Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

yukki
10. dec 2009

Dahra: Drén-no čo ja viem, furt tam ešte natieklo dačo a vybrať mi ho že mohli až keď denne natečie menej ako xx ml. Ženám, ktorým vyberali tie obyčajné-neendometriózne cysty-tak tým to tuším na tretí deň po operácii vybrali.
Druhú už mám v sebe a pred sebou už len jednu-tak som sa rozhodla, a to 21.decembra, symbolicky, na Slnovrat. Zatiaľ leží v chladničke 😝 .
Ešte som bola u homeopatky, dá mi nejaké lieky, asi ani nie že na emdometriózu ale tak...celkovo, aby organizmus sám skúsil zamakať...

majkal
10. dec 2009

Čaute, tak som už doma od doktora ... nasadil mi injekcie Lucrin, keď príde najbližšia mrcha, tak na 5. deň mi pichne prvú dávku .... do zadku 😝 .... vravel, že tým že budem brať tie injekcie, tak sa tie ložiská endo vysušia ... tak neviem teraz, chirurgicky mi ich asi vyberať nebudú .... vám ich vyberali? či ste sa niektorá liečili len tými injekciami?
Ďakujem za povzbudenia, veľmi to pomáha, aj keď si uvedomujem, že oproti niektorým babenám tu, som ešte ten "šťastnejší" prípad a mnohé to máte omnoho ťažšie ... o to viac vám držím palce 😉 Keby sa niekomu chcelo tak mi tak v skratke napíšte, čo ma tých 6 mesiacov s injekciami čaká .... čo som si čítala tie nežiadúce účinky, tak je to des ... ale tak zasa, každý to znáša inak a vôbec ich nemusím pociťovať. Musím to brať pozitívne - aspoň si oddýchnem od mrchy 😀 Aj keď je to zvláštne, že budem v 29-ich v menopauze 😖

katie233
10. dec 2009

Dahra, máš pravdu 😅 s tým rozhádzaným telom. Ja som teda pred zistením, že mám endometriózu a podstúpením laparoskopií a liečby, nemala takéto problémy. Bolestivú menštruáciu som mala skoro od začiatku, čo mám mrchu, takže ja som to neriešila. Pýtala som sa každého lekára, ku ktorému som chodila, či sa s tými bolesťami nedá niečo robiť, ale ich odpoveď bola, že niektoré ženy takú bolestivú menštruáciu mávajú. Až do poslednej preventívky v minulom roku, kedy mi môj nový gyn našiel cystu a tie bolesti začal spájať s endo. Takže ja mám pocit, že mne to vôbec nepomohlo. Bolestivá menštruácia stále, príznaky ovulácie žiadne a už aj bolesti mimo cyklu. No to som dopadla 😖. Ale neva, všetko zlé je na niečo dobré. Verím tomu, že sa mi podarilo otehotnieť, a keď nie teraz, tak nabudúce určite 😀.

nastasia
10. dec 2009

ahojte,
vitam nove clenky 🙂
majkal, to palenie pri mocovej rure alebo v nej neviem presne som mavala aj ja. asi rok pred lsk ay do nej ma to neprijemne palilo skoro kazdy den. po lsk to prestalo a pred dvmi mesacmi som to zacala citit znovu, ale len obcas-nastastie

vcera sme posnazilkovali a ocakavala som dnes bolestti brucha, ale neprisli 🙂 no mam zapal, ale nevadi uz som si naordinovala liecbu pekne tak dufam, ze to skoro prejde. a dufam, ze to snazenie na nieco bolo 🙂

liviaf14
10. dec 2009

čaute 😎
majkal, presne tak, treba myslieť pozitívne. ja som pred 3 rokmi pri operácii mala zistený IV. stupeň endo, lekári ma strašili, že otehotniem jedine cez IVF a vidíš, po 2,5 roku snaženia som v 33 tt tehu, a to normálne .... takže zázraky sa dejú, a to tu nie som jediný takýto príklad. čítam príspevky báb s endo už skoro tri roky, prispievam tu od leta a nič mi nepomohlo tak ako tieto témy, je to hrozne povzbudzujúce vedieť, že nie som jediná s endo, s problémami s ňou spojenými..... držím ti palce, nech máš všetko OK. 🙂

jani2
10. dec 2009

Ahojte dievčatá,
tak ja len na chvíľku, lebo tá moja čertica 🙂 sa mi šplhá po nohách....dnes som sa konečne dostala na gyndu...dr. pozrela aj sono a nemám tam žiadnu cystu, vaječníky sú čisté...tá 4cm mrcha zmizla...tak Indonal asi pomohol, ale myslím si, že spolu s antikoncepciou...tá endo zbrzdila, aby nemali cysty z čoho rásť a Indonal zatiaľ odstránil starú cystu...no, nech už je ako chce, som rada, že niečo zabralo aj na tieto endometriozne cysty...doteraz mi každý dr. vravel, že sa dajú odstrániť len chirurgicky...a dr. mi dala aj číslo na hematologiu do Martina, tak som sa hneď objednala na 25.02...je to dosť neskoro, ale nebudem dovtedy čakať, na ten KET idem hneď po prvej mrške v novom roku...a hematologiu budem riešiť priebežne s tehulkovaním.

majkal
10. dec 2009

nastasia: ja som asi rok mávala to pálenie, nie vždy, z času na čas, ale keď prišlo tak som nedokázala obsedieť v robote na stoličke .... už som si pripadala jak hypochonder, ale teraz som vlastne spokojná, že viem, kde je problém ... horšie je keď sa človek snaží, a o probléme ktorý má nevie a stále len dúfa, až mu občas z toho hrabe - to bol môj prípad doteraz 😝
livia: ďakujem 🙂 dáva mi to obrovskú nádej ... veď ja už ani neviem ako bábo vyzerá 😀 a či sa vôbec budem vedieť postarať - normálne som to za 7 rokov zabudla 😝 Ja verím, že to zvládneme, dokončíme liečbu, v lete pôjdeme na dovolenku a posnažilkujeme 😉 a možno budem mať nádherný darček k 30-tke 😵 Držím Ti palce, aby aj Vám všetko dobre dopadlo - veď za chvíľku budeš mať drobčeka v náručí .... ten čas letí ako divý ....
jani2: to je super, že ti tá cysta zmizla 🙂 ... počuj, čo znamená KET? ja som z tých pojmov ešte "mimo"

miminap
10. dec 2009

ahojte. tak ja som tu. jani, ja som tomu indonalu verila, mna ked operoval doc. bielik v BB, lepsieho odbornika na lsk na slovensku niet, tak mi ho odporucal. len som potom mala ist hned na ivf, tak som ho nekupila. tesim sa.
ja teda hlasim ako obvykle, ze nic sa nedeje, len coraz viac citim mrchovske brucho, takzemam obavu, ze je zle nedobre.. 😒

nastasia
10. dec 2009

Majkal, viem o com hovoris. ja som mala problemy tri roky. tri roky som chodila po doktoroch a vsetci tvrdili, ze mi nic nie je-kedze na sone nebolo nic vidno. bol to velmi neprijemny pocit mat problemy a nevediet co mi je. takze som si vlastne aj vydychla po lsk, ze mam nejaku diagnozu a da sa s tym nieco robit. lebo z tej nevedomosti a bezmocnosti co som niekedy prezivala som uz vazne bola zrela na psychiatriu.

dahra
10. dec 2009

Majka,
ja som tiez brala lucrin. KET - je kryo embryotransfer = prenos rozmrazeneho embrya. Ked pri IVF je viac embryi, niektore sa zamrazia.
Jani,
to je skvele, ze cysta zmizla. Tusim take nieco prvykrat pocujem. Idonal je antikoncepcia?
Miminap,
na mrchu nemysli, mna este teraz sem-tam boli brucho ako na mrchu. Stale drzim palce, nech bobulka rastie a drzi sa!

majkal
10. dec 2009

dahra: a ako si ten lucrin znášala? a ako dlho si ho brala - 6 mesiacov? trošku sa toho bojím ... ale fakt len trošku 🙂

dahra
10. dec 2009

Ja som mala 5 injekcii. Mne prvu pichli na druhy den mrchy, ale ma sa urcite pichat pocas menstruacie. Ked dostanes prvu - tak o 4 tyzdne pojdes na dalsiu. Ak to bude v pondelok, tak o mesiac v pondelok.

pamatam si, ze prve 2 tyzdne som sa citila v poho, niekedy vtedy som mala par dnove spinenie. Doktori vravia, ze lucrin nie je taky silny a byva menzes este aj na druhykrat, ale ja som nemala. Cielom je nemat mrchu.
Po tych dvoch tyzdnoch zacali navaly, obleje ta horucka - vacsinou u mna rano, alebo ked som sa najedla, pri pohybe, atd. V noci mi byvalo strasne teplo a budila som sa vela, takze od aprila sme spavali pri otvorenom okne. Asi po prvom mesiaci, som mala tyzden take depkovske nalady, ale to preslo a psychicky som sa potom citila ako vzdy. Ziadne citove vykyvy.

Po tretom mesiaci si telo zvyklo a uz to nebolo take strasne. V lete som musela prestat pit kavu, lebo som mala priserne vysoky tep a nizky tlak. srdce mi non-stop busilo akoby som zabehla maraton. A to som sedela pred telkou. 😒 To z tych injekcii a este ma k tomu boleli klby. Po troch mesiacoch citelne, rano som chodila ako 80-rocna zena a pri kazdom kroku robili auau 😀 😀. Kupila som si artenal a ten som uzivala od zaciatku, kedze som si nacitala vedlajsie ucinky a komentare bab - stravila som dva mesiace na koniku precitanim vsetkych tem o endo 🙂 Zacalo to v r. 2006 😀 😀 😀 Takze som sla do liecby vcelku pripravena.

Urcite to vsak bolo znesitelne a normalne som pri tom fungovala aj v praci, hoci som rano sedela v tricku a vsetci okolo mna v kabatoch pri otvorenom okne. Pomaha vela pit.
Neboj, zvladnes to. Teraz je na liecbe Filmusha, Ogeletka a Yukki. Mozes sa ich popytat, sporadicky sa tu objavuju 🙂

reachell
10. dec 2009

Ospravedlnujem sa ze som nereagovala na otazky od teba Dahra.Moj stupen endometriozy je 3.Pri laparke odstranili co bolo mimo maternice ale dnu v maternici mam tiez endometiozu a ta mi robi problem k uhniezdeniu vajicka.Moj manzel je v poriadku spermiogram ukazkovy.A ten novy ISCARE v Martine je super nemozte ho porovnavat s ISCARE v Blave tu je iny doktor ten sa vola Stanislav Tomas ktory pracoval aj v Heliose Martin dva roky posobil aj v Banskej Bystrici v Rozveltke ako gynekolog porodnik a svoju ordinaciu ma v Ruzomberku no a v Martine ma kliniku Iscare ale vsetko si mozte precitat na veb stranke. Viem o tomto centre viac pretoze tam pracuje moja velmi dobra kamaratka. Personal je tu tak tiez velmi prijemny a profesionalny nechcem nic vycitat Heliosu ale je dobre ze je tu dalsie centrum lebo v dnesnej dobe ma kazda druha babenka problem otehotniet. Vysledky maju za ten kratky cas velmi dobre.A ja pevne verim ze mi pomozu len to nebute tak lachke s cim aj pocitam a v novom roku budem riesit IVF.No a to IVF soft je setrna metoda stimulacie vajecnikov a prenos jedneho embrya takzvane SET -single embrio transfer s vysokou uspesnostou.Cielom je zvysit uspesnost,znizit cenu a riziko komplikacii,hlavne ovarialneho hyperstimulacneho syndromu.Tak asi tolko co viem lebo ja nechcem len tak bez hlavo hltat nejake lieky co mi mozu uskodit aj za akoukolvek cenu len aby som otehotnela

dahra
10. dec 2009

Reachell,
som aj myslela, ze soft je to. To je dobre, ked je spg dobry. Ale nevyhoda je pri zlom, kedy pri vysokom pocte oplodnenych, preziva len zopar. A na soft sa vypisuje ziadost? To tiez patri do skupiny 3krat poistovna do 39tky a potom hradis sama?
V podstate moje IVF bolo ako soft - len jedno dobre vajicko a to sa oplodnilo. Okrem toho, hyperstimulak ja dostat nemozem, lebo to nikdy nebyva pri jednom vajecniku. To bola naozaj pozitivna sprava pre mna. 😀 😀
Takze dalsia cakatelka na IVF. Mam dojem, ze je nas tu viac ako prirodzenych ☹

jani2
10. dec 2009

Dahra - nie, Indonal nie je antikoncepcia, je to výživový doplnok, ktorý sa odporúča pri mnohých ženských problémoch, dokonca aj pri rakovine maternice a vaječnikov, vyčítala som že je to vlastne extrakt z brokolice a karfiolu, táto zelenina obsahuje nejaké látky ktoré pozitívne vlývajú na reprodukčný systém...no viac už neviem, krabičku som už vyhodila, keďže dojedám poslednú tabuľku tabletiek...a antikoncepciu beriem Cerazzete, tá neobsahuje estrogén, len progesteron, čo je fajn pre baby s endoškou.
miminap - ako vraví Dahra, mrchovské bolesti sú v pohode...ja som ich mala tiež, už som písala, že som vtedy IVF neverila a deň pred plánovanou MS som si dala ibáč, s tým že aj tak sa to nepodarilo...brucho už ma veľmi bolelo a chcela som v práci ako-tak fungovať...no a bola som tehotná....takže kľud, toto všetko je OK.
Majkal - také výrazy ako IVF, ET a KET - verím, že sa ťa nebudú týkať, preliečiš sa a otehulkuješ aj prirodzene, uvidíš, zrovna na tej dovolenke v lete ako si písala 😉 ...ja som mala totižto pri IVF veľa embryjok, tak sa asi 12 zamrazilo, tak dúfam, že jedno z nich bude súrodenček pre moju Janičku. 🙂

janemari
autor
10. dec 2009

Ahojte tak ja som uz s prace doma a mrcha pomaly konci.
miminap tak nas operoval ten isty primar 😉
jani super ziadna cysta 🙂

ja som pocas zaciatku liecby brala tiez indonal.

lucy778
11. dec 2009

Ahojte,
no konečne som sa sem dostala a až som nevládala všetko dočítať 😝 , mala som toho teraz dosť, v stredu dve skúšky, práca, včera som do 23.upratovala byt, ale len preto, že dnes idem do BA, si robím výlet za odmenu 😀

včera mi došla mrcha, normálne som nechápala, že došla presne na 28 deň 😕 , ale aspoň vidím, že moje prosby boli vypočuté a na pregnyl pôjdem ešte pred sviatkami 22.12. Ale tentokrát ma zaskočili bolesti, tretia mrcha a už je to tu. Normálne som sa musela zvaliť medzi škatule 😝 a aj keď som si myslela, že to vydržím musela som zobrať ibáč. Nebolo to ešte také hrozné ako to bývalo, ale už to k tomu ďaleko nemá a mám z toho až strach.
janemari- vždy keď si písala o svojich bolestiach tak ma až začínalo klepať, keď som si to predstavila, no ale vďaka aj za tie tve bezbolestné 😀

Tak vám prajem pekný piatok!
😉

vanesska
11. dec 2009

ahojte kocky...

jani... tak to je uzasne ze ti ten indonal zabral... fakt perfektna sprava pre baby s endo!
len ktovie ako dlho sa to moze uzivat ale to sa asi davaju take narazove kury a potom prestavka...
takze pojdes na ket s cistymi vajecnikmi to je tiez perfis... 😵

mimina... a kolky den po ET si? mne tie mrchovske bolesti zacali asi tak po tyzdni od ET potom sa to dost par dni stupnovalo ze fakt som to riadne citila ale vzdy to prislo a po chvili preslo chodilo to v takych etapach...
tak verim ze si na dobrej ceste... lepsie citit bolesti ako vobec nic aspon vies ze sa tam vnutri nieco deje...
tak velmi drzim palce!!!

lucy... a ty ides brat clostyl alebo ides na IUI ked budes pichat pregnyl?? 😕 nejako mi to uniklo uz sa mi to pletie ktora z vas uz skoncila liecbu... jej tak to bude plodenie babetka v takej predvianocnej atmosfere... drzim palciska ako svet nech to prinesie vytuzeny vysledok... 😵

ja som vcera pisala mojmu dokimu ze sa nam to teda podarilo tak bol velmi stastny a objednal ma hned na 2.1. na kontrolu k nemu... inak ked tak rozmyslam dnes mi naskocil 6tt takze na tu kontrolu pojdem az okolo 8-9tt hm dost neskoro tak dufam ze to nevadi... 😕

tak pekny piatocek vam prajem... 😵

janemari
autor
11. dec 2009

Ahojte,
lucy tak tvojou mrchou si ma nepotesila dufala som ze bude dalsia tehulka.

Ja som sa rozhodla ze k dokine sa nahlasim uz zaciatko januara aby som sa dostala cim skor do centra.Mrcha uz konci ale bolesti mam stale a pravy vajecnik si nie a nie dat pauzu.Bude to pravdepodobne cysta,ale s tym ja nic nenarobim.

nastasia ak sa ti bude chciet skopiruj sem ten clanok a strave a endoske.Inak pozerala som vcera infosky a o uprave stravy k voli endoske ale si protirecia na jednej pisu nejest ryby na druhej ze ryby treba vo velkom mnozstve.Ale jedno je iste ze cim menej chemikalii tym lepsie.Inak co ma prekvapilo zeby som nemala pit vobec kavu.A kava je moja jedina nerest neviem ci by som sa dokazala vzdat tej salky alebo dvoch za den 😅

dahra
11. dec 2009

Ahojte,
ja som tu dnes len tak na skok. Vecer odchadzame na vikend k nasim, tak sa tu asi ukazem sem-tam, ked si pomedzi klebetenie najdem cas. Doma som sama, tak stiham MK. Dnes som bola v kadernictve po vyse roku! 🙂 konecne vyzeram ako clovek. Teda urobili mi uplne iny uces, ako som nosila posledne roky. Som zvedava, co mi povie mm.

Jane,
to je dobre, ze ides cim skor. Inak mozno v tom novom Iscare vas zoberu aj skor. Ten docent Tomas, ako pisala Reachell, je kapacita a myslim, ze vsetci ho chvalia. Ak tam je on, bude to velmi dobre.
Co sa tyka pitia kavy - Jane, ja som tiez pila 2 salky denne. Milujem kavu. Roky zavislacim. Ale v lete, ked mi liecba strasne zvysila tep, som ju na par mesiacov vysadila. Prezila som, nechapem ako. Potom na jesen som sem-tam pila jednu. A teraz kvoli drobcovi som ju zasa vysadila. Myslim, ze to zvladnes, ak bue treba 🙂

Vanesska,
ja sa chystam buduci tyzden uz ku gynekologicke. Hned ako budu vysledky z Heliosu, strasne dufam, ze budu dobre, pojdem za nou, nech uz vie, co je nove.

Lucy,
ty si riadne zaneprazdnena, ale prajem ti, nech ten pregnyl splni svoj ucel a v januari ti pekne naskakuju tt. 😵

babulina
11. dec 2009

ahojky babule, hlasim sa po straaaaaaaaaaaaasne dlhom case ale o to pozitivnejsou spravou, sme zase tehu, tak snad vam to vleje nadej ze aj s endo sa da otehotniet, napr aj prirodzene,drzim palce vsetkym nech mate chrobakov malinky vsetky coskoro v brusku 🙂

prahaxx
11. dec 2009

ahojte žienky, ospravedlnujem sa, ze sa nehlasim tu ani na FB, ale su chvile, ze sa fakt neda..
vcera som uz bola pobalena utekat do nemocnice, objavilo sa dalsie spinenie, neskor az krvacanie, tak ziadna sranda.. ale dost som bola poplasena, nechcela som robit este vacsiu paniku, po hodine to ustalo, do rana sa mi ulavilo, dnes som bola objednana na ultrazvuk, tak som isla len s takou malou dusickou, ocakavajuc aj zle spravy ☹ ☹ ☹ ☹
nastastie, aj doktor si strasne vydychol, srdciecko toho nasho 6,34 milimetroveho zazraku bije. tehotenstvo je potvrdene 6tt a 3 dni, davka duphastonu zvysena na 3x denne, ukludnilo ma, ze doktor povedal, ze je to tym, ze mam stale malo tehotenskych hormonov, nakolko si myslel, ze z vajecnikov zostalo viac, ako videl na utz ☹ a asi praskla nejaka cievka v maternici, ako sa roztahuje..
ale stale je to dobra sprava, aj som sa zabudla opytat, ci dava fotky 🙂
objednana som na dalsi utz 23.12.

takze posielam TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT

v tej chvili, ked sa mi na utz tocila hlava a doktor mi ukazoval ako si tam embrijko vegeti, zabudla som na vsetky tazkosti liecby, ze som tam v januari plakala a dalsi mesiac trpela, lebo som nedokazala ani chodit.. oplatilo sa..
vsetkym drzim palce, aby sa zadarilo kazdej jednej 🙂

liviaf14
11. dec 2009

ahoj babulina, ja si ťa tak matne pamätám ešte z pôvodnej témy endometrioza, ako si tu povzbudila všetky baby s endo, že nádej na tehu je vždy. a ty čakáš už druhé, no paráda. tak všetko dobré ti želám, nech je bábänko zdravučké a ty úplne spokojná 🙂

majkal
11. dec 2009

livia: prosím ťa, ty si tiež brala injekcie? ale ste len snažilkovali bez liečby a podarilo sa?

mirip
11. dec 2009

majka l nestrácaj čas a šup snažiť I. stupen endo je najlahší a šanca otehotnieť prirodzene 100% 😵

majkal
11. dec 2009

mirip: ja viem, takisto nechcem strácať čas ... len neviem, či tie injekcie sú OK .... ale je zasa pravda, že doteraz to nešlo, tak možno keď vyberiem tie injekcie tak sa zadarí 🙂 ....

mirip
11. dec 2009

aké injekcie berieš

majkal
11. dec 2009

lucrin ... keď príde menzes, tak idem na prvú dávku

mirip
11. dec 2009

ak budeš mať počas liečby menzes tak otehotnieť možeš ale vačšinou nie lebo umelo vyvolávajú menopauzu a ked nie e menzes nie je ani ovulka skrátka budeš ako v prechode a práve to ničí endo ja som menzes mala celý čas a aj tak som otehotnela až po polročnej liečbe a další pol roka sme sa snažili takže vlastne až rok po laparke som našla na teaste dve paličky a o dva mesiace potratila ale ty už jedno bábo máš tak šanca je velká

majkal
11. dec 2009

to dúfam, uvidíme .... ten polrok vydržíme, veď to zbehne ako voda .... môj gyne mi vravel, že tým, že nebudem menštruovať sa tie endo ložiská vysušia .... našťastie mám maternicu a vaječníky/kovody v poriadku .... tak verím že sa časom podarí ....
dik za povzbudenie, pomáha to 🙂 ... len ma trošku stresujú niektoré infošky, ktoré čítam po webe - ale asi nie všetko je dobré, čo sa človek dočíta a asi musím trochu "selektovať" ... každý prípad je iný a aj ten môj sa môže vyvinúť a dopadnúť inak ...
idem už spať, tak ti prajem dobrú nôcku a ešte raz dík ... 😉