Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

mirip
4. apr 2013

@vishka najefektívnejšia liečba je hormonálna-injekcie pol roka alebo antikoncepcia ale poznám xy báb ktorým ani to nepomohlo a endo sa vrátila, najlepšie urobíš ak más toho správneho partnera keď čím skôr otehotnieš,lebo čím neskôr to budeš odkladať tým ťažšie sa bude dať otehotnieť..............

henika40
5. apr 2013

@monculka89 ono to islo nejako samo, so zlepsenim psychiky sa vsetko upravilo asi mesiac alebo mesiac aj pol pred poslednou injekciou, prislo teplo, leto, oddchy a sport vonku, aj mi potom zacalo chutit, zacala som priberat, mna motivovalo, ze sa to obdobie konci a samozrejme tuzba po babatku, vedela som, ze sa musim dat do poriadku... visanne su tabletky na liecbu endo, obsahuju tiez hormony...

vishka
5. apr 2013

@mirip ibaze ja nemozem uzivat hormony, mam vrodeny trombofilny stav ..... mam uz termin na LAPku, zase ma potrapili na gynge ...ach jaj

mirip
5. apr 2013

@vishka trombofílie mám aj ja, pokiaľ viem tak injekcie na endo môžeš, nemôžeš hormonálnu antikoncepciu

vladka147
6. apr 2013

@rks ahoj ja uzivam tabletky VISSANE,uz 13 mesiacov

rks
7. apr 2013

@vladka147 tak si s nimi asi spokojna, ked ich uzivas tak dlho, vsak? mala si aj nejake vedlajsie ucinky?

simca1702
7. apr 2013

Baby aké sú prvotné príznaky ??? Teraz som si googlila čo to vlastne je tá endometrioza ....
až sa mi slzy tisli do očííí :/ keď som si prečitala že až u 50% žien to zapričiňuje neplodnosť !!!! Prosím preto o tie príznaky lebo sa dačo somňou asi deje ! Nepravidelná mrcha , ak dojde tak je buď slabulilinká alebo zase taká že som mňa padajú cca 5cm zrazeniny krvi :/ a ja som takáá že zas myslím len na to najhoršie !
pisala som to čo sa deje aj sem....https://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/strasna-mrcha-2/

vladka147
7. apr 2013

@rks vobec nemam ani som nemala vedlajsie ucinky,ja ich budem este uzivat 2 mesiaca a koncim s liecbou,lebo maximalne sa mozu uzivat 15 mesiacov,a moj gynekolog je zatial spokojny ako mi dobre zaberaju tieto tabletky VISSANE.ty ich ako dlho uzivas?

mirip
7. apr 2013

@simca1702 ja som nemala príznaky žiadne 😕

rks
8. apr 2013

@vladka147 iba zopar dni.zatial sa ani u mna neukazalo nic vazne.len mi obcas velmi silno busi srdce. Co bude s tebou po tych dvoch mesiacoch?

jplenka
8. apr 2013

Ahojte kočky, práve som sa registrovala, po dlhom čítaní tu u vás o endometrióze.
Žiaľ, do skupiny patrím aj ja...
Od roka 2009 sa snažíme o bábätko, a keď sa nedarilo, som podstúpila 2 LSK, kt. mi potvrdili endometriózu a žiaľ mám pocit, že mi ju i zhoršili. Mám za sebou 3 IVF neúspečne, 1 KET neúspešne a strááášne bolesti každý mesiac.
Lekári nikdy neverili, že mám také bolesti... a moje bolesti? každý mesiac krče na wc, lavor pred sebou, lebo a vraciam, krvácam aj z konečníka, teploty zvýšené, únava...no čistá endo. Niekedy už neviem, čo ďalej, kočky, ako to zvládate? Ja v tomto momente nemám už žiadnu energiu na nič. A lekári? 1 lekárka, čo mi robila kolonoskopiu v spánku mi povedala, že sa nedostala cez črevo a diagnóza - odoslaná gynekológovi kvôli endo. Gynekológ - len otehotnieť, tak som absolvovala 3 IVF a žiaľ žiaden úspech.. Vraj ďalšia operácia je zbytočná, lebo sa mi tvoria samé zrasty..
Kočky, viete o nejakom super lekárovi, kt. sa fakt vyzná, a pomohol vám? Ja mám pocit, že nás je strašne veľa a doktori nevedia, ako túto pliagu liečiť..

lukaxxx
8. apr 2013

@jplenka ahoj, mám takmer identický problém, tiež sa snažíme od 2009 o bábätko, o tom, že mám endomrchu som ani netušila, 2x moje ivf skončilo biochemickým tehotenstvom, potom sa mi po tom množstve hormónov urobili cysty na vaječníkoch a zistilo sa že mám endometriózu 3- tieho stupňa.. išla som na laparku (od vtedy mam mimochodom stále bolesti) a po treťom ivf nakratko otehotnela, po potrate mi urobili kyret a teraz mám už aj zrasty na maternici aj znova endometriozne cysty.. rozmýšľam nad nejakým centrom v zahraničí, ktoré by sa na túto chorobu špecializovalo .. na operáciu už nechcem ísť, pokiaľ to nebude úplne nevyhnutné,, neviem či zrasty nie sú horšie ako endometrioza sama..

jplenka
8. apr 2013

@lukaxxx presne, bojím sa ísť už na operáciu, i keď moje problémy sa len zhoršujú. Mne môj IVFkár povedal, že by bol rád, kebyže aspoň nejaké tehotenstvo sa podarí...v tom momente som nechápala, ale pochopila som, že by bol rád, kebyže sa aj na chvíľu uchytí a potom odíde...
Momentálne máme ešte na KET ísť, ale neviem, či sa to vôbec oplatí, ked su tam take zrasty. I ked stale mi hovori, ze treba otehotniet a vsetko sa vyriesi, zrasty sa roztiahnu, i ked asi predpokladam, ze by islo o rizikove tehotenstvo,

Sestra mala tiez endo, CA 125 tiez vysoke, ale ona nesla na ziadnu LSK, aj ked ju tak posielali. Po pol roku otehotnela, tehotenstvo v pohode, i ked mala bolesti, kedze sa jej to tam roztahovalo, ale porod bol zly a doktorka jej tam nechala placentu v zrastoch (no na dlhsiu debatu) nakoniec sestra po porode mala strasne bolesti, kazdy pozeral, ze je precitlivena a potom o 3 tyzdne "porodila" doma do vane zbytok placenty. Ked som to ukazala mojmu lekarovi bol zhrozeny, a ze sa mohlo stat to najhorsie...

Tym chcem povedat, ze ano asi je mozne otehotniet i s endo, ale kde brat tolko energie i na tie bolesti?
Ja viem, momentálne som trošku na dne (3 IVF skončilo teraz pred týždňom a bolesti som mala cez víkend), ale fakt už neviem, čo viac urobiť..

lukaxxx
8. apr 2013

@jplenka ja som tiež na dne, tiež mám zvýšené onkomarkery a bojím sa, čo so mnou bude .. a tvoja sestra je teraz zdravá, alebo má stále problémy?

jplenka
8. apr 2013

@lukaxxx Sestra má rok po pôrode, ešte síce kojí, ale máva aj menzes, trošku silný, ale inak bolesti ustúpili.
Onkomarkery sú len zbytočný strašiak, pri endo sú vysoké a mne pred a počas menzesú vzrástli a po menzese mi klesli - robili mi kontrolu, sú to síce drahšie testy, ale spravili, síce neklesli veľa, ale bol pokles..

lukaxxx
8. apr 2013

@jplenka mne ani hodnoty presne nepovedali (myslím že pri c-125 povedali 111), len že to budú musieť kontrolovať..

jplenka
8. apr 2013

@lukaxxx ja som mala okolo 200 pred a pocas menstruacie a potom kleslo nieco okolo 60, uz si to moc nepamatam. Dokonca minuly rok na preventivke mi chcel gynekolog spravit znovu onkomarkery ale som nechcela, ved viem, ze su pozitivne a nechcem sa viac strasit ako je nutne, tak sa pousmial, ze mam pravdu 🙂

vladka147
8. apr 2013

@rks no neviem uvidim,o 2 mesiace koncim s 15mesacnou liecbou,lekar mi odporucal otehotniet,to som aj ja zvedava co bude somnou,ako vajecniky zareaguju.len dufam ze sa mi nevratia bolesti,tie co som mavala ked mi zistili endometriozu

donkacik
9. apr 2013

Dievčatá, píšem vám, aby som vás povzbudila... Tiež sa nám 2,5 roka nedarilo, nálada z toho bola fajnová, týždeň pred každou menštruáciou navyše špinenie, o ktorom nikto nevedel, odkiaľ je, neúspešný sex na povel po folikulometrii a potom laparka. Tam mi povedali, že dve ložiská endometriózy mi odstránili a dali mi tri mesiace... Lenže nič... A špinenie mi ďalej pokračovalo, na to mi ani Duphaston nezabral, čo väčšinou pomáha. Volala som s operatérom a ten že ešte ďalšie tri mesiace s folikulometriou. Tak mi povedal, že kedy máme ísť na vec, ja som sa postarala o priateľove spermie, nech sú čerstvé v deň D 🙂 a v ten mesiac mi už menzes neprišiel. Že ten sex nebol nejak vášnivý, ale prinajlepšom divný, vám asi nemusím hovoriť... Priateľ,keď som mu ukázala testy, tomu ani neveril a až keď mi doktorka povedala, že to vyšlo, nám definitívne padla sánka. Sama som neverila, že sa to niekedy podarí, tak asi ako neverí prevažná väčšina z vás. A ono to vyšlo. Teraz som v 12 tt, malý E.T. je zdravý a ja vám všetkým želám, aby ste dopadli tak ako ja. Skutočne úprimne vám všetkým držím palce.

martinkatinka
10. apr 2013

Ahojte.... tak aj som po vyšetrení u Dr. Bielika v BB. A toto asi neuveríte, cysta, ktorá mala 6 cm tam už jednoducho nie je! Operácia sa ruší...Dokonca mi doktor vysvetlil príčinu problémov po porode a prečo mi zakázali mať druhé dieťa. Bol veľmi milý, všetko mi povysvetloval, a dal mi nádej! Vraj ak by ma riadne kontrolovali a urobili sekciu, mohla by som sa pokúsiť o druhé bábo...otázka však je, že či sa podarí otehotnieť.... takže sa rozhodujem, či to risknem.

janemari
autor
14. apr 2013

@janinka19862 ja som mala tiež liečbu decapeptylom ako ty 6 mesiacov, poslednú injekciu som mala myslím 7.mája a mrcha my prišla 14 septembra,takže som na ňu čakala cca 4mesiace,ku koncu som začala brať femikvapky a pupalkový olej možno aj tie dopomohli ku konečnému spusteniu mrchy. A to som bola myslím okolo jun-jula na kontrole a že mrcha určite príde do 2 týždnov a nakoniec som čakala ešte pár mesiacov 😖 Trvá to kým sa telo naštartuje,držím palce

janinka19862
15. apr 2013

@janemari No teraz to uz viem ze to trva dlho. Ale nemusia to hovorit ze menzes vam pride do 2-3mesiacov. Boze tyto doktori.Clivek uz nevie komu ma verit fakt.Ja som bola u svojej doktorky a povedala mi ze to moze trvat aj 6 mesiacov aj rok. Ale mam bolesti v krizoch a povedala ze ak to uz bude neznesitelne mam prist a vyvolsju mi ju. 😉

janula18
15. apr 2013

ahojte, chcem sa opýtať, dr mi brala krv tak mi vyšli zvýšené hodnoty nejakého hormonu tak to vraj poukazuje na endometriozu. Mala som ju trochu pred asi 3-4 rokmi, vtedy pri laparke to odstránili ale nič som nato nebrala, práveže lieky aby sme mohli mať druhé bábo pri ivf.
Teraz mám ísť na operáciu vraj mám v maternici nejaký polyp či čo to, tak asi im poviem nech nech pozrú aj tu endometriozu, len neviem či potom bude treba brať aj tie lieky alebo už nie, alebo operáciu nie a len lieky.
Aké lieky sa berú pri endometrioze a asi ako dlho, pomohli vám, ako ste sa cítili?

chorucka
15. apr 2013

@janula18 ahoj no neviem ci ten polyp sa da liekami odstranit a na endosku su lieky ale len na preliecenie po par mesiacoch alebo rokoch sa ti moze vratit spat ale kedze mas uz deticky tak sa opytaj na gestagenovu antikoncepciu ta by ti mala pomost pri endoske

monculka89
15. apr 2013

Ahojte dievcence, takze definitivne rozhodnute, ukoncujem po 4 mesiacoch liecbu!!! V piatok by som mala ist na 5 injekciu no nedam si ju! Po injekcii prelezat tri tyzdne je vela a navalov za den je asi 40, tocenie hlavy, zavraty, nevolnost, plac a depresia, takze s tym seknem. Nenormalne sa tesim na mrchu! Konecne sa budem citit ako zena, neviem sa dockat. Tesim sa na plnohodnotny zivot, kedze babatko neplanujem odkladam liecbu. Niekto by asi povedal, nech sa nevzdavam, ale pre mna to je trapenie. Psychika to nezvlada a preto si teraz zacinam nesmierne vazit normalneho zivota. Mam sice bolesti v krizoch aj v podbrusku, no verim v komentar doktorky, ze sa zrasty odlupuju. Kontrolnu laparku nejdem tiez riesit, myslim, ze cim viac clovek trpi s touto chorobou tym to je horsie. Chystam sa ju uplne vylucit zo svojho zivota ako keby nebola a nedam jej priestor. Chcem sa s Vami este poradit aku antikopciu ste dostali po ukonceni Zoladexu, ktora je najvhodnejsia ked fajcim? Dakujeeem 🙂

petkaa28
16. apr 2013

Ahojte, prosim Vas o radu - ak mozte vyjadrite sa v co najvacsom mnozstve 🙂
Bola som na prefuku - lavy vajcovod ok, pravy nic. Tak, ze na to pozru laparoskopiou. Pri nej mi nasli viac malych endo lozisk na spodnej strane maternice a pravy vajcovod je zlepeny pozapalovou tekutinou. Do toho, aby som sa asi nenudila - lavy vajecnik produkuje chabe folikuly, pravy je v 100% stave...v lavom su kvalitne folikuly iba s clostilbegytom. Momentalne sa dohadujeme s gyn, co budeme robit - on mi navrhuje 3 mesacnu liecbu analogovymi injekciami (nazov neviem). Dnes som mu povedala, ze sa mi to nepozdava, ze skor hak. to mi povedal, ze si mozem dat kazdy vecer lentilku a tvarit sa, ze si liecim endo..ze v hak je estrogen, a ten podporuje endo. cize vysledok ziadny. ze po liecbe by spravili znova laparoskopiu a rovno by spravili plastiku praveho vajcovodu. Loziska mi nevypalili.
Aby som este upresnila - o babatko sa snazime uz vyse roka a pol, raz som otehotnela prirodzene, ale v 6tt som potratila. Buduci tyzden ideme 1.x na kliniku, tak som zvedava na ich nazor.
Od vas by som chcela pocut - hlavne od tych, ktore ste brali nejaku hormonalnu liecbu endo - aky typ a kolko ste ju brali, ako ste to prezivali a ako vasi partneri, oslabilo to nakoniec nejak endo a ci by ste sa po celkovom zhodnoteni rozhodli znovu pre tuto liecbu?
Dakujem, velmi mi tym pomozete....

nelly3
17. apr 2013

@petkaa28
ahoj, no podla mna, s tym jednym vajcovodom co ho mas v poriadku by si mohla vyskusat este prirodzene otehotniet, je tam velka sanca, ja som mala 6 mesiacov liecbu hormonalnu - injekcie lucrin depot, mavala som napaly, ale dalo sa to vydrzat, som bola rada, ze nemam menzes a tie bolesti hnusne, mne sa endometrioza vratila, momentalne riesim uz dost dlho umele oplodnenie, zial neuspesne zatial.

petkaa28
17. apr 2013

@nelly3 dakujem pekne za odpoved 🙂 ja nemam priznaky ziadne - ziadna bolest pri ms, pravidelny cyklus...lekar mi vravi, ze ani do centra ma nevezmu ak predtym endo trocha nepreliecim...

radus_2011
18. apr 2013

Ahoj holky, ráda bych se přidala k vám do diskuze. Pročetla jsem pár posledních stránek, ale snad dočtu víc, člověk se vždycky o té potvoře něco nového dozví.
Já s ní zápasím od roku 2009. Začalo to cystami na vaječníku a jelikož jedna nechtěla zmizet a měla jsem pořád bolesti, šla jsem na laparku 12/2009. Podezření na endo se z hystologie nepotvrdilo a jelikož vlastně nic neudělali, kromě odstranění té cysty, tak se mi velmi rychle bolesti zase vrátily. U lékařů jsem si připadala jak hypochondr, že pořád říkám, že mě bolí břicho a přitom všechno vypadalo v pořádku. Brala jsem pak v kuse HA a bylo mi celkem fajn. Po svatbě 06/2011 jsem vysadila antiko, že se začnem snažit o mimčo, ale mrcha nechtěla dorazit. 08/2011 další operace, tentokrát už i zvýšené CA 125. Opět se z histologie nepotvrdilo podezření na endo. To už moje gynekoložka nevydržela a poslala mě do Prahy k docentu Kučerovi (FN Vinohrady) do specializované poradny pro endometriozu. Ten mi znovu nasadil HA bez přestávek a jezdila jsem na kontroly, kterým vždy předcházelo CA 125, které se stále zvyššovalo. Takže 05/2012 jsem podstoupila laparku v Praze, neskutečná úleva, připadala jsem si jak znovuzrozená, při operaci použili Hylobarrier gel (prevence srůstů - určitě doporučuju, já ho neplatila, ale i kdybych měla, tak neváhám) a do 09/2012 jsem bez přestávek brala HA Jeanine. V září jsem vysadila a znovu jsme se začali snažit o mimčo. Cyklus krásně naskočil (zřejmě díky pití kontryhelového čaje po čas braní HA) a nechávala jsem tomu volný průběh. 12/2012 se ale při menstruaci objevilo krvácení z konečníku a bolesti při vyprazdňování. 01/2012 jsem s tím zašla ke své gynekoložce, která mě poslala na chirugii a znovu do Prahy. CA 125 opět vylezlo nad 100 (v září bylo v normě), takže předpoklad, že je endo zase zpět. Ale v Praze říkal dr. že to vypadá všechno ok a dal nám ještě 3 měsíce na snažení. Každý měsíc krvácím při menstruaci z konečníku, myslím, že to je spojitost s endo, v červnu mám opdstoupit kolonoskopii a za měsíc jedu na kontrolu do Prahy, kde počítám s další laparkou a pak nás zřejmě čeká IVF. Mám hrozný strach, že nebudu mít vlastní děti. Děsím se každé další menstruace, nemůžu si do těch dnů vůbec nic plánovat, je to život na houby, i když už mi bylo hůř, poslední operace opravdu přinesla úlevu. Pořád se uklidňuji, že to vlastně není tak hrozné, že to není život ohrožující nemoc, ale stejně umí pěkně potrápit. Přeju nám všem, aby bylo už jen lépe a aby někdo konečně zjistil, jak tu mrchu definitivně porazit.

rks
19. apr 2013

@petkaa28 Ja som zacala s hormonalnou liecbou pred 2 tyzdnami, davam si kazdy vecer lentilku-Visanne,ktora pokial viem, estrogen neobsahuje. Predtym som mala silne bolesti, uz nie len pocas mrchy, bolest som pocitovala kazdy den. Teraz uz len obcas daco mierne pichne v bruchu, bolestou to ani nemozem nazvat. Vedlajsie ucinky som zatial na sebe nespozorovala ziadne, jedine spinenie uz viac dni. Keby este prestalo aj to, bola by som maximalne spokojna.