Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

nelly3
11. jan 2015

@meca
ok a mas endometriozu? niekto ti ho odporucil?

meca
11. jan 2015

ano mam endometriozu a vycitala som na strankach, ze je dobry. Gynekolog mi ho neodporucil.

neroli1987
12. jan 2015

začiatkom decembra som bola laparoskopicky operovana, odstránili mi cystu. Mam bolesti vajecnikov, pripisovala som to prichádzajúcej menstruacii. Ta sa nedostavila. Momentalne mam obavy ci nemam typické príznaky endometriozy. Je mozne ze to pri laparoskopii este nevideli??? Dakujem

januska41
12. jan 2015

@neroli1987 Ahoj, myslim, že videli, čo sa dalo vidieť, mne bolo povedané, že tam môžu byť aj mikro loźiská, ktoré nevidno. Ja som menštruáciu dostala, tak ako som mala. Nechem nikoho strašiť, ale mne narástla po laparoskopii cysta opäť - po 2 menštruáciach na 4cm :(

nikusqa
12. jan 2015

@januska41 Jani to co pises neni strasenie ale kruta realita, ktora sa moze hocikomu stat pri tychto problemoch. Ja som bola v auguste na laparke a teraz citim zase endosku :(, A pojdes zase na laparku, ked sa ti spravila dalsia?

januska41
12. jan 2015

@nikusqa nakoľko nemáme detičky a dlhšie sa snažíme, tak sme sa chceli po laparke pokúšať otehotnieť, no po kontrole keď doktorka videla znova cystu povedala, že je treba hormonálnu liečbu inač prídem o vaječník, takže momentálne mi pichli štvrtú injekciu, cysta je teraz 2cm, mám vybrať dokopy 6 injekcii a potom sa budeme prirodzene snažiť za pomoci doktorky... zatiaľ o laparke nebola reč, doktorka vravela, že do 4 cm sa nerobí.

nikusqa
12. jan 2015

@januska41 a nerobi ti zle alebo nejake problemy ta liecba? , tak hlavne je, ze sa zmensuje, pokial neni naplnena krvou alebo to neni hneda cysta tak by sa mohlo podarit aby ti uplne zmizla 😉 . Ja som na tom horsie co sa tyka liecby t.j. nezabera mi kvoli inym liekom co beriem pravidelne, takze trpim bez liecby ☹ . Budem drzat palce nech sa Vam to podari!

januska41
12. jan 2015

@nikusqa liečbu nejako nevnímam, cez deň fungujem normálne akoby nič, iba v noci mávam návaly tepla, prerušovaný spánok, ale dá sa to, nie je to nič hrozné. Neviem aká tá cysta je, myslím však ,že je to tá hnedá, vznikla vraj na tom istom mieste, kde mi ju vyrezali. Obávam sa, či vôbec úplne zmizne, lebo bola som začiatkom decembra na sono a mala 2cm, teraz v januári znova a tak isto, tak neviem, či sa to ešte zmení :( - a okrem toho má asi týždeň pobolieva v mieste, kde ju mám - neviem,či je to v poriadku alebo nie - doteraz mi nič nebolo. Bola si na kontrolný ultrazvuk? Aký plánuješ ďaľší postup?

nelly3
12. jan 2015

@januska41
ja mam tiez cystu ma do 5cm, zmensuje sa a zvacsuje, aj ju citim na lavej strane, mam endometiozu tazky stupen, uz som bola aj operovana laparotomiou - rez cez brucho, ja si myslim, ze pokial je to cysta - cokoladova tak ta sama nezmizne urcite. mne sa tiez zmensi, ale potom opat zvacsi, lebo ten obal ostane zial. riesim dost dlho IVF, zial zatial neuspesne, raz sa to podari 😉

nikusqa
12. jan 2015

@januska41 No tak to je pri tychto hormonalnych liecbach bezny neziaduci ucinok a pokial naozaj nic ine tak sa to da zvladnut, vsak urcite spravis vsetko pre to aby sa vam podarilo babo. No hneda cysta sa nevstrebe uplne, ta sa jedine operuje ked je to potrebne. Vsak pokial nie je ta bolest silna tak skus este vydrzat kym doberies zie injekcie a pokial budes mat tie bolesti a budu sa stupnovat tak urcite necakaj a chod k doktorovi. Ano bola som na kontrolnom ultrazvuku a vsetko je ok, ale aj ked som mala pred tym problemy tak mi cez ultrazvuk doktor nezistil endošku, musela som ist na diagnosticku laparku a namiesto pol hodiny co to malo trvat, tak to trvalo 2 a pol hodiny lebo nasli tam dalsie veci (problemy)........ Takze som bez liecby a najlepsie by bolo keby som otehotnela podla lekarov ale zatial este nemozem , lepsie povedane nemame s priatelom dostacujuce zabezpecenie a este rok mam skolu takze asi tak. Proste trpíííííím ☹

lucinka144
17. jan 2015

ahoj.. no ja som bola operovana teraz v novembri... v Januari som bola na kontrole u mojho dr...a mam zasa krvavu cistu... takmer 5 cm velku... to je hroza. v aprili na kontorlu a zasa mi hrozi dalsia laparo... je to normalne ???? nieje nato nejaky liek... ?

lucinka144
17. jan 2015

@januska41 ako to dopadlo s druhou cistou ?? je nejaka nadej ze sa tie cisty prestanu tvorit ?? aka je prognoza ? Dr mi povedal..kludovy rezim... ze sa mi moze ta cista obkrutit okolo vajecnika a mozem onho prist.. je to hruza... na tom istom vajecniku po ani nie 2 mesiacoch zasa dalsia cista... 😒 😒 ☹ ☹ ☹

januska41
17. jan 2015

dievčatá, keď čítam, čo sa to s nami deje a viem, že nie len nám, ale takých žien je isto kopa, tisnú sa mi slzy do oči - to snáď ani nie je možne, celý život sa človek snaží žiť, čo najzdravšie, dáva si na seba pozor, chodí na preventívne prehliadky, kde dostáva odpoveď všetko je v poriadku, ste zdravá, vy nebudete mať problém otehotnieť tak šup do toho a v momente sa všetko zmení, máte cystu, je endometrická, treba ju hneď vyoperovať, možno nikdy nebudete mať vlastne deti a keď náhodou tak jedine cez IVF, tak nebuďte hlúpa a choďte naň, lebo neskôr už môže byť neskoro, lebo tá pliaga vás šetriť nebude.. veľmi by som sa chcela vyliečiť a zobudiť sa z tohto hrozného sna asi ako my všetky, ostáva nám len veriť, že sa stým naučíme žiť, a prijať to tak ako to je, sú na svete ľudia, ktorí majú horšie diagnózy a snažia sa. Tak hlavy hore, bojujme aj keď to nie je ľahké, všetko je vraj v hlave, tak myslime pozitívne 🙂

januska41
17. jan 2015

@lucinka144 no ja som momentálne na hormonálnej liečbe, cysta je 2cm a dúfame, že sa vstrebe. Či sa niekedy prestanú tvoriť tak to neviem, niekto má šťastie a nevytvorí sa mu už nikdy, niekomu sa spraví po 5, niekomu po 10 rokoch a niekomu ako vidíš sama hneď.

lucinka144
17. jan 2015

@januska41 och je to na nervy... aj mne bola navrhnuta hormonalna liecba... velmi sa mi to nepozdava..ale teda lepsie ako zasa pod noze... neviem ....snad sa to prestane tvorit...

januska41
17. jan 2015

@lucinka144 ja som ju tiež nechcela, ale keď som šla na kontrolu po druhej menštruácii, bola tam 4cm cysta, tak mi doktorka povedala nech sa na to dám, lebo ak nie o pol roka budem musieť na ďalšiu laparku :( že sa robí nad 4 cm, tak neviem :(

nikusqa
19. jan 2015

@lucinka144 Tak krvava cysta ti len tak nezmizne, je to fakt nebezpecne. Ja som mala krvavu cystu a nevedela som o tom, az ma raz vecer zacalo straaaaaasne boliet brucho, tak rychlo na pohotovost a tam mi doktor na zaklade ultrazvuku zistil krvavu cystu a to neni celkovy zaver. Nehali si ma automaticky v nemocnici, ziadne infuzie nezaberaji, lieky proste nic. Tak hned na operaciu a zistili, ze tu cystu mam natrhnutu a vyteka mi do brusnej dutiny. Takze dosla som v hodine dvanastej inak by som dostala otravu krvi. Takze podla mna skor ci neskor na tu operaciu pojdes .....

lucinka144
19. jan 2015

@nikusqa
no mna dr. najsko nahovaral ci neplanujem este babetko.. zevraj to vacsinou pomoze...neviem co si o tom mysliet... mam jednecho synceka.. avzdy som chcela este jedno... a teraz sa aj bojim ci s tym nebude problem... ci casom nepridem o vajecnik..... aby sa to dako nezvrhlo. neviem vobec ktorou cestou sa pobrat....

nikusqa
19. jan 2015

@lucinka144 hm no tak to som este nepocula aby na zaklade tehotenstva "zmizla" krvava cysta, logickejsie mi pride, ze skor pocas tehotenstva moze ta cysta prasknut kvoli zväcsovaniu plodu a nie, ze ona len tak zmyzne. Viem, ze endometriozu moze zastavit alebo oddialit tehotentstvo. Ale tej doktorke by som asi moc neverila .... Je to na tebe 🙂

drobecbobo
27. jan 2015

Ahojte dievčatá.

Začiatkom mesiaca som mala dva dni krv v moči, normálne viditeľná krv, ako keď sa zmýva krv vodou. Bolo to presne v čase ovulácie. Samozrejme hneď lekárka, poslala ma na sono obličiek, žlčníka, mechúra,... V mechúri nález o veľkosti 17x8 mm. Lekár nevedel určiť čo to je, poslala ma na cystoskopiu močového mechúra na urológiu. Som objednaná o dva necelé týždne, takže od nálezu celkovo skoro mesiac. Napíšem, napadlo ma hocičo, ale teraz rozmýšľam, či to nie je práve endometrióza. Menštruáciu mám síce pravidelnú, ale problematickú. Aj tento mesiac mi prišla načas, ale tri dni tmavohnedý výtok, špinenie, ale silné. Potom dva dni krvácanie, ale nie nejaké veľmi silné. Potom dva dni zas špinenie a potom ešte jeden deň menzes. Teraz už 3 dni nič, len občas trochu hnedého špinenia po utretí. A stále neznesiteľné bolesti krížov, a teraz pri končení menštruácie aj extrémne silné pichanie na pravej strane úplne dole, pravdepodobne v mieste nálezu. Počas toho krvácania v moči v strede cyklu bolesti ako pri menzes, kríže, zimnice, hlavne večer, nevoľnosť. Mohla by to byť endometrióza? Nie je možné, aby to aspoň sčasti nevedeli na sone diagnostikovať? Ďakujem.

nikusqa
27. jan 2015

@drobecbobo Ahoj, kludne to moze byt endometrioza, sustreduje sa okrem maternice a vajecnikov aj v mocovom mechuru a crevach, ojedinele dokonca v plucach, nose, mozgu. Sono neni jednoznacne, zväcsa sa endometrioza na 100% potvrdi diagnostickou laparoskopiou. A niektore priznaky co si napisala aj ja som mala cize zimnica, nevolnost a nepretrzite bolesti, uz sa to nedalo zvladat. A co sa tyka menzesu tak bud mozes velmi krvacat alebo naopak malo krvacat kedy sa ti ta krv nedostava z tela von a usadza sa vnutri .

drobecbobo
28. jan 2015

@nikusqa Ahoj a ďakujem Ti za odpoveď. Uvidíme, čo ukáže cystoskopia, na ktorú som objednaná. Skočím ďalší týždeň ku gynekologičke, ale aj tak budem ešte musieť čakať na cystoskopiu, predsa, nech mám za sebou najskôr jedno vyšetrenie. Zvláštne je, že bolesti sa zintenzívňujú najmä večer. V čase krvi v moči, teda ovulácie, som sa zobudila okolo 4.tej ráno na veľkú bolesť v podbrušku, hodinu som civela do stropu a prehadzovala sa a to isté v tesne pred menštruáciou. Znesiem naozaj dosť bolesti, ale toto bolo aj na mňa veľa. A dorazili ma vtedy aj zimnice, ktoré sa na mňa "zavesili" vždy k večeru a niekoľko hodín som sa nevedela nijako zohriať.

nikusqa
28. jan 2015

@drobecbobo Ja som tiez mavala zo zaciatku bolesti zväčša vecer a potom casom uz vkuse. A zimnicu som mala taku, ze napr. hodinu vkuse mi bola zima a to som mala tricko, hruby zupat a este som bola zakryta aj dekou a potom to same odislo. A citim sa fakt hrozne, ze doma mame 25 stupnov a mne je zima, zo zaciatku som mala pocit, ze ide na mna nejaka choroba ale neskor som prisla na to, ze to je z endo. Jasne, pockaj na tu cystoskopiu a potom budes riesit co dalej 😉

drobecbobo
28. jan 2015

@nikusqa Ďakujem ešte raz za Tvoju pomoc. Tiež som si myslela, že na mňa lezie nejaká chrípka, ale nič. Či som schopná otehotnieť to neviem, pretože jedno dieťa mám a o druhé sa zatiaľ nesnažíme. Tak ako tak som naň vraj stará podľa názoru niektorých ľudí 🙄 🤐 Chcem len jediné, mať konečne jasno v tom, čo mi je, nakoľko ten nález v močovom mechúre ma vykoľajil. Lekár mi to podal spôsobom, že to môže byť hocičo, aj nádor 🤐 , ale ja som teraz viac ako inokedy presvedčená, že to je ložisko endometriózy. Počas krvácania do moču zo mňa vypadli aj dve zrazeniny krvi. Takže je možné, že ak tam je endometr. správala sa počas ovulácie podľa hormónov. A tie bolesti krížov a podbruška sú aj dnes večer neznesiteľné. Počas dňa je to v pohode.

nikusqa
28. jan 2015

@drobecbobo Za malicko. Urcite na druhe dieta nejsi stara, vobec by ma nezaujimal nazor druhych. Proste ked budete chciet dalsie babo tak sa posnazite a budete mat. Tak to ti verim, urcite sa ti ulavi ked budes vediet co ti presne je, ci sa ti potvrdi endo a bude sa to dat potom riesit. Ja ked mam menzes tak mne bezne vypadavaju pri moceni kusky krvi. Ale ja som rada, ze to ide von lebo kebyze to ma vo mne ostat tak amen.

drobecbobo
4. feb 2015

Tak dnes som bola na gynekologii. Lekarka mi vzala niekolko vzoriek krvi a tiez stery z maternice. Zajtra budem mat vysledky krvneho obrazu, hlavne je zvedava na Crp. O tyzden potom dalsie vysledky a o dva posledne. Mam vraj zvacsenu lavu stranu maternice, takze ma poslala na sono. V pondelok idem teda na cystoskopiu s tym nalezom v moc.mechure, a lekar, co robi sono mi povedal, ze potom mam vela pit a tak za cca 1,5 hodiny mam prist na sono maternice, vajecnikov ,... takze to budem mat z krku naraz. No a dostala som aj papier na sono prsnikov. Vraj sice nemam 40 rokov, ale kvoli vyssiemu vyskytu rakoviny v rodine to neuskodi. Na pohmat mam prsia v poriadku.

Stretli ste sa uz so zvacsenou maternicou? Treba mi dost casto mocit 🤐

maminkaocinko2015
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka9988
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
drobecbobo
5. feb 2015

Dnes mam vysledky krvi a zatial to na endo nevyzera. Hodnota CA 125 je 8,2.

alamahapalamlaa
6. feb 2015

ahojte, mám 22 rokov. Ked som mala 21 lekárka mi zistila že mám cystu na vajickovode, poslala ma na laparoskopiu. Po pol rok som k nej isla na kontrolu, a cysta sa objavila znova. Zároveň mi objavili počas laparo aj endrometriozu. Bolesti nemám skoro žiadne, keby ma neoperovali asi by som ani nezistila že mám endrometriozu. lekárka mi predpísala antikoncepciu, vraj to zmiernuje príznaky a spomaluje rozvoj endrometriozy. Tak ju uz beriem rok a pol. Chcela som sa spýtať či si myslíte ze by bolo pre mna lepsie sa zacat snazit o babatko. Velmi sa bojim ze ked sa o to nebudem snazit cim skorej, tak ze neskorej to uz tak lahko nepôjde. No problem je v tom ze ja zatial externe studujem, aj ked mi už chýba len jeden rok do štátnic, a zatial sa mi práca nevydarila ziadna nájst a moj priatel ma tiez len takú prácu že z nej dokaze vyzit asi len on. Bývat mame kde, z mojej strany aj z jeho strany rodiny máme velké domy. Poradte co si myslíte o tom vy?