Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

scarlette
6. jan 2011

@janemari treba verit ze tento rok bude lepsi ako stary, a u teba isto bude... myslim ze to vyvrcholi v april 🙂

janemari
autor
6. jan 2011

@scarlette No ak aj lepsi nebude,tak nech nieje horsi 😉 Ja si zacinam uvedomovat,ze pomaly polovica januara a ten cas nejako nenormalne leti.Teraz este musime prerobit kupelnu aby som sa mohla nastahovat,kupit kocik,postielku a ostatne veci a ani sa nenazdam a budem rodit 😅

tiffany81
8. jan 2011

dakujem za odpovede,som rada,že sa mám s kym poradiť...a yukki ako sa prejavovali tvoje bolesti?

yukki
9. jan 2011

@tiffany81 mala som veľké bolesti pri menzese, aj v čase medzi-to sa dalo vôľou ovládnuť, zniesť, ale potom prišiel deň, kedy z ničoho nič som začala mať pocit že mi cez konečník do útrob vrážajú železnú zahrotenú tyč, to som šla na vyše hodinu do kolien,-vtedy zrejme tá cysta dosiahla určitú veľkosť (oba razy mala kolo 7cm) resp.sa nejako obkrútila alebo čo...dni potom som nezniesla žiadny otras, nemohla som bicyklovať, pobehnúť, jazda v aute po našich cestách bolo utrpenie, keby som si dala frčku do brucha tak sa asi zbláznim...no a potom prišla operácia potom liečba, potom tri menzesy a zase tá istá bolesť-to som už presne vedela že tá sviňa cysta je tam zas, tak zas operácia a teraz zas liečba hormónmi.... 😝

janemari
autor
9. jan 2011

No endoska je pluhava,ked si myslis ze si sa jej zbavila,je spat. Ja som strasne zvedava ako to bude po porode ci sa zase objavi,alebo budem mat konecne stastie a bude fuc.

katka1503
10. jan 2011

@tiffany81 ahoj tiffany81, mna operoval dr. Paldia 2x na endometriozu. Bolo to este v r.2006, prvykrat laparka, mala som asi 6 cm cystu na vajecniku, nedali mi ziadnu liecbu, no a po 3 mesiacoch mi to znovu narastlo. Dalsiu operaciu sa mi podarilo oddialit na koniec roka, to uz bola normalna operacia, pri ktorej mi rekontruovali, teda zrezali cast vajecnika. Potom mi dali na 6 mesiacov decapeptyl, teda umelo vyvolany prechod a odporucanie potom otehotniet. Mala som az doteraz pokoj, az na bolestivu menstruaciu, ktora stale trva. V oktobri mi nasli zasa cystu 5cm a mam ist zasa na operaciu, tentokrat k dr.durechovej, lebo k nej chodim ako ku gynekologicke. Tiez sa obavam uz 3.operacie...a vyber operatera...no neviem, kto je dobry, s dr. Paldiom som bola spokojna, ale neviem to porovnat...
Tehotenstvo sme po operacii odkladali, no a teraz sa uz vyse roka snazime a nic...Odporucaju mi IVF. Vobec neviem ako postupovat...

tiffany81
10. jan 2011

@katka1503 to mi je lúto...velmi ti držím palce,aby sa čo najskor podarilo...ja zas mam stale bolesti cely mesiac...☹(( a neviem komu sa zveriť do ruk...a ten mudr Paldia je ako odborník dobrý?a po ludskej stranke?a ako si znašala hormonalnu liečbu ty?dakujem

leya
10. jan 2011

ahojte! pridavam sa do tejto temy, lebo mi koncom oktobra zistili tiez endometriozu (po troch rokoch snazenia a dvoch rokoch liecby subklinickej hypotyreozy)....bolestivu menstruaciu mam uz asi 9 rokov (moji gynekologovia to vzdy odbili slovami, ze si bolest len namyslam a som precitlivela). pri laparke (ktora mala "len" stanovit priechodnost vajcovodov) mi zistili tazku endometriozu, ktora podla operatera uz musela trvat roky. odstranili mi zrasty na viacerych miestach a tiez ovarialne "cokoladky". chcem sa spytat, ci niekoho presli po laparke bolesti pri ms? okrem toho, ako tu citam, takmer vsetky ste hned po laparke presli hormonalnou terapiou. nemate nahodou prehlad, aky je vyskyt recidiv po laparke bez HT a po laparke s naslednou HT? za info vopred dakujem 🙂.

pici
10. jan 2011

@leya recidiva do velkej miery zavisi od toho, kde bola endo, ake velke boli morfy atd... ked su morfy malinke daju sa odstranit napriklad pocas laparky. ked su vacsie treba ich vysusit hormonmi.. napriklad injekciami... do buducna sa da predist recidive tehotenstvom alebo uzivanim antikoncepcie ... mne povedal doktor ze sa mi to nevrati... tak neviem... mozno to plynie z pocitu, ze coskoro snad budem tehotna a nebude mat endo z coho vzniknut a na par rokov zaspi... ale su napriklad baby co mali pol roka liecbu a o tri mesiace to mali naspat... tak ja som z toho trochu jelen...
laparka je diagnosticka, cize ked do teba vlezu az vtedy vedia, o co ide... a co najdu, potom je kontrolna- po liecbe aby kukli ci sa udialo pocas liecby

leya
10. jan 2011

@pici vdaka za infosky....no vies, ano, laparka ma byt diagnosticka....aspon teda zvycajne ta prva...sok vsak bol, ze ked som uz lezala na stole a operater si robil este predoperacne sono, tak mi povedal, ze mam nalez na oboch vajecnikoch......laparka to potvrdila.
mam teraz strasnu dilemu, pretoze mi trikrat zopakoval to iste: endometriozu ste mali urcite uz niekolko rokov, teraz to mate odstranene, snazte sa otehotniet, pripadne chodte na IVF. pytala som sa ho na navodenie umeleho prechodu a povedal mi, ze sa to v sucasnosti v zahranici uz ani velmi neodporuca. moja gynekologicka vsak trva na terapii GnRH analogmi a tvrdi, ze mi ani IVF nespravia, kym nepodstupim HT. preto som chcela vediet, ake skusenosti mate vy, co ste tym presli. drzim palce, aby ti to co najskor vyslo 🙂

pici
10. jan 2011

@leya
ja si myslim ze to bolo dobre... vies. ked mas endo, brani to otehotneniu, mne urcite... devastuje to maternicu a bez liecby jednoducho nemusi vyst ani IVF. liecba bola psychicky narocna.. ale ubehlo to ako voda... ja by som s tou pliagou a vedomim ze ju mam nevedela zit, navyse som mala problemy pri styku, pri menstruacii , no celkovo ked som vedela ze to tam mam, tak som to tam mat nechcela.. to ako keby mi povedalil ze mam cystu, tak by isla okamzite von, aj keby mi mali cele brucho rozrezat.... ale tak to som ja...

leya
10. jan 2011

@pici no ved prave....cakala som, ze po laparke aspon nebudem mat bolesti pocas ms a hoci vyrazne ustupili, tak celkom nezmizli a stale su neprijemne (sice sa uz nezvyjam v krcoch, ale horuca sprcha ci postel su moje verne kamaratky 🙂. takze ma celkom desi, ze mozno uz je to tu zase...a to som len 2 mesiace po laparke!
manzel sa potesi....u mna hormonalna terapia mava zvycajne najma psychicke vedlajsie ucinky 🙄

pici
10. jan 2011

@leya ty si bola na laparke a povedali ti ze mas endo a to je vsetko? ci riesili to nejako? stracam sa

yukki
10. jan 2011

@leya aj u mňa. Trápi ma to kôli deťom. Manželovi to vysvetli, kúpte si dva páry boxerských rukavíc a veľa vreckoviek na chvíle ľútosti......
ja som práve ten prípad, po laparoskopii...po liečbe s kur.a hnusnými vedľajšími účinkami...tri prvé MS a cysta tu bola zase....do roka som ležala na stole opäť, takže u mňa je recidíva aj s hormonálnymi injekciami 100%. Tiež by ma zaujímalo prečo.... 🙄

pici
10. jan 2011

@yukki ved presne o tebe som hovorila, ked som spominala velmi skoru recidivu...

leya
10. jan 2011

@pici na laparku ma poslala gynekologicka, operatera a centrum jednodnovej chirurgie som si vybrala ja a tam som sla....odoperovali ma, dali mi lekarsku spravu a odporucanie.....moja gyn., ked to citala (najma predoper. USG nalez dvoch cyst), zacala habkat, ze to je blbost, ze niekedy si operater mysli, ze je tam endo a pritom to nie je endo a take veci, ze ona tomu neveri atd......a hned nato mi povedala, ze mi da prvu injekciu na uvedenie do prechodu....odisla som, ze potrebujem cas na rozmyslenie.....potom sme sa s gynekologickou dohodli, ze mame dva cykly skusat otehotniet, potom dva cykly skusat s clostilom (to mi radil operater) a ked sa nepodari, tak zacneme HT. takze mam dva uplne odlisne nazory od lekarov....neviem, ci sa mam ist poradit k dalsiemu, alebo sa odovzdat osudu a um. prechodu 🙂

pici
10. jan 2011

@leya
no mne moj akonahle zistil endo povedal najprv liecba potom tehotenstvo. pretoze v mojom pripade endo priamo vylucovala moznost otehotnenia, kedze som ju mala v malej panve... mieste kde je ulozena maternica...
tak ja neviem... mozno preto radil otehotniet, lebo vie, ze vtedy sa morfy zvyknu vysusit... kedze nie je zivena ta endo , lebo zena nema cyklus... ja neviem.. na tvojom mieste podla mna dost zalezi od toho, ci babatko vobec planujes. a podla toho by som sa rozhodla...

leya
10. jan 2011

@yukki no vyborne....tak to ti teda nezavidim.....vobec ma netesi, co tu pises....na druhej strane som rada, ze nie som jedina "postihnuta", pretoze v mojom okoli nikto nemal taketo problemy a hlavne nikto nechapal, ze si kazdy mesiac beriem den-dva volna.....neviem si predstavit, ako to zvladas este z detmi..ja som rada, ked mozem pocas ms odkvacnut do postele a stara sa o mna manzel a nemusim nic riesit

leya
10. jan 2011

@pici babatko chceme strasne uz tri roky (teraz zaciname stvrty rok snazenia)......s ovulaciou som problem zatial nemala, takze aspon to ma tesi.....dost ma vsak vystrasilo, ked som citala, akymi vselijakymi zakernymi mechanizmami endo posobi proti otehotneniu, preto zvazujem, ci ist do tej HT, alebo dat na operatera....ten mi stale opakoval, ze prekazku odstranil a ze urcite otehotniem

pici
10. jan 2011

@leya podla mna chod do centra a tam ti poradia

leya
10. jan 2011

@pici zrejme mas pravdu, uvazujem o tom uz tri tyzdne, ze to tak spravim.....dobra konzultacia nemoze byt zla🙂
este raz vdaka za infos a drzim palce!

pici
10. jan 2011

@leya hej lebo mi tu mozeme diskutovat kolko chceme. v centre ti budu vediet podla umiestnenia endo poradit, ci je vhodne to najprv preliecit alebo rovno ivf, tak vela stastia

katka1503
11. jan 2011

@tiffany81 dr.Paldia je odbornik a je mily. Bola som spokojna s jeho pristupom a hlavne pooperacnou starostlivostou. Trosku mi sice chybalo detailnejsie vysvetlenie mojho problem, ale inak v pohode. Tiez ho zvazujem pri tejto operacii, co ma caka. Vsetci mi hovorili, ze som v dobrych rukach. Inak jeho je stranka endometrioza.net, ma tam aj foto...odpoveda na otazky ohladne endometriozy.

tiffany81
11. jan 2011

@katka1503 dakujem katka

dahra
11. jan 2011

Ahojte,
@pici a @leya - trosku som mrkla, co pisete. Mne diagnostikovali endo presne pred 2 rokmi takyto cas. To sme sa o babo snazili 1,5 roka a mne kvoli 8cm cyste odstranili s nou cely vajecnik. Nemavala som vyrazne bolesti, alebo som si na ne uz zvykla a brala ako normalne. Bolesti som mavala odkedy som mrchu dostala, takze som to neriesila. Inak horsie na to bola moja sestra - ta mala bolesti aj na dotyk, pocas mrchy horucky, sedenie na wecku s vedrom pred sebou sme sem-tam riesili obe.
Ja som po operacii bola rozhodnuta pre dieta, vsetko som planovala tak, aby som dosiahla ciel. Teda mesiac po operacii som skoncila v centre. manzelovi zistili 100% teratozoospermie (miziva sanca na prirodzene otehu), doktoro po operacii mi povedal, ze mame na dietati "pracovat", dalsi mi predpisa liecbu, v centre mi ju zatrhli. Takze Presli 3cykly po operacii, tehotna som nebola, vysetrenia sme uz mali k IVF (IUI ani nenacrtol, zbytocna pri nas), ale povedali mi v centre, ze sa na schvalenie caka a okrem toho tam mali vtedy poradovnik. Tak som nelenila a sup hodila som sa liecbu -umely prechod koncom marca 2009. 5 injekcii, zatial ziadost schvalena, mrcha dosla koncom septembra 2009 a pri dalsej som uz stimulovala a napodiv napriek vsetkemu ostala tehotna.
Takze, keby som planovala dalsie dieta - tak sup aspon minimalne na 3 mesiace na HAK, s prvou mrchou na stimulku. Su tam vyssie sance. Vela som si citala o endo a robila statistiky, kto a kedy otehotnel, po akej liecbe a tak.

Inak moja sestra ma endo tiez, mala 2 cysty (10cm a 5cm) a loziska po crevach a mechuri. Operacia 2,5 hodiny, orezane vajcniky. Pol roka liecba - naivne si myslela, ze po nej otehotnie, bo jej to doktor "slubil" a pritom uz vedela, ze jej muz je na tom takmer rovnako ako moj. Preslo uz vyse roka po liecbe a stale nic. Sice na jar vlani sli do centra, ale kym si vybavili vysetrenia pri ich tempe, tak sestra stimuluje prave v tomto case. Uvidime, ako to dopadne. Kiezby sa zadarilo.

Co sa tyka bolesti po porode - trosku ustupili, ale stale citim brucho. Vravi sa, ze po porode pocas kojenia zena nemava menzes. U niektorych to mozno aj plati, ale ja som mrchu dostala 7t po porode a odvtedy chodi pravidelne ako hodinky. Jedine pozitivum - predlzili sa mi cykly - predtym 26 a teraz su 29dnove. Rada by som mala aj druhe babo, od zaciatku sa nebranime, ale evidentne u nas to nepojde normalne a mm uz 2IVF nechce. 😒

Este taka info - ak sa date na liecbu a potom pojdete do centra, nebudu vam moct urobit hormonalny profil a aj tak budete cakat na mrchu a cele to trapenie je zbytocne, bo kym sa to vsetko okolo IVF spravi potrebujete tak min. 3 mesiace.
Najlepsie je hned odfrcat do centra - nech vam spravia profily, potom sa supnut na hormony a ked uz bude nachystane, pockat na mrchu - mozno nedojde ako u Filmushky, ktora otehotnela hned z liecby. Toto je najlepsi plan.

pici
11. jan 2011

@dahra vdaka. ja som po liecbe :D endo nemam a caka nas IUI

dahra
11. jan 2011

@pici - 🙂 tak nech sa to zadari na prvy sup - kedy idete?

pici
11. jan 2011

@dahra no ja ani neviem. teraz mam do nedele stimulaciu v pondelok kontrolu tak neviem... ze kedy...

dahra
11. jan 2011

@pici - tak to si prave v procese pripravy. Chodite do centra ci ku obvodne gyndosovi? Tvoj manzel ma dobry spg?

pici
11. jan 2011

@dahra chodime do centra na odporucenie mojho dokyho. manzel relativne dobry spermio... trochu zhorsena pohyblivost