Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

nastasia
8. dec 2009

Dahra, tak to mate super. Aj moj je samostatny, byval nastastie na intraku, ale vies ona je sama rozvedena, nema kamaratky tak je totalne zavisla na svojich synoch. este ma mladsieho a ten s nou chodi absolutne vsade a je absolutne nesamostatny. a zas mojho priatela berie ako asi nahradu za svojho manzela a stale od neho pyta peniaze 😠 plati jej polku uveru atd a stale nestaci... no niekedy som z nej zufala

dahra
8. dec 2009

Ogeletka,
tebe posledne povedali, ze mozes stimulovat z liecby. Predpokladam, ze si sa bavila s Krausom a on ti kazal vybrat 6 🙂. Mne povedal, ze s takym spg, ako ma manzel, je zbytocne ist na IVF. To len centra chcu peniaze za ludske nestastie. Nuz a sla som a som tehu.

Do 39.roku poistovna - PRIplaca, nie preplaca. Takze tak to aj tak vyjde cca okolo 20.000. Centrum nema zmluvu s tvojou poistovnou?

Co by som ja robila?
Ak ma manzel ok spg, tak by som sla podla centra. Ak nie, tak by som vyuzila 6 mesiacov na to, aby sa to zlepsilo.
Ty sa musis rozhodnut. Malo by to byt tak, aby si sa najlepsie citila.
Mne v centre napriklad povedali, ze liecbu nemam brat a ja som aj tak sla. Vacsinou si pytam vela nazorov, spisem pre a proti a idem. Malokedy dam cisto na jedneho cloveka. 😒 Som zberna info 😀

Teraz hlavne pokoj a casu na rozmyslenie mas vela. Zvazuj pre a proti, najdi si infosky. Najdi si tehotne baby, ktore sli na IVF rovno z liecby. Ja som sla po prvom cykle.

ogeletka
8. dec 2009

Ale iste má centrum zmluvu s poisťovňou. Ja nechápem žeby neboli informovaní lekári ,že sa toľko dopláca?
Ja sa tiež v duchu prikláňam k tomu,aby som vybrala 6 injekcií a tak na IVF.Mám obavy či by 4 nebolo málo.

dahra
8. dec 2009

V centre vam nevraveli o doplacani? Museli vam. Plati sa za niekore lieky plna suma, za niektore ukony podla toho, co potrebujete. To je v kazdom centre rovnako.
Ak zvladnes, daj si 6. Ja som na poslednu nesla, lebo som chcela IVF a nakoniec som aj lutovala, ked som sa dozvedela, ze IVF sa v auguste pre nas nekona ☹

ogeletka
8. dec 2009

Jasne,že nás informovali.Mne povedal Hredzák,že budem doplácať okolo 800eur.Ale docent bol veľmi prekvapený keď som mu povedala,že sa tak veľa dopláca.Potom usúdil,že zrejme nemajú s poisťovňami zmluvu.Ale to je už jedno.Aj tak to nezmením.Musím vydržať liečbu a potom dúfať,že sa vaječníky naštartujú a budú fungovať.To je tak strašne ďaleko. 🙄

zajacik...
8. dec 2009

Ogeletka s tym plne hradenym IVF je to pravda, ak pocitame do samotneho IVF len odber vajicok a transfer embryi. To je plne hradene v kazdom centre. Ibaze sa najma v sukromnych centrach (neviem ako je to na Rastislavke) doplaca za tzv. nadstandard - napr. oplodnenie ICSI, predlzena kultivacia, asistovany hatching, mrazenie a uskladnenie zmrazenych embryi... takze kazdy ma moznost volby. Lenze okrem samotneho IVF sa doplaca este za lieky, a tie tvoria dost podstatnu polozku. Teda zavisi od toho ake ti centrum predpise lieky - mozu ta vyjst na 2 tisicky ale aj na 13 tisic (Sk)... viem ze napr. vo Ferticente v BA vyjde cele IVF len nejakych 4 tisic, ale to je jedine sukromne centrum co poznam kde to vyjde tak lacno. Na Rastislavke je to tiez vraj velmi lacne, zrejme sa tam stimuluje lacnymi liekmi, ale aj ta uspesnost tomu nasvedcuje...

zajacik...
8. dec 2009

Ogeletka a este tie 3 cykly hradi poistovna do 39 roku veku zeny... a centra maju zmluvy s poistovnami, ale ako hovorim, poistovna preplaca len odber a transfer a hradi cast liekov.
A este k tej liecbe, mne doki v centre napriklad povedal, ze ta liecba bola uplne zbytocna, ze som mala ist hned na IVF. A zrejme mal pravdu, lebo ak by si otehotnela po IVF, tak v podstate tehotenstvo ma rovnako priaznivy ucinok na endometriozu ako liecba. Cize podla mna ak uz si sa rozhodla pre liecbu, tak by som brala len tie 4 mesiace a potom by som isla na IVF, jednoducho nestracala by som cas... ale rozhodnutie je na tebe, drzim palce nech sa rozhodnes spravne 🙂

ogeletka
8. dec 2009

Ďakujem,Vám za rady.Ja viem,že sa rozhodnúť musím sama.Len keby som vedela čo je pre mňa najlepšie.
Som pred nočnou idem si trošku ľahnúť.Zatiaľ sa majte.Ahojte

evina0
8. dec 2009

pekny vecer 🙂
taaak konecne som nasla trosku casu a idem sa s Vami podelit o dnesny krasny zazitok s ultrazvuku co sme boli v Mt a navnadit vas az viete naco sa tesit 😵
vcera sme ukoncili 15 tt a nase zlaticko ma uz 11cm od hlavicky po trup a lekar povedal keby sa cele vystrelo v chrbatiku aj ruky a nozicky tak ma cca 20 cm neuveritelneee.dost dlho nam robil ultrazvuk a vsetko dopodrobna vysvetli ,ukazal cely mozocek a vsetky jeho casti,kazdu rucicku zvlast a pocet prstov aj clanky.takisto nozicky aj stehenne kosti ci klbiky ako sa vyvyjaju,celu chrbticu,rebra a dokonca sme videli ako sa skrabkal pod noztekom.sam lekar povedal ze asi ho stegli noztek ale ku koncu sa nam zacalo otacat chrbatikom a strasne sme sa zasmiali ked nam lekar povedal ze sedi ako indian .ze ma tak nohy prelozene a v tom som zakasla a drobacik si ich vystrel ale nechcel ukazat co bude.vraj niekedy je aspon naznak vidiet, ale chce sa tajit ..no nam to je uplne jedno ale vraj nabuduce( v 20 tt) isto povie ak budeme chciet ale ak nebude zase otocene.
nieco uzasne to bolo dnes.maximalne som bola spokojna nie ako ten moj gynekolog co tam idem aj zajtra.ten len vsetko hrrrrr a nic dokopy nepovie a ten mi vyse mesiaca nerobil ani ultrazvuk..zajtra ideme tam na poradnu aj na odbery ...
mame aj par foteciek ale len s mobilu,zajtra ich sem vlozime
pytala som sa ho na 3D ultrazvuk a povedal mi ze nic ine ako nam on dnes povedal neuvidime len ze to bude mat iny efekt a trva to dlhsie lebo to zapisuje PC ,preto to trva ,ale dietatku to neskodi.a vraj ak chcu rodicia cosi vobec vidiet ine ako od bezneho ultrazvuku tak je dobre ist okolo 27tt. jedine co tam je vidiet ineho je ked tak raztep pery ci chrbtice no aj ked to zeny vopred vedia nic sa neda uz robit az po porode.
Takze nase rozhodnutie je ze tam nepojdeme,aj tak kazdy ultrazvuk nas pekne stoji( no ten zazitok stoji zato aj pocit istoty) .sli by sme len v pripade ze by sme nemali takuto moznost navstevy v MT ako dnes,nakolko ten moj gyn neni zhovorcivy a veelmi rychly.
dokonca sa cudoval ze ten moj pri zapale nerobi kultivaciu.ved vraj ako potom moze spravne vyliecit zapal to nechape.tak sa ni necudujem ze sa mi to vracia.

Dahra som Mt skoro nespoznala dole na prizemii( ci 1 poschodi neviem) je uz ISCARE 😕 😕 a hore na 6/3 na konci kde bola doktorska izba ,tak tam cosi prerabali a oddelovali 😕 😕 a to sme tam neboli mesiac.
teraz pomaly pojdem a zajtra vas poctivo docitam az dojdem s poradne a s odberov.dne ssom uz unavena ze padam na pusu.
pekny vecer 😉

miminap
8. dec 2009

dievky. panabeka, vsak ste na tretej strane az boli. 😝
prisla som pozriet. a hlasim, ze nic nove. iba sa obavam, ze z toho utrosu nejaku pliagu chytam, doobeda som nasla trochu vytoku takeho zltkaveho. bozeeeeeeeee to vzdy dacoooooooooo musi byt! 😖

evina0
8. dec 2009

mimi ty si neskusat robi vyplach rosalginom ked zacinas chytat nejaky zapal? ja ano a dost mi to pomahalo a dnes mi lekar povoli ze si to mozem robit aj ked som tehu,ze babenku to neublizi len mam byt opatrna pri tom aplikatore.
ja sa natahujem so zapalom od zactiatku tehu a v minulosti som si kadecim presla...len taka malinka rada odomna mozno pomoze no mozno poradia skusenejsie zienky 😉 😉

dahra
8. dec 2009

Ahojte,
Mimi,
ja mam z utrosa tiez vytok, potom ma to svrbi. Ako sa to dnu rozpusti, tak to musi aj vytiect. Doktormi povedal, ze mam striedat. par dni to vkladam, par dni to jem. Ked ma to velmi svrbi, natieram canestenom.

Ogeletka,
vidis, aj Zajko ti tak radi. Som ti hore pisala, ze by som sla podla centra - teda 4, ak ma manzel ok spg.

Evina,
no super, ako pekne si to rozpisala. To je dobre, ze ten doki sa tak stara a ze vysvetli.Je to vzdy prijemne vediet, ze nie si len dalsie cislo v poradi. 😒 Takze bobak je uz riadne velky.

Iscare je vo fakultnej nemocke? Takze Miminap bola tam, kde nas dve operovali. A tam pracuju doktori z oddelenia ci ini? Nevies?

evina0
8. dec 2009

dahra Iscare je dole na 1 poschodi kde su aj ambulancie ci cakaren 😉 tiez som bola zaskocena len neviem ci to uz naplno funguje ked tam dnes akysi chlap nastavoval dvere aby sa spravne otvarali ..ale ordinancne hodiny su uz vyvesene..ani sa necudujem ze sa to rozsiruje ked pocuejm aky je problem pre zenu ostat tehotna a ako sa ta svinucha endometrioza rozsiruje.. ☹

tebe sa ako dari? nic negativne nemas?? aj ty sa nenazdas a bobacik bude velky ako nas.
drzim palceky aj vaneske a vsetkym tehulkam ci snazilkam 🙂

janemari
autor
8. dec 2009

Ako vidim zase ste sa snazili a popisali ajajaj.Baby tato mrcha ma pochova.Takto nenormalne bolesti som asi nemala,akoby ma operovai zaziva a som myslela ze bude utekat na pohotovost z roboty.Nastastie tabletka zabrala a ja som to prezila.Som zvedava ako to bude zajra ☹

evina0
8. dec 2009

jane moja drz sa,ja som pred operaciou mala pocit ze ma rezu zaziva a ani tabletka nepomohla a behom hodinky som mala minimalne 2 silne ibagliny v sebe a bolo mi len o polovicu lepsie.vtedy som si dala mrazeny hrasok na brucho a vajecniky a ked sa cely rozopil tak sa mi polavilo.a to nevravim ze som prerevala cely den a to ja bolest znasan celkom fajn.
som cela bez seba ze aspon teraz mam pokoj a prajem to aj Tebe moja 😉 zasluzis si to.

janemari
autor
9. dec 2009

evina dakujem.Predtym som mala bolesti ale tie sa dali s ibacom vydrzat a viacmenej islo o narazove krce ktore ma davali do kolien.Ale toto boli nepretrzite a ked som isla do roboty citila som kazdy jeden krok co som urobila,ked som prisla na satnu prve co bolo som sla zapit tabletku a zvalila sa na lavicu a snazila to predychat.Keby som mala dovolenku tak do roboty nejdem,ale kedze este potrebujem odrabat aby som mala dost dovci na sviatky som musela vydrzat.Dnes je to rovnake ale uz som si dala hned tabletku a krvacam ze ani nehovorim ☹

dahra
9. dec 2009

Jane,
☹ to je neskutocne, ze ta to tak boli.
Evina,
myslis, ze studene pomaha? Mne pri menstruacnych bolestiach vzdy pomohlo teplo. Tabletka v prvy den, zabalit sa do deky a spat. Ked ma nieco boli ja spim. Spanok je obrana mojho tela proti smutku a bolesti.

To prve poschodie je pod porodnicou a my sme lezali nad. Pamatam sa, ze som bola na trojke. A kde je teraz vysetrovna a izba-ambulancia prveho prijmu? Niezeby som sa tam chystala, ale clovek nikdy nevie 😔.

katrin21
9. dec 2009

baby, cafte!

neblaznite, ziadne studene si na podbrusko nedavajte!!! chcete mat zapal??? ked tak teple pomaha uvolnovat krce, nie studene!!

a poradte nieco na hlien, ja odkedy som skoncila liecbu, stale nemam hlien ako predtym.. bieda prebieda... doprkna....

evina raz spominala nejaku macum ci co???

dahra
9. dec 2009

Ahoj, Katrin,
kde sa tulas 🙂. Ano macu spominala, ale ja neviem, ja som nic take neuzivala. A ovulku mavas normalne? Lebo niekto mava hlienu menej. Merias si BT? Co ti na gynde k tomu povedali?

S tym studenym - mozno Evine ten chlad utlmil bolesti. Napriklad a ako reumatik som vzdy milovala zimu, ked som mala zapaly klbov pomahal lad. Mne teplo nerobi dobre, co sa tyka klbov. Ale na brucho sa mi to zda divne. Zahanaju tak zapaly slepeho creva.

katrin21
9. dec 2009

ogeletka: ivf:

IVF tri pokusy su zdarma pre zenu tusim do 39r., nie do 35... ale! platis si lieky, a to v zavislosti od positovne a zariadenia moze byt - 5-10, ale aj 20tis... takze tak... zalezi, co vsetko u teba konkretne treba riesit, ako prebehne oplodnenie, ci s cerstvych, mrazených, dlhsie kultivujucich vajicok a pod... a napr. kamoska priplacala asi 5tis za to, ze s vajkom dostrekli aj trocha manzelikovych cerstvých spermii.. vraj to ´pamaha k prirodzenejsiemu udrzaniu sa vajka.. a veru im to na 1 sup vyslo.. oni mali problem u neho, mal velmi velmi zly spg.. maju uz mesacneho chlapceka 🙂)))

jani2
9. dec 2009

teda, vy ste toho popísali....včera nám nešiel prúd, nejaká plánovaná odstávka...skoro som mala MK-absťák 🙂
Jane - tak takéto hnusné bolesti som mávala aj ja, a to vystreľovanie do pravej nohy mám niekedy aj teraz, ja si myslím, že to mám od tej cysty....proste niekedy ma trochu ten vaječník pobolí a zároveň ide bolesť aj do nohy...asi som ťa nepotešila 😢 ...a nerozmýšľaš nad HAK, kým sa dostaneš do centra?.....mne by sa do nej byť tebou moc nechcelo, lebo sama vravíš že ma dokázateľne ovulku...ale zasa takto trpieť!?....to je rozhodovanie k zblázneniu!!!! 😒 ..a ako píše Dahra, už sa do centra nahláste, nič tým nestratíte...
..dnes len krátko, idem ešte uvariť niečo malej na obed..
..a zajtra idem konečne k tej gyndoške...tak držte palce, až zasa nejdem s revom odtiaľ (i keĎ tá cysta podľa mňa nezmizla 😢 )

dahra
9. dec 2009

Jani,
drzim palce, nech ti gynoska odobri KET a cysta, ak tam je, nech si je, ale nech nerastie!
Dufam, ze sa konecne po tych mesiacoch k nej dostanes 🙂 Ides sa potom objednat aj do Heliosu?
Aspon bude Jane vediet, ako teraz davaju terminy.

vanesska
9. dec 2009

caute kocky,

jane... to je hroza ze mas take bolesti... ach jaj... je to na porazenie... 😠 ale mozno fakt vyskusaj tu akupunkturu mne naozaj povedala ta moja doktorka ze vela babam s endo tymto pomohli otehu prirodzene no a co sa tyka boelsti ked jej povies ze mas tento problem bude sa sustredit na to a podla mna ti pomoze alebo aspon zmierni lebo takto sa fakt neda existovat... 😠 😠

jani... tak cakame na spravicky od gyndosky... juj velmi som zvedava ci ta svinucha tam je a ked hej tak ci aspon prestala rast... urco daj potom vediet ako si dopadla... a vzdy maj na pamati mna s akymi cystami som isla do stimulky a vyslo to takze nic nie je stratene aj napriek endoske... drzim palce jak svet... 😉

mimina... a ty ako?? podaj nejake spravicky o sebe ako bojujete!!! drzim palce aj tebe velmi prevelmi...! 😵

reachell
9. dec 2009

ahojte zienky nezapajam sa tak casto do diskusii ale citam vas pravidelne som pacientkou noveho centra iscsre Martin v nemocnici na prvom poschodi je to nove centrum a v prevadzke podstupila som tam moje druhe IUI ale to prve som mala este v Heliose s ktoreho som prestupila sem do Iscare.Viem ze na Helios je vela chvaly ale ja som mala pocit ze to mnozstvo pacientok nezvladaju dlhe cakanie na konzultacie objednavky za mesiac.V Iscare maju viac moznosti a sposobov pomoct k pocatiu ci jeto IUI,IVF ktore je aj soft stimulacie vajecnikov.A ceny ich zakrokov su podstatne nizsie.Som po liecbe endometriozy skusame to zatil touto laksou cestou ale ak sa nezadary tak pojdem na IVF

dahra
9. dec 2009

Ahoj, Reachell,
aky stupen endo mas? Je manzel OK?
To mas pravdu, ze Helios praska vo svikoch. 😖 Kedze ste este takto na zaciatku, Iscare je nove, uz tam bola Miminap na IVF. Mozno keby som sa teraz rozhodovala, tak by som sla aj tam, ale zaciatkom tohto roka bolo len Helios, takze nebolo co vyberat.
Mas pocit, ze je tam lepsi pristup? Ako sa volaju lekari, co tam robia?
Drzim palce na IUI, nech vam to do tretice vyjde!
Soft je aky sposob IVF? To je to, ze vyberu len jedno vajicko, ktore klasicky narasie a nestimuluje sa na maximum?

dahra
9. dec 2009

Inak baby,
teraz citim, ze ma boli hlava a idem na chvilu do prace. Uz sa tesim, ze pridem domov a pospim si, lebo dnes som este nestihla.
Zatial sa majte!

jani2
9. dec 2009

Dahra - ja sa už do Heliosu objednávať nemusím, Krajko mi vravel, nech začnem brať tabletky v prvý deň cyklu, keĎ sa rozhodnem ísť na KET...potom mám ale v ten prvý deň cyklu zavolať do Helíku, že som začala, aby o mne vedeli.
Vaneska - ja tiež dúfam, že ten Indonal neboli len vyhodené peniaze...je pravda že posledné mesiace je mi dobre, skutočne len ten pravý vaječník a pravá noha trochu sem-tam pobolí, keby ma neštvalo, že tam ta cysta je, ani by som to pobolievanie moc nevnímala...ale je zas pravda že som začala jesť HAK, tak asi skôr ona pomohla ako Indonal, no, čert vie 😉
...tak tehulky naše! 🙂 ...a ako sa majú drobčekovia v brušku?
Reachell - je pravda, že v Heliose je tých pacientiek dosť a je to niekedy až nepríjemné byť tak natlačený v čakárni, avšak prístup personálu je na nezaplatenie...s endoškou som už pochodila nejakú tu nemocnicu, bola som na lapárkach a vždy som sa cítila len ako " niečo, čo obťažuje", dokonca som bola aj v ISCARE u Valkyho ale tam som nebola spokojná...až tu Heliose proste cítim, že mi chcú pomôcť, možno je to len nanútená situácia, vedia dobre, že ku klientom treba byť láskavý, ale som sa tam doteraz vždy cítila dobre (teda až na tie mačkanice v čakárni) 🙂 ...a je dobre, že Martine je ďalšie CAR, je ho treba, som len rada, že aj tam sú milí ľudia....čím viac bude takýchto stredísk (a nemyslím len pre neplodnosť), tým bude mať človek menšiu hrôzu do nemocničného zariadenia čo i len vkročiť....len kedy to tak bude...a či sa my toho dočkáme?!

vanesska
9. dec 2009

tak ja len strucna infoska...
prave mi volali z CAr tak na 14.den po ET mame hcg 1006... na 12.den sme mali okolo 450 takze to pekne stuplo... 😵 no a po vianociach ideme na prvy utz... to som fakt zvedava ci tam uvidime jednu alebo dve gulicky... bude prekvapko... 🙂

dahra
9. dec 2009

Ejha, Vanesska,
to kludne mozu byt dvojky. Pekne to stuplo. Tak nech sa im pekne dari.
Inak, ked pozeram - tebe pise 5tt a mas 13.8. datum porodu, mne pise 7tt a mam 8.8. Je ta MK kalkulacka normalna? 😀 😀 😀 Ja si to potom upravim priebezne, zatial je to nastavene podla datumu poslednej mrchy a do cyklu som dala den OPU x 2.
Jani,
tak to je dobre, ze to ste tak pripraveni. To aj ja som volala kvoli stimulke, ze mi dosla mrcha a ze zacinam. Vtedy som si dalapichnut prvu injekciu v heliose.
Bola si v Iscare v BA? Tam musi byt tiez "iny" natresk.

Ok, zienky, idem ja drichmat daku hodku. Potom idem na jedno posedenie o 18.30, dufam, ze im tam nezaspim 😅

majkal
9. dec 2009

Ahojte dievčatá,
ste tu už všetky pekne zohraté a je to vlastne rozbehnutá téma, ale dnešným dňom sa aj ja oficiálne radím a snažilkám s diagnózou endometrióza. Čosi som už o tom čítala, presurfovala po nete, ale ešte stále je to pre mňa veľká neznáma. Najmä to, či sa z toho dá dostať a vôbec ešte pomýšľať na dieťatko. Lekár, ktorý mi robil dnes laparoskopiu mi síce vravel, že ma čaká zhruba polročná liečba a po nej by som mala byť OK .... ale tak uvidím, čo na to povie zajtra môj gynekológ. Chcem sa len opýtať, či ste tu nejaká, ktorej sa to s touto diagnózou podarilo dotiahnuť až na tehuľku ... popravde, nechce sa mi čítať 140 strán 😝 .... vôbec neviem, čo ma čaká, aká liečba ... ešte si to musím všetko preštudovať ... ale budem rada, keď mi napíšete na čom mám zhruba pripraviť 😉 .... vďaka