Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

rks
14. feb 2013

Tak ja som sa dnes rozhodla zavolat na gynekologiu a na drzovku si vypytat termin. Mali sa mi ozvat do 10 dni po ultrazvuku a nech pocitam ako pocitam, pomaly ubehlo aj 30 prac. dni a stale nic. Trvalo mi 10 minut, kym ma poprepajali a ozvala sa mi konecne pani, ktora ma na starosti terminy. A co mi povedala? Vraj som bola vyradena z evidencie, lebo som sa nechala zoperovat na Slovensku. Vysvetlila som jej, ze v januari, uz PO tej operacii mi tu v UK v ich nemocnici robili ultrazvuk, podla ktoreho je tam cysta znovu. Na to mi odpovedala, ze sa teda opyta lekara, ci ma chce vidiet, a potom mi zavola naspat. Nezavolala :( Lekar ma zrejme ine, viac zaujimave pripady...To od nich ocakavam nadstandardnu starostlivost? Uz si pripadam strasne otravna. Vidim, ze to znovu budem musiet riesit na Slovensku...

catherine275
14. feb 2013

@rks wow to ma teda prekvapuje... Možno ťa vyradili preto ze si mysleli ze to uz budes riešiť na sr ale pokial ti robili dalsi scan?? A navyše ako to môžu len tam niekoho vyradit??? Bez toho aby mu to dali vediet? No ja som zvedava ako prichodim ja. Ak mi papiere neprídu do budúceho týždňa zavolam GP-mu kde to viazne. Ze ja stále čakám... Ale myslim si ze kedže mna operovali tu tak s tým problem nebude... Otázne je aky bude dátum u gyn... Nevies mi povedat ci gynekolog moze urobit scan? U neho? Alebo zasa budem musiet do nemocnice na scany??? Uz to vidím ze tam budem chodit ako na hodiny klaviru... Ale mna sa nezbavia..

rks
14. feb 2013

Ak mi zajtra nezavolaju, tak to budem aj ja riesit cez GP. Alebo naozaj na Slovensku. Vobec neviem, ci tu urobi scan aj gynekolog. Ja som sa terminu u neho dockala az ked som bola po operacii a zahojena. Mozno by ti vedela povedat @gombicka

jajii
15. feb 2013

Ahojte,uz druhy den depkujem...mam endometriozu ana ktoru som sa neliecila...spontanny potrat jeden...vek 22rokov...vcera som len tak nahodou ocikala tehotensky test nakolko mi meskali....a co nevidim dve ciarky🙂 urobila som si testy este 2 vsetky rovnaky v ysledok tak som navstivyla lekarku..na sone este nic a vysledky hcg az v pondelok...bojim sa aby to nebolo niekde mimo...:( mate niektora skusenosti a nieco povzbudive?Dakujem

prahaxx
15. feb 2013

@jajii nestresuj, nerobi to dobrotu, ak nie si aspon 6tt, tak nic zvlastne, ze este na sone nic nevidiet, mne doktor hovori, ze ak nie su komplikacie, tak na sono najskor 8tt, ak sa robi prilis skoro, tak nic nevidiet a fakt zbytocne stresovat
drzim palce velmi, aj sa pomodlim 🙂

jajii
15. feb 2013

dakujem velmi pekne🙂 som zvedava na pondelok🙂

datelina
17. feb 2013

dievcata, aj sa kvoli endo inak stravujete?
ze nejete maso, sacharidy, mliecne veci?
zda sa mi, ze ta dieta je dost drasticka, clovek pomaly aby nic nejedol.

ja chcem vysadit HAK a zmenit stravu, aby sa mi netvorili loziska, ale neviem neviem...hladam nejake rady o strave na webe,ale nic tam nie je dokopy...

yukki
17. feb 2013

@datelina ja jem všetko, ale teda skôr podľa krvných skupín, a jem delenú stravu-tá menej zaťažuje žalúdok aj pečeň...a proste takú trochu šetriacu stravu kôli pečeni-pečeň má spracúvať nadbytok estrogénu, a pri endo ho býva nadbytok...takisto pečeň je orgán ovplyvňujúci stav rozmn.orgánov......takže také to pre pečeň....a cukor sa snažím vynechávať (schválne nepíšem vylúčila som ale "snažím sa") 😝 😝

eevicka83
17. feb 2013

@leya no super ze ti tam uz nic nevideli teda... tak verim tomu ze by to mohlo aj mne prejst teraz uz dva tyzdne necitim ziadne bolesti ale pruser je ze som uz mala mat menstruaciu a nic ☹ ☹ ja som ju pred laparoskopiou nemala 4 roky a bojim sa ze zase nic... po laparke som ju uz dostala 2x priblizne na 33 den, teraz som uz 35 a nic a stale sa ani necitim ze by som ju mala dostat... ako ste na tom vy co mate endometriozu mate pravidelnu MS?

henika40
18. feb 2013

@eevicka83 ako svajciarske hodinky!

yukki
18. feb 2013

@eevicka83 tak tak...ako
@henika40 aj mne

rks
18. feb 2013

@datelina Ja sa tiez SNAZIM nejest tieto veci. Zatial som v stadiu hladania si nahrady za vsetky potraviny, ktore by som jest nemala.

zvolsiinylogin
18. feb 2013

ahojte zienky, citam, ako bojujete s endo...chcem sa spytat, ja som pred rokom vymenila gyndosa, nasiel mi polyp, bola som na operacii a potom asi na tretej kontrole ma pozeral cez sono a napisal do karty, ze mam ento...dal mi na tri mesiace dufaston a povedal, ze sa bude dalej liecit, az ked mi vynecha...minule mi meskali, tak som bola u neho, pichol mi vyvolavacku a povedal ,ze mam prist o rok...tak ja neviem, ci to mam v zaciatkoch a netreba to specialne liecit, alebo sa mi ten lekar na to vykaslal, alebo, ci mi to nasli po operacii toho polypu...mrchu mam pravidelne, zhruba 26 dc...ja sa v tom nevyznam..nemam cysty, vajecniky mam priechodne, ale uz mam svoj vek(37 rokov) a s priatelom sa snazime iba o prve uz vyse roka...tak mam ju, ci ju nemam, co myslite?alebo, co vlastne teraz?

krasneleto
18. feb 2013

@zvolsiinylogin ja si myslim, ze bez laparo sa endo potvrdit neda... tak neviem na zaklade coho ti diagnostikoval endo... takisto nie je pravda, ze musi haprovat cyklus aby bola identifikovana endo... myslim ze lekar vzhladom na tvoj vek zvolil zly postup

krasneleto
18. feb 2013

@jajii endo a potrat spolu nesuvisia. hlavu hore, nestresuj sa dopredu... urcite bude vsetko v poriadku, pockaj na vysledky krvi.. mimomaternicove takisto nesuvisi s endo... hlavu hore

eevicka83
18. feb 2013

tak ja potom fakt nechapem preco som zase nedostala ms... necitala som nikde ze by adenomyoza sposobovala ze nemam MS. ja fakt neviem co mam robit...

krasneleto
19. feb 2013

@eevicka83 ja mam pravidelny cyklus. a vzdy som aj mala
neviem preco ti hapruje, to je naozaj otazka na tvojho doktora

rks
19. feb 2013

@yukki O com je ta dieta podla krvnych skupin? Vzdy som si myslela, ze to je len nejaky novy figel pre tie 'chudnuce'. Ma aj nejake zdravotne prinosy?

kokki
19. feb 2013

ahojPte mam endometriozu cca velkosti 26mm brala som inekcie difereline 3 mesiace a kedy mam dostat menzes oPAT?poslednu inekciu som dostala 24 januara,a chcem sa opytat lekar my pocedal ze sa to nezlepsilo ale zvacsilo mozmu ma aj operovat?POMOZTE MY BABY

yukki
19. feb 2013

@rks mala by mať.....keď si to tak prečítaš, nulka boli lovci......živili sa niečím, potom sa vyvinulo Ačko, zberači, pestovatelia, roľníci-a zase storočia sa ich trakt prispôsoboval niečomu inému, B-čko-pastieri, kočovníci.....AB najmladšia skupina..... čo ja viem, mne sa to celkom pozdáva, ono nejeden keˇds tým začne, stravovať sa podľa toho, zistí, že je mu lepšie ale hlavne že v podstate mnohé z vecí, ktoré jesť jeho KS nemá....ani v minulosti neobľuboval, nerobili mu dobre, nechutili mu....

abrora
19. feb 2013

Ahojte dievcata 🙂 ...som tu nova, trosku som citala vase prispevky,ale v tejto teme je ich tak vela, ze sa nedocitam cez vsetko ani za tyzden 😵 .... chcem sa vas opytat, ci ste niektora brali aj tretiu davku dipherelinu, tu trojmesacnu (11,25mg)... lekar mi ju chce dat,ale v pribalovom sa pise ze tretia davka sa uz nema podavat,resp.sa neodporuca liecba dlhsie ako 6 mesiacov, nakolko moze nastat rednutie kosti (osteoporoza) a neviem co este. A predsa, pol roka mam odstavenu cinnost vajecnikov a tak, takze uz velmi nemam zaujem zas 3 dalsie mesiace znasat tie vedlajsie ucinky 😝 .... ale zas sa aj bojim,aby som to potom nelutovala ak si nedam 3.davku, ze mi tie loziska nezmizli a zacnu opät rast 😢

maybee
20. feb 2013

Ahojte, rada by som sa s Vami podelila o moju skúsenosť s endometriózou, keďže je to moja najlepšia kamoška, ktorá ma nie a nie opustiť 🙂 . Absolvovala som kvôli nej dve laparoskopie, mala som vždy čokoládovú cystu na vaječníku a na druhom vodovú cystu. Nedarilo sa mi otehotnieť, pretože po prvej laparke sa mi znova vrátila tá cysta po prvom cykle. A znova dve, tak ako pred operáciou. Tak som išla znova, pretože sa nám nedarilo otehotnieť, znova mi ich vybrali a do mesiaca som mala späť znova tú čokoládovú 6 cm. Takže sa ma drží ako kliešť. Našťastie pravý vaječník sa zatiaľ drží bez cysty. A z tohto vaječníka sa mi podarilo otehotnieť asi dva mesiace po laparke. Ale začala som krvácať, a potratila som, bola som na čistení.
Napriek všetkému som šťastná a vďačná za to, že sa mi vôbec podarilo otehotnieť, keďže pre lekárov som bola hneď prípad na umelé oplodnenie kvôli tej čokoládovej cyste. Ale ja som bola niekde vnútri presvedčená, že keď mám prechodné vajcovody a jeden vaječník zdravý, tak to pôjde aj bez umelého. Chceli mi nanútiť aj pol ročnú hormonálnu liečbu tzv. "prechod".. to som odmietla tiež. Doktor sa vtedy veľmi krivo na mňa pozrel, ale treba počúvať svoje telo, ono si samé povie na základe pocitov, čo potrebuje.
Teraz čakáme dva cykly a ja verím, že sa nám to podarí opäť a už so šťastným koncom. Keď už sa to raz podarilo, dáme to aj druhýkrát 😉

rks
20. feb 2013

@yukki Pripada mi to celkom rozumne. Ale podla mojej krvnej skupiny by som nemala jest orechy ani semiacka, to by som uz asi naozaj uhynula od hladu 😀

yukki
20. feb 2013

@rks aká si? Bčko?

rks
20. feb 2013

@maybee Velmi povzbudzujuca sprava pre mna 🙂 Mne sa cysta tiez vratila takmer okamzite po laparke a tiez sa snazime o babo, aj s cystickou. Ak mi lekari navrhnu hormonalnu liecbu, som rozhodnuta odmietnut ju. Verim, ze sa nam obom coskoro zadari 😉

rks
20. feb 2013

@yukki AB

yukki
20. feb 2013

Orechy a semená
 Ako lieky : arašidy, arašidové maslo, gaštany jedlé, vlašské orechy
 Potraviny : hikorové orechy, kešu, mandle, mandľové maslo, para orechy, pistácie
 Ako jedy : lieskové orechy, mak, sezamové semená, sezamové maslo, slnečnicové semená

som ti skopčila z toho rozpisu čo mám ja, pre AB skupinu....

rks
20. feb 2013

@yukki Dakujem, aj za tu obsirnu spravu 🙂 Takto to uz znie lepsie. Len si to budem musiet vytlacit, lebo na monitore to uz nestiham sledovat 😎

avlv
20. feb 2013

Ahojte dievčatá. Tak ja som bola dnes pre vyvolávačku lebo menzes ani po troch mesiacoch od skončenia 4 mesačnej liečby nedošiel. Dúfam, že ďalšiu potrebovať nebudem a do 2 týždňov dojde (aby sme sa mohli snažiť 😉
Určite je tá liečba agresívna ale vraj je aj účinná. Predsa keď mi umelo znížia hormóny z 30 ročnej na 55 ročnú behom 1-2 mesiacov ja to pre telo šok. Ale ja neľutujem aj keď ešte nemám vyhrané aspoň mám pocit, že stou chorobou nejako bojujem. Možno je to viac o psychike.

abrora
20. feb 2013

Takze ziadna z vas nebola na hormonalnej liecbe "prechode" dlhsie ako pol roka?Neviete mi poradit ci si mam dat dalsiu injekciu alebo nie? Citam tu ze je jedno ci ste brali hormony tak a tak dlho, väcsinou sa cysty vratili ☹