Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

leya
17. máj 2011

@katka1503 Katka, dakujem, odlahlo mi, a zda sa, ze dnes sa to uz aj zmiernuje. Pre mna je to taky maly zazrak (aj ked viem, ze to nie je normalna ms), pretoze som bola schopna pri tom fungovat, ziadne bolesti, ziadne velke zrazeniny, len normalne krvacanie ako kedysi pred 9 rokmi pocas ms 🙂. Co sa tyka psychiky, tak som skor kludnejsia, nez som bola predtym, spim dobre, navaly tepla zatial nemam, len ma bolieva hlava. Dufam, ze to tak aj ostane. A drzim ti palce dalsi mesiac pri snazeni 😵. Uz by tu mohla pribudnut nejaka nova tehulka...... 😉

martinkatinka
17. máj 2011

@nikol18 - no až mi slzy šli do očí pri čítaní... a to som lamentovala, že aký som ja mala porod, respektíve problémy po ňom... pozažívala si toho dosť, naozaj si silná osoba... len ti budem držať palce, aby sa podarilo bábo a aby si mala dobré tehotenstvo... lebo napríklad mne sa v tehotenstve nesmierne polepšilo, hoci ma strašili, že ho celé preležím....
@ivkaivka - bohužiaľ, z krvi je to neurčité, niekto má zvýšené markery, niekto nie.....a tie bolesti?? ja som mávala tiež ešte nejaké a dobre si spravila, lebo vedľajšie účinky sú vlastne také, ako keď si v prechode... držím ti palce až je táto liečba aj posledná....aby si tú pliagu raz a navždy vykynožila...

oknosmas
17. máj 2011

@nikol18 klobuk dole, presla si si naozaj peklom, prajem ti, aby teraz uz prichadzali len tie dobre spravy a zdravie sa ta chytilo ako kliest 😉 drz sa

20lucia20
17. máj 2011

Ahojte, mám 22 rokov a už 2 roky neznesiteľné bolesti pri sexe a v poslednej dobe trochu pri menzese. Môj predchádzajúci gynekológ mi 2 roky tvrdil, že to "mám v hlave", že si to vymýšľam a nemám tomu pripisovať žiadnu dôležitosť. Ale keďže som mladá, a môj priateľ tiež, a 2 roky sme mali sex asi raz za mesiac a pol, už mi praskli nervy a prešla som k druhému gynekológovi. Ten mi oznámil, že príčinou môže byť endometrióza, a mám si rozmyslieť či chcem podstúpiť laparoskopiu. Nenormálne sa bojím, ale nechcem už takto žiť. Určite sa na ňu objednám, prečítala som si Vaše príspevky, tie so šťastným koncom sú povzbudivé a za to Vám ďakujem. Ide o to že najväčšia pravdepodobnosť otehotnieť je hneď po absolvovaní liečby. Ja však študujem na VŠ a najbližších 5-6 rokov, určite dieťa nechcem ani nemôžem mať. Je šanca po takej dlhšej dobe, ešte otehotnieť? A chcem sa ešte opýtať či viaceré z Vás mali pred diagnostikovaním endomeriózy výrazné bolesti pri sexe? Čítala som zopár Vašich príspevkov, ale viaceré ste mali skôr iné problémy. A ešte sa chcem opýtať na Vaše skúsenosti ako dlho ste boli na PN po laparoskopii? A tiež či bolo možné mať sex aj počas liečby injekciami? Ja by som nechcela aby to bola endometrióza, ale už potom neviem čo by mi mohlo spôsobovať takéto bolesti.... Bojím sa.

nikol18
17. máj 2011

@ivkaivka ahoj, no to ma mrzi...mna po decapeptyle bolievala hlava ale ja som mala aj priserne bolesti klbov a podbruska, bez algifenu som nebola schopna fungovat...aj po zoladexe to tak bolo najskor, no postupom casu sa to zlepsilo...mozno aj tym, ze pri tych dalsich operaciach mi povyberali dalsie zrasty a bolo tam toho menej. Pre mna vsak boli najhorsie navaly...a kedze som liecbu zacala v juni, takze zrovna navaly cez letne horucavy...no nadhera 😀

nikol18
17. máj 2011

ja mam teraz prvu menstruaciu po poslednej injekcii zoladexu a nejak nie a nie skoncit...uz to mam 9.ty den, sice len trosku ale uz by som bola rada keby to skoncilo 😀 mali ste niektora tiez taku dlhu ms?

babulina
17. máj 2011

@nikol18 ja som po zoladexe tu prvu mala tiez dost silnu a ked si dobre pamatam tak aj dlho trvala

babulina
17. máj 2011

@20lucia20 co sa tyka bolesti pri sexe, tak ja som mala take ze sme skoro rok vobec nespavali spolu, ale po laparke vsetko ok,
co sa tyka inych prejavov, tak zvracanie, hnacky, strata vedomia, bolest podbrusku, rapidne chudnutie, lebo som nejedavala ako ma bolelo brucho, problemy pri stolici

nikol18
17. máj 2011

@martinkatinka dakujem velmi pekne 🙂 bolo to fakt peklo, a prezila som to len vdaka obrovskej podpore mojej rodiny, priatela a kolegyniek, bez toho by som to asi tazko zvladla...uz je to ovela lepsie, ale niekedy proste aj tak ta psychika zapracuje a pride mi to luto, hlavne ked vo mne nieco vyvola spomienky...ako napr. nemocnicny pach, vysetrovacia miestnost...no je toho vela...a samozrejme najviac mi je luto, ked sa pozriem na svoje brucho, ktore vyzera ako nejaka vysivka...a ako prichadza leto, tak mam stres, ako to budem maskovat v plavkach, kym jazvy aspon trochu vyblednu....no a na vetu od lekarov "no je to len na cele plavky" som uplne alergicka 😀

ja tiez dufam, ze v tehotenstve to bude lepsie...aj ked u mna nic nevie, lebo podla lekarov sa vo vsetkom vymykam normalu...no hold musim byt jedinecna 😀

nikol18
17. máj 2011

@oknosmas dakujeeeem 🙂 no dohovaram mojmu telu, nech uz nevymysla, ze uz stacilo 😀

nikol18
17. máj 2011

@20lucia20 ahoj lucka, no ja som na tom bola podobne, bolesti pri menstruacii boli sialeneee a postupne sa k tomu pridruzovali bolesti pri styku...vzdy ked som to lekarovi povedala, tak mi povedal, ze som citliva, ze mame pouzivat lubrikacny gel ci zmenit polohu a ze to po porode prejde...pri vysetreni nikdy nic nevidel...no ja som tusila ze nieco nie je v poriadku, kedze predtym sme s priatelom nemali ziadne problemy a mohli sme mat styk aj niekolkokrat denne a uplne bez bolesti...za posledne 4 roky ani neviem, co to je mat styk bez bolesti 😒 niekedy je to take zle, ze po skonceni mi vyhrknu slzy ulavy...je to zle...a vies si predstavit, ze aj pre toho partnera je to strasne...
ja byt na tvojom mieste urcite s tou laparoskopiou neotalam...ja by som vdaka vcasnej diagnostike nemusela prezit vsetko to, co mam za sebou (precitaj si na predchadzajucej strane), takze urcite chod do toho, aspon si budes na cistom 🙂

pocas liecby styk mozes mat, otazne je ci nan budes mat chut...a ci to pojde, lebo tie injekcie sposobuju sucho v posve...

urcite budem moc drzat palce, nech ti to dobre dopadne a hlavne nezufaj, hlavu hore 🙂

nikol18
17. máj 2011

@babulina jaaaj, tak som rada, ze v tom nie som sama 🙂
inak som si precitala, ze si pri tej liecne schudla...ja tiez a velmi...jednak to bolo sposobene aj operaciami a jednak injekciami, ale mne zas chutilo jest a som sa tesila, ze jeeej, mozem jest hocico aj neskoro vecer a nepriberam 😀 no smiech ma presiel po skonceni liecby, teraz priberam jedna radost...sice predtym som uz bola fakt kost a koza, ale teraz sa to nejako moc rozbehlo 😒 no a tvar mam ako pubertak, taku krupicu vysypanu ze az...normalne nechapem

babulina
17. máj 2011

@nikol18 hej schudla, ale to moze byt aj tym ze ja som mala pred svadbou a kupene saty, tak som sa bala aby som nepribrala ako vacsina, ale napr ja som tiez taky divny exemplar, ze aj teraz pri antikoncepcii zase chudnem, takze som hold divna 😀 ale manzel si zvykol ze u nas nemoze ist nic hladko a podla toho ako sa ma 🙂

nikol18
17. máj 2011

@babulina chiii, to co mas za antikoncepciu ak smiem vediet? ja by som tiez potom taku brala 🙂 teda ak nam ju vobec bude treba 😀 to si inak tiez hovorim, ze 7 rokov som brala antikoncepciu a asi aj zbytocne...

babulina
17. máj 2011

@nikol18 nuvaring, to je vlastne kruzok nie klasicke tabletky
no ja mam des z dalsieho tehu, co je dost ironicke, lebo trikrat sme sa snazili a trikrat sme ostali tehu, sice len dvoch drobcov mame ale ked zoberiem do uvahy co mi povedali lekari po operacii, ze sa mam chystat na dlhy boj a sanca ze otehotnieme prirodzene je minimalna tak to vyznieva dost cudne

nikol18
17. máj 2011

@babulina waaaw, tak to je uzasne, ze sa vam tak zadarilo 😀 mne sa smeju, ze mozno budeme mat dvojicky, ak pojdeme na to IVF, tak kazdeho hned zrusim pohladom, ze nech da pokoj, jedno miminko na zaciatok staci 😀

babulina
17. máj 2011

@nikol18 ja som mala v nedelu pamatnu vetu> je jednoduchsie mat dve deti nez jedno, lebo nasi zobrali starsiu tak mladsi nemal sa s kym hrat tak "otravoval" mna, standardne ani o nom neviem ked ma sestru doma
tak neboj dvojky mozu byt v istom aj dobra vec 😀 aj ked to nocne vstavanie, kupanie dvojmo... 😒 😀

nikol18
17. máj 2011

@babulina no ved ja viem, urcite to ma kopec vyhod, ale ten prvy rok-dva musia byt straaasne narocne...no ved uvidim, co nas bude cakat, ci sa nam nieco zadari 🙂 a ked sa zadari aj za dvojicky budem maximalne stastna, ale asi bude musiet potom aj partner ostat na materskej a budeme zit zo vzduchu 😀

babulina
17. máj 2011

@nikol18 drzim prsteky nech sa vam zadari tak ako si zelate, keby kazdy mal take lahke otehotnenie ako my, ale tajne dufam ze aspon sme takym povzbudenim pre buduce tehule s endometriozou 🙂

mirip
17. máj 2011

@babulina vitaj čo sa deje že nemáš v máš v nicku deti napísané?

babulina
17. máj 2011

@mirip som sa raz hrala s nastaveniami a nejako omylom som to vymazala a uz potom nepridala, mala by som to napravit 🙂

nikol18
17. máj 2011

@babulina tak to urcite, kazde taketo stastie u hociktorej z dievcat s endometriozou zvysuje v cloveku nadej a optimizmus 🙂

babulina
17. máj 2011

@mirip napravene, aspon ma niekto dokopal k tomu 😉

mirip
17. máj 2011

@babulina 😀 ja že si ich dala do utajenia že ich máš 😀

pici
17. máj 2011

@ivkaivka nie neda sa to z krvi. ja som bola tiez na kontrolnej laparke... onkomarkery zvysene nie vzdy znamenaju endo... preto nie z krvi

ivkaivka
17. máj 2011

kočky vdaka, za info. Ešte sa chcem opýtať, po akej dobe, od začatia liečby sa dostavili nežiaduce účinky. Mna akurát včera bolel vaječník, no dnes absolútne nič. Dúfam, že to takto bude pokračovať.
A tá kontrolna laparka sa robí z dola, alebo cez brucho? Mne teraz vyberali cysty cez brucho, rezali ma.

pici
17. máj 2011

@ivkaivka kontrolna tak ako diagnosticka.. teda v mojom pripade tak isto cez brucho
u mna vedlajsie ucinky hned :D

mirip
17. máj 2011

@ivkaivka mne nebolo nič, dokonca aj menzes som počas liečby mala normálny, ono je to indi-vindy

ivkaivka
17. máj 2011

no tak dúfam, že aj mna obídu vedľajšie účinky, aj ked hlava ma pobolieva, ale to hocikedy, ibalgin to porieši. Je niečo špeciálne, čoho je potrebné sa počas liečby vyvarovať?
@mirip mne gynekolog povedal, že liečbou sa navodil stav tehotenstva (asi nechcel povedať prechodu) tak vraj menzes nebude, som zvedavá.

pici
17. máj 2011

@ivkaivka nepotesim sa .. 9 z 10 priznaky ma :D