Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

leya
11. jan 2011

@dahra dik za info, urcite skusim konzultaciu v centre.... 🙂

janemari
autor
13. jan 2011

Tak kocky zajtra drzte palce idem na ten zakrok. 😅

mirip
13. jan 2011

@janemari drž sa 😉

yukki
14. jan 2011

@janemari držíme

leya
14. jan 2011

@janemari aj ja drzim palce, aby ti to dobre dopadlo 😉

gombicka
14. jan 2011

@leya mozem sa spytat, aka je subklinicka hypotyreoza? Ja mam ten samy problem, na stitnu zlazu beriem lieky uz 15 rokov. Len neviem, aka je ta subklinicka..inac v auguste na laparke, ze je pravy vajickovod priechodny, zistili endometriozu. bud mesiac budu 3 roky, co chceme babo.

leya
14. jan 2011

@gombicka
Ahoj! Subklinicka forma znamena, ze sa navonok neprejavuje ochorenie klinickymi priznakmi (sub je z latiny nieco ako "pod urcitou hranicou"). Pri subklinickej hypotyreoze preto nemusis mat priznaky typicke pre hypotyreozu, ochorenie vacsinou diagnostikuju pri vysetreni krvi endokrinologovia, a to vysetrenim dvoch hormonov: tyroxinu a tyreostimulacneho hormonu (T4 a TSH). Pri subklinickej forme pracuje stitna zlaza normalne, cize hladina tyroxinu v krvi je v norme, a to preto, ze telo "lenivost" stitky kompenzuje vylucovanim vyssej hladiny tyreostimulacneho hormonu z hypofyzy (co je akoby nadriadene centrum pre stitku) a TSH potom viac "bicuje" stitku, aby fungovala normalne a teda zvysena hladina TSH v krvi stabilizuje hladinu T4 (ale je znakom, ze cosi nie je v poriadku).
V pripade hypotyreozy, cize znizenej cinnosti stitnej zlazy, by si mala mat spomaleny metabolizmus, cize unava, spavost, zimomrivost, zapcha, priberanie hmotnosti, sucha koza, vypadavanie vlasov, spomalenie srdcovej cinnosti, busenie srdca a ine. Tym, ze je som mala subklinicku formu, nemala som tieto typicke priznaky (ja vyzeram presne opacne, som strasne chuda a nemozem pribrat, a mam dlhodobo zrychleny pulz, ale to s tym nesuvisi).
Ak mas chut aj na odbornejsie clanky, posielam link
http://www.praktickagynekologie.cz/pdf/pg_07_04...
Okrem toho, tu na konikovi je aj tema Stitna zlaza a otehotnenie v sekcii Snazilky, tiez som tou temou presla 🙂.
Ked beries lieky na stitku uz tak dlho, tak si sledovana endokrinologom, vsak? Myslim, ze po takej dobe si zrejme stabilizovana, resp. mala by si byt. A co ti odporucali po laparke? Snazenie ci centrum?

gombicka
15. jan 2011

@leya Teoreticky, ako pises, stitna by mala byt OK, kedze som uz tak dlho na liekoch. Napriek tomu, ze lieky beriem pravidelne asi rok a pol dozadu mi TSH stuplo na 30 (normalna hranica 1-5). Nevedela som si vysvetlit, ako sa to mohlo stat…po zvyseni davky hladina klesla do normalu, a dufala som, ze sa podari otehotniet…a kedze sa nestalo nic, tak nastala seria vysetreni vratani laparky, s diagnozou endo. No a dokonca posledne vysledky krvi ukazali ze hladina TSH bola hlboko pod 1. Teraz to chcem ist testovat opat.
Po laparke mi prekvapivo nedali ziadnu liecbu, vraveli, ze mam iba skusat. Gynekologicka mi dala Clomid (zijem v UK, tusim, ze na Slovensku sa to vola Clostilbegyt) na 3 mesiace, s tym, ze ked sa nezadari, ze pojdem na IVF. O 2 tyzdne idem k doktorke a davam si ziadost o IVF.
A ta tvoja subliklinikcka hypotyreoza je uz OK? Da sa to vyliecit?

tulipanike
15. jan 2011

ahojte babulienky, snad si ma este pamatate
mali sme fofry, stahovali sme sa, a kym nam prelozili net na novu adresu, preslo 2 a pol mesiaca

co tu mate noveho?

janemari
autor
17. jan 2011

@tulipanike vitaj spat 🙂

tulipanike
20. jan 2011

@janemari dakujem, a tesim sa s tebou na babo 🙂

oknosmas
22. jan 2011

@janemari aky zakrok?

janemari
autor
22. jan 2011

@oknosmas zasivali ma lebo som sa zacala otvarat a mala sa pyta na svet,co je este velmi skoro 😖

pici
22. jan 2011

@janemari tak ti robili serklaz? ako sa citis? ste v poriadku?

janemari
autor
22. jan 2011

@pici ano robili a citim nic moc.Mam kludovy rezim,lezat lezat lezat.Chodim minimalne a snazim sa sediet aj lezat ale tak ma uz boli chrbat jak .... Este ma aj mm nervuje,po kadejakych psych.poradnach ma taha a kedze som lezala v nemocnici nemohla som ist a on mi povie ze sa vyhovaram na svoj zdrav.stav ... 😠

pici
22. jan 2011

@janemari zlatko a to preco? co s tebou chce?

janemari
autor
22. jan 2011

@pici no on sa tvari ze riesi nase manzelstvo a potrebuje na to papier.Ako no comment po tom vsetkom co urobil,bude teraz hrat chudaka co sa snazi...

pici
22. jan 2011

@janemari coze? a co chce riesit ... ved myslim ze nie je co riesit. papier potrebuje pre koho ?

pici
22. jan 2011

@janemari on vas chces spat? ci ako tomu mam rozumiet?

janemari
autor
22. jan 2011

@pici to nikto nevie o co mu ide.Ale vsade rozprava ze som ho ja opustila a nepovie pravdu ze nas vyhodil,nikomu nepovie o DNA testoch.A takto ked bude mat papier ze sa snazil riesit manzelstvo ze on bol ten dobry a kedze ja som sa na sedenia nedostavila ja som ta zla.Asi tak v celku...

pici
22. jan 2011

@janemari jezis zlatko. to je normalne nechutne ze taketo veci musis este riesit... ale nechapem kvoli komu to robi. ved teba a malu vyhodil . nechcel vas.. zachoval sa ako chrapun... keby to chcel vsetko napravit tak to este pochopim, ale nechat sa takto trapne lutovat? dufam ze ty si silna a nechces ho spat

janemari
autor
22. jan 2011

@pici je to jeho strategia,ale kaslem na neho...

pici
22. jan 2011

@janemari jezis to je magor totalny.. a vy spolu komunikujete?

janemari
autor
23. jan 2011

@pici nekomunikujem s nim,len som chcela byt lojalna alebo ako to povedat a tak som ho informovala ze som v nemocnici a tak ma dovytacal,ze na druhy den som mala zhorsene vysledky a hned rano ma brali potom na serklaz.Od vtedy ho ignorujem 😠

pici
23. jan 2011

@janemari a jemu akoze o co ide?

janemari
autor
23. jan 2011

@pici skus hadat.Navonok hra starostliveho manzela a buduceho otecko a telefonaty a sms ma deptaju.Takze o co asi.Najlepsie by bolo keby som o dieta prisla,on by nemal ziadnu zodpovednost a nemusel by mi nic platit.Takze by mal bezstarostny zivot s kopou penazi.A ovsem,keby som o to prisla bola by som ja na vine,lebo som nedokazala ani dieta vynosit.

pici
23. jan 2011

@janemari nejako to tu blbne tak mi to neodoslalo co som napisala... no ten tvoj mm je pekny chuj... mas to tazke.nezavidim ti , poviem ti ako je.. ale si silna zena.. to vidiet na tom ako si bojovala o babatko... ako bojujes teraz s babatkom.... pokus sa eliminovat kontakt , nech si co najviac v klude, babatko ta potrebuje

janemari
autor
24. jan 2011

@pici ja sa snazim vobec nebyt s nim v kontakte,ale ked mi prislo to predvolanie do psych.poradne som mala dost 😠 Teraz mi posiela spravy ako bude dieta trpiet,ze ja snim nekomunikujem a ze ked dieta vyrastie,ze ma odsudi a opusti a podobne.No ako sa to da nazvat ako psych.tyranie alebo vydieranie... 😒

pici
24. jan 2011

@janemari jezis to co je za cvoka? nech si ide sam so sebou do poradne

janemari
autor
24. jan 2011

@pici ako on do poradne musi kedze to bolo na jeho podnet,ale ktovie co tej psychologicke rozprava. Neboj pride cas ze bude predvolany on a ked sa predlozia dokazy skonci na psychiatrii.Ale teraz to naozaj nemozem riesit,prvorade je tehotenstvo a aby sa mala narodila az ked pride jej cas.