Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

janemari
autor
10. sep 2009

kika viem co prezivas a lekar ma dve moznosti bud ti predpise asntikoncepciu ktora je vlastne aj vhodna pri endo,alebo sa budes snazit otehotniet.Alebo je naozaj ta tretia ze ti to vyberu von,ale urcite si mlada tak ti to nerobia,lebo oni to robia len zenam ktore deti uz maju alebo deti neplanuju mat.

kika19
10. sep 2009

uz beriem aj pol roka ankoncepciu, ze by to malo neak pomoct tym cystam, ale tiez nepomaha, aj on hovoril aby som sa pokusala mat cim skor dieta, aj by som chcela, len mam este posledny rok skolu, tak neviem co mam robit.

janemari
autor
10. sep 2009

kika skola nieje prekazkou.Kym otehotnies a dojdes k porodu skolu uz budes mat skoncenu.Mam kamosku ktorej sa maly narodil koncom septembra a v oktobri nastupovala do 5 rocnika vysokej skoly.Maly bude mat o par tyznov rok ona ma skolu ukoncenu a to nehovorim,ze popritom si musela robit prax,byvali v dvojizbovom byte so svokrovcami a popritom este dokoncievali dom aby sa tam mohli prestahovat.Takze sa toho neboj a ak chces babetko pusti sa do snazilkovania.

evina0
10. sep 2009

jane ja chcem schudnut ale akosi to nejde a pritom nedlavim sladke ako kedysi a na sport neni cas co padam unavena do postele jediny sport je dnne 4 km na bicykli do prace 😀
kika ako pise jane sice neviem kolko mas rokov ale po nasich skusenostiach s tou pliagou budu pre nas zazraky ked ostaneme tehotne..isto so nou vsetky suhlasite 😉

filmushka
10. sep 2009

ano suhlasime s jane a kika drzim palce 😵 😵 😵

mischeell
10. sep 2009

Ahojte dievčatá. Mne pred mesiacom náhodne na pohotovosti našli cystu veľkosti 11x8x13 cm - brutal veľká...ale až súkromný lekár mi povedal, že to mám endometriózu. Povedal, že ma nechce hneď rezať, pretože by som prišla o pravý vaječník a mám len 22 rokov a som iba rok vydatá...Dnes mi teda bez operácie pichol prvú injekciu - LUCRIN, tak som zvedavá, povedal, že by mi to za ten polrok malo úplne zmiznúť...Máte niektorá podobnú skúsenosť s takou veľkou endo?

vanesska
10. sep 2009

ahojte baby,

po dlhsom case nakukam aj do vasej temicky co mate nove... a ako sa vam dari bojovat 🙂
ja bojujem po svojom dala som sa na alternativne sposoby ako sa zbavit endo... 😵

micheell... ja som tiez prvykrat mala endo okolo 13cm... ku svojmu dokimu som isla s hroooznymi bolestami a on ma poslal domov ze to mam menstruacne bolesti ani ma nekukol na uzv tak som sa nastavala a isla som k svojej starej doktorke a ona mi zistila endo dokonca na oboch vajecnikoch a tiez cca 13 cm... som ostala v soku... ani som nemala tucha co to je... ale mna hned sikovali na laparku a dali mi to prec a vajecniky mi oba nechali...
ja som bola po operacii v pohode 4 roky ale teraz ju mam spat ale ovela mensiu asi 4cm na oboch vajecn. zasa.
ale uz v oktobri idem na IVF takze dalsiu operaciu zatial neriesim... lebo to by uz bola tretia a to mi ani doki neodporucal lebo ze vzdy je riziko ze by mi museli zobrat z vajecnikov urcitu cast aj so zarodocnymi bunkami a to nechce...
tak som si zatial povedala ze pokym pojdem na IVF budem sa snazit to drzat pod kontrolou inak ako hormonami.
pre lekarov je to jednoduche maju zabehany sposob hormonalnu liecbu... a finito.
citala som tu baby ze niektore mate bolesti... no ja som pretym nez mi endo znova zistili mala 2 mesiace bolesti vajecnikov a podbruska kazdy bozi den... to bolo hrozne niekedy viac niekedy menej ale stale...
takze ked mi ju na utz potvrdili som po uvodnom sklamani ze to nie je tehu ale endo som zacala citat na nete a bola som odhodlana ze s tym nieco urobim inak ako sa ladovat hormonmi...
proste mala som strasnu vnutornu silu nieco poriesit...
nasla som dobru stranku na nete ale v anglictine vola se endo-resolved.com
no a tam velmi odporucali pupalkovy olej, olej z vlasskych orechov a z lanovych semienok plus teple obklady z ricinoveho oleja a levanduloveho oleja kazdy den na hodinku.
taktiez dodrziavanie zivotospravy vraj robi velmi vela vylucit absolutne soju a sojove vyrobky, mliecne vyrobky okrem jogurtov a velmi vela strukovin, cvikle, mrkvy, kapustovej zeleniny. uz si to vsetko nepamatam ale podstatne je ze som si kupila naozaj ten pupalkovy olej v kapsulkach v lekarni + vitamin E a zacala som ho uzivat.
tiez pijem rano a vecer aloe gel no a kazdy druhy den si robim ten obklad a pijem zensky caj a 100% šťavy z cvikly, mrkvy, zeleru a petržlanu a baby ono to funguje.
ja neviem co z toho mi pomohlo ale ja uz nemam ziadne bolesti fakt predtym som sa bala aj sportovat a teraz som znova zacala korculovat a chodi cvicit. je to uzasne uz asi 3 tyzdne normalne miestami zabudam ze mam endo. akurat pocas ovu ma to trochu poboli ale to sa neda porovnat s tymi bolestami co som mavala predtym.
pred tyzdnom som bola na utz u dokiho a ten nechapal lebo hovoril ze sa mi to na jednej strane zmensilo na 2cm a ta druha sa stale drzi na tych 4cm ale aspon sa nezvacsuje.
baby bola som taka stastna ked mi to povedal... akoby mi oznamil ze som tehotna 😀 😀
tak mi doki povedal ze aby som skusila este aj akupunkturu lebo s tym su tiez v tejto oblasti dobre skusenosti.
no som sa riadne rozpisala ale baby v prirode je velka sila treba skusat co to da a ak tomu clovek fakt veri tak to aj pomoze! 😵
drzim nam vsetkym palce... v boji s endo!!!

dahra
10. sep 2009

Ahojte,
vidim, ze pribudli nove tvare.
Kika,
vraj vybrat vajecniky - je ten doktor normalny!!! Tehotenstvo naozaj prospieva - moze to oddialit na nejaky cas endo a jej prejavy, ale urcite by som po tehotenstve nesla na "odfiknutie" vajecnikov.
Mischeell,
ja som mala cystu 8cm a prisla som o vajecnik. Moja sestra mala dve - jednu 10cm a druhu 5cm a oba vajecniky jej zachovali. Mna operovali v Martine, sestru operovali v Košiciach - odbornik na endo. Bolo jej tam povedane, ze cysty treba vybrat, lebo velka tlaci na maternicu a moze ju "otocit" a niekedy cysty na vajecnikoch prirastaju k maternici - ja som mala tak. To je stary postup odstranovat vajecniky, teraz sa praveze snazia zachranit organy. Ja som tiez brala lucrin, ale pocula som, ze endo cysty narozdiel od vodovych nezvyknu miznut a malokedy sa stracaju. 😖 Budem urcite rada, ked das vediet, ako to s tebou pokracuje a co sa s cystami deje, ked je liecba.
Vanesska,
to je super, ze sa ti cysta zmensila. Mna tiez caka IVF, ale posledne vaham ci ist z viacerych dovodov. Okrem toho sa bojim, lebo stimulacia podporuje rast endometriozy. Najlepsie sa stimuluje priamo z liecby, len skoda, ze nie vzdy sa to da tak nastavit.

Janemarie, Katie,
je nieco nove s mrchou?

Katrin,
vitaj spat po dlhsom case 🙂 Dufam, ze sa ti dari.

Inak, moj manzel je stale v nemocnici a zda sa, ze si ho tam ponechaju aj cez vikend. Je to prvykrat, co budem vikend travit sama. Zvlastny pocit.

kika19
10. sep 2009

no mam 19, mam este posledny rok na strednej. asi sa uz posnazim teraz, bo sa bojim ze neskor to uz bude problem.

dahra
10. sep 2009

Kika,
co na to hovoria tvoji rodicia? Mas priatela? To si naozaj mladucka 😒.

miminap
10. sep 2009

mile damy. ja este pracujem, tak som klikla vas docitat. takze vitam nove tvare a teraz moje skusenosti. co sa tyka bolesti, da sa potlacit. ja som citala mnoho anglickych a americkych stranok o endometrioze, mam doma aj dve knihy v angline, jedna z toho je kucharska a tak trochu dieteticka, lebo popisuje, preco citime bolest a ako sa da eliminovat. nejdem tu vsetko pisat, je to cela veda, ale moja skusenost je, ze disciplina v stravovani zabera a to NAOZAJ. poviem vam len, ze ja som mala NEUSTALU bolest, nekonecnu, tupu, pulzujucu, nemohla som ani chodit vystreta, nemohla som obsediet, zaberal iba horuci obklad a kopy ibalginu. nehovorim o menzese, to boli hnacky, krce, vysoke horucky do 40 stupnov, nemohla som ani dychat. a potom, ked ma v aprili vystrasili, ze mi vsetko vyberu, zacala som studovat na internete vsetko dostupne. clovek casom pochopi, co moze a co nie, ale princip je jednoduchy: ziadne zlozene cukry, lepok, laktozu a cervene maso! VOBEC. znamena, jest bezlepkovu , bezlaktozovu stravu a z masa len bio kura a ryby. NIC VIAC. a zeleninu, ovocie, stavy, orechy a susene ovocie, pupalkovy olej, ryby olej, vitaminy E, B. dievcata, nechcela som poucat, ale toto mi naozaj zabralo, okrem toho - a teraz vas potesim - ze schudnete takmer okamzite par kil, budete citit ulavu pri menzese, mne sa dokonca zlepsil krvny obraz a na to mam hmatatelny dokaz - odber v aprili a v juni. poviem vam, velky rozdiel. zo zaciatku som nevedela co mam jest, co am varit a kde mam nakupovat, ale postupne som to okukala, a samozrejme, nedodrziavam to na 100%, lebo nie vzdy sa to da, ale snazim sa. a veeeeeeeela vody cez den pijem. takze tak.

dahra
11. sep 2009

Ahoj, Miminap,
zabera to len na bolest alebo to celkovo tlmi sirenie endo?

vanesska
11. sep 2009

ahojte dievcata...

fiha Kika... 19 rokov... to je fakt tazke rozhodnutie... hm... ale odfiknut vajecniky tak to sa ani mne vobec nezda... lekari by mali urobit vsetko pre ich zachranu a najma v takom mladom veku... to je sila 😠

Dahra a ides nakoniec na to IVF? ja som si to posunula na november ak vsetko bude ok...
mne napr. doki povedal ze stimulka endo velmi nepodporuje teda ze by sa tie cysty nemali zvacsovat... to je hrozne co lekar to iny nazor... 😖
a vlastne mi hovorili ze pokym tie cysty nemaju viac ako 5 cm tak sa ide do stimulky aj s nimi...

inak to co pise miminap nieco na tom urcite bude... ja mam zatial odskusany len ten pupalkovy olej s vit. E a teple obklady ale fakt to pomaha hlavne proti bolestiam... ! ani neviem kedy som mala naposledy ibalgin...

ci to pomaha aj proti sireniu... neviem este som to cele nenastudovala ale zjavne to tlmi zapalove procesy v tele co endo vyvolava... inak uzasny je vraj aj lanovy olej... ale o tom si treba trochu nastudovat najma co sa tyka pripravy a skladovania toho oleja lebo ked sa skladuje nespravne tak moze byt skodlivy... ja uz som si kupila lanove semienka a staci ich vraj rozomlet na kavovom mlynceku a hned zjest najlepsie s tucnym jogurtom ten stabilizuje nejake zlozky toho oleja... a velmi dobry je vraj aj olej z vlasskych orechov... a vobec orechy ako take...

s tou endo dietou som tiez vela citala aj som si chcela kupit tu knizku... zatial sa tiez snazim trochu kontrolovat co jem... aj ked najma v praci tie obedy... hm sa to velmi neda... ale tak postupne...

evina0
11. sep 2009

vitam nove tvare a dakujem za radi.je skvele ako sem pisete svoje poznatky co komu zabralo .Kazda zena s s toho najde samo a co sa tyka stravy tak isto natom cosi je ved co clovek konzumuje casom svoje telo da najavo.darmo to aj stary rodicia nevravia 😕

evina0
11. sep 2009

este som zabudla..takze som mala ovulaciu.sudim podla roznych faktorov teraz uz len pockat ako sa to vyvinie 😉 😉

janemari
autor
11. sep 2009

Ahojte baby,ale ste mi dali zabrat co vsetko ste popisali. 😉 Ale musim uznat ze ma to chytilo a verim ze na tom nieco je a zacnem sa aj ja asi podla toho stravovat,resp.Zohnat niektore veci ako pupalkovy olej a zacat ho pouzivat.Ved je to priroda a pokazit tym nemam co a ked pomoze budem stastna.

kika je pravda ze si mladucka,ale ak mas priatela s ktorym sa naozaj mate radi a chceli by ste spolu byt aj do buducna tak nieje co riesit.A rodicia pokial maju aspon trosku "rozumu" tak ti v tom urcite nebudu branit.Urcite to nebude lahke taka mlada bez prace po skonceni skoly,ale urcite ak sa babo podari ti vynahradi vsetko co do toho vlozis.

A co moja mrcha?Citim ju,je to presne ten pocit ako ked som mala mrchu dostat len nie a nie sa spustit.Ale je to zo dna na den silnejsi pocit.Takze ak ovu testik neklamal tak mrcha by mala dorazit okolo 13-14.9.Tak budem pekne cakat.

A este jedna vec.Priroda naozaj pomaha,kupila som si tabletky na prirodnej baze ktore pomahaju pri nespavosti a zabrali momentalne a ja som sa konecne vyspala. 😉

katie233
11. sep 2009

Ahojte 🙂. Konečne víkend pred nami. Ale ja budem mať aj ten pracovný - zveľaďujeme balkón 😀, takže som musela okná oblepiť, teraz tam pobehuje manžel a čosi porába, potom ho vymaľuje a mňa čaká ešte maľovanie zábradlia.

Inak u mňa nič nové. Dnes je 85 deň od poslednej injekcie. Už vyše týždňa mám pocity ako pred MS, takže ju očakávam, ale kedy sa jej bude chcieť doraziť ... Na jednej diskusii som písala doktorovi, a na moju otázku som dostala odpoveď: vhodné je ultrazvukové posúdenie výšky sliznice, ak je už narastená, potom stačí dať injekciu na spustenie, ak by bola sliznica nízka, zrejme som stále pod účinkom liekov a vhodné je počkať.

A vítam nové baby 😉

janemari
autor
11. sep 2009

katie tak z toho vyplyva ze ked som 28.7.mala sliznicu vysoku tak som mala ist na injekciu ☹

reachell
11. sep 2009

katie ja som horšie na tom 96 den od poslednej inekcie mne sa tie priznaky prichazdajucej mrchy nejak vytratili a vracaju sa tie navaly horučavy ale v pondelok idem k dok.nech ma pozrie ultrazvukom lebo som žz s toho poriadne na nervy brucho sa mi nejak nafuklo ako keby som bola v tom tak v podvedomi si to želam ako každa z nas

evina0
11. sep 2009

katie ako citam tvoje spravy o sliznici tak ja som ju mala 8mm tak mozno preto mi pichol vyvolavacku a dnes mozem povedat ze som rada.necitim zeby to nejak oblblo telo.zeby sa cosi pokazilo ved po nej som mala par dni slabulinke krvacanie a uz mam aj ovulaciu za sebou comu som neskutocne rada 🙂 🙂 ale nemozuem tuto vec tuna presadzovat len to berte ako moj nazor ved naco trapit seba aj telo 😉

katie233
12. sep 2009

dobré ráno 🙂. dievčatá berte to len ako názor jedného lekára 😉.

reachell ja som už tiež mala príznaky PMS, ale presne ako píšeš, vytratili sa aj mne. A teraz mám už vyše týždňa nové, a sú intenzívnejšie 😖

evina0
12. sep 2009

katie jasne ze to berieme ako nazor lekara co lekar to nazor. no mam taky tichy dojem ze mal pravdu ak je sliznica pripravena na mrchu preco jej nemoze dopomost ved ako pisete ze ste mali aj predmrchovske bolesti a stratili sa 😅 ja som mala tiez pobolievanie vo vajecnikoch ked mi lekar pichol vyvolavacku a dosla sice slaba ale asi stacilo ked som mala uz aj ovulaciu 🙂
vcera som tak v posteli rozmyslala ze ovulacia bola tym som si ista.snazili sme sa teoreticky by som mala byt OK ked som po liecbe,endom nemoze teraz zabijat spermie ako v minulosti( ked sa pise ze endom zabija spermie lebo cosi vylucuje) mm by mal byt tiez OK ked berie tabletky .takze s toho mi vyplinulo ak sa nezadari tak bud mam cosi zo zltym telieskom a plod sa neudrzi alebo to co lekar videl je zase lozisko endometriozi 😒 😒 hm takze tak

hava77
12. sep 2009

ahojte, pisem vam za svoju kamosku, ktora nie je velmi inetrnet typ 😉 ...
ma endometriozu 2 x operovanu, mala ju velmi velku uz ani neviem ci to spravne napisem ale nieco kolo
8cm az 10 cm 😕 .....uz ju nebavi ako si ju lekari pohadzuju a stale len skumaju 😔 ...chcela by som vas poprosit ci neviete na slovensku o nejakom odbornikovi na endometriozu.... nech sa uz na nu pozrie nejaky odbornik a povie co a ako.....je dost zuafala a naozaj uz nema chut na dr. ktory nevedia co s nou 😅

lucy778
12. sep 2009

ahojte

reachell, ja keď dobre počítam, tak som 85 dní po poslednej injekcii ( už som dostala 2x vyvolávačku na odporučenie aj operujúceho aj obvodného dok. ) a presne ako píšeš namiesto mrchy sa mi vrátili návaly a všetko s tým suvisiace 😒 zatiaľ to ešte chvíľu nechám tak....ja vlastne ani neviem čo mám robiť 😀

evina0
12. sep 2009

lucy coze? nezabrali ani 2x?? a aku silnu davku si dostala? ja som mala agolutin 120 cize dvojitu davku a pichol mi to pri sliznici 8mm takze zabrala a to uz do 5 dni ale mam taky dojem ze zalezi velmi na tom aky druhy lieku sa pichal pocas liecby.hodne citam ze lucrin.departile ci ako a asi jednia som mala zoladex 😕
hava coze?? lekari nevedia co s nou? a bola uz na leparke?? ja som mala asi 2.5 cm lozisko sice priamo v posve ale hned do mesiaca som sla na operaciu a potom hned do liecby..nechapem naco cakaju ti lekari a kam chodila??
ja nemozem priamo odporucat ale ja som chodila do Martina aj na operciu aj na liecbu ale neviem ako to chodi s tymi odbornikmi,verim ze ine zeny ti pomozu a povedia kde je taky fajn odbornik..dahra myslim pysala kam chodi sestra.ja mozem len povedat za seba ze v Mt som bola spokojna 🙂
kamaratku treba podporit a podrzat je to strasne na psychiku ked sa clovek nam s kym o tom porovnavat.hlavne nech najde odbornika a da si to vybrat a skusi liecbu..nepysala si ci uz mala laparkua ci liecbu .,.

hava77
12. sep 2009

ona sa lieci uz 5 rokov....1x jej vybrali tie velke a druhy krat mala len do 5 cm....brala uz aj injekcie aj lieky a stale sa jej to robi. je 4 mesiace od operacie a uz ma zasa vyse2cm 😔

lucy778
12. sep 2009

evina,

prvý krát som mala normálnu dávku a po dvoch týždňoch dvojitú a nič, myslím si, že ten agolutin mi dali skoro 😒 , predtým mi pichali decapeptyl

vanesska
12. sep 2009

caute baby,

no k tomu pupalkovemu oleju som nasla na nete...

...Některé vědecké práce ukazují, že pupalkový olej může být účinný při léčení menstruačních potíží, hlavně bolestí a endometriózy. Pupalkový olej konkrétně blokuje zánětlivé prostaglandiny, které vyvolávají menstruační křeče. Zdá se, že také zklidňuje bolest prsů před menstruací u některých žen a může hrát roli i v terapii neplodnosti...

ja tu pupalku uzivam teraz prvy mesiac prave doberam prvu krabicku no a akurat mi dosla mrska a fakt predtym som nemala ziadne PMS ani som nevedela kolky DC je a ze uz zajtra mam dostat 😅 teraz este cakam ake budu m-bolesti ci si dam ibac alebo nie... zatial to vyzera fajn... 😉

inak dalsia vec co som citala ze pri endo by sa nemali pouzivat teple obklady lebo ze sice pomozu od bolesti ale ze podporuju rast lozisk... hm... 😒

inak hava ta tvoja kamoska to je sila ako rychlo sa jej to siri... neviem odkial je ale ak hladate dobreho odbornika na endo tak ja som chodila k Dr. Slezakovi na kramare v BA vraj je to jeden z naj odbornikov na endo... len teraz uz nerobi na kramaroch ale v narodnom onkologickom ustave a vraj uz viacmenej len operuje ze ambulanciu ma asi raz do tyzdna na 2 hodky...

a inak skus povedat kamoske aby vyskusala akupunkturu ja som do jedneho centra pisala a mi napisali ze ano endo sa da liecit cez akup.! v pondelok idem na prve sedenie tak dam vediet...

hava77
12. sep 2009

vanesska dik za tip poviem jej urcite sa potesi ....

dahra
12. sep 2009

Hava77,
mna operovali v martine na endo a moju sestru v Kosiciach - tam je Dr. Kraus - odbornik na endometriozu.
Sestra mala tiez tazku endo a zachranil jej aj vajecniky, kdezto mne s mensou cystou ako ona mala, vybrali jeden.
Ten lekar sa zameriava na endo, hoci, zial, pri tejto chorobe treba ratat, ze ma vzdy vysoke percento recidivy.
Snazi sa aj otehotniet?

Evina,
endo nezabija spermie, ona "bojuje" proti vlastnym folikom - hlavne, kde je na vajecnikoch. Z lozisk a cyst a vsetkeho, co dnu vytvori prenikaju do vajicka toxiny, takze casto byvaju vajicka nekvalitne.