Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

chilli21
5. apr 2012

@lucecita si mala tiez len jednu cystu ci aj nejake dalsie loziska? Preco do Heliosu? No ja som zatial optimista, alebo teda len nedostatocne informovana 😀 ale este si ziadny problem nepripustam a mozno naivne si myslim ze to hadam pojde

lucecita
5. apr 2012

@chilli21 ja som mala cystu na ľavom vaječníku a povedal mi primár, že tam videl aj endometriózu...ale či na tej cyste, alebo na maternici alebo kde, to ja neviem...bola som chvíľu po narkóze keď mi to povedal a správu som si neprečítala poriadne 😠 takže uvidím až z výsledkov ako na tom vlastne som...na ten helios mi povedal na margo tej endo, pretože tá zabraňuje počatiu normálnou cestou...ta aby sa tam na mňa pozreli a liečili oni...

ksw
5. apr 2012

Ahojte, iba Vam chcem napisat, ze mne ked zistili edometriozu vlani v oktobri a 10cm cystu, bola som u sukromneho gynekologa v Londyne, tak ma na ziadne liecenie neposielal. Povedal iba ze ak budem mat problem otehotniet, tak ze o 6 mesiacov s tym nieco budeme robit. Ja som ani nevedela co to endometrioza je, ani ze byy som mohla mat nejake problemy. Kazdopadne sme boli 1 mesiac po svadbe, 1x sme mali nechraneny sex a ja som otehotnela i s endo i s 10 cm cystou!!! Aj doktor mi hovoril na kontrole ze som sice mala skusat otehotniet, ale ze este v ten isty den som nemusela 🙂 🙂 🙂 Takze si myslim ze to moze byt z velkej cesti oj o psychike a vsetkym vam budem drzat palce!!!!!!

bleelka
5. apr 2012

@lucecita
@chilli21 babule, necitala som vsetko, len vas chcem povzbudit. My sme sa snazili 3 mesiace, potom som sla k lekarovi, lebo sa mi nezdalo, ze pri nasej "frekvencii" este nie som tehotna. No a nasiel tam endometrioznu cystu na lavom vajecniku, takze vraj ani neprebiehala ovulka, lebo cysta blokovala ovulaciu. Mesiac sme pockali a kedze rastla, na dalsi mesiac som sla na laparku. Po nej mi kazali do pol roka otehotniet alebo znova laparka a ze by odstranili loziska co som mala na pobrusnici a maternici...Utesujem sa, ze to neurobili hned pri tej laparke z dovodu moznych zrastov a preto, ze som aj tak chcela otehotniet. Liecbu som vobac nemala, len nakazane otehotniet. Hned ako ma prepustili, sli sme na to, lebo som chcela stihnut ovulku na zdravom vajecniku, ktore bola (tak som to citila) den pred prepustenim... 😀 ale nestihli sme to... dalsi mesiac neviem ci nieco bolo alebo slo o mikropotrat, lebo testy mi ukazali sice slabe dve ciarky, ale nasledne na to som dostala mrchu, tak dodnes neviem co to bolo. No ale ten dalsi mesiac, teda druhy po laparke som hned otehotnela prirodzene a kojila co najdlshie (az v polke druheho tehu som stratila mlieko) aby som co najdlhsie bola bez mrchy a tym aby sa vysusili tie loziska uplne. Takze 9 mesicov tehotenstva a 14 mesiacov kojenia som bola bez mrchy, cize takmer 2 roky, tak snad to pomohlo. Lekar mi sice kazal ked bude mat mala rok hned skusat dalsie aby sa endoska nevratila, ale tak aj tak som mrchu nemala, tak ako som mohla...takze ked prisla sli sme na to opat, ale pri malej sa uz nedalo tak casto, navyse som stale kojila, tak asi to nebolo zakazdym ovulacne, no ked sa po pol roku nepodarilo, sla som k dokimu opat, mesiac sme sledovovali cyklus, tzv. folikulometriu a v ten mesiac sa aj podarilo 😉 takze teraz dufam, ze ta mrcha endometrioza bude nadobro prec tymto tehotenstvom a snad sa podari opat aj kojit a nejake mesiace byt bez mrchy... drzim vam palce a verim, ze sa vam coskoro podaria vytuzene uzlicky prirodzenou cestou! vsetko dobre a babatka do brusiek zelam! 😵 😵 😵

lucecita
5. apr 2012

@ksw
@bleelka ďakujem babuľky za povzbudzujúce slová, ktoré mi viac ako pomohli 🙂 bolí ma vaječník ako pri ovu a dnes keď som bola v meste, som tak isto cítila aj ten pravý, tak si myslím, že ovula klope na dvere 😀 ja som sa rozhodla, že nebudem čakať na výsledky a skúsime už teraz a basta...nech sa stane čo sa má stať 😀 a vám obom držím palčeky a aby ste tehu dotiahli do úspešného konca a čoskoro držíte uzlíčky v náručí

bleelka
7. apr 2012

@ksw super, super, gratulujem! a to ti tu cystu tam nechali??? vsak endo cysta je nebezpecna pre zivot zeny ak by sa otocila na stopke alebo praskla, nastane krvacanie do brusnej dutiny a pri neskorom zasahu lekara az smrt! to ti ju mali vybrat operacne! alebo nebodaj zazracne zmizla? tak to by bolo super, ale asi by si bola unikat... kazdopadne gratulko k tehotenstvu, zelam vsetucko dobreee 😵
@lucecita dakujem a drzim palce nech sa aj tebe coskoro zadari a ver tomu, ze sa to da aj s endoskou 😉 my sme toho prikladom, len niekedy treba pomoc lekarov ak je rozsirenejsia, tak to treba vyliecit a potom to pojde aj prirodzene 🙂 drzim palce!

lucecita
7. apr 2012

@bleelka ďakujem 😉 včera sme mali prvý keksík a nebolelo to vôbec, práve naopak, príšerne ma včera aj predvčerom bolel pravý vaječník a ten je v poriadku, tak ovu bude asi tam, dorastal folík, uvidíme ako to tenty cyklus dopadne, každopádne dám vedieť ako som na tom 😉

orchidea0
7. apr 2012

@bleelka aj ja mam v sebe endometrioznu cystu.Zistili mi je v januari, mala 5cm,cakam na laparku, ktora ma byt v aprili, narastla mi na 7cm. mam nehorazny strach.

lucecita
7. apr 2012

@orchidea0 aj ja som sa bála tej laparky, ale som rada, že mám po nej a dali preč čo mali...držím palce, nech to dobre dopadne a v nemocke si poležíš len jeden deň

bleelka
7. apr 2012

@lucecita jemnucko mozte hned, my sme hned po prepusteni, doviezol ma domov, trosku za "zdrzal" 😉 a isiel do prace 😉 ak si citila ovulacnu bolestivost, tak je tam velka sanca, mne moj gynods hovoril, ze od dvoch dni pred ovulkou treba mat styk kazdy den rano a vecer a aj den po ovulke, ze tak je najvyssia sanca na splodenie dietata, drziiiim palce, daj vediet potom!

@orchidea0 nemusis sa vobec bat, vyberu ju v narkoze, nebudes nic citit, len ten stav po narkoze je trochu neprijemny a potom par dni kludovy rezim, predsa len su to rezy, ale fakt je to nic oproti takej sekcii ked ti rozrezu brucho, malinke reziky su nic, fakt sa neboj! drzim palce!

orchidea0
7. apr 2012

@lucecita dakujem. Mna idu operovat na onkologii, tak toho sa bojim.
@bleelka len je to otazne ci 7cm cystu budu robit laparoskopicky? bojim sa, ze klasickym rezom.

bleelka
7. apr 2012

@lucecita neviem podla coho to urcuju, mna prijali doobeda 10.12, dalsi den rano 11.12 bola laparka a prepustili ma 15.12 a pritom som nemala komplikacie, tak neviem, asi zavisi od nemocnice, mne to robili na Kramaroch....

bleelka
7. apr 2012

@orchidea0 ja som mala 5cm a vraj laparoskopicky aj 8cm vyberaju. Oni skusia laparku a ak sa nepodari, potom urobia rez. Taky je a mal by byt postup. Ved ti do dopredu povedia, hlavne sa vela pytaj, na vsetko, lebo vacsinou sami od seba lekari neinformuju. ja som si odcytila operatera den po zakroku aby som sa dozvedela co mi vlastne tam nasli, inak by som ani nevedela o tych loziskach co som tam mala a nechali mi tam, no des toto zdravotnictvo ☹ este mi potom bracho hovoril, ze ako som riskovala ked som nedala uplatok, no pochopite? vsak ja som nevedela ako to chodi, a ani kto ma bude operovat, az nahodou ked mi sli dat vecer klistir som si to vsimla na rozpise a potom po operacii som sa ho spytala na to...

lucecita
7. apr 2012

@bleelka ja som bola v nemocnoci v Pov.Bystrici, a vzali 26.3. ráno a pred obedom ma operovali, večer som mala riadne bolesti a ráno 27.3. mi doktorka povedala, že môžem ísť domov a to mi môj gyndoš vravel, že tam pobudnem 4-5 dní...no tak mi sme do toho vhupli 10 dní po laparke, nakoľko som mala medzi tým aj krámošky, a ovu mávam 12-14DC, takže som pred ňou a viem, že najlepšie je začať dva dni pred ovu, v deň ovu a deň po nej, meriam BT a pozorujem si hlien, takže viem kedy bude 😉
@orchidea0 nebooooj, to nič neznamená, bude to v poriadku, potom informuj čo a ako, dobre? a kedy ideš presne na laparku?

yukki
7. apr 2012

@orchidea0 mne vyberali 7 cm laparoskopicky.

ksw
7. apr 2012

@bleelka neviem, v anglicku to vobec neriesili a bola som u najlepsieho sukromneho gynekologa. Preto som bola sokovana ked som citala slovenske diskusie, co vsetko to s endometriozou a cystami riesia, hned operacie a tak. Moja cysta sa postupne vstrebava, je uz iba polovicna! Pri tehotenstve a taktiez pri antikoncepcnych tabletkach (ked si telo mysli ze je akoze gravidne) sa maju cysty tendenciu vstrebavat, kedze tam nemaju novy pritok menstruacnej krvi. Taktiez sa nikdy pri porode nerobia nastrihy a zeny sa netrhaju, v tom je slovensko asi fakt unikat..myslim ze to maju lepsie vymyslene 🙂

martinkatinka
7. apr 2012

@ksw v anglicku majú aj k iným veciam iný prístup... ja neviem porovnať, ale niekedy sa mi zdá, že tu na SR volia ľahšiu cestu.... vyberať donekonečna.....ale bohužiaľ, u niektorých pomože iba to, keď sa to dosť neskoro zistí a keď to už je v celom bruchu ☹

orchidea0
7. apr 2012

@bleelka jasne ja sa budem pytat. A ako si bola dlho v nemocke?
@lucecita v strede aprila idem.
@yukki a ako si bola dlho v nemocke?
Mali ste nezhubne cysty? ja mam depku z toho. robili vam klystir, cievkovali, z brucha hadicku na vytekanie krvi?

martinkatinka
7. apr 2012

@orchidea0 endoška býva nezhubná... klystýr robia pred každou operáciou, ale dá sa to zvládnuť, nič strašné... a necievkovali, až ked som bola po operácii, to som bola ešte uspatá, tak to ani nepamatám... a dávajú drenáž, hadička, kade vyteká krv a ostatné... trošku to bolí, ked to vyťahujú... ale všetko sa dá zvládnuť, nie sú to strašné bolesti.... aspoň pre mna boli menšie ako tie pri mrche 😀

lucecita
7. apr 2012

@orchidea0 ja či mám zhubné alebo nezhubné budem vedieť z výsledkov, ale pravdepodobne nezhubné, teda mi povedali, že na 95% nezhubné, klystír mi nerobili, cievkovali ma, lebo sa mi nedalo cikať, ale len raz, potom od strachu z tej bolesti som cikala ako na bežiacom páse a sama a tú hadičku som mala 24 hodín...volali t, že mám kabelku, ale ani som necítila že ju tam mám...ty máš teda nábeh na zhubnú cystu či ako?

gotana
7. apr 2012

@orchidea0 ja som sa klystiru tak strasne bala a bolo to uplne v pohode, podla mna lepsie, ako pit cely den saraticu 🙂 mna necievkovali, lebo som mohla cikat. Hadicka pri vytahovani trochu bolela, ale musim povedat, ze som si tie 4 dni v nemocke normalne oddychla, boli sme vtedy na oddeleni len 4 pacientky, tak tam bol vcelku klud.

yukki
7. apr 2012

@orchidea0 záviselo to od nemocnice...v jednej bol prístup strašný, dva klystýre preháňadlá cievkovanie ešte deň po operácii sme sa nevedeli prebrať grcali sme na striedačku celá izba....po druhý krát keď mi vyberali, už v inej nemocke: v stredu som prišla, dali mi že buď vypijem X-prep alebo klystýr, jeden, druhý deň ráno ma robili, okamžite po operácii som bola hore, zle mi nebolo, špásovali sme so spolubývajúcou, poobede už som si cupkala na záchod sama....redon-ten sáčok z brucha som mala oba razy tuším dva dni, keď mi to vytiahli rafala som domov. Takže tak do 4 dní....alebo podľa nemocnice...si tam.

martinkatinka
7. apr 2012

Baby, nemýlite si to cievkovanie s drenážou?? Lebo cievkujú zo spodu a drenáž je z bruška, tá kabelka... alebo sa mýlim?? Asi mám chaoz v pojmoch :D

yukki
7. apr 2012

@martinkatinka no nás v tej prvej nemocke aj cievkovali.....museli.....tiekli nám infúzie, antibiotiká-všetkým, bez rozdielu...a čúrať sa ani jednej nedalo. A dokonca vzorku moču pred operáciou tam brali cievkou! lebo že to pán primár tak vyžaduje!!! V druhej nemocnici žiadne cievky sa nekonali, žiadne atb ani infúzie mi netiekli, veselo som si poležala a pobehala po nemocke a fiuuu domov....

martinkatinka
7. apr 2012

@yukki no však to, ale cievkovanie je zo spodu, mne to robili ešte som nebola prebratá, tak som to ani necítila a drenáž dávajú hned keď šijú, aspoň mi tak doky povedal.... po cisárskom som ani cievky nemala ani drenáž, ale zato zo mňa tieklo prúdom 😀 a v jednej ruke infúzka a v druhej transfúzka 😀 tak kde som cikala, to neviem a postavila som sa až na tretí deň....

yukki
7. apr 2012

@martinkatinka no šak hej, ale nás vycievkovali pred operáciou keď potrebovali vzorku moču-čo sa normálne donesie doktorke vo fľaštičke k obvodnej alebo sa jej vyčuráš do pohára-a druhý krát nás vycievkovali po operácii keď sme sa prirodzene nevedeli vymočiť-a teda oba razy som to KU::A cítila!

martinkatinka
7. apr 2012

@yukki pred?? ty kokos! No tak akože to je trošku moc... to chceli akože aby ste si to skúsili a vedeli aké to je?
Inak, ja sa už ničomu, čo sa deje v nemocniciach nečudujem po tom, čo nám "odložili" operáciu malého.... taká som bola vytočená, nešťastná, smutná....

yukki
7. apr 2012

@martinkatinka pred pred.....darmo som operovala tým, že nemám menzes, že tam nič iné do pohára nenamočím-odpoveď-pán primár to takto vyžaduje, a to aj bola tam odpoveď vždy a na všetko....pred sme dostali na obed silné preháňadlo, večer prvý klystýr, ráno pred piatou druhý klystýr -odpoveď prečo, viď vyššie....urobili nám všetkým zároveň kyretáž-odpoveď vyššie a tak ďalej a tak ďalej, o infortmovaní a správaní sa k pacientkam radšej...no nič. Druhýkrátv tej druhej nemocke to bol pre mňa už tým pádom pekný zážitok rovnajúci sa rekondičnému pobytu so skvelým personálom, doktormi ...

orchidea0
7. apr 2012

@yukki smiem sa spytat kde ta operovali prvy aj druhy krat?

yukki
7. apr 2012

@orchidea0 máš v IP