Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

janemari
autor
13. dec 2011

@ma77 Tak budem držať palčeky aby ste mali ešte nejakých mrazáčikov a ked nie,tak sa trošku zregeneruješ a potom na jar sa pustíš do ďaľšieho kola,ved pokiaľ vypíšeš papiere na IVF a pokiaľ ti ho schvália tak to trochu potrvá.Budem držať palce,hlavne aby sa endoška nerozširovala.

gotana
13. dec 2011

Uz len 3 injekcie a snad sa stane zazrak...

tulipanike
14. dec 2011

ahojte, snad si ma este pamatate 🙂
malicko sem chodim, celkovo malo som za PC

vsetkym, co maju este liecbu, silno drzim palce, aby sa co najskor podarilo otehulkovat 🙂

vela tehu virusikov posielam TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

ma77
14. dec 2011

@janemari Ved prave toho sa bojim aby sa endo nevratila už som viac ako rok po liečbe ☹ a čas beži 😲 😲 😲 aj ked priznaky nemam žiadne ale to som nemala ani predtym len kvôli problemom otehotniet mi na LSK na nu prišli 😠 ato som netušila že mam endo 😠 ale niekde musi byt chyba ked to 2krat nevyšlo 😢 😢 😢

prahaxx
14. dec 2011

@tulipanike jee babatko, blahozelame 🙂

janemari
autor
14. dec 2011

@tulipanike jéé a ty si sa ani nepochválila,pekne 😵 srdečne gratulujem.
@ma77 a už si zisťovala,či máte mrazáčikov? Pokiaľ nepôjdeš do ďaľšieho kola mohla by si brať HAK aby sa endoška nešírila a telo si oddychlo.

mirip
14. dec 2011

@tulipanike gratulujem,tak aj vy máte už doma riadny babinec a dne maličké deťúrence 🙂

ivahrdinova
16. dec 2011

Ahoj holky, také mě trápí endometrioza...v červenci jsem byla na laparo s endometrickou cystou, nakonec to byli navíc ještě srůsty celé malé pánvi. Před operací naprosto nesnesitelná MS, bolesti a krvácení i mimo ní. První MS po laparce byla stejně hrozná jako předchozí, byla jsem z toho dost zoufalá. Ale už druhá byla lepší a teď mi sice pořád bývá blbě, ale už se to dá vydržet a do konce i v ty nejhorší dny jsem schopná vstát z postele a jít do školy. Ale pořád mám MS strašně dlouhou a občas mě mimo ní pobolívá břicho stejně jako dřív. I doktor mi řekl, že se jim nepodařilo odstranit úplně všechno, tak teď mam strach, jestli už se to zase neobnovuje. Z motola, kde mi to dělali jsem ale odcházela podle doktorů "v pořádku" ani mi neřekli, že bych měla někdy přijít na kontrolu. Ale už od srpna se snažíme o mimi a pořád nic. Vzhledem k tomu, že je to u mne boj s časem - co přijde dřív, jestli těhu nebo znovu cysty a srůsty, tak nechci na nic čekat a řešit to, co nejdřív, abych zbytečně neztrácela drahocený čas. Ale teď nevím, kam mám jít.... do motola mě poslala moje gynekoložka, kterou chci změnit. Tak nevím, jestli nejprve najít jiného gynekologa a domluvit se s ním, nebo jít rovnou zase do motola nebo radši vyhledat nějaké přímo specializované pracoviště... co myslíte? Asi je na to ještě brzy, ale už začínám i přemýšlet nad tím, jestli nás nečeká umělé oplodnění. Můžete mi prosím poradit, jak to s tím je? Četla jsem na různých diskuzích, že holky byli nejdříve léčené nějakými léky a až když to nepomohlo, tak šli na umělé oplodnění. Ale někoho na něj zase poslali hned rovnou po laparo. Je možné, že by mne na něj lékař poslal rovnou, bez nějaké jiné další léčby? Mám strach čěkat, jestli se to nějak povede samo, protože i když by se mi pak podařilo otěhotnět, tak nevím, jaké by to bylo, protože mi po té operaci řekli, že ještě, že jsem neotěhotněla před tím, že bych díky té endo a srůstům měla v těhu naprosto nesnesitelné bolesti... takže prostě chci nad tím vyhrát, dřív, než se to víc vrátí. Vím, že bych tohle měla řešit s dr, ale nejdřív se práve potřebuji rozhodnout kam jít. A protože jsem ze všech doktorů už hooodně znechucená, tak si tak nějak nevím rady ☹

janemari
autor
16. dec 2011

@ivahrdinova pri diagnoze endometrioza sa nenačakáš nič,pokiaľ plánuješ otehotnieť mala by si to riešiť s gyn. mala by ťa poslať na všetky možné vyšetrenia čo sa dajú,poprípadne hned zájať do nejakého centra a oni si už svoje vyšetrenia urobia a podľa výsledkov odporučia ďaľší postup.Aspoň tu na SK je to tak.Ak máš okrem endošky aj zrasty teda poškodené vajcovody snažiť sa budeš zbytočne potom už len umelé oplodnenie.Záleží aj na tom, či máš ovuláciu alebo nie.Ked zájdeš do centra dozvieš sa viac,nič za to nedáš a sama sa rozhodneš či do toho pôjdeš alebo nie.

mabumi
24. dec 2011

ahojte dievcata, tak ja mam po operacii. ta trvala 2,5 hodiny, prebrala som sa na JIS, kde mi oznamili, ze mam endometriozu najtazsieho stupna, cela mala panva "ako v betone", chytene aj crevo, vajecniky zrastene k sebe a prirastene k maternici, na vajecniku cysty,... vajcovody uplne nepriechodne. oba. takze jedina mozna cesta IVF a vraj necakat na nic. ist do toho hned a ak sa nepodari, tak znova v co najkratsich intervaloch...
vraj horsie to uz byt nemôze, tak aspon to ma ma upokojit 😅

@ivahrdinova neviem odkial si, ale vidim ze si ceska. ja som bola na operacii teraz v Prahe v Podoli, mam to 420 km od domova, ale cestovala by som znova. neda sa to porovnat s nemocnicami a lekarmi, s ktorymi som mala tu cest doteraz. a idem tu aj do CAR aj ked neviem, ako si to zariadim s pracou, casom, peniazmi.... ale presvedcili ma
takze tak dievcata, drzte mi palce. ak sa mi podari otehotniet a porodit, potom ma caka este tazka operacia, ale vraj ak dokazem vydrzat bolesti, ktore teraz mam, tak nech nerobime nic, ziadne dalsie operacie. kym nebude mimi. tak ja len dufam, ze tie bolesti budu znesitelne 😵 😔

oliverko5
24. dec 2011

ahoj..no ja som mala endometriozu najtazsieho stupna absolvovala som asi 4 laparoskopie,prefuky vajecnikou..brala som injekcie pol roka co sa pichaju do brucha zoladex depot sa tusim volaju a stale sa nedarilo mat babo..nastastie som sa dostala k jednemu vynikajucemu doktorovy do Popradu ten mi urobil laparoskopiu v poradi uz 5 mala som to rozlezene uplne vsade este aj na mocovom mechury..po laparoskpii asi 4 mesiace som otehotnela ani neviem ako 🙂 a teraz sa tesim z dvojrocneho synceka.je len chcem povedat ze fakt asi treba verit ze sa to podari ci prirodzenou cestou alebo umelym oplodnenim..endometrioza sa zatial zatial po tehotenstve neukazala v takom rozsahu v akom bola a dufam ze sa uz neobjavi.drzm vsetkym babam palce aby sa im postastilo mat vytuzene dietatko..

janemari
autor
24. dec 2011

@mabumi tak to sme boli na tom rovnako po operácii,ku mne ked prišiel primár ked som sa brebrala a ja som sa ho opýtala tak ako,už je to v poriadku,sadol si ku mne na postel ,chytil ma za ruku a povedal,nieje to dobré ,ale je to lepšie ako to bolo/tým myslel ,že odstránili čo sa dalo/.Opýtala som sa či mám šancu otehotnieť tak odpovedal neurčito,ale pri prepúšťaní mi môj ošetrujúci lekár povedal,bol by zázrak ak by ste otehotneli. Nasadili mi liečbu a ked som k nemu prišla na kontrolu,zistil,že sa nič nezlepšilo.Napokon v centre som zistila,že som na tom ešte horšie ako pred operáciou. A vidíš ako som dopadla,otehotnela som a prirodzene. Aj ked pri tvojich nepriechodných vajcovodoch to pôjde,ale ja už nehovorím slovko nikdy. Budem držať palčeky ,aby sa budúci rok zadarilo a ty si už na vianoce mala drobčeka,alebo bola tehulkou 🙂

baby233
28. dec 2011

@mirip Ahoj, cca pred 3 týždňami si mi písala, že LuCRIN DEPOT sa pichá v 28 dňových intervaloch. Ten 28 den mi pripadne na 1. január. Chcem sa ťa spýtať, že aj keď náhodou nedostanem menzes, aj tak sa má pichnúť ten 28 den od prvej injekcie vrátane? /prvú som mala pichnutú 5. decembra/.Nechcem volať lekárovi, aby si nemyslel, že som tatar 😲

yukki
28. dec 2011

@baby233 menzes by si práveže dostať nemala, aj keby, ďalšie injekcie po tej prvej už nezáležia od toho, kedy ho budeš mať. A mne povedali, že aj ten jeden deň hore - dolu, takže ak by si aj šla až 2.1...nič by sa nemalo stať. Veď ten ich depotný účinok môže trvať aj tri mesiace po dobratí...

mirip
28. dec 2011

@baby233 to som nepísala ja že 28deň cyklu ale niekto iný

baby233
28. dec 2011

@mirip ale áno, písala si. 🙂 Viz...

mirip @baby233 krvácať môžeš aj počas polročnej liečby ja som mala normálny menzes ale pohodička pohoda a dokonca presný ako hodinky kedy sa pichá to je na lekárovi ktérý deň ti injekciu pichá,po správnosti by ju mal pichať on a pichá sa pod kožu do brucha a hnus a des ja som malapo 5tejinjekcii celé brucho modré asi trafil nejakú žilku vtedy no bolesti by si mať nemala počas liečky vobec a injekcie sa pichá v presných 28dnových intervaloch
9. dec o 22:30 • 2 deti • Odpovedz • Páči sa mi to • •

mirip
28. dec 2011

@baby233 áno pichá v 28dnových intervaloch ale nie že sa pichá presne 28deń cyklu to je rozdiel, mne pichal dr pichol prvúhned po menzese teda 8deň cyklu a potom vždy po 28dnoch presne dalšiu teda nezáleží na tom ktorý deň cyklu si musí tam byť len dodržaný presný 28dnový odstup medzi injekciami

wewulik
28. dec 2011

ahojte babule som tu nova a potrebovala by som nejake rady.vsetko zacalo prisernymy bolestami pri menstruacii zacala som behat po lekaroch najprv sa zistila cista ma cez 5 cm potom miom na to mi zobrali krv mala som velmi zvysene onkomarkery podla lekara a teda mi povedali ze je to endometrioza alebo mozno nieco horsie caka ma operacia a vraj nie laparoskopcky ale normalne babule som zufala mate nejaku skusenost bojim sa ze nebudem moct mat deticky viem ze tu mate uz rozbehnutu temu ale bola by som rada keby ste ma zapojili som zufala

janemari
autor
28. dec 2011

@wewulik nemusíš sa ničoho bať,prognozy pred zákrokom sú hrozivé,ale nakoniec to môže dopadnúť úplne inak.Prečo ideš na operáciu klasicky a nie laparoskopiou? Po zákroku budeš múdrejšia či je to endoška,alebo nie.Nakoniec to možno bude naozaj len cysta a myom a tie spôsobujú aj zvýšené onkomarkery. A detičky určite budeš mať,ved je toľko spôsobov ako sa k ním dopracovať. A je možné,že pri operácii ťa poriadne vyčistia a budete sa hned snažiť o bábetko,ale podstúpiš liečbu a potom sa budete snažiť. Všetko bude záležať aký bude výsledok operácie.

mabumi
28. dec 2011

@janemari ahoj, dakujem za podporu 😉 . a ako sa mate vy s laurinkou?
ja som si aj pomyslela na teba, aj na ostatne... ani ma tak neprekvapil ten rozsah, ale ked som si uvedomila tie nepriechodne vajcovody, tak mi doslo, ze ten zazrak sa konat nebude... len dufam, ze nakoniec sa IVF podari a ze nestratim silu, energiu,.... a v neposlednom rade tiez moznosti (financne, casove a vsetky,...) na to, aby sme si nakoniec to babo vybojovali.

@wewulik ahoj, kedy mas ist na operaciu a kam? preco nie laparoskopicky, to mi je cudne 😕 😕 😕 ? na tvojom mieste by som to prekonzultovala este s niekym, dnes sa aj horsie operacie robia laparoskopicky, nie je myslim dôvod, preco by ta mali rezat. drzim palce, neboj sa. lekari vedia vystrasit niekedy aj bez priciny 😖

janemari
autor
28. dec 2011

@mabumi hlavne nevkladať veľkú dôveru hneď v prvé IVF,samozrejme že musíš veriť,že to výjde,ale neupínať sa na to. Aj tak budete mať veľa práce časté kontroly,pichanie injekcíí,cestovanie a popritom aj vlastný život.Najprv je to nekonečné čakanie, kedy sa to rozbehne,potom to naberie rýchly spád a nakoniec nekonečné čakanie či to vyšlo alebo nie. Ale stojí to za to,ver mi a ked budeš mať bábo v náručí budeš najšťastnejšia matka na svete.Nebudeš o nič horšia ako iné,len skrátka tvoja cesta k nemu je dlhšia. 😉

mabumi
28. dec 2011

@janemari ja viem, na prve IVF som sa tak upla. na KET to uz bolo o nieco ine, myslela som si, ze to ide "mimo mna", ale nebolo to tak. teraz to nejak neriesim (blbost, na dieta myslim kazdu minutu 😅 ), ale beriem to tak normalne. som si vedoma, ze to nemusi vyjst hned, ale len dufam, ze raz sa to podari a ze nestratim vsetku silu dovtedy kym to vyjde.
ty si mala priechodne vajcovody? asi blba otazka 😖

pici
28. dec 2011

@wewulik neboj sa. caka ta teda laparotomia. niekedy je nevyhnutna a v tvojom pripade asi kvoli ulozeniu myomu musi byt, a nemoze byt laparoskopia. laparotomia je ako cisarsky rez, cize aj doba zahojenia je podobna. inak je to to iste ako laparoskopia. neboj sa. pozru sa na teba, co je vo veci, myom pojde von, zotavis sa a podla vysledkov sa uvidi. nicoho sa neboj. lepsie vediet, co sa tam vnutri deje, ako nevediet... hlavu hore

janemari
autor
28. dec 2011

@mabumi áno napriek všetkému čo som vo vnutri mala vajcovody boli ok a preto nechápali prečo nemôžem otehotnieť,ked aj ovúláciu som mala. Potom to dávali za vinu endoške toxinom.IVF nevyšlo napriek tomu,že ambrijko bolo po PK a jednotkové,docent našiel aj pekné miestočko kdeby sa malo uchytiť a nič. Potom som však začala riešiť úplné iné veci,kým som čakala na KET a ked mrcha nechodila,nevenovala som tomu pozornosť.lebo som sa dočítala že po neúspešnom IVF môže meškať aj niekoľko mesiacov a nakoniec som bola tehotná 😉

ria191
29. dec 2011

@wewulik ahoj chcela by som ti poradiť. Ja na tvojom mieste by som určite vyskúšala ešte jednu konzultáciu a to u Doc. Bielika v Banskej Bystrici lebo je to 1-tka v laparoskopii a operuje laparoskopicky aj veľmi ťažké prípady ako ja. Tu na Slovensku radšej rozrežú brucho čo je podľa mňa kravina, lebo ti to skomplikuje tehotenstvo a nielen časovo. Mne teraz v auguste zoperoval 10 myómov a aj endometriózne cysty na oboch vaječníkoch. Tu na Slovensku je fakt kapacita a v oprerácii myómov ani nehovorím. Chodia za ním pacientky dokonca zo zahraničia. Ak by som sa niekomu zverila do rúk tak jedine jemu. Za tú konzultáciu fakt nič nedáš tu je číslo na ktorom som sa objednávala ja 048/4412141 🙂 veľa šťastia.

nikol18
29. dec 2011

@wewulik ahoj, nic sa neboj, tie lekarske predpovede su naozaj hrozive, no mozno ked kuknu dovnutra, nebude to take tragicke...aj ja som bola na laparotomii, povodne som mala sice absolvovat laparoskopiu, ale endo cysta co bola na vajecniku praskla a zacala krvacat, takze ma brali na akutny prijem a hned pod noz....po operacii lekarka bola zhrozena, v akom stave endometrioza bola (roky som sa stazovala na bolesti, ale nikto nic neriesil, vraj som v poriadku a som len citliva, po porode to prejde a tak dalej). nanestastie sa u mna vyskytli dalsie komplikacie, vdaka ktorym som musela absolvovat dalsie operacie, ale to uz teba nemusi trapit 🙂 pocas tych operacii kedze sme sa nemohli snazit o babo som mala nasadenu hormonalnu liecbu, zo zaciatku sice s brutal bolestami, no dalsimi injekciami sa to zlepsovalo...ale kazda liecbu znasame inak 🙂 vdaka zrastom mam vsetko v bruchu cele poposuvane, nielen zenske organy, ale aj creva...problem s prirodzenym pocatim nastal v tom, ze v dosledku zmien po endometrioze mam daleko vajecnik od vajcovodu (cca 10cm), cize aj ked ovulujem, sanca, ze vajicko prejde do vajcovodu je miziva, preto nam odporucali IVF oplodnenie.
Hlavne sa neboj, necitaj milion clankov na nete, lebo budes skor vystrasena, uvidis, ako operacia dopadne, mozno vyberu cystu a myom, ak tam mas par zrastov a bude to v pohode 🙂
Este co sa tyka typu tej operacie...kludne sa porad s niekym dalsim, ked chces, urcite to nebude na skodu 🙂 ...no napr. niekedy sa fakt laparoskopicky neda...napr. mne ked nasli dalsiu cystu na vajecniku, povedali mi, ze mna uz inak ako laparotomicky operovat nemozu, pretoze pri laparoskopii sa do brucha vpusta vzduch, aby lekari vsetko dobre videli a u mna by to mohol byt problem, kedze ja to tam mam cele vdaka tym zrastom popriliepane, ze by hrozilo riziko prasknutia creva napriklad....ono je to u kazdej pacientky velmi individualne, ale urcite druhy nazor neuskodi 🙂
drzim ti velmi palce a daj urcite vediet, ako dopadne operacia 🙂

nelly3
29. dec 2011

@wewulik
presne ako pise nikol18, mozno to take zle ani nebude, je pravda, ze sa neda robit laparoskopia v niektorych pripadoch, ja som tiez musela podstupit laparotomiu, teda nic moc,ale da sa to prezit, tiez mi doktor povedal, ze laparoskopicky sa to neda, mala som kopec zrastov, vselicoho, no a endometrioza IV. stupen co je najhorsi, chodim na IVF, zial zatial neuspesne, ale pokusame sa dalej, tento mesiac som mala menzes nejaky divny, ja mavam dost aj slaby a teraz cca tyzden mavam ze dobre bolesti v podbrusku a zaujimave je, ze skoro rano a rano, normalne sa budim na tu bolest a cez den v pohode, neviem co to je, ja mam opat cysty na oboch stranach a vselico ine si myslim zase, ale lekar to nejako neriesi pokial chodim na IVF, ze ked mam maternicu v poriadku, no neviem, tieto bolesti co mam nic moc, bola som uz 2 krat na odsati cysty, ale o necele 2 dni bola cysta opat plna - endometriozna cysta sa bud odstrani operativne alebo odsaje, ale ked sa odsaje tak obal ostane a tym padom sa opat naplni aspon mne sa vzdy naplnila 😠 je to hnusna choroba, ale musime verit ze raz sa aj nam podari, su aj horsie pripady a aj zazraky sa deju 😉

wewulik
29. dec 2011

babule mooooooooooooooc dakujem dnes som bola po vysledky z MR tak potvrdili cystu je naplnena krvou aj myom a endometriozu zevraj vo velmi pokrocilom stadiu a robila mi aj sono a zistili ze my zlyhava oblicka no a co sa tyka tej laparoskopie tak sa to neda prave koli tomu ze to tam mam tiez zrastene dokopy, takze tak novinky, vraj musi byt operacia co najrychlejsie 😒 . Babule a ako to beru vasi partneri?

janemari
autor
29. dec 2011

@ria191 aj mna odoperoval dr.Bielik 😉
@wewulik pri endoške sa naozaj musí konať rýchlo,hlavne ked plánuješ bábo. Budem držať palce,daj vedieť kedy ideš na zákrok.

yukki
30. dec 2011

No mňa na endometriózu keď brali prvýkrát tak nič netušiacu, šla som na vyšetrenie čo ma to tak v tom bruchu bolí, a už aj som ostala v nemocnici, rovno z ambulancie, bez pyžamy, bez čohokoľvek, a hneď ma aj operovali na endošku....to bol urgent...druhý krát do dvoch týždňov od znovuobjavenia
@wewulik Oni vedia, laparotomia je asi lepšia, budú mať väčší prehľad keď si ťa otvoria, väčší pracovný priestor jak nejakou kamerou cez pupok, a prežiť sa to dá... 😉 Drž sa!