Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

ankik
5. jún 2012

@tesy bielkovinov dietu mam kvoli candide, lebo sa jej neviem zbavit uz dva roky. mam ju v crevach, nie gynekologicku, tu uz davno nemam ked som na diete nastastie. ale aby si to nechapala, ze jem len bielkoviny, jem vela zeleniny, aj ryzu, zemiaky, ale nejem cukry ziadne (aj ovocie mi robi problem) a este aj bez lepku mi je lepsie, tak preto ho nejem, ale pomaly ho zacinam skusat, no nie je to ziadna slava...pestrec mariansky papam kvoli candide, aby som podporila pecen a aj vselijake bylinkove cajiky, takze to nie je problem. co sa tyka hormonov, nemozem uzivat zial ziadne ani HAK, ani Visanne, ani injekcie, lebo mam vrodenu trombofiliu 😝 no a s tym papanim sa ozaj bojim, lebo mi chce vziat aj slepak kvoli tym traviacim problemom, ze keby bol nahodou problem a to mi fakt nedovolia jest par dni, tak sa toho bojim...lebo mam 40kg 😖 a neviem pribrat... este s avas chcem spytat, kolke z vas mali zvysene Ca125? alebo ake vysledky krvi ste mali este pozitivne, ja idem na odber tak som zvedava co mozem cakat. viem ze to diagnozu nepotvrdi, len ma to zaujima...

tesy
6. jún 2012

@ankik Hmm.. Tak to naozaj nezavidim. Mne Ca 125nerobili, teda o tom aspon neviem. Viem, ze je to tazke, ale treba si najst cas aj na seba a dat vysetrit vsetko postupne. Tvoje problemy sa mozu navzajom ovplyvnovat a takto sa len tyras. Co viem, tak celiakia sa neda testovat, pokial nepapas lepok, lebo to skresli vysledky. A ak ju naozaj mas, tak vela traviacich a inych problemov moze pochadzat prave odtial....

yukki
6. jún 2012

@ankik neskúšala si si zohnať nutridrinky? Poinformuj sa, pijú ich ľudia s presne tými problémami, ktoré opisuješ ty, pijú ich aj malé deti u ktorých je provlém so spracovaním potravy a trávením, aj deti s celiakiou...nutridrink.

raza
14. jún 2012

tak baby,ja už tomu fakt nerozumiem... história sa opakuje... dnes som volala o výsledky z histológie a vraj to bola cysta žltého telieska a nie endometrióza... tak ja už fakt neviem.. 😕 ale tabletky mám vraj pre istotu brať, takže poslúchnem a ak sa po troch mesiacoch csta neobjavý, snáď pôjdeme konečne na to ..

gotana
14. jún 2012

@raza tak to je super sprava, ze to nie je endo, drzim palce, urcite to coskoro pride!

raza
14. jún 2012

@gotana ďakujem, no aj už som dosť pesimistická 😒 presne pred rokom som bola na operáciu cysty, tiež tvrdili, že to bude endo, no histológia nepotvrdila, tak sme mali dovolené snažiť sa.. no nepodarilo sa a zasa bum, cysta. tak som bola teraz znova na operácii, po operácii znova povedali, že je to endo, no dnes mi po telefonáte povedali, že z histológie sa nepotvrdila, vraj to bola cysta žltého telieska... tak ja neviem, či sa mi to zas po menzese nespravý ☹ ostáva dúfať, že nie a že tabletky pomôžu.. 😅

gotana
14. jún 2012

@raza ja som na tom bola ovela horsie ako ty...

raza
14. jún 2012

@gotana no, ty si taký krásny príklad, prečo to nevzdávať 😵

misladelka
25. jún 2012

@ankik
Mňa operovali 7.6.2012 a dnes mám prvý deň mesiačiky.Ti poviem, že sa nedajú porovnať bolesti pred operáciou a teraz. Dnes nemám žiadne, inokedy som sa dobre že neplazila, od krížov cez podbrušie až po nohy ma všetko, všetko bolelo. A dnes? Nič... V nemocnici som bola 3 dni, 1. som prišla, obed som ešte dostala, ale potom nič. A vypila som strašne veľa vody, za 5 hodín 4 litre, čo mi veľmi pomohlo po operácii, som bola jediná, ktorá odmietla všetky tabletky proti bolesti a preto ma deň po operácii aj pustili. Takže druhý deň ma operovali a tretí pustili. Choď na tú operáciu, ja som neschudla ani gram... Choď a uvidíš na ďalšie mesiačiky, že si mala zbytočné obavy...

misladelka
25. jún 2012

Ahojte, "endometričky"... Som 2 týždne po operácii a v stredu ma čaká prvá injekcia na vyvolanie umelého prechodu. Trasiem sa. Lekári mi povedali, aby som ani nečakala, že nebudem mať niektorý z príznakov, pretože je to umelý prechod, tak musia byť všetky. A vraj ak by náhodou ani neboli, tak injekcia nepôsobí, ako by mala. Ale čo ma v skutočnosti čaká? Verím tomu, že ten polrok sa dá prežiť v pohode. Ale čo ak nebudem mať to šťastie, ako niektoré z Vás? Môžem si nejako pomôcť? A ešte mamičky, ako dlho Vám cca trvalo otehotnieť po všetkých týchto tortúrách?

prahaxx
25. jún 2012

@misladelka postav sa k tomu optimisticky, nejake katastroficke scenare si proste nepripustaj, ak bude velmi zle a mas tu moznost, tak chod na PNku, bolest a pocit zavratu, nevolnosti, navalu je velmi subjektivny a kazdy ho znasa inak. Ako zeny v prechode, niektora sa z toho uplne zruti, ina cez to desne obdobie prelava s usmevom, ved vsak iba hormony, v kazdom pripade sa to da prezit - robila som v banke s ludmi a bolo kopec problemov, koncila som skolu - posledny semester a statnice, pripravovala som svadbu - tyzden po promociach.. celkovo som vtedy mala toho vela, ale dalo sa, ked to porovnam mne nebolo moc dobre v tehotenstve - ked som pol roka len blinkala a prelezala, nevladala som sa pomaly ani pohnut, tak to bolo ovela tazsie ako ten prechod. Dalsieho polroka som prezivala po porode - poporodna depka ma chytilia, mrcha hned po sestonedeli a taka ze som umierala a myslela na tie minibolesti pri porode..
hlavu hore, bude dobre!!! otehotnela som treti cyklus po ukonceni liecby, len ta zmena hormonov somnou zase zamavala, az po vysadeni duphastonu v 20 tyzdni tehotenstva mi zacalo byt trochu lepsie. drzim palce

misladelka
25. jún 2012

Ach, to mi je ľúto, koľko toho si pretrpela... Verím však, že všetka tá námaha stála za to., Doktori ma moc vystrašili všetkými, čo povedali. A čo sa týka života a okolností, som dosť podobne na tom. Som doktorandka, takže tvorím, študujem a učím pritom. Priateľ o svadbe ešte počuť nechce, ale chceli by sme si zobrať dom na hypotéku, s čím moja rodina veľmi nesúhlasí... Takže som medzi dvoma bariérami a sama neviem, na koho počúvať. Má však jedno veľké šťastie, dobre znášam bolesť, takže dúfam všetko prežijem 😉 A tebe držím palce, aby si už nemala také bolesti a ani iné nepríjemné bolesti a veeeľmi pekne ďakujem za Tvoju odpoveď, už sa cítim o niečo silnejšia 🙂

yukki
25. jún 2012

@misladelka na jednu ženu pôsobia hormóny poslabšie, na inú omnoho silnejšie, nie je to tak že jedna je hrdinka a znáša všetko v pohodičke a tá druhá je hypochondrická chudera, nič neznese a začne mať zdravotné ťažkkosti len z toho, že si ich namýšľa. Uvidíš, ako budú pôsobiť na teba a vždy sa každý mesiac môžeš slobodne rozhodnúť, či si tú ďalšiu injekciu dáš vraziť.

misladelka
25. jún 2012

@yukki Samozrejme, že si nemyslím ani ja, čo si popísala Ty... Len sa celého bojím, keďže doktori hovorili iné veci, no radšej verím Vám všetkým tu ako im už :D Ak tie injekcie majú pomôcť môjmu otehotneniu, prejdem si celý pol rok, nech by ma to stálo akékoľvek bolesti a nervy...

yukki
25. jún 2012

@misladelka niektrým ženám dali doktori bez nejakého veľkého prosenia nejaké akoby "vyrovnávacie" lieky proti tým vedľajším príznakom....ak im to už bránilo v normálnom fungovaní. Mne obidva razy odmietli, ale viem, že babám dali... tak ešte aj to je možnosť, ak by sa Ti to už moc nezdalo...

misladelka
25. jún 2012

@yukki O tom som nič, vôbec nič nepočula, ako sa volajú? A prečo ti to odmietli dať?

yukki
25. jún 2012

ja si už tiež nepamätám...je to tu v diskusii ale ktovie ako ďaleko vzadu....veď možno to niektorá z nich ešte sleduje a Ti dá vedieť...a prečo mi odmietli....ta že "to nevydržíte pol roka"?

dzidzibula
26. jún 2012

Ahoj dievcence...chcem sa spytat ci mate niektora skusenosti s liekom Visanne.Mne zistili endometriozu pred dvoma rokmi...bola som hned na operacii(mala som vzrasty-cisty),alebo co za potvoru sa to vlastne tvori 😒 hned po operacii sme supli na to,ale cely cas az do teraz nic...no a vcera sme na kontrole zistili,ze endoska sa opat vratila a nasidil mi tento Visanne.Preto sa chcem spytat ake mate skusenosti s tymto liekom-ci pomohlo-ako ste naň reagovali a ci ste popripade po tejto liecbe dosiahli vytuzene baby 🙂 Ďakujem za kazdu odpoved 🙂

21majka
26. jún 2012

@misladelka ahojki,ako tak citam tvoje prispevky,mas nasadenu liecbu asi ako ja.Uz vies co ti budu pichat?Ja som bola 30.05.na laparke,nasadena liecba formou umelo-vyvolaneho prechodu a 7 dni nato mi pichli jednorazovu injekciu Diphereline 11,25mg-to je davka ktora ma ucinok 3 mesiace a potom by som mala dostat menzes.Lenze ja som napriklad injekciu dostala stredu 6.6. a hned v piatok som dostala menzes-co ze vraj je v poriadku,pretoze som hned volala svojmu gynekologovi. 🙂 Tento menzes bol uplne iny ako som mavala po minule roky-doslova bez bolesti(inak som bravala asi 14panadolov od bolesti na den) a 3xdlhsi a silnejsi. 🙂 No ale chcela som ti vlastne napisat,ze ja mam uz 3ti tyzden,co mi pichli tu injekciu a nemam ziadne extra velke neziaduce ucinky,trosicku mi byva horuco,ale da sa to zvladnut uplne v pohode a pribrala som asi 1kg ale to aj preto,lebo po laparke sa musim setrit 6 tyzdnov,takze ani cvicit nemozem este...inak tiez som si myslela,ze mi asi ta injekcia neucinkuje,ale meriam si bazalku kazde rano a vidim,ze moje teploty su uplne ako 'zaseknute' na skoro rovnakej hranici,takze hormony nepracuju. A mne gynekolog rovno povedal,ze mi neodporuca ziadne ine lieky na tlmenie neziaducich ucinkov,len preto,aby si fakt moje zenske organy uplne oddychli a vypli,aby ich absolutne nic neovplyvnovalo,aby ta endometrrioza nedostala ziadnu sancu na prezitie...ja si myslim,ze sa to da zvladnut. A aj keby to zacalo byt horsie,ja kvoli babatku som odhodlana vydrzat vela..Vobec sa neboj...vsetko bude dobre,my zeny sme silne bojovnicky a k dietatku sa prebojujeme,budem ti drzat prsteky 🙂 🙂 🙂

maarja
28. jún 2012

@dzidzibula ahoj, ja som dobrala Visanne 14.5.,po polroku liecby, na zaciatku som mala na lavom vajecniku cystu velku priblizne 6x5 cm, teraz po kontrole a prvom menzese po dobrati sa mi zmensila na 4,5x3 cm...moj doki povedal, ze liek zabral...pocas liecby som nepocitovala ziadne vedlajsie ucinky,len ked by som mala mat akoby menzes, v tom obdobi ma trochu pobolievala brucho, inak nic, citila som sa vyborne, nepribrala som nic...a co sa tyka vytuzeneho bejby po liecbe, to ti nemozem este zarucit, ze sa podari, lebo aj my sme sa on zaciname snazit, doki povedal, aby sme skusili, aj napriek tej cyste, vsak prve sa nam podarilo, aj ked som mala cystu, tak uvidime... 🙂 a tebe sa ta navrativsa endoska ako teraz prejavila, mas cysty, alebo loziska, a kde?

raza
28. jún 2012

@dzidzibula tak ja som na tom presne tak, ako ty.. mala som cystu, vyoperovali ju, po rou tam bola zas, znova operácia a nasadili mi Visanne. no, beriem ho vyše mesiaca, vedlajšie účinky nemám, no štve ma to, že v čase, keď som mala dostať menzes, som začala špiniť. najskôr slabo, teraz už silnejšie a čo je najhoršie, teraz je to už štrnásty deň a ja špiním stále... tak sa teraz bojím, či to je dobre, alebo nie... 😨

maarja
29. jún 2012

@raza ahoj, ja som to nespominala, ale aj ja som to tak mala prvy mesiac, doki povedal, ze menzes normalne dostanem, ale ze bude omnoho slabsi, akoze cakala som nieco horsie, ale uvedomila som si,ze asi takyto menzes budem pocas liecby mat...a ano aj dva tyzde to trvalo...a na druhy mesiac alebo treti mesiac som uz nemala nic...podla mna sa nemusis moc obavat,ono sa to este upravi 😉

raza
30. jún 2012

@maarja ďakujem pekne za info 😉

micii
2. júl 2012

ahojte, no ja mam a vlastne nemam liecbu endo za sebou. Sice poslednu injekciu som dostala v aprili, este stale nemam menzes a po navsteve lekara takmer po troch mesiacoch, mi povedal, ze ani tak skoro nedostanem. Takze mam vydrzat este 2-3 tyzdne a potom prijst na vyvolavacku. Cele je to strasne zdlhavy proces. Tu sa clovek naozaj musi naucit trpezlivosti, lebo by sa zblaznil. U mna tato liecba nebola velmi uspesna. Ale idem dalej, nechcem podlahnut panike a uzkostiam.drzim palce vsetkym bojovnickam 🙂

21majka
2. júl 2012

@micii ahoj,mozem sa opytat ake injekcie si brala?Lebo trosku si ma nastrasila,kedze tak dlho cakas na menzes...ja som dostala jednu injekciu ktora ma ucinok 3mesiace ☹

micii
2. júl 2012

@21majka Urcite som teba, ani nikoho ineho nechcela nastrasit. Zensky hormonalny cyklus sa musi nejako spamatat a je to individualne. Mne konkretne to trva dlho 🙂. Ja som brala 6 mesiacov Decapeptyl, kazdy mesiac jednu. Mne aj okamzite zaucinkovali. Ja som pocas liecby nemala ziadne spinenie, krvacanie. Takze, ak ty si dostala jednu injekciu, tak je to v podstate podobne, ako som mala ja. Posledna injekcia mi trva uz takmer tri mesiace. Gynekolo mi vravel, ze ucinok moze byt az 4 mesiace, ale to uz nie som ochotna cakat. Uz sa to vlecie skoro tristvrte roka :(.

martinkatinka
2. júl 2012

@21majka ja som tiež raz dostala takú injekciu, bola povolená len v ČR a ako mi ju pichli, odpadla som....už som ďalšiu odmietla... ako sa tá injekcia volala, čo si dostala?

21majka
2. júl 2012

@martinkatinka no ja som dostala po laparoskopii jednu injekciu Diphereline 11,25mg a ma mat ucinok 3 mesiace(umela menopauza),aby sa mi z tej endometriozi co to znicilo ,Mne zistili na laparke prilis vela zrastov a cyst,robili mi aj driling vajecnikov a nie vsetko co bolo zasiahnute endometriozov mohli odstranit,tak preto ta injekcia.No a potom ked mi pride menzes tak sa budeme pokusat o IVF,lebo inak sa k babatku nedopracujeme ☹ Ja praveze tu injekciu zvladam uplne v pohodicke(prave je tomu prvy mesiac),keby som nemala trochu take chvilkove navaly horucav tak ani neviem,ze ju mam...a ako sa volala ta tvoja injekcia?To si mala dostavat kazdy mesiac a na ako dlho?

21majka
2. júl 2012

@micii nene,neboj 🙂 az tak si ma velmi nenastrasila,len som ostala dost zaskocena,ze tak dlho cakas na menzes.My totizto chceme ist skusit hned po prvom menzese IVF 🙂 Dufam,ze menzes mi pride rychlejsie ako tebe,lebo mne zistili aj POF-predcasne zlyhavanie vajecnikov,takze my nemozeme cakat 3-4 mesiace kym mi pride menzes...A ako to teraz budes riesit?Pojdes si dat pichnut vyvolavacku?

micii
3. júl 2012

@21majka Ja som tu meno pauzu tiez znasala celkom dobre. Nemam pocit, ze by to malo velky vplyv napr. na moje nalady. Horsie to bolo s tymi navalmi tepla. Ale vtedy bola zima, takze aj to som vydrzala. No a momentalne uz ziadne navaly tepla nemam, chvalabohu🙂. Bola som u doktora a ten chce pockat este 3 tyzdne.Potom si dam pichnut vyvolavacku.Lenze mne sa po laparke opat objavili cysty, takze som z toho celeho postupu trocha rozcarovana.Ale tebe drzim palce, nech vam to skoro vyjde 🙂.