Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

luko
18. aug 2009

baby aj ja som na FB...poslem vam menaaa 🙂

jani2
18. aug 2009

Ludkala,Mne bohužiaľ proti bolestiam tiež nepomohlo nič okrem Ibalginu a to už som vyskúšala skutočne všetko, od byliniek, cez homeopatiká a rôzne čínske vodičky,liečiteľov, kúpele, vitamíny....... Od bolesti som si oddýchla skutočne až počas tehotenstva a potom som dlho dojčila a užívala antikoncepciu Cerazette, a táto kombinácia mi úplne vyblokovala menštruáciu skoro na pol roka po pôrode. keď už som mala menej mlieka, tak sa menštruácia vrátila ale vďaka Cerazzete bola úplne slabunká a bolesti som nemala skoro žiadne, sem-tam ma niečo pichlo, ale inak mi bolo úplne super. Takže ak niektorá z Vás otehotnie (a to dúfam, že postupne všetky), tak by som vám poradila to isté. Ja som Cerazzete vysadila len pred 3 týždňami a už začínam tu hnusnú endošku cítiť, síce len slabo, ale sviňucha jedna - je tam stále. Tiež nechápem, ako je možné, že jedna žena nemá bolesti a druhá pri MS div, že nehryzie omietky od bolesti. Asi to závisi od prahu citlivosti a vnímavosti bolesti...? Tak luko si fakt šťastlivec, tá bolesť je fakt dobrá len na to, že upozorní na chorobu, ale inak nie je o čo stáť.
Nastasia, máš pravdu, hlavná vec že tá mrcha chod (aj keď pri tých bolestiach si myslím niečo iné)í, sú aj baby na fórach, ktoré majú predčasné zlyhanie vaječníkov, teda žiadnu mrchu a tú už nepomože ani IVF.

luko
18. aug 2009

jani: ja som okrem asi dvoch raz za cely svoj mensturacny zivot 😀 cize od 13stich nemala ziadne bolesti...obcas ma rosku pobolievalo brusko...aleto len tak ligt...len dva krat som si musela dat nieco nabolest....ani pri styku nic...

luko
18. aug 2009

light malo byt...

jani:ty si nemala problem s tehu pri endo?

janemari
autor
18. aug 2009

luko pridala som si ta ak si to ty 😀 a ja som mala rovnako bolesti ako tu pise janka.Bolo to nieco otrasne a teraz nie a nie sa spustit a bojim sa ked sa konecne spusti ze to bude zase taka silna bolest a take silne krvacanie ze to asi v zdravi neprezijem 😔

luko
18. aug 2009

no neviem..neviem..bo zatialmi nist nedoslo 😅

janemari
autor
18. aug 2009

luko ani mne nic od teba 😀

luko
18. aug 2009

to je divneeeee

luko
18. aug 2009

lebo niekto s menom si mauz pridal...bez fotky...asi 5priatelov

luko
18. aug 2009

aha...tak este nie

jani2
18. aug 2009

Luko, to buď rada že tie bolesti nepoznáš. Otehotnieť sme sa snažili asi 5 rokov a nič, na vine bola hlavne moja endometrióza, vraj mám jeden vaječník totálne zrastený a vytvorený z neho saktosalping a druhý je vraj tiež taký pokrútený a vlastne som si nikdy nenašla, nech som kukala ako chcela, na mikroskope žiadnu papraď ani na ovulačnom testíku žiadne //, takže asi aj anovulačné cykly. Nuž a svojou trochou viny prispel aj manžel, má pomalejšie a horšie spermie, čo to bolo konkrétne za diagnozu už neviem. Takže u nás prirodzene otehotnieť by sa rovnalo zázraku. Ale zas pri stimuláciach na IVF vaječníky fungovali ako hodinky, pri poslednom IVF som mala 22 vajíciek, oplodnilo sa 19 a 15 embryjok došlo do štádia blastocysty. Nuž neviem, príroda si fakt vie zahrať s človekom🙂)))

luko
18. aug 2009

jaj..no sme na tom podobne...ja mam jeden zrasteny vajickovod a manzel pomalespermie...apo liecbe ak sa to zlepsi nam doky dava maximalne 3 mesiace prirodzene ak nie rovno UO

nastasia
18. aug 2009

to je pravda luko, ze mozno by ti ju odhalili skor, ale mozno ani nie. ved ja som trpela od 12.tich a vsetko na co sa zmohli bola antikoncepcia 😠 ja som mala tiez plne brucho zrastov a nebolo to vidno na ultrazvuku, fakt som rada, ze som sa dostala ku kajabovi, lebo tych predtym laparka ani nenapadla. a ked nevidia nic na ultrazvuku tak si myslia, ze pacientka simuluje.
jane, ja si myslim, ze po liecbe budes mat bolesti ovela mensia. ja po operacii mam take iste, ale myslim si, ze keby mi dali hormonalnu liecbu tak by sa urcite zmiernili. ja dufam, ze co najskor otehotniem a vtedy vsetky bolesti zmiznu tak ako u janky. ale bojim sa toho vyrabania, ze budem mat pritom velke bolesti to potom toho asi vela nevyrobime 😒 jani, ty si mala bolesti aj pri styku?

janemari
autor
18. aug 2009

jani hovor mi nieco o tej prirode.Na mne sa vyblaznila uplne.Ja cakam kedy dorazi mrcha aby som mohla ist na vysetrenia a dohodli sa co a ako dalej.Okrem endo mam aj adenomyozu zadnej steny maternice a okrem toho maternicu otocenu,takze moja dokina tvrdi,ze prirodzene otehotniet nemozem a nevie ci to pojde vobec IVF.Ale mam sa poradit s dokim co ma operoval,ktory je okrem ineho odbornik na tuto problematiku.Ale aj tak v kutiku duse dufam,ze sa stane zazrak a ja budem tehu prirodzene.

jani2
18. aug 2009

tak dúfajme, že sa vám pošťastí a podarí sa aj prirodzene. Ja som sa zo začiatku aj UO bála, vravela som si, že je to predsa len násilne otehotnenie, ale teraz keď sa dívam na Janinku, tak som šťastná že ju mám 🙂 a bez UO by som ju nemala ☹ Tak som moc zvedavá ako ti to dopadne po liečbe, ale to je asi na dlho, počítam, že asi 8 mesiacov nebudeš mať mrchu, však?

luko
18. aug 2009

hmmm...sa len cudujem..to ako ziadneho doktora endometrioza nenapadne?ja ked som minuly rok bolana pohotovosti, lebo som mala priserne bolesti(to bolten druhy krat) a mna endometrioza napadla hned...ale potom uz nic,tak somna to zabudla a ked som sla k novemu gyndosovi hned mi aj nasiel cystu

nastasia
18. aug 2009

mna endo napadla prvykrat pred niekolkymi mesiacmi ked bol o nej clanok v šarme a presne to na mna sedelo tak som si casopis vzala so sebou k lekarovi, ale predbehhol ma a povedal to ako prvy. no predtym som bola u osmych roznych gynekologov a zial nikoho to nenapadlo

luko
18. aug 2009

nechapem 😠 apotom doveruj doktorom 😖

janemari
autor
18. aug 2009

jani ja som uz po liecbe a poslednu injekciu som mala 7.5.takze pomaly 4 mesiace a mrcha nikde ☹

luko
18. aug 2009

pekny den kocky...mozno vecer odskocim zas 😉

luko
18. aug 2009

jane to uz je fakt dlho 😖

nastasia
18. aug 2009

ved to a kazdy povie nieco ine. dnes som stretla na prechadzke so psom suseda-chirurga co mi operoval slepak, vravel mi, ze mam ist na slnko a ja ze nie, lebo som len teraz dobrala atb a on, ze co mi bolo. tak som mu vravela, ze som po lsk a ze do toho som dostala zapal mocovyx ciest. pytal sa preco ma operovali a ked som mu povedala o zrastox tak mi povedal, ze mi nejde kazit naladu, proste nieco v tom zmysle, ze ma zbytocne operovali, lebo o chvilu mam dalsie. no super.

janemari
autor
18. aug 2009

no je 😖 Aj ja sa pomaly poberiem lebo ma caka kopec prace,ale vecer urcite dobehnem 😉 Tak zatial pa pa 🙂

nastasia
18. aug 2009

papa baby, vecer pridte 😉

jani2
18. aug 2009

nastasia - bohužiaľ aj pri styku to nebolo bohviečo, našťastie manžel to chápal a snažili sme sa len pri takých polohách, kde ma to nebolelo. Veľa krát som na to nemala chuť, veď keď ma bolelo brucho a bolo mi zle, tak sa mi nič nechcelo. A stále to vysvetľovať manželovi mi nebolo tiež moc príjemné, niekedy som sa cítila už blbo, že sa len vyhováram 😖 . To teraz je to úplne niečo iné (myslím to tutu-mutu) a vôbec sa mi nechce vrátiť do starých boľavých koľají), ale chcela by som druhé bábo, tak budem musieť asi zas vydržať bez antikoncepcie. Je blbé že baby s endometriozou si to vyrábanie bábätiek fakt niekedy odtrpia.
JAne - poznám viacero báb ktoré otehotneli aj pri ťažkej endoške a s chorými maternicami prirodzene, no len to chce aby aj ta matička príroda chcela. Tiež si toho schytala dosť (hnusný osud), neviem koľko máš rokov, ale popri snažení by si mohla skúsiť aj IVF, všetko to totižto strašne trvá a nie vždy sa 1.IVF zadarí. Však uvidíme, čo ti povie doktor, ale asi by som dala na jeho radu, on najlepšie videl ako ti to v bruchu vyzerá.
LUKO - ja som mala hnusné bolesti pri mrche od 14-tich a tak ma vždy odbili, že mi nič nie je. Až keď narástla cysta a bolo ju vidno na UTZ, tak som išla pod nôž a to už bolo endometrióza ako vyšitá a pritom som roky brala antikoncepciu (ani ona teda úplne rozšíreniu nezabránila). Neviem, prečo tí lekári ženám neveria, dlho pred tou cystou som chodila za gyndošom, že cítim, že čosi nie je v poriadku, a nebral to na vedomie, čo už? 😔

jani2
18. aug 2009

Jane - tá mrcha si dáva poriadne načas, ale neboj príde. Viem ako som sa ja po liečbe bála, či vôbec príde. Asi fakt trvá kým sa vlastný cyklus rozbehne, ja som ju dostala tiež nejak ďaleko po 3 mesiacoch.
Nastasia - s tým zrastami má zrejme pravdu. Niečo sa pri operáciach rozruší, ale endošku "nezabijú", tá si tam bude hovieť a robiť zrasty ďalej, a to ani nepočítam tie pooperačné zrasty - no ale dosť, ešte vás naladím pesimisticky. Idem rajdšej aj ja von na záhradu za mojou krpaňou.

nastasia
18. aug 2009

kvoli tomu som sa pytala, lebo ja som mala vzdy bolesti pri sexe aj pri vysetrovani, hlavne tie vazy co drzia maternicu mam velmi citlive. a minule ked som bola na kontrole-mesiac po lsk tak ma vysetrnie nebolelo a lekar bol cely nadseny, dosla som po tyzdni a znovu ma to bolelo ☹ ale to uz bolo tesne pred ms mozno preto ta bolest. dr. to odovodnil cystou co mam na vajecniku, ze sa mi ta bolest moze prenasat. ale podla mna je to blbost. proste ma to zasa rovnako boli ako pred operaciou uz odvtedy presli dva cykly takze sa asi endometrioza znovu "prebrala". styk od operacie este nebol, ale nerobim si velke nadeje, ze to bude bezbolestne, hoci by ma to velmi potesilo. tak sa bojim trochu toho prveho razu. ale aj v tom clanku v sarme bolo napisane, ze zenam s endo sa odporuca otehotniet, ale snazilovanie pre ne nie je prijemne 😒
jani, uzi si s malou slniecko 🙂

dahra
18. aug 2009

Ahojte,
posledne sa mi ani nechce prispievat...pripada mi to tu take zablokovane. Okrem Tulip, su tu len cakatelky na mrchu a tie, co su este na liecbe. Ja tiez nemam nic nove. Buduci pondelok ideme do Heliosu, myslim, ze uz dostanem lieky na IVF a naucia ma, ako si pichat injekcie. Neviem este, kedy zacnem stimulovat. Chcem pockat na mrchu, ale predpokladam, ze pri jednom vajecniku a piatich injekciach, nepride ani do 90 dni. Takze 14.10. alebo 17.10. si nechavam ako tajne datumy 🙂.

14.1. ma operovali, 14.8. som mala ist na poslednu injekciu.
27. 3. som mala prvu injekciu, 17. 7. poslednu.
Takze stvorka alebo sedmicka to isti 🙂

katie233
18. aug 2009

Ahojte dievčatá 🙂. Vidím, že debata sa riadne rozbehla. Tak sa pridám aj ja s mojími skúsenosťami. Zo začiatku som bolesti pri MS nemávala, a keď, tak len veľmi slabučké. Ale s pribúdajúcimi rokmi sa to len zhoršovalo. Mala som cykly, keď som sa "škriabala po stene", a cykly, kedy sa to dalo zniesť. Bezbolestnú MS som nemala ani nepamätám. A to si myslím, že nie som žiadna citlivka. Vydržím veľa. Ani v sexe nemôžem veľmi experimentovať, sú polohy, pri ktorých kričím od bolesti ☹. Takže tak.

dahra
18. aug 2009

Vidim, ze riesite bolest. Takze mne stacil jeden ibac 200-vka v prvy den cyklu. Pri sexe to bolelo len niekedy, ale nenazvala by som to strasnou bolestou. A som bez vajecnika, lebo mrcha cysta narastla bez varovnych bolesti.

Niekde som citala ci pocula, ze v zaciatkoch endo boli viac.