Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

dahra
19. mar 2010

Zlatanka,
opytaj sa Ogeletky, kedy sa do toho pustili ci hned po poslednej injekcii alebo uz ku sklonku, ked mala prist mrcha. Ona ma teraz s tym skusenost, aj ked nie pozitivnu ☹
Mne mrcha dosla na 76. den, my sme mali ziadost schvalenu este skor ako som sla na poslednu injekciu a ak sa bojis, aby neprepadla, tak urcite vydrzi - nas pockala. 😉

luko
19. mar 2010

zlatanka...mne prišla po dvoch mesiacoch, potom som šla na hormonálny profil a až keď boli výsledky sme vypisovali žiadosť... 😖

kakitka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janemari
autor
20. mar 2010

Kakitka vitaj medzi nami .Priznaky su to na endosku ale moze to byt aj nieco ine.Takto je tazko povedat ci ju mas alebo nie.Jedina moznost ako to zistit je ist k svojmu gynekologovi a povedat mu o problemoch ktore mas.Urobi ti vysetrenia aj stery z krcka a pockas si na vysledok.Vysledok z krvi moze naznacit ze ide o endosku ale aj nemusi kedze su tu baby ktore mali onkomarkery v poriadku.Sonom sa endoska neda zistit iba ak magnetickou rezonanciou ale to asi len vacsie loziska.Bolestivost krcka moze byt vselico,ale evina je ta ktora mala lozisko na tomto mieste resp.niekde v okoli a myslim ze bolo hmatatelne.Ci ide 100% o endosku ti potvrdi len laparoskopia kde sa ti pozru do vnutra pozru v akom stave to mas a ak mas loziska endosky tak ich vypalia a poslu vzorky na histologiu kde bud potvrdia ze mas endosku alebo zistia nieco ine.Takze na tvojom mieste by som necakala a utekala k doktorovi.Pokial sa este nesnazite o babetko bude najlepsie brat antikoncepciu a ak ano tak to riesit.

kakitka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janemari
autor
20. mar 2010

Nie niesu bolestive robia sa pri beznych gyn.vysetreniach odber krvy a stery.Nemusis sa bat.A pokial mas naozaj endosku a budes chciet mat deti do buducnosti je najlepsie to zacat hned riesit.Lebo endoka je pluhac a zabranuje otehotneniu a potom sa zeny trapia aby otehotneli tak ako mi tu.Takze sup ku gynekologovi a ten ti vsetko vysvetli a hlavne zisti pricinu tvojich problemov.Nemas sa coho bat 🙂

lucy778
20. mar 2010

ahojte

pár dní som sa tu nedostala, len škoda, že to tu takto zosmutnelo, baby držím vám prsty, aby to na ďalší pokus vyšlo. raz to predsa musí vyjsť!!!! 😉

subinvira
21. mar 2010

ahojte baby🙂)...som tu novacik 🙂 ...dnes som objavila tuto suprovu stranku a to len vdaka tomu,ze musim do skoly tento tyzden napisat seminarnu pracu z patologickej fyziologie...a vybrala som si chorobu,ktora bohuzial postihla aj mna ☹ ...nic o nej neviem,vsetko si studujem sama,lebo ked sa ma lekar opytal,co studujemmedicina),tak on na to:"to si nastudujete sama",uzasny pristup...takze od zaciatku...pred polrokom mi zistili,ze mam cystu a treba mi ist na operaciu,ale vdaka nemenovaj poistovne som bola v poradovniku...na prelome roka som si musela poistovnu zmenit,lebo som uz nedokazala trpiet tie strasne bolesti pred a pocas kramov,ked som sa nemohla ani pohnut :(....laparoskopia potvrdila endometriozu,odobrali mi aj cast z vajecnika....hned mi naordinovali 6-mesacnu liecbu,injekcie Decapeptyl Depot,mate s tym niektora skusenosti???...operovali ma 2.3,kramy mi dosli teraz az na 15.den,aj ked mali podla injekcie dojst na 9....musim povedat,ze tieto kramy boli uzasne,co sa tyka bolesti,za cele kramy som vzala iba jeden ibalgin a to v prvy den,inac som v prvy den zjedla aj 3-4 a bolesti neprestavali...viete mi povedat,co ma caka pocas tej liecby??a nechapem,preco sa treba chranit pred otehotnenim,ked kramy vobec nebudu....a aky osud bude po liecbe??...kde nastala chyba,ze vobec takato choroba vznikla??..nikdy som nemala ziadne problemy,ziadne zapaly,vytoky a naraz mi zistia toto ☹ ....ach jaj ,prave pozeram kolko je hodin,ale som sa tu peknezdzala 😀 ...ale pre mna ako medicku,to je nic,my sme uz vycviceni:D...takze vsetkym dobru nocku...a uz sa tesim na dnesne nove prispevky...papa 😉

mirip
21. mar 2010

ahoj subinvira počas liečby by si maola byť ako v prechode........bez menzesu, návaly, náladovosť atd. ale ono je to individuálne ja som napr. počas celej liečby mala celý čas menzes.........a čo sa týka príznakov ja som nemala nič normálny menzes akurát vždy rozhádzaný cyklus takže býval v rozpatí od 28DC do 33DC a vždy prišiel rozne raz na 28DC inokedy na 33DC atd. inak žiadne bolesti ani nič iné,a čo bude po liečbe? no závisí od toho aký stupen endo máš či I, II, III alebo IV a po liečbe? hned ti naordinujú snažiť sa otehotnieť lebo niekedy mám liečba jojo efekt a sa vráti a niekedy sa vráti neskor a niekedy sa nevráti vobec.......no a to či sa vráti alebo nevráti nevie vysvetliť nikto ani Dr prečo je to tak že niekomu sa vráti a niekomu nie to je záhada aj pre Dr

subinvira
21. mar 2010

ahoj mirip...navaly tepla ma uz postihuju,co je dost neprijemne ...a ako zistim,aky stupen mam??to mi nikto nepovedal,nevidela som to ani v prepustacej sprave a nebolo to napisane ani vo vysledkoch z biopsie....tak s tym otehotnenim bude o mna problem,lebo ma cakaju este 3 roky studia na vyske,takze nemozem si dovolit otehotniet a tiez mam priatela este len 4 mesiace....a vie sa,preco to vobec vznika??aky je ten stimul,co to sposobuje??

subinvira
21. mar 2010

ahoj baby 😉 ...neviete mi nejaka z vas dat link na stranku,kde zistim pricinu vzniku endometriozy,preco to vlastne vznika??co sa stalo zle v nasom tele??...dakujem vam krasne 🙂

meryenka
21. mar 2010

ahojte...zial po zmene konika sa mi neda prihlasit pod mojim povodnym nikom: oknosmas, tak som zufala, bo musim vysvetlovat, ze som to ja, okno aby som nemusela znova rozpravat svoj pribeh endometriozy a boja s nou a tak...nemozem si pozriet ani svoju prijatu ci poslanu postu, co ma dost stve...cakam, ci s tym daco admini urobia..ale stale len cakam..
subinvira..ja som po prvej injekcii dostala mrchu na 18 den a kedze som sa dohodla s lekarom, ze tie ostatne nechcem, tak teraz cakam na mrchu..kym pride...po tej jednej injekcii...uz je to 37 den...od poslednej mrchy...ma nervy..viem, ze mnohe baby cakali aj pol roka..a tak..ale to je hroza..som myslela, ze ta jedna injekcia nebude taka brzda...a je..tiez som mala decapectyl...a navaly mam myslim este stale...
a z coho to cele je??? no to sa asi pyta kazda z nas, ktora tym prechadza a pyta sa, preco ja a podobne..zial, nikto to nevie s istotu povedat..ked sa pozries na prispevky dozadu, najdes urcite dake linky, ktore hovoria prave o tomto probleme, napriklad ja som tam dala pod menom oknosmas prispevok, ktory bol uverejneny v televizii.. skus mrrknut

dahra
21. mar 2010

Ahoj, Subinvira,
existuje kniha - Kučera - Endometrioza (pre medikov 🙂 Ja sice nie som lekarka, ale od minuleho roku mam dost nacitane.
Nevie sa, preco vznika - su tam rozne predpoklady vzniku, podla toho, co som nasla na nete:

1. Implantačná (Sampsonova, transplantačná, refluxná)
– zanášanie endometriálnych buniek retrográdnym krvácaním
2. Indukčná
– diferenciácia mezenchymálnych buniek látkami z degenerujúceho endometria
3. Kombinovaná
– indukčná + implantačná
4. Imunologická
– uplatnenie alterácie imunomechanizmov (imunodeficity, autoimunita)
– funkcia peritoneálnych makrofágov a ich biochemické produkty vo vzťahu k ektopickým bunkám endometria
5. Metaplastická
– metaplázia Müllerových a Wolfových vývodov
6. Metastatická

Ja som napriklad nemala ziadne problemy, silnejsie krvacanie, ale som anemicka, takze som to pripisovala tomu (aj moja lekarka). Bolesti pri sexe - myslela som si, ze je to normalne, tak som neriesila. Nic viac. Nasli mi cystu (8cm) a o mesiac som uz kikirikala bez vajecnika. teraz som tehotna, vdaka IVF, prirodzene by sa nam s manzelom nezadarilo.
Moja sestra ma tiez endo, je necely rok po laparotomii a po liecbe cca 4 mesiace. Endo sa jej uz zial vracia spat - pomaly sa opat dostava do stavu pred operaciou. Bolesti nielen pocas menzesu, ale aj mimo - jej vzali cast jedneho vajecnika s cystou, endo mala po crevach a moc. mechuri. Dostavala neznesitelne zachvaty bolesti, take polhodinove (liezla stvornozky po byte, lebo od bolesti nevidela nic len tmu a mala na male, aby neodpadla.)

ika33
21. mar 2010

Ahoj, Subinvira.

No o príčine vzniku endo sú rôzne dohady ale Dahra ti to napísala ako by si to v podstatne potrebovala aj do tvojej práce, tak odbodrne. 🙂 Mne ekď zistili endo, tak mi lekárka povedala, že nik nevie prečo to je, ako sa to dá vyliečiť a či sa to po odstránení ešte vráti. Endo mi bolo prirovnané k rakovine, aby som to ja laik lepšie pochopila, že sú to bunky, ktoré nevieš uplne odstrániť a preto sa to potom môže a nemusí vrátiť po vypálení ložísk.
Ja som mávala bolesti pri mrche, po vysadení antikoncepcie som vždy pred mrcho začala pár dní špiniť, tie dni sa stupňovali a zvyšovalo sa aj množstvo krvy, takže ku koncu to už nebolo špinenie ale skôr krvácanie, ktoré trvalo spol s mrchou tri týždne. Pri sexe som mala bolesti a po roku takého to intenzívneho trápenia a snaženia sa riešiť krvácanie som začala mať bolesti aj hoci kedy inokedy, mala som pocit, že mi od spodu všetko vypadne a bolo jedno či som sa práve prechádzala, behala, skákala alebo len tak sedela doma v klude a pozerala telku. Mala aosm tú smolu , že moja lekárka bola na stáži a tak ma vybavoval kto mal práve čas. Po jej návrate som za ňou prišla a povedala, že musí byť laparka, lebo ona má podozrenie na endo a to sa aj potvrdilo. Po laparke mi nasadila 3 mesačnú liečbu (prechod) no a potom som išla na laparku znova na vypálenie ložísk. Potom mi povedala, aby sme sa začali snažiť, keďže sme už chceli bábo a po pol roku sa nám zadarilo prirodzene, teraz sme už v 9 tt +2.
Počas liečby som mala iba návali tepla, ktoré neboli uplne v pohode ale dalo sa to zvládnuť, no strašné sucho tam dole, inak žiadne iné príznaky som nemala. Teda už si nespomínam. Po liečbe mi krámy vyvolávali, aby osm mola ísť čo najskôr na druhú lapraku. Tak neviem či ti môj príspevok nejako pomôže k tvojej práci ale sapoň budeš vedieť čo ťa môže a nemusí postrehnúť. Inak keby som nechcel abyť tehotná, tak by mi určite nasadili antikoncepciu. Totižto pre endo je najlepšie keď máš ovulku lebo ona vtedy má raj a keď jej ovulku odstavíš, tak sa nemá moc z čoho vyvíjať, takže tehotenstvo, antikoncepcia alebo prechod a endo by sa menalo šíriť aspoň takto mi to bolo povedané.
Tak ti držím palčeky, aby ti liečba prešla bez problémov a endo sa ti nikdy nevrátilo.

lucy778
21. mar 2010

ahojte

subinvira - ja som sa stretla s podobným prístupom čo sa týka vysvetlenia choroby, po operácii keď som bola ešte v mrákotách mi primár oznámil, že mám endometriozu a keďže som zdravotníčka netreba mi vysvetľovať čo to je 😒 - o endometrioze som vtedy vedela, že existuje a to že patrím do zdravotníctva neznamená, že som lekár - čo ani nie som 😀 . tak som si to musela naštudovať a popritom som našla koníka. pred laparkou som mala obrovské bolesti pri mrche, krče, zvracanie, hnačky, trpnutie ruk - brrr a mala som aj bolesti pri sexe, ale ničomu som nepripisovala nejakú vážnosť, tak som to neriešila. ale keďže sa mi nedarilo otehotnieť doki ma poslal na laparku na zistenie priechodnosti - zistili mi 2.stupeň endo, mám to v správe a dostala som na 5 mesiacov decapeptyl a prišli návaly a všetko spojené s prechodom 😀 , po poslednej injekcii mi mrcha došla až po viac ako troch mesiacoch. bola som aj na vyvolávačku, ale nezabrala tak som si povedala, že to nechám tak a počkám. v októbri mi došla prvá mrcha po liečbe a nasadili mi clostilbegyt + pregnyl a po tomto ťažkom období plánovaného sexu sme sa v januári dopracovali k babatku. s endo je ťažké otehotnieť, ale dá sa. ak neplánuješ bábo, keďže študuješ odporučila by som antikoncepciu. netreba endoške dávať možnosť, aby sa šírila ďalej. držím ti prsty, aby si všetko zvládla. 😉

janemari
autor
21. mar 2010

Ahojte ale ste popisali.
subinvira ja som mala tiez 6 mesacnu liecbu liecbu Decapeptylom.A preco vznika endoska?Vsade rovnaka odpoved nevieme preco vznika a nevieme ju ani liecit.Su dohady ze bud je to dedicne alebo oslabenou imunitou.

meryenka
21. mar 2010

tak u mna je to asi imunitou...hm...
to sucho tam dole..no, to poznam..hroza...ale uz sa to zacina zlepsvat...normalne mam pocit, ze mozno pride dakedy aj ovu...hoci dnes je 37 dc, zacinam pocitovat aj dake zvlhcenie..kiez by uz skoro... 🙂
http://www.fertilityfriend.com/home/2b3490

meryenka
21. mar 2010

myslite, ze by ovu este len mohla prist?? ale pobolieva ma sem tam brusko..ako na mrchu...jeden den mam pocit, ze pride..a potom nic...brucho ma bolieva hlavne vecer, ked si lahnem..cez den ani nie..ake ste mali pocity, ked ste cakali na mrchu po injekciach??

janemari
autor
21. mar 2010

meryvenka ja som mala vyse mesiaca alebo dvoch pocit ze mrcha uz musi dorazit,pobolievalo ma brusko a nakoniec som cakala 4 mesiace a tyzden kedy konecne dorazila 😒

meryenka
21. mar 2010

tak super...sa tesim...keby prisla ovu....to by bolo super...ked uz nic ine

lulu19
21. mar 2010

ahojte babyprepacte ze sa vam sem pletiem len mam otazku akovam zistilize trpite endometriozou a ako sa prejavuje ?d .da sa to nejak zistit aj sama .ak vam nevari ze sa pytam mozno hlupe tazky tak budem rada ked mi opoviete dakujem

subinvira
21. mar 2010

ahojte baby 😉 ...woow tak take ohlasy som veru necakala,dakujem,ze sa mi takto snazite pomoct 😉 ...od vcera nic nerobim,len sedim na nete a hladam najlepsie info....podla mna u mna to tiez bude z imunity....nechapem,ako je mozne pocas tej liecby otehotniet,kedze nebude ovulacia(ak to dobre chapem)...chcete mi povedat,ze po tej liecbe je mozne,ze pojdem opat na laparo??ja uz nechcem....ako vidim,s tou endoskou si este uzijem vela zabavy :(...velmi sa mi paci,ako ste si krasne osvojili niektore slovicka "endoska,mrcha" ...budem sa musiet rychle naucit vas jazyk 😉

ika33
21. mar 2010

Subinvira - možno ty nebudeš musieť ísť na druhú laparku, čo viem na druhej laparke som bola iba ja a Katie ostatné myslím neboli. ... endoška, mrcha - hej to sú také naše používané slovíčka, ale vedela si o čom točím nie 😀

mirip
21. mar 2010

ani ja som nebola a ani na umelom som nebola a som tu a mám baby 🙂

janemari
autor
21. mar 2010

Ani ja som nebola na druhej laparke a dufam ze ani nepojdem.

lulu no same sme to nezistili,vacsine nas to zistili ked sme sa snazili o babetko a nedarilo sa,zacali nam robit vysetrenia a potom nasledovala laparoskopia kde sa potvrdilo ze ide o endosku a v akom rozsahu.Niektore baby nemali ziadne priznaky a ine npr.najcastejsie velmi silnu a bolestivu menstruaciu,bolest pri styku a v konecnom dosledku nemoznost otehotniet.Este pri tej silnech mrche/menzese/ niektore zvracaju od bolesti alebo ich prehana.Ale myslim,ze sama sa diagnostikovat nemozes mozes mat len podozrenie. 😉

janemari
autor
21. mar 2010

Inak baby ked si to tak spätne pozeram su tu len tehulky ktore otehotneli prirodzene a tie co boli na iui,ivf alebo ket boli neuspesne ☹

meryenka
21. mar 2010

ahojte...neviete mi poradit, po laparke je pre mna sex veeeelmi bolestivy...preco???

janemari
autor
21. mar 2010

Uff tak to teda neviem.Ja som mala pred laparkou a potom uz nie az po liecbe ked sa mi vratila endoska.Mozno am mas nejake ranky a to ta boli,alebo mozes mat nieco v maternici.Tauko povedat.Mna to viacmenej bolelo lebo som mala endometrialny polyp.

meryenka
21. mar 2010

hm....zajtra bezim k lekarovi...a spytam sa, kde je problem..