Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

javorinka2
24. nov 2012

@martinkatinka a mysliš, ze je tu len tá možnosť umeleho prechodu??? 😉

nelly3
24. nov 2012

@javorinka2
ja si myslim, ze by ste sa mali cim skor snazit, mas podla mna velku sancu prirodzene otehotniet, ak si mala len male loziska zopar, asi to nebolo nic takeho, takze mozno ti fakt daju hormony na podporu otehotnenia a mozno ani nebude treba a coskoro sem napises, ze si tehotna 😵

martinkatinka
24. nov 2012

@javorinka2 ak si mala len dve malinké ložišká, tak to proste neriešili a rovno ti nasadia hormony na podporu otehotnenia... len prosím ťa, zdorazni im, že chceš bábo, nech sa možete snažiť, doporučujem ti puplakový olej, čaj z alchemilky a pýtaj s ana folikulometriu - meranie vajíčok, aby sa vám čím skor zadarilo... a hlavne, mysli pozitívne.. podla toho, čo si napísala, si toho mala fakt málo, máš veľkú šancu! Ja som mala maličkú a predsa máme Samka a prirodzene!!

javorinka2
25. nov 2012

@martinkatinka Ďakujem kráásne za povzbudenie, hned mi je lepšie 🙂 Oni vedia, že chcem babo, kvoli tomu som bola na laparke, že dr. nevedel príčinu, že nemožem otehotnieť, alchemilku pijem poctivo od začatia menzesu 10 dni, s tou folikulmetriu zrejme nebude problém, chodila som pravidelne cca 4krát do mesiaca ked som uživala clostylbegyt 😒 a čo to je ten puplakový olej, to sa pije??? ešte raz ďakujem že si reagovala, si zlatá a prajem veľa radostí z malého anjelika 🙂

javorinka2
25. nov 2012

@nelly3 bodaj by, som bola čo najskor, snažim sa pozitívne myslieť, ďakujem za povzbudivé slová 🙂

martinkatinka
25. nov 2012

@javorinka2 som urobila preklep... pupalkový olej, to som si dávala, aby som nemala také bolesti, bolo to fajn, ja som si kupovala ten s vitamínom E, je to prírodné a fakt mi bolo lepšie...Ty si z Čadce ako ja!Ku komu chodíš na gyndu? Ja k Rehákovi

javorinka2
25. nov 2012

@martinkatinka ja ku gulčikovi, ale na laparke som bola v martine a v stredu mam prist na tie lieky ku tomu doktorovi, čo ma operoval, on ma nastavi na tu liečbu, tk dufam, že bude fajn 🙂

javorinka2
25. nov 2012

ako dlho ste sa zotavovali po laparke???Mne ju robili vo štvrtok a ešte ma dosť boli brucho, buducu sobotu mám isť do práce, tak dufam že sa zotavim 😒

javorinka2
25. nov 2012

@martinkatinka a amla si menšie bolesti brucha, ked si brala ten olej??? 🙂

trish22
25. nov 2012

@timona ja som mala obidva vajcovody nepriechodné a dostávala som Lucrin 6 mesiacov. bola som totál v prechode. potom do dvoch mesiacov som dostala MS. medzitým po skončení liečby mi robili HSG a mala som už vtedy obidva vajcovody priechodné. po prvom MS som otehotnela. Takže mne liečba pomohla. držím palce

timona
25. nov 2012

@trish22 tak to som nevedela ze tie vajcovody sa po liečbe mozu spriechodnit.Mne nic take Dr. nepovedal.Ked som sa pytala, ci by nebolo lepsie mi ten nepriechdny vajcovod odstranit, tak povedal ze nie len z jedneho dovodu, ze by mohol poskodit vajecnik, ktory moze byt uzitocny pri IVF, ale nehovoril nic o tem ze sa moze sprichodnit. Ale dobre vedet ze aj to je mozne.

trish22
25. nov 2012

@timona určite si nedávaj odstrániť ten vajcovod, lebo nikdy nevieš ..... vidíš, mne to pomohlo. Takže nestrácaj nádej.
My sa snažíme o druhé teraz. A keď sa nebude dariť tak pôjdem znovu na laparku aby sa mi na to pozreli.

timona
25. nov 2012

@trish22 to prve sa ti podarilo bez IVF?

trish22
25. nov 2012

@timona Ano. nebola som v žiadnom centre ani nič podobné. prirodzenou cestou hneď po liečbe a prvej mrche. bolo to veľké šťastie 🙂

nelly3
26. nov 2012

@trish22
hmmm nepriechodne a potom priechodne 😕 to som este nepocula, ale v kazdom pripade, drzim palce nech sa surodenec coskoro podari 😵

trish22
26. nov 2012

@nelly3 pritom neklamem. 😒 mala som ich ako keby zlepené. to mi spôsobila endometrióza....no a po liečbe som sama videla snímku z HSG 🙂

martinkatinka
27. nov 2012

@nelly3
@trish22 endoška može byť všade, aj vo vajíčkovodoch a je dosť pravdepodobné, že boli fakt zlepené.. ale štastie, že sa to vyriešilo! 😉

bakajka
30. nov 2012

@bobsent visane je už v pohode, prvý deň som bola úplne nervózna, podráždená ale teraz ani neviem že ho beriem. Práve mám menš. a dnes si mám dať clostilbegyt až do nedele a vo štvrtok na ultrazvuk tak sa popýtam, teraz kam chodíš keď si odišla z iscaru?

cikyta
30. nov 2012

ahojte.............
dievčence,ktore ste podstupili liečbu endometriozy - umelého prechodu, mám otázku..............
mala som si pichnuť prvý den menzesu decapeptyl, čo som urobila................nemal by sa mi ZASTAVIT ? Ci odmenštuujem normálne ? 😕
(moja gynekol.nerobí 2 dni,plus ide výkend, tak neviem, koho sa mám opýtať)

zlatanka30
30. nov 2012

@cikyta mne to tiez pichali normalne budes mat mrchu teraz a nabuduci mesiac uz nie je to ok

cikyta
30. nov 2012

@zlatanka30 dík............lebo toto je moja druhá mrcha po laparke (vdaka jednému dr.ktorý zle určil diagnozu som už jeden cyklus musela mať ☹) A teda mám strašne silné krámy celých 10 dní, no hrúza 😖 a to som čakala po laparke zmiernenie bolestí aj intenzity a je to naopak 😒

bobsent
30. nov 2012

@bakajka nech ti to tak vydrží, hlavne aby pomohla.možno sa aj ja dám po čase na to.
do iscaru nechodím lebo deti už neplánujem 😉 bola som tam naposledy pred 8 rokmi, a teraz mám malého prirodzene.

vev44
1. dec 2012

Zienky, mam 22 rokov, roky bolestivú menštruáciu, špinenie medzi cyklami, predĺžený cyklus...s takýmito prejavmi, ma od 15 rokov lekár odpálkovával s tým, že mám len hormonálnu nerovnováhu. Pred tromi mesiacmi som dostala už také silné bolesti, že som takmer skolabovala. Nasledovala operácia. Šla som na riešenie 5 cm cysty na pravom vajecniku. Po operacii som sa zobudila, lekar za mnou ani len neprisiel, hladala som po celej nemocnicnej chodbe niekoho kompetentneho, kto by mi povedal, co sa mi stalo. Do konca zivota si budem pamatat co mi ten lekar povedal a ako mi to povedal.. Vzali mi LAVY vajecnik. Ziadne dalsie vysvetlenie. Dalej som cakala na menstruaciu. Prisla. Bolesti jak svina. Utekala som k lekarovi. Na moje prekvapenie mi nasiel 5 cm cystu na pravom vajecniku. Nechapala som. Mne totiz tu cystu s ktorou som sla na operaciu nechali a vzali mi opacny vajecnik, lebo bol VRAJ zniceny endometriozou. Zial z histologie vyslo, ze sa tam nasli aj folikularne cysty a lutealna cysta, co je normalne funkcne tkanivo vajecnika. Samozrejme endometrioza tam bola tiez. Ci sa dalo nejak zachranit aspon nejaky kusok toho tkaniva vajecnika sa uz nedozviem. Po tejto prvej operacii mi pichli LUCRIN DEPOT 3,75 mg 1 inj, ktora ma ucinkovat 3 mesiace a potom pride menstruacia. Zial, okamzite som musela podstupit druhu operaciu, aby mi vybrali cokoladovu cystu z toho zvysneho praveho vajecnika, ale to uz v inej nemocnici u ineho lekara. A to len 40 dni po prvej operacii. Lekar len krutil hlavou ako je mozne, ze mi nechali endometrioznu cystu na vajecniku, vzali opacny vajecnik a do tohto stavu mi dali tak rizikovu liecbu aku umely prechod predstavuje. Co vam poviem, pocas dvoch mesiacov sa clovek zmeni na nepoznanie. Jeho psychika, telo, nespoznavala som sa, nespoznavala som ani reakcie mojho tela. Vykyvy nalad, psychicke sa tryznenie, nevedela som si pomoct a tak velmi som chcela a chcem! Ale ako?! Mojim jedinym stastim je, ze mam uzasneho priatela a rodinu. Rodicia a dalsia rodina su mi nesmiernou oporou. Priatel takisto. Neviem ako by som to zvladla bez nich. Ale vynaraju sa mi otazky....co dalej? co moj priatel? co ak nebudem moct mat deti? ved sme sa este ani nikdy nepokusali mat spolu dieta....a teraz, mam vobec nejaku sancu? Odsudim ho k dalsiemu zivotu so mnou ak nahodou pridem aj o zvysne tkanivo vajecnika......mozeme byt vobec stastni? Tak velmi ho lubim, sme spolu 3 roky, predstavovala som si s nim vztah na cely zivot, bojim sa ze ho stratim. A stratim preco? Pre moju hnusnu chorobu, za ktoru nemozem? Je tento svet spravodlivý? Takze, takto....mam zvysok praveho vajecnika a priechodny vajickovod. Na UZV mi povedali, ze vajecnik je velky cca 2x 3 cm, co je normalny rozmer,ale tak neviem, ci to nie je len plosny rozmer, proste nejake to tkanivo ta cysta zozrat musela. Chystam sa na cielenu graviditu, zrejme budem musiet podstupit umele oplodnenie. Nebojim sa ale toho. Babatko si zelam najviac na svete. Okrem toho mam este aj Hashimotovu tyreoiditidu...takze sa liecim Euthyroxom a lekar sa snazi mi vykompenzovat stitnu zlazu na normu aby nebola prekazkou pri otehotneni. Avsak, zatial som na liecbe a musim cakat na prichod menstruacie, ktora DUFAM pride. Otehotneli ste niektore pri takto zavaznom stave niektore?

bakajka
1. dec 2012

@bobsent a ty si brala pred tehotenstvom nejake lieky? Alebo si si povedala,ze kaslem na to a aha zrazu tehotna? Ty mas naco brat visanne? 🙂

javorinka2
2. dec 2012

ahojte, nemate niekto skusenosti s injekciami na pol roka pod nazvom decopeptyl depot??? som po laparke 10.deň, zistili mi endometriozu uuplne toho najľahsie stupňa - 2male ložiská na pravom vaječniku, inak mame všetko o.k.Snažime sa už zhruba rok, tak som chcela vediet, či nemá niekto skusenosti 🙂 Ďakujem babuľky, ak niektorá zareagujete 🙂

bobsent
3. dec 2012

@bakajka jááj toho bolo! ale len také prvé tri-štyri roky.brala som gestagénový prípravok, potom klimaktérium, indonal, všelijaké čaje, vitamín e a boh vie čo ešte. prvé tehu som mala 2 roky po zistení endo.druhé 8 rokov-a to som už nebrala nič. som sa zmierila že budem bezdetná. visane mi dali lebo mne sa tá hnusoba stále vracia-aj po klimaktériu aj po tehu a kojení a mám hrozné bolesti ☹ tak neviem čo robiť
@vev44 prechádzaš ťažkým obdobím-prvotným šokom pri zistení nepríjemnej choroby. nejdem vypisovať -už som to tu písala ,čo všetko som s endo zažila,ale vedz že každá sme tu ako ty...
najhorší je začiatok a prvé roky bezdetnosti.
pokiaľ máš maternicu a čo len kúsok vaječníka vždy môžeš ostať tehu...ja som bola beznádejný prípad ani umelé som si nedala urobiť, aj tak mi povedali že sa nepodarí. a bola som tehu 2x-raz som potratila.
po 8 rokoch mám bábo-a to mám 35 rokov. endo som mala na oboch vaječníkoch, za maternicou a nepriechodné oba vajcovody-takže prirodzené tehu vylúčené 😉
si mladučká takže netlačí ťa čas, vyber dostupné spôsoby liečby kt, ti lekár ponúkne...máš zázemie v rodine a v priateľovi, to je dôležité. každá s endo čo poznám otehotnela, len to trošku trvalo.. prejde prvotný šok a život sa ti dostane pomaličky do normálu-aj bábo si ťa nájde 🙂

nelly3
3. dec 2012

@bobsent
pekne si to napisala, a aj ja stale verim, ze mozno aj prirodzene sa podari 😉

slniecko510
5. dec 2012

@javorinka2 ja som brala decapeptyl depot pol roka, co potrebujes vediet?

reni1512
5. dec 2012

@javorinka2 ahojcek ja som brala tiez tieto injekcie 4 mesiace, pri operacii mi vybrali loziska endo a na preliecenie mi ich dali.. okrem toho ze som strasne prezivala ,,menopauzu" som pribrala 11kg... ale endo sa nevratila, ostala som tehu 🙂

javorinka2
5. dec 2012

@slniecko510 chcela som vediet ako si to znášala a či je tam šanca otehotnenia, mam len 2 malinké ložiska endosky, tak uvidim ci injekcie zaberu...Este som si nepichla ani jednu, ktorý den menzesu si si ju pichla????A potom sa pichá každy 28.den ci ako to je???? dakujem pekne za zareagovanie 🙂