Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

yvon3
15. máj 2011

@martinkatinka dobre som rozumela tomu, že si hormonálnu liečbu musela podstúpiť dvakrát? Po prvej liečbe si endo mala ešte stále alebo sa Ti po nejakom čase vrátila?

yvon3
15. máj 2011

@ivkaivka pokiaľ pôjdeš na laparku myslím a nepotvrdí sa endo prídu nato čo spôsobuje Tvoje problémy, a ličbu podľa toho aj určia, nebudeš sa musieť dožadovať ďalšej liečby, len choď čím skôr k lekárovi, najhoršie je sa zožierať čo to môže byť

martinkatinka
15. máj 2011

@yvon3 -joj, kebyže len dva krát! Dva krát mi dávali zoladex, po 6 mesiacov.... skúšali aj tabletky, ale tie nezabrali... takže to bolo vlastne tri razy.... vracalo sa to stále, len problém bol, že jedno ložisko nemohli odstrániť, to mám doteraz.... je to vzadu na vazivách maternice vpletené medzi to....Uvidíme teraz úpo tehotenstve, že ako sa to bude riešiť, lebo doktor mi neodporúčal dalšie tehotenstvo...aj tak hrozilo, že mi maternicu po cisárskom vyberú... ale našťastie nakoniec nemuseli....

pici
15. máj 2011

@yvon3 ja som to v dobrom myslela. ja som ani nevedela co je endometrioza ani som na nu nemala podozrenie, dokonca ani onkomarkery som nemala zvysene takze kym som sa z narkozy neprebudila, ani som netusila ze to existuje... co mi lekar povedal, to som absolvovala... cize ak by mi aj po druhej laparke povedal este aj pol roka injekcie, asi by som posluchala...

yukki
15. máj 2011

@yvon3 ja som tiež liečbu brala dva krát...ale teda nie v takej šablóne že 6+2, ale po prvej liečbe a troch menzesoch som ležala na stole zase s trochu väčšou cystou ako prvý krát a následne vybrala ďalších 6 injekcií....a čo bude ďalej neviem.

yvon3
15. máj 2011

@pici viem že si to myslela v dobrom 🙂 presne ako ty ani ja som nemala šajnu o tom čo to je, len mne tie hormony trocha rozbili organizmus a nereagovala som na to tak ako by som mala, preto mám trocha pochybnosti ale veď uvidím čo mi povie 🙂

pici
15. máj 2011

@yvon3 mne zase psychiku :D

leya
16. máj 2011

dievcata, mate niekto skusenosti s krvacanim po hormonalnej injekcii na liecbu endometriozy (diphereline)? poslednu ms som mala 1.5., injekciu (zatial prvu) mi pichli 3.5. a 12.5. som zacala krvacat, sice trochu slabsie ako pri ms (a bez bolesti), ale trva to doteraz. je to normalne, ci?

pici
16. máj 2011

@leya ano je to normalne... zastavenie cyklu je "len" vedlajsi ucinok... niekto krvaca pocas celej liecby... myslim akoby menzes... ja som po prvej injekcii dostala menzes normalne... ale preto ze mi bola dva dni pred prichodom pichnuta a potom som uz nedostala... cize v marci som zacala s injekciami, mala som ich 6 a dostala som menzes v oktobri

leya
16. máj 2011

@pici vdaka, len som nevedela, ci mam prepadnut panike, alebo nie 😉 . zaskocilo ma, ze som mala ms pred desiatimi dnami a zase krvacam....

pici
16. máj 2011

@leya podla mna este pockaj, je to vela hormonov pre telo, tak sa s tym asi potrebuje vysporiadat.. pokial to nie je krvacanie ako take... tak si myslim ze je to v pohode

angieska
16. máj 2011

@leya ja som dostala injekciu na druhý deň cyklu a potom sa mi cca 12 deň objavilo krvácanie slabšie, ktoré trvalo 3 dni... potom už nič, lekár povedal, že je to normálne

leya
16. máj 2011

@pici uvidim do konca tyzdna a ked to neprestane, pojdem sa informovat do centra, lebo ja nespinim, ale normalne krvacam.
@angieska vdaka, verim tomu, ze je to len "normalny" hormonalny mis-mas 🙂

pici
16. máj 2011

@leya presne... najlepsie urobis ked pockas a potom radsej zbehnes k dokymu...

oknosmas
16. máj 2011

@leya ja som po prvej injekcii tiez dostala mrchu asi do dvoch tyzdnov...a potom dalsie 4 mesiace nic...a to som si uz ziadnu injekciu po tej prvej nedala pichnut... myslim, ze je to reakcia tvojho tela...a taka rozluckova mrcha pred vynutenou pauzou 😅

leya
16. máj 2011

@oknosmas jej, ahoj! a ty si prerusila liecbu, ci ako?
keby to bola "rozluckova", tak moze byt, lebo je taka, ako byvala kedysi veeeelmi davno, ked som este nemavala bolesti a ms bola na vydrzanie, takze je aj spomienkova 🙂.

oknosmas
16. máj 2011

@leya hej, po konzultacii s dalsimi dvoma lekarmi som liecbu odmietla... 😔

jajii
16. máj 2011

Ahojte tak ak dobre rozumiem setky sr sa liecili horm.na endometriozu,mna to asi caka ale mam uplne zmiesane povity mam chut sa na to vykaslat.kazdy den bolesti a jedine riesenie hormony... ☹

jajii
16. máj 2011

Viete mi povedat ake neziaduce ucinky sa daju cakat?

leya
16. máj 2011

@oknosmas no, ja som tiez konzultovala, lebo sa mi do tohto hormonalneho sajrajtu nechcelo ist, ale zo styroch lekarov mi traja odporucali um. prechod a jeden neodporucal. pol roka som sa riadila podla toho jedneho ale potom mi dosla trpezlivost.....a ty si na tom teraz ako? aky postup?

leya
16. máj 2011

@jajii ahoj! tu su suhrnne informacie o jednom z liekov, co sa na to pouziva:
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/spc/dipher...

jajii
16. máj 2011

No endom. Mi diagnostikovali v 19tich cize uz to bude 3rcosaco sa trapim ale len 2 mesiace dozadu mi navrhol tuto liecbu a neviem sa rozhodnut.

leya
16. máj 2011

@jajii verim, ze to nie je lahke, ale rozhodnutie je na tebe 🙂 bohuzial lekari dnes nevedia, aky je ucinok tychto liekov z dlhodobeho hladiska na zensky organizmus, tak ako presne nevedia, aky je ucinok vysokych davok hormonov pri stimulacii (doteraz publikovane vedecke studie su vsak dost deprimujuce).
na druhej strane, lekari nemaju prilis vela alternativ, ktore by ti ponukli a vzhladom na to, ze endometrioza je nepredvidatelna, neostava ine, len s nou bojovat. chapem tvoje pochybnosti, ja som tiez do poslednej chvile nebola rozhodnuta, ze si to necham pichnut. mas spravenu aj laparoskopiu? a snazite sa aj o babatko?

oknosmas
16. máj 2011

@leya no, ja vlastne neviem, dake specialne problemy nemam..tehotenstvo sme zacali riesit cez centrum, kedze aj spermiogram mame zly...takze tak...mozno by bola fajn kontrolna laparka...

jajii
16. máj 2011

Mam lap.robenu mam pocetne loziska cize jedina alternativa su horm.moc dakujem za toto forum lebo zohnat info je zazrak

leya
16. máj 2011

@oknosmas no, tak potom drzim palce! 😉 my sme tiez sli do centra (chcela som sa vyhnut prechodu), ale lekar povedal, ze sa mi IVF ani neoplati robit, lebo mam zase aktivnu endometriozu, takze musim absolvovat liecbu, ked chceme IVF.
@jajii no, drzim palce v rozhodovani, este sa mozes obratit na sekciu "Pytajte sa" na stranke www.endometrioza.net, radi tam Dr. Paldia, odbornik na endometriozu. trochu dlhsie trva, kym pride odpoved, ale mozno ti pomozu zorientaovat sa aj uz uverejnene otazky a odpovede.

oknosmas
16. máj 2011

@leya no, ja verim, ze lekari vedia, co robia...momentalne...a ze keby tam nieco videli alebo mali akekolvek podozrenie, tak by sa do veci nepustali.

leya
16. máj 2011

@oknosmas ano, to urcite. kazdy pripad je individualny. to ja musim mat furt vsetko na prd....este mi aj prihodili novu diagnozu POF a ze mam malu zasobu vajicok. takze tak.....

oknosmas
16. máj 2011

@leya co znamena POF?

pici
16. máj 2011

@jajii mna by zaujimalo co robil tvoj lekar doteraz? tri roky ta nechal tak a teraz ti navrhol liecbu? dobre som to pochopila?
v statuse mas ze chces vediet vedlajsie ucinky: nespavost, caste zmeny nalad, bez menzesu, sucha posva, nechut na sex, podrazdenost, vybusnost, navaly tepla.... to vsetko sa da zvladnut substitucnou hormonalnou liecbou ja som na to brala livial sa to volalo, lebo som bola jak besna ovca, netopier, spala som dve hodiny denne a stale som sa smiala ako nahulena... tak kazdy to znasa inak. sranda to nie je ale mne to pomohlo