Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

leya
6. okt 2013

@gombicka ahojky! co sa tyka estrogenovej dominancie a endo, tak mas pravdu, ale nevylucuje sa to s tym, co pisala zuzka2802, lebo otehotniet jej to mohlo pomoct, kedze to podporuje ovulku. .
mne napr. dala caj bylinkarka (nieco ako gynastan), ktory mi kazala uzivat cely cyklus a tiez cely cyklus aj caj z vitexu jahnacieho. ms sa mi potom zhorsila, takze som trochu studovala a jej rady som pozmenila podla mojich individualnych potrieb. tento cyklus pijem bylinkarkin caj do ovulacie (asi 14.DC) a potom caj z vitexu. nekombinujem to. totiz ten caj od nej obsahuje napr. chmel a datelinu, takze podpora estrogenov a inhibicia androgenov a ovulacie, no a vitex posobi presne naopak, t.j. znizuje estrogenovu dominanciu a posobi aj na znizenie prolaktinu. uvidim, ci to zaberie, dam potom vediet. no a pocas ms, ak by si mala bolesti, tak natrznik husi. (dostala sa mi do ruk kniha "Bylinky pre zeny", a tam je to celkom paradne rozpisane)

leya
6. okt 2013

@gombicka a ake mas tie bolesti pocas ovulacie? ako dlho trvaju? su tupe, alebo ostre? lokalizovane alebo difuzne?

gombicka
6. okt 2013

@leya s tymi cajmi to znie zaujimavo. Kedysi som bola aj ja pri bylinkarke, a ta mi poradila gynex, no uz si napamatam, ake mali byt postupy. No dava to zmysel, co hovoris, tak to skusim aj ja. Vitex mam, gynastan nie, ale si to viem zhruba namiesat.

Co sa tyka tych bolesti, je to skor tupa bolest, a aj by som povedala, ze aj lokalizovana, ale aj difuzna. Najviac boli pri lavom vajecniku (nezavisle od toho, ci moze ist o ovulaciu z praveho alebo laveho, kedze skoro kazdy mesiac ma boli na lavej strane), ale tiez to prechadza na cele podbrusko a tiez ma bolia krize - co ma nikdy nebolelo pri ovulke, iba pri ms.

leya
6. okt 2013

@gombicka preto sa pytam na tu bolest, lebo s tym mam skusenosti....mnohorocne 😉 vacsinou to bolo take ako pises, a to je len prejav ovulacie. u nas je to tazko povedat, preco to boli: ci je to len kvoli nizkemu BMI, ci to suvisi so zapalom, ktory sprevadza endometriozu, ze sme take "precitlivele" este aj na rast folikulu na vajecniku, alebo je to kvoli zrastom po operaciach. ja som to mala uz pred prvou laparkou. potom chvilu klud a po laparotomii zase, ale aspon viem, kedy mam ovulaciu. bola som totiz prave v tom case u gynekologicky a stazovala som sa na bolesti, a vzdy tam bol dominantny folikul (!), ktory to sposoboval. stalo sa to 2 mesiace za sebou. 2 x bolest na pravej strane a pritomny folikul. nechapem to ani ja, ako je mozne, ze sa tvori 2x na tom istom vajecniku. ale asi je to mozne. u nas je mozne vsetko 🙂
skusim urobit rozbor caju od bylinkarky a napisem ti potom do IP... 😉

leya
6. okt 2013

@gombicka a kedy mas mat IVF? pojdes do soft stimulacie, ci klasicky?

gombicka
6. okt 2013

@leya hej, aj ja podla toho viem, kedy mam ovulku 🙂 no tento mesiac ma prekvapil, kedze bolesti som uz mala pred 3 dnami, a teraz opat. Doteraz som mavala tieto bolesti iba jeden den - a to som vedela, ze prave vtedy ovulujem. Inac u mna tieto bolesti zacali po potrate (pred 5 rokmi).

gombicka
6. okt 2013

@leya budem mat ten isty protokol ako pri 2hom. Cize kratky protokol (ale predtym mesiac antikoncepci). Reagovla som na to dost dobre, aspon v porovnani s 1vym. No je tiez pravda, ze pri druhom som uzivala DHEA-u, na co ma teraz kamoska odhovorila, kedze je to sama chemia. Miesto toho beriem Dcko (podla krvi bolo nizke) a tiez melatonin.

gombicka
6. okt 2013

@leya inac to teraz skusam aj ricinovymi zabalmi. som zvedava, ci pomozu. zaroven ho davam na vlasy, a tam vidim rozdiel ;) tak dufam, ze aj inac pomoze 🙂

rks
6. okt 2013

@gombicka Momentalne je to tak pol na pol, lieky mam este zo Slovenska, ale konecne si ma zacali vsimat aj lekari tu, takze laparka bude tu a pokial na mna po nej nezabudnu, tak aj dalsia liecba.

leya
6. okt 2013

@gombicka ricinovy zabal? a ako sa to robi? aj ja chcem nieco vyskusat na vlasy, ale rozmyslala som o arganovom oleji. co sa tyka este tych bolesti, tak ja som to mavala niekedy den, niekedy viac dni, takze to by malo byt v pohode. najlepsie by bolo, keby si mohla ist niekam na kontrolu, nech sa ti na to mrknu, ci nahodou nejde o cystu, kedze mas pocit, ze je to ine, ako minule cykly. potom drzim palce na IVF. inak, je zaujimave, ze vit. D som mala tiez nizky... 😉

gombicka
6. okt 2013

@rks tou dalsou liecbou myslis co?

rks
6. okt 2013

@gombicka To zatial neviem ani sama. Lekar (tu v UK) mi povedal tolko, ze sa uvidi po laparke, ako sa bude postupovat dalej.

gombicka
6. okt 2013

@leya tu mas nieco o ricinovom oleji...je dost mastny ale mne sa vidi, ze pomaha
http://www.votocvohoz.cz/forum/krasa-and-wellne...

nelly3
6. okt 2013

@matya.b
normal je myslim do 35, ale ja mavam aj v norme, ale aj nad normu ako ty, mam tiez cystu, endometiozu, ja chodim na IVF tak zatial to nejako neriesime tu cystu, lebo mam tiez rez -laparotomiu a tiez nie je dobre opat rezat, robia sa zrasty atd.

matya.b
6. okt 2013

@nelly3 ja som mala ale naposledy 90.

monculka89
9. okt 2013

Ahojte slecny, dlho som sa neozvala z dovodu, ze po kontrolnej laparke budem tip top zdrava a vsetko co sa tyka endosky uplne z hlavy vymazem,ale...cert nikdy nespi a aj ked vysledky dopadli dobre, nastal iny problem...poslednu injekciu zoladexu som mala v juni, takze cakam na menzes skoro 5 mesiac....absolvovala som niekolko vyvolavaciek, nekrvacala som ani po laparke, vyuzivala cely blister antikoncepcie, lebo chuda doktorka uz nevie co so mnou, na sone je stale menzes v nedohladne...skusala som cervene vino a horuce kupele a nic, a to nejdem spominat, ako trpi psychika, citim sa strasne, neviem co mam cakat....prosim o prieskum kedy ste sa vy dockali tej mrsky po injekciach a ci niekto cakal tak dlho ako ja, lebo v archive prispevkov vidim max. 2 mesiace, uff.....mam kamosku v lekarni a po zoladexe jedna pani prisla o menzes navzdy, mam sa bat? Ak nepride vobec, ako je to s otehotnenim ? Dakujem za kazdu radu...pekny dnik!

indiga123
11. okt 2013

Ahojte, vypadávali Vám počas obdobia keď ste nemali menzes vlasy a mali ste citlivé prsia?

indiga123
11. okt 2013

@indiga123 S tými vlasmi som to myslela tak, že či vám padali viac keď vám zastavili menzes?

rks
11. okt 2013

@indiga123 Mne nie, ale beriem Visanne. Neviem, aku liecbu podstupujes ty.

martinkatinka
12. okt 2013

@monculka89 mne pichali zoladex dva krát, prvý krát trvalo cca 3 mesiace kým prišiel, druhý krát tuším až 4 mesiace... Ale už by som si to viac krát nedala, rozhodla som sa pre Mirenu a aj tá musela po dvoch rokoch von....

elli210286
16. okt 2013

Ahojtr dievcata:-/ bola som na laparke-vyberali mi cokoladovu cystu a potvrdila sa mi endometrioza☹ doktor mi predpisal nejake injekcie, ze mi ich bude pichat kazdy mesiac pocas pol roka. ze ma akoby umelo dostane do menopauzy. preto sa chcem opytat ako ste sa pocas takejto liecby citili? nebolo vam zle? nepribrali ste alebo neschudli? dakujeeem

kveta
16. okt 2013

@elli210286 A Ty planujes o rok dieta? Lebo ak nie, tak tu liecbu odsun az budes chciet babo.

elli210286
16. okt 2013

nie nie teraz neplanujem , doktor sa ma na to pytal a vravel ze ked teraz nie tak mi teraz nasadzuje liecbu.

kveta
16. okt 2013

@elli210286 Napis presny nazov injekcii.. Tak budu aj reakcie bab presnejsie.

kveta
16. okt 2013

@elli210286 Tak s tou liecbou prrr.. Ta liecba sa smie robit len raz za zivot a pol roka po liecbe sa Ti moze vdaka menstruaciam endometrioza tak obmovit, ze mozes ostat de facto neplodna, kedze sa liecba nesmie opakovat. Byt Tebou tak pockam az budes babo planovat..

yukki
16. okt 2013

Tak neviem...mnohé ženy túto liečbu absolvovali aj dva razy....

elli210286
16. okt 2013

Decapeptyl

kveta
16. okt 2013

@elli210286 Jaj, decapeptyl je pohodova liecba. To nie je brutalny Lucrin, o ktorom som pisala..

avlv
16. okt 2013

@elli210286 Ten pichali mne 4 dávky. Ja som mala asi po druhej strašné návaly a v noci som sa budila úplne spotená. Pribrala som 8 kíl ktoré mi ostali.
Každé telo reaguje inak.
Asi by som do ďalšej liečby nešla, kým by som fakt nebola donútená.
MS som dostala cca 90 dní po poslednej injekcii ale až po 2 vyvolávačkách ktoré som dostala v rozmedzí 2 týždňov od seba.
Otehotnieť sa mi nepodarilo ale kvôli manželovej diagnóze takže musím riešiť IVF.
Ale aspoň nemám (musím poklopať) tie bolesti len občas.
Ale aj tak by som ti radšej doporučila čo najskôr otehotnieť. Aby zas potom nebolo neskoro. Endoška je nevyspytateľná a keďže sa aj ťažko sleduje jej stav.

erulka77
16. okt 2013

@gombicka ricinovy zabal je uplne super som ako znovuzrodena po nom velmi prijemne