Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

nelly3
16. nov 2013

@ivec16
nie, nie je vodova, to som ani nepocula, zeby pri vodovej cyste hned operovali, ved ta sa da aj inac odstranit ci? ja ju mam vyplnenu krvou ci ako to nazvat, proste cokoladovu cystu typicku pri enodske, takze ta sa neda inac odstranit len operaciou, 3x mi ju uz odsavali pri ivf. ale nepomohlo to, po par dnoch sa opat naplnila 😠 lebo vlastne odsali len ten obsah a obal ostal. takze tak.

ivec16
16. nov 2013

@nelly3 no prvu co mi laparkou odstranovali tiez bola endometricka (ale tu celu vylupli)... pri tej vodovej to nevedeli isto, lebo nebolo to na sone jednoznacne, robili mi CA125 pri tej prvej cyste bol zvyseny takze operacii by som sa nevyhla, ale pri tej 5x8 bol marker v norme, tak sme sa rozhodli len pre odsatie.. ak by bol zvyseny asi by ma hnali pod noz.... a ivf sa ti nepodarilo? pytam sa lebo mi sa chystame od noveho roka nan... a tiez mam cystu, vypada to vsak zatial len na vodovu, neviem ci to budu pri IVF riesit, zatial povedali ze netreba... ale nie som si ista ako to zareaguje, ked mi daju nejaku stimulaciu na tvorbu vajicok

nelly3
16. nov 2013

@ivec16
no CA125 mam zvysene dost teda, ale mne to skace, raz oki, raz hore, nepaci sa to mojmu gyn., hmm ivf sa nepodarilo, teda raz ano, ale zacala som krvacat. ja uz niekedy mam vsetkeho ze dost, ale na druhej strane si poviem, ze ak to opat neskusim tak potom budem do konca zivota nestastna, ze som to vzdala atd. takze tak.

ivec16
16. nov 2013

@nelly3 chapem, je to boj... drzim ti palce... no ak ti CA skace, tak asi laparka bude nevyhnutna... drzim palce aby vsetko dobre dopadlo... a coskoro ste sa dockali aj uzlicka

nelly3
16. nov 2013

@ivec16
dakujem lenze sa obavam, ze laparkou to nepojde, ale ved uvidime 😉

ivec16
16. nov 2013

@nelly3 jj tiez sa toho bojim, ale tu vo FR mi tiez ponukli, ze ak nechcem ist este na IVF, tak mi mozu spravit este jednu diagnosticku laparoskopiu (napriek tomu ze mam aj laparotomiu), ked som sa pytala ci by to islo aj napriek tej laparotomii, tak sa doktor tvaril, ze a preco by neslo.... tak treba najst len spravneho lekara, co bude chciet robil laparku, minimalne za pokus to stoji...

nelly3
16. nov 2013

@ivec16
no len najst toho lekara dobreho co by mi to urobil aj laparkou to bude asi tazke.

martinkatinka
16. nov 2013

@nelly3 na SR je na toto veľký odborník Dr. Bielik z Banskej Bystrice, môžem len odporúčať.

nelly3
16. nov 2013

@martinkatinka
ano pocula som o nom, no mozno ho aj navstivim 😵

timona
16. nov 2013

@nelly3 chodis do RF Brno?tam ti doporučili operovať? lebo ja mam tiez endo a v Brne hovorili, ze nie je dokazane ze by radikalna operacia endo nejako zvysovala uspesnost IVF, ze skor odstranenie vajcovodov by mohlo pomoct. Nakloko so tiez mylslel ze by mi radikalna operacia mohla pomoct. Uz som z toho dezorientovana kazdy hovori nico ine...

nelly3
17. nov 2013

@timona
vies co nehovorili, zeby som mala ist na operaciu, ano chodim do RF, ale ja mam taky pocit, zeby bolo lepsie to tam upratat+tie vajcovody dat prec a potom ist opat na dalsi pokus, ja uz fakt neviem, ze co dalej 😕

timona
17. nov 2013

@nelly3 ja som mala tiez taky pocit, ale Otevrel povedal, ze by mi to uspesnost nezvysilo, comu som aj rada, lebo sa mi nechce ist na operaciu, ale zase na druhej strane vsetkym to tu operuju, tak mi je ten jeho nazor divny

nelly3
17. nov 2013

@timona
ja idem zajtra opat do RF na konzultaciu, idem sa popytat vela veci, tak uvidim.

chorucka
20. nov 2013

@ivec16 ahoj ja chodim do heliosu a mala som tiez vodovu cystu a dali mi na to na jeden cyklus antikoncepciu ze by to malo pomoct a hned ako dostamen mrchu tak zacnem stymulaciu

ivec16
20. nov 2013

@chorucka ja som po punkcii brala 3 mesiace HAK, hned po vysadeni tam bola opat, spravila sa hned pocas ovulacie v prvom cykle po vysadeni HAK... drzim palce so stymulkou, nech sa zadari

leya
21. nov 2013

ahojte kocky! pri surfovani po nete a zhanani infosiek o nasej znamej endometrioze som natrafila na clanok http://www.foxnews.com/health/2012/09/21/women-...
dufam, ze to nikoho nepopudi ani neurazi, lebo nechcem zlahcovat nase utrapy, sama s tym bojujem uz 13 rokov, len ma to pobavilo, tak zdielam 😉

avlv
21. nov 2013

@leya No tiež som sa pobavila. Len tie veľke prsia mi chýbajú 😉 . Keby tak radšej výskumníci vyskúmali ako to liečiť než také bludy riešia...

rks
21. nov 2013

@avlv
@leya U mna sa teda nieco velmi pokazilo, prsia uz nemam takmer ziadne. To je nespravodlive, ked uz trpim, aspon tento benefit mi mohla priroda dopriat 😀

leya
21. nov 2013

@rks u mna to vyriesila nie endometrioza, ale kolisajuci prolaktin 😉.

chorucka
22. nov 2013

@kveta ahoj tak som pochodila lekarov ocne krcne aj neurologicku a ta mi napisala nieco v zmysle cephalea a len povedala ze mam prist o dva mesiace na kontrolu lenze vcera som jej volala ze uz mi to ide na nervy a ja mam podstupit umele a potrebujem vediet nacom som a potrebujem klud ze chcem vysetrenie hlavy tak mi povedala ze 2.12 si mam prist po ziadanku na magneticku rezonaciu Lenze ja uz v to case budem uz brat lieky na stimulaciu tak neviem co teraz asi ked pojdem do heliosu tak sa poradim co stim

kveta
22. nov 2013

@chorucka Chces sa pokusat o babo aj ked si mozno vaznejsie chora?

chorucka
22. nov 2013

@kveta ja chodim do heliosu od jula a tie problemy sa az teraz nejak viac objavuju tak neviem sak stimulaciu a odber zvladnem a vajka prinajhorsom zmrazia ak by bolo nieco vazne co dufam nebude lebo lekarka povedala ze podla neja nejde o nic vazne a zasmiala sa aj krv mam ok ale pre istotu chcem magneticku tak trochu som lekarku dotoho dokopala Mozem to mat z krcnej chrbtice lebo mam artrozu na 3 a 4 stavci

petka015
23. nov 2013

ahojte baby,
chcem sa spytat da sa endometrioza zistit aj inak ako laparkou?
Moja mamina ju mala a mna posledneho pol roka pobolieva podbrusko a krize na 4 den cyklu a aj v strede cyklu niekedy ani ibalgin nepomoze leker mi dal zakazdym antibiotika.
Mala som po malom mimomatrnicove tehotenstvo a za dva roky na to MA a teraz rok sa snazime bez uspechu.
Dakujem za odpoved

petka015
26. nov 2013

@leya
@kveta
@chorucka
@rks baby neviete poradit ci to moze byt endometrioza? dakujem

leya
27. nov 2013

@petka015 ahoj! moze to byt cokolvek 🙂.
ovarialna endometrioza alebo adenomyoza maternice (to je tzv. vnutorna forma endometriozy, lebo znamena zmeny priamo v stene maternice) sa da stanovit aj pomocou klasickeho USG.
zvykne sa tiez robit vysetrenie na CA125 onkomarker, ktory je ale nespecificky (t.j. jeho zvysena hodnota nemusi poukazovat priamo na endo). robi sa pri podozreni na ovarialnu formu.
peritonealnu endometriozu alebo endometriozu v rektovaginalnom priestore stanovia laparoskopicky.
novinkou je specialne USG vysetrenie (3D/4D) na lokalizaciu lozisk endometriozy mimo maternice (to je ta peritonealna alebo rektovaginalna), ale vobec neviem, ako to prebieha a ake su limity tejto diagnostiky. mala by som to absolvovat o par tyzdnov, tak zistim podrobnosti a dam vediet.

petka015
27. nov 2013

@leya dakujem za odpoved. A ty mas bolesti cely mesiac ci len sem tam? ja to mam odvtedy ako som mala mimomaternicove a dokino mi stale tvrdi ze to mam zapal opakovany. Ale po novom roku mu poviem nech ma posle na nejake vysetrenia.

rks
29. nov 2013

@petka015 Ja som nemavala ziadne vynimocne silne bolesti, teda aspon ja som ich povazovala za normalne menstruacne bolesti. odisla som k lekarovi na preventivku a nasiel mi cystu na vajecniku. vodove som mavala bezne aj predtym a nic sa s nimi nerobilo, nechapala som teda, preco zrazu rozprava o operacii. az ked mi vysvetlil rozdiel... takze ja som prisla k tejto diagnoze uplne nahodne, mozno by som o nej nebola vedela dodnes, keby som nechodila na preventivky.

rks
29. nov 2013

Ma niekto skusenosti s Decapeptylom? Lekar mi odporuca jednu injekciu, no ja neviem, 8 mesiacov som brala Visanne a nic to nepomohlo ☹

usinko
29. nov 2013

@rks Ahoj, zial s Decapeptylom skusenost nemam, ale chcem ta poprosit o tvoju s Visanne. pises, ze ti nepomohol....tzn. cysty nadalej zili svojim zivotom? ani sa nezmensili? a co menzes? mala si? ci celych 8 mesiacov nic? vopred dakujem.

rks
29. nov 2013

@usinko Menzes som nemala vobec, obcas spinenie. A cysta bola len jedna, no ta si rastla dalej. 1. oktobra na vysetreni mala 5cm a vcera po laparke mi lekar povedal, ze uz mala 6cm. a to som za toto obdobie ani len nespinila, naozaj netusim, z coho rastla. Okrem toho mi Visanne pravdepodobne nepomohol ani na zrasty. neviem to ale s nicim porovnat, teraz ich mam vraj strasne vela (prave kvoli nim mi chcu pichnut ten decapeptyl), ale neviem, ako mi to v bruchu vyzeralo pred branim Visanne. len predpoladam, ze sa to nezlepsilo.