Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

oknosmas
30. júl 2010

laparka sa naozaj da zvaldnut, ja som vecer po tiez uz chodila a dokonca som nepotrebovala ani lieky od bolesti. pre mna najhorsie bol ten vzduch, ktorym ma nafukli a ktory sa uz uplne odsat z dutiny brusnej nedal a potom ma z toho velmi bolelo pod klucnymi kostami, ked som sa postavila ci si rovnejsie sadla...to vmizlo asi po 3-4 dnoch. no to nema kazda..moja sestra si na nic podobne pri laparoskopii nespomina..kazda sme ina a kazda laparoskopia je troska ina...ale myslim, ze sa jej netreba vobec bat...mna postavili pred vec celkom zhurta. lekar jeden den zistil, ze nieco nesedi a hned druhy den rano ma chcel operovat...srandista..msuela som ho prehovorit, ze ja este vikend potrebujem byt doma a nie v nemocnici... 🙂 o tyzdni som uz bola schopna chodit a fungovat...

pici
30. júl 2010

@janemari

dovolim si nesuhlasit... nemyslim si, ze ked zena chce otehotniet, tak nema mat liecbu ale rovno ist do centra...
ja neviem aky stupen tej pliagy som mala, ale postupy mojho doktora beriem tak, ze on vie, co robi... a to centrum ma asi takisto neminie napriek liecbe.. ale napriklad dostat endo aspon trochu pod kontrolu je urcite na mieste... najma napriklad v mojom pripadem, neviem kde som ju mala rozlezenu, ale neovulovala som kvoli tomu tak predpokladam ze na vajecnikoch a ked to chceme skusit prirodzene tak liecba bola nutna...

henika40
30. júl 2010

moja skusenost:
po laparke mi primar oddelenia/operater naordinoval polr. liecbu, ze po nej urcite otehotniem prirodzene, do 3. mes. velka sanca a aj potom, ale ze liecbu musim absolvovat tak ci tak, nazor druheho operatera bol podobny, po liecbe, nabehnuti cyklu snazit sa cca rok a ak nic, az potom navstivit centrum..
3 mesiace sme isli prirodzene, ani na upravu cyklu mi nic nedali.. po troch mesiacoch sme svojvolne navstivili centrum, kde nam cykly sledovali, naplanovali IVI - najskvor bez stimulacie, potom so stimulaciou.. napriek priechodnym vajickovodom a potvrdenej ovulacii, vysledok, co najskor IVF, lebo endoska moze byt naspat (coz ja mam pocit, ze sa vobec nepreliecila),
v centre /druhe, v ktorom ideme na IVF mi lekar vycital: kde som tolko bola, ze som k nemu mala nacupitat s lekarskou spravou uz hned po laparke.. a nie sa preliecovat a skusat, ked chce zena otehotniet, to uz riesia dalej oni podla stavu pacientky.. a ci si ja viem predstavit, ako sa stav zeny s takouto diagnozou zhrosi po dobe polroka.. tak, rozhodnite sa, komu mate verit, ked jeden povie to, a ten druhy zasa nieco ine..
byt na vasom mieste, hned po laparke absolvujem pohovor v centre, zoberiem kopiu lekarskej spravy z laparky, myslim si, ze ked planujete otehotniet, radsej si vypocujte viac nazorov a do popredia by som dala konzultaciu s odbornikom najblizsieho centra.. ved ide len o vstupny pohovor, ktory je vacsinou aj zdarma

oknosmas
30. júl 2010

@henika40 asi mas pravdu...

henika40
30. júl 2010

co ti poviem, od mojej laparky ubehlo rok a pol a este stale nie som v druhom stave a nedopracovala sa k IVF..
stav zdravotny a psychicky je horsi a je to zbytocne oddalovanie.. ked endoska u zeny slaba, urcite ju nebudu tlacit do polr. liecby ale dopomoct co najskorsiemu otehotneniu.. moj nazor, navsteva centra po laparke, este pred zahajenim liecby.. ked to nejde prirodzene, urychli to aj papierovacky okolo IVF..

pici
30. júl 2010

@henika40
moj doktor ma kontakty v centre, takze ak by si myslel ze mam ist tam, tak by ma tam poslal hned si myslim. ale podla mna to zavisi od viacerych faktorov... rozsah endo, ci su aj ine problemy ktore brania otehotneniu atd...

henika40
30. júl 2010

presne tak, s tym mozem len suhlasit..
ale preco by sa k tomu nemohol vyjadrit niekto, kto je v tom najkompetentnejsi? ved centra su tu od toho, aby nam pomahali.. ide len o nazor a kazdy si z toho vyvodi, co uzna za vhodne.. v kazdom pripade plodnost klesa aj u zdraveho paru a ked je u paru problem, je to pretekanie s casom, nehovoriac, ked sa jedna o endosku..
mimochodom kazdy lekar ma dobry kontakt v niektorom centre..

pici
30. júl 2010

@henika40
moj lekar je moj velmi dobry kamarat, preto doverujem. vie ako tuzime s manzelom po babatku tak mi nejde do hlavy preco by ma tam hned neposlal. proste mi povedal ze liecba je potrebna z viacerych dovodov, endo okrem neotehotnenia mi sposobovala aj bolestivy styk a o menstruacii ani nehovorim...

mirip
30. júl 2010

ahojte ja len k diskusii nie vždy treba do centra závisí od toho aký stupeň endo je a tiež čo všetko bolo zasiahnuté, my sme sa hned pýtali na centrum a sa ma spýtal dr že prečo či sme lenivý na normálne snaženie tak som sa viac nepýtala 😀

zlatanka30
30. júl 2010

co je spravne nevie nikto.ja som este v case liecby navstivila centrum a podali sme ziadost na ivf.takze do polroka od laparky stihneme aj ivf.endo je riadna pliaga.my sme vedeli,ze prirodzene to ani nepojde,preto sme ani dalej necakali.cas je proti nam

pici
30. júl 2010

@zlatanka30
ked je nad slnko jasne ze prirodzene to nepojde, naozaj nema zmysel cakat.. u nas bude rozhodujuca druha laparka ci skusit prirodzene alebo rovno do centra... schvalenie ivf tolko trva? baby na inej diskusii pisali ze tak mesiac

zlatanka30
30. júl 2010

pici a ty ides na druhu laparku??z akeho dovodu??my sme to mali schvalene za 14dni.

pici
30. júl 2010

@zlatanka30
na tzv. second look co sa udialo s endo a kvoli drilingu vajecnikov

zlatanka30
30. júl 2010

aha lebo ja na second look laparku uz nejdem.to by bola uz u mna 5 laparka.same dierky v brusku mam 😀

zlatanka30
30. júl 2010

mirip a kde si mala tu pliagu??a ani ste neboli na ivf??

mirip
30. júl 2010

@zlatanka30 no ja som síce nemala najlahší stupeň bolo toho dosť teda ložísk ale nie tam kde sa čakalo ale na močových cestách a mechúre a maternica a vaječníky a vajcovody voli ok a aj prichodné tak IVF nám dr zavrhol že zbytočne pojdeme a nikde nie je napísané že to vyjde, presne rok po laparke som našla // a potom o tri meisace na narodky bola v nemocke na kyrete a potom hned po pauze sme sa dopracovali nejakúm zázrajom k malej lebo pori tom ako som brala hormonálne lieky na upravu cyklu a sledoval mi dr cyklus a pichal fostimon a mala som nie jeden ale vždy aspon dva folíky aby bola šanca otehotnieť vačšia tak s prvými // čo sme mali sa mi v maternici vytvoril aj myom a ked som potratila tak po pauze som mala začať zase s liekmi ale to už som čakala malú a keby som neotehotnela tak mali ísť zase injekcie a potom sledovanie cyklu ale to by nebolo možné lebo to by musela byť maternica čistá a kedže mne sa tam v tedy ked som otehotnela s malou objavil myom tak by ma akurát btak čakala operácia myomu a nie snaženie a myom v tehotenstve problémy nerobí jedine ak je v porodných cestách sa musí rodiť cisarákoma to som ja nemala ale myom velmi rozhádže cyklus ke umenie otehotnieť pri nom a nám sa podarila malá, tak ej to náš malý zázrak ked som bola na kontrole po šestonedelí a dr že je všetko ok aj myom sa zmenšil a spí nerobí šarapatu tak ja že a teraz hor sa na druhé samozrejme zo smiechom a on že prečo nie kým nerastie myom a nezačal robiť šarapatu tak prečo nie tak sme ho vzali za slovo............

mirip
30. júl 2010

a inak v úspešných tehulkách s endo nás bolo vela aj je čo na IVF neboli a podarilo sa prirodzene 😵

henika40
30. júl 2010

ja nehovorim, aby si nebrala do uvahy nazor svojho lekara (ved on tiez vie, co robi) a to ze, mu doverujes je len dobre a tomu mozes byt len rada 🙂
len endometrioza je zakerna, rychlo sa moze vratit a stav sa zhorsuje kazdym jednym cyklom.. a ked sa nedari, zhorsi sa aj psychika..
ja mam 31, o koncepciu sa snazime 3 roky, a nechceme iba jedno dieta.. niet na co cakat, je mi luto, ze som centrum nenavstivila skorej, pred alebo aspon pocas blokacie.. mohla som cas a svoje sance vyuzit lepsie.. som nazoru, ze tam to lepsie odsleduju a maju to pod kontrolou..
ale to naznamena, ze vas tvoj lekar nemoze dopomoct k uspesnemu tehulkovaniu.. je to individualne, stav a pristup lekara je velmi dolezity.. drzim palce, a nech mame vsetky // a to co najskvor 😉
len pre info, do centra nemusis mat doporucenie od lekara

zlatanka30
30. júl 2010

mirip tak si bola celkom dobre na tom.keby sa aj nam tak podarilo prirodzene,bola by som rada.ale to uz asi nebude.v septembri zaciname so stimulkou.

kattkaa
30. júl 2010

@zuzancek22 Ahoj Zuzancek neboj tu laparku kvoli baby zvladnes, aspon budes vediet ci je vsetko OK. Potom daj urcite vediet ako si dopadla, ale verim ze to bude dobre. S tym rozhybanim po laparke som uz pocula, len ci budem vladat postavit sa, nie ze im tam odpadnem, jaaaj ani na to nechcem mysliet. Ika33 kiez by som ani ja nemusela do seba tlacit pol roka hormony a este taketo co mi navodia klimakterium, no uvidim ako dopadne, len uz to chcem mat konecne za sebou. Dr. mi povedal ze si mam este uzit leto, len to sa mu lahko povie ked mi v hlave viria mylsienky o laparke a baby. Poradim sa s Dr. ohladom toho centra, nakolko mi chceme mat baby. Janemari to mi je luto, ze si stratila tie 2 roky, drzim Ti palce nech sa to aj u Teba uz v dobre obrati 🙂

pici
30. júl 2010

@henika40

viem ze nemusim. ale pojdem tam kam ma posle.. ma moju plnu doveru a presne ako si povedala kazdy lekar ma svoj postup...

janemari
autor
31. júl 2010

Ako u mna to bolo viac nez jasne ze prirodzene sa to nepodari,endoska 4 stupna,poskodena maternica.Aj ked vajecniky a vyjickovody su v poriadku je mi figu platne ked to vsetko mam ulozene v endoske.Ved ani IVf nevyslo tak ako som mohla prirodzene otehotniet

pici
31. júl 2010

@janemari

ale nevzdavas sa ze nie?

janemari
autor
1. aug 2010

@pici momentalne sa komplikuju veci u nas doma a bude treba urobit radikalny rez.Ak sa bude dat pojdem tento mesiac na KET a podla toho ako to dopadne si zariadim dalsi zivot.

pici
1. aug 2010

@janemari

tak to ma mrzi... budem ti drzat palce

janemari
autor
1. aug 2010

@pici dakujem ja potrebujem zazrak jedine zazrak mi moze pomoct

mirip
1. aug 2010

@janemari nevzdávaj to aj zázraky sa dejú pozri na mna, teda nie že ja som zázrak ale sa mi zárak stal 😵

pici
1. aug 2010

@janemari

a preco myslis? teda ak to nie je osobne.. co sa stalo ?

janemari
autor
1. aug 2010

@pici poviem len tolko ze nemam rodinne zazemie a su ludia co mi vyhadzuju na oci ze som nikto,nemam vlastnu strechu nad hlavou a mm sa radsej postavi na ich stranu ako moju.Asi tolko.

pici
1. aug 2010

@janemari

ja som to nemyslela tak, ze mas napisat co sa deje rodinne, myslela som ze pomoze mi zazrak bolo myslene v suvislosti s babatkom...

situacia doma ma mrzi 😖