, alebo tesne pod nim, tadial ide kamera, a dve po stranach v podbrusku tadial idu nastroje). V nemocnici si spravidla 3-4 dni, su nemocnice kde ta prepustia aj na druhy den, ale lepsie ked ta chvilu este pozoruju (z vlastnej skusenosti by som na druhy den domov nesla). Bolesti po operacii, resp zotavenie trva asi 2 - 3 tyzdne zalezi co vsetko by ti robili...

smejjkaa
9. máj 2014

tak dievčatá aj ja idem konečne na laparku, konečne som našla gynekologičku ktorej niesom ľahostajná 🙂
@ivec16 po akom čase sa potom odporúča tehotenstvo? Či sa hneď môže po laparke? My veľmi túžime po bábätku. Ty si ako na tom? Snažíte sa? Už sa pošťastilo?

lilila65
9. máj 2014

@pele bola si na ultrazvuku u gynekologa, tam ti vedia aspon nieco urcit, ci ide o endometriozu, ale ja si to naozaj nemyslim, aspon dufam. po druhom tehotenstve sa ti nemohla posunut maternica, neboli tam nejake komplikacie? preto som pisala aj o myomov, bo to sa u bolestivej menstuacii vytvara a vtedy je lepsie pouzit lieky proti bolesti alebo aspon homeopatika proti bolesti, aby myom nerastol.
ja som az par rokov po laparku otehotnela a to som uz bola v tom, ze nikdy nebudem mat deti. teraz sa chystame na druhe babo, bo u mna velmi dobre zabera HAK liecba a to mam jeden funkcny vajecnik a endometriozu.
po laparoskopii do roku by si mala otehotniet, ale radsej chod najprv na ultrazvuk.

monika440
9. máj 2014

@pele Ahoj, n
mne ju zistil lekár ktorý bol na zastupovaní ked môj chýbal, a on mi povedal aby som trvala na lapar... lebo aj liečba sa dá začať len na základe potvrdenia laparky. ale mne boli vidieť ležiská aj na sone a mám za sebu 2 laparky a po každej sa priebeh choroby zmenil našťastie. pri prvej ma len otvorili rozbabrali a nechali tak, lebo tie ložiská boli veľké a nedali sa vypáliť. a tie bolesti pri pohybe čriev som mala aj mimo menzesu a bolo to teda strašné lebo som musela doslova ostať bez pohybu čo nebolo vždy možné a bolesti som mala príšerné, bola som ako narkoman 50 kvapiek tušim algifenu len aby som sa vedela postaviť na nohy. po 1 laparke som ja užívala lieky na zastavenie menzesu asi vyše pol roka v kuse a potom sa mi nejako podarilo otehotnieť a druhé sme mali "náhodou" za 18 mesiacov . a choroba stále pokracuje po svojom. teraz nemávam také bolesti ale mám ložiská, mám miomy, a na 90% endo vytvorené aj z vonka. na rodidlách sa mi tvorieva taká veľká guča ktorá je dosť bolestivá a časom pukne a potom je pokoj. bola som aj objednaná na výber maternice ale primár si postavil hlavu, že mám málo rokov a rok po operácii som bola na tom horšie ako pred operáciou. a tak stále bojujem a teraz ma dokonca bolievajú strašne kríže, že musím v noci zobudiť muža aby ma otočil a je to preto, že maternica je naklonená na chrbticu a tie ložiská sposobujú takúto bolesť.

smejjkaa
11. máj 2014

ahojte dievčatá, čítala som už viac fór ohľadom endometrioze. Chcela by som vedieť, či ta 6 mesačná medikamentózna liečba na zastavenie menštruácie je nutná. Má aj rôzne nežiadúce účinky. A pýtam sa hlavne na to, že keď sa tak hneď po laparke odporúča otehotnieť, na čo potom ta liečba liekami? Ženy ktoré túžia po bábätku majú zastaviť svoj cyklus na 6mesiacov a potom sa začať opäť snažiť či ako? Ako ste na tom boli vy?

tabitana
11. máj 2014

@smejjkaa ta liecba je potrebna preto, ze nekrvacas, tym padom sa nerozsiruju ložiska endometriozy na sliznici maternice, a ano po tych 6 mesiacoch som sa zacala s manzelom snazit, vyslo to az na cca 6 mesiac po uziti poslednej tabletky ale vyslo..a vidis som v 37 tyzdni... je vsak pravda ze mala som navaly tepla, viac som jedla (ale to pripisujem aj tomu, ze som prestala fajcit) a tak ako som prvu tabletku zobrala tak som nemala menzes fakt tych 6 mesiacov a potom som mala cyklus pekne kazdych 28 dni...

ivec16
11. máj 2014

@smejjkaa zalezi kde a aky druh endometriozy mas, ja som liecbu po operacii odmietla. Ale na zaklade toho som odmietla, ze mi povedali ze som mala len cysty a zrasty... A podla studii na endometricke cysty hormonalna liecba nezabera, resp je velmi vysoka recidiva, preto som liecbu nepodstupila. Ak mas endometriozu pobrusnice a mnozstvo malych lozisk roztrusenych v brusnej dutine, vtedy je liecba opodstatnena... Drzim palce

smejjkaa
11. máj 2014

@tabitana ďakujem krásne za odpoveď. Ja som ochotná podstúpiť aj tu pol ročnú liečbu liekmi ak sa nám podarí konečne vytužené bábo. Je to ale náročné na psychiku. Čakať a čakať a či sa vôbec dočkáš. Tebe krásne gratulujem k brušku a držím palčeky do konca.
Na laparku mám isť koncom mája a myslím si že to skôr bude endo pri čreve, keďže mám príznaky s tým spojené.

rica1
11. máj 2014

ahojte, ja uz mam za sebou dost vela vysetreni ale take najinvazivnejsie bola laparka kde som ocakavala len ci teda mam alebo nemam prechodne vajcovody.. lebo som mala dost casto zapaly.. potvrdilo sa ze mam ich priechodne co ma potesilo ale okrem toho mi doktor povedal ze mam endometriozu.. kukam na neho ako puk lebo bolesti pri MS ziadne, nejake ine priznaky ziadne, cysty ziadne.. tak neviem , ale ze na lavom vajecniku je to cca 0.5cm lozisko a na sakrouterinnych vezoch to medzi konecnikom a posvou rozsiahle loziska endometriozy.. snazime sa otehotniet 1.5roka a nic.. kazdopadne ma to dost prekvapilo lebo som to pretoze som nemala a nemam ziadne priznaky vobec necakala, kazdopadne mi nedali ziadnu liecbu ani pri laparke mi nic neodstranili 😝 myslim tie loziska.. takze snazime sa nadalej a ak to nepojde este pol roka tak ivf 🙄
len ma proste prekvapi ze ziadne problemy a bum endometrioza...

smejjkaa
11. máj 2014

@ivec16 a otehotnela si ak sa smiem opýtať? Či si neplánovala bábo. No čo sa týka mňa tak ako som už písala uvidíme o akú endo pôjde, podľa mňa pri čreve ale neviem či sa na to dáva potom liečba. Všetko sa dozviem koncom mesiaca. Najradšej by som tiež nebrala nič a hneď sa snažila o bábo, ale ak je to nutné tak podstúpim aj liečbu. Žijem v nemecku, tak dúfam, že tu je ta medicína už trošička na lepšej úrovni ako na sk, tam ma mali za citlivku kt. nevedela zvládnuť bolesť, tu sa to konečne rieši.

rica1
11. máj 2014

ozi a este ma napadlo ze plosne zrasty criev na dutinu brusnu plus zrasty criev medzi sebou ☹ ☹ ☹ ale tiez ziadne bolesti ziadne nejake veci ze by som to niekedy postrehla.. tak neviem, kazdopadne sa uz bojim dalsieho vysetrenia lebo na co zas pridu...

smejjkaa
11. máj 2014

@rica1 oh, tak máš toho dosť. Každopádne ale nechápem, prečo ti to pri laparke neodstránili, však ti to mali. To nieje bežný postup, že sa pozrú a neurobia nič. Ja naopak mám ťažkosti s črevom a tiež možno zostanem prekvapená čo tam bude.
Tiež sa dosť dlho snažíme o bábo a viem, že je to už pre každú z nás o nervy. Držím palce a veľa síl pri ďalších vyšetreniach.

ivec16
11. máj 2014

@smejjkaa mne sa paradoxne podarilo otehotniet s endometrickou cystou, ked som este nevedela ze mam endometriozu. Potratila som a hned na to mi bola diagnostikovana cysta a potvrdena endometrioza, po operaciach sa mi uz nepodarilo prirodzene otehotniet (mozno kvoli zrastom). Dva roky po operaciach sme podstupili IVF teraz sme v 12 tyzdni a dufam ze bude vsetko ok...

smejjkaa
11. máj 2014

@ivec16 gratulujem ti, konečne po toľkom trápení. Držím palčeky a nech ti bruško robí len radosť 🙂
Dúfam, že sa dočkáme všetky snažilky. Každopádne som rada, že takéto fórum existuje a že niesom sama.

tabitana
11. máj 2014

@smejjkaa nezufaj, podari sa 😉 , ja som mala diagnostikovanu endometriozu 4 stupna 🙂 jasne, male problemy teraz v tehotenstve som mala, ano polezala som si si na tvrdnutie bruska v nemocnici, alebo ako po laparke rastie brusko a natahuje jazvu...ale to su take veci, ktore zvladnes 🙂 inac poviem ti pravdu ja som nic necitala o endometrioze, len ten zaklad co som vedela od doktora a z netu..., ale ziadne fóra .. nechcela som ovplyvnovat svoju psychiku..

prahaxx
11. máj 2014

@yukki ako sa mas?

yukki
12. máj 2014

@prahaxx čauko, dobre, ide to. Len času dajak málo na všetko...... 🙂 a Ty?

rica1
12. máj 2014

@smejjkaa no som sa ich pytala a oni nepovedali nic ze preco to neodstranili ale podla mna preto lebo tam nebol chirurg ale len gynekologovia neviem.. cosi take spomenul moj gynekolog ze to by si museli zavolat chirurga.. ja uz sa v tom nevyznam, chcela som len podotknut ze mne teda zistili endo ale problemy tazkosti nemam ziadne ani cysty nemam takze keby som nesla na laparku ani neviem ze ju mam 🙄

smejjkaa
12. máj 2014

@tabitana to máš pravdu, asi je lepšie nečítať fóra, lebo som z toho totálne upadla do depky, ale niesom sama ktorá sa trápi. No na fore baby poradia aj upokoja, ale aj vystrašia. Všetko má svoje plusy a mínusy.
Ty len pekne oddychuj nech to dotiahneš do konca doma a nie v nemocnici. Veľa zdravíčka 🙂

tabitana
12. máj 2014

@smejjkaa ja som doma a dufam, ze uz iba do nemocky na pôrod 🙂

prahaxx
12. máj 2014

@yukki tak zdratotne OK? To ma potesis... No ja ani neviem, kontrolu po sestonedeli odflakol, sa tam normalne desim ist na PP, chystam sa zmenit dokiho, len nemam kedy cestovat... Dojcim, tak bolesti nemam, ani mrcha desna zatial nechodi, teda len klby citim, ako pocas liecby, da sa to vydrzat, no len ak to bude horsie, tak neviem... Beries teraz nieco? Ci uplne v pohode?

yukki
13. máj 2014

@prahaxx beriem doplnky kadejaké, snažím-opakujem snažím 😝 -nie, že mi to vychádza-sa zdravo žiť, chodím na pravidelné kontroly, čo sa týka tej druhej choroby. Čo sa týka endometriózy, mávam nejaké bolesti, ale dajú sa zniesť a nejako popri ostatnom niet času na ňu myslieť...