Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

vemako
23. jan 2014

@katuskalis ano asi mesiac po liecbe som dostala mrchu,potom este jednu a dalsia uz neprisla 😀 urcite to zvladnes pre babatko spravime predsa cokolvek 😉 my sa teraz snazime o druhe,tak sa bojim ako dlho to bude trvat,len dufam ze ma opat necaka ten hrozny kolotoc vysetreni 😒

vemako
23. jan 2014

@katuskalis a pichali mi Lucrin 😉

iveta1974
24. jan 2014

Ahojte ..Prosím Vás napíšte mi niekto kto má skúsenosť keď Vám čistili maternicu od polypov ..Včera som bola na Gyn..a snažím sa o druhé babätko v 39 rokoch a lekár mi oznamil ,že problém môže robiť to že mám na maternici polypy a treba ich odstrániť ..Je to bolestive ?,alebo bude to potom dobre ?, Sále sa niečo vyskytne..Ďakujem..Mám ísť pri najbližšej menštr..sa objednať ..☹

bernicka
24. jan 2014

Ahoj, chtěla bych všechny podpořit při hormonální léčbě. Po říjnové laparoskopii mi naordinovali hormonální léčbu Visanne (na 7 měsíců), ale s tím, že mé ložisko na to s velkou pravděpodobností nebude reagovat (mám hlubokou formu). Začátky byly hodně těžké a příznaků mám velice dost, ale stojí to za to. Za 4 měsíce se ložisko zmenšilo o 1,2 cm ze všech stran, navíc mi včera prasklo dle doktora a to je velice dobře. Není nikdy vyhráno, ale léčba má svůj smysl a pokud doktor, ví, co dělá, tak to určitě pomůže! Samozřejmě jsem k léčbě doplnila ještě vitamíny (Omega 3, Chlorellu, Lactobacily a teď křemík kvůli vypadávání vlasů) + každý den cvičím Mojžíšovku a chodím pravidelně na masáže + zdravější stravování. Je třeba to brát všechno z té pozitivní stránky! Ten boj si vybojujeme a jen prostě musíme tohle období nějak přežít...vzít to za jiný konec, začít se sebou něco dělat, věnovat se novým končíkům atd., dokud nebude po léčbě a nebudeme šťastně těhotné 🙂 A s tou skupinou naprostou souhlasím, bohužel těch nemocných s "endomrchou" zde přibývá a každá informace a zkušenost se hodí.

jaja9891
24. jan 2014

@bernicka Ahoj,mozem sa ta spytat,ako ti sleduje lekar lozisko?mne tvrdia,ze je vidiet iba laparoskopiou... ze ho ultrazvuk neukaze... ja uz neviem komu verit...

katuskalis
24. jan 2014

@rks tak to ma mrzii... 😔 lekari vedia ako sa nabalit... je to jeden velky biznis... uz som si nieco citala o tej diete a dosla som k ricinovemu oleju a masazam a tiez k rannym ovlazovacim kupelom dolnej panvy..ževraj to pomaha... vyskusam... 😵

katuskalis
24. jan 2014

@nelly3 držim palce...aby ti to vyslo... mne ak sa nepodari do konca leta tak tiez sa chystam na umele rovno vklad embrya IVF... zacala som sa zdravo stravovat a tiez vitaminy...zacala som chodit do fitka a snazim sa byt na vzduchu-prechadzky a tak.. ..presne tak...pozitivne myslenie..ak v to verime tak si to aj privolame 🙂

katuskalis
24. jan 2014

@janemari a pomohlo ti to ???

rks
24. jan 2014

@katuskalis ano, aj ricinove obklady su vraj velmi dobre. ja si ich robim zatial len treti mesiac, aj to len v druhej faze cyklu, takze ani neviem, ci sa mohli prejavit nejake pozitivne ucinky.

rks
24. jan 2014

@katuskalis presne toho pozitivneho mysleania sa teraz drzim aj ja 🙂

katuskalis
24. jan 2014

@vemako tak to je super..vidim, ze pomohlo a mozno si na to prestala aj mysliet a prislo to elaaa hop 😀
drzim palce aby to islo hladko , aby si to zvladla co najlepsie bez komplikacii... my ideme tento rok na 3 neuspesny 😢 ale verim, ze sa podariiii

katuskalis
24. jan 2014

@rks ja idem na to zajtra... som zvedava... v lekarni sa na mna podozrivo pozerala, ze ci to chcem na mihalnice... zevraj to ma super učinok... no nedbam... natriem aj tie .. 😀

rks
24. jan 2014

@katuskalis 😀 vies co, parkrat som si ich pretrela aj ja. dokonca som kvoli tomu vymyvala staru tubu z riasenky. ale velmi rychlo ma to prestalo bavit, takze mihalnice nenarastli. ale nevadii, radsej budem zdrava, nez pekna 😀

katuskalis
24. jan 2014

@rks hej hej...lekarnicka mi vravela, ze to bol taky hit, ze tam chodili romske dievcata a vo velkom kupovali.. haha ..ja som teraz v soku..dostala som kramy po 20 dnoch..a ziadne priznaky som nemala... jaaj.. to moje telo si robi co chce... 😖 😠

janemari
autor
24. jan 2014

@katuskalis tak netuším či pomohlo, lebo nedarilo sa prirodzene ani po liečbe otehotnieť, nasledoval smer centrum odporučenie na IVF. Keď mi robili základné vyšetrenia v centre mala som hodnoty Ca125 cca 250 čo niekoľko násobne prekročená hranica normálu /ten je 35/ a pred laparkou a liečbou bol cca 180. IVF nevyšlo a následne som otehotnela prirodzene.

katuskalis
24. jan 2014

@janemari tak super....dufam, ze sa podari aj mne.. ci tak ci onak.. 😉

rks
24. jan 2014

@katuskalis tak s obkladmi pockaj, kym skonci

bernicka
24. jan 2014

@jaja9891 Já mám ložisko umístěné tak, že je hezky vidět i okem (u děložního čípku), takže to opravdu problém pro doktora není, jen to přes ultrazvuk vždycky měří. Dost velká část jde sledovat, sestřenice má někde u dělohy a taky jí je doktorka pravidelně sleduje. Je to jen o umístění, kvalifikovanosti doktora a dobrém ultrazvuku 😉

katuskalis
24. jan 2014

@rks hej hej..to som vycitala.. 😀

jaja9891
25. jan 2014

@bernicka no ja som mala cysty,no moja obvodna ich neidentifikovala ako endometriozne,az v nemocnici mi den pred operaciou robili ultrazvuk a vtedy som sa dozvedela o ake ide.... len sa bojim ci nemam loziska aj niekde inde,nakolko som citala,ze pri cystach sa vyskytuje endometrioza aj niekde inde a pri operacii vraj nevideli kvoli zrastom nic.... :(

bernicka
25. jan 2014

@jaja9891 Ty srůsty by měly tak jako tak jít ven, protože je to docela problém i při otěhotnění. Nechystáš se na nějakou další operaci, aby Ti je odstranili? Třeba někde jinde? Pak se dává aplikovat gel proti srůstům, ale člověk se musí sám informovat, lékaři to nenabízejí většinou. Nebo máš nasezenou hormonální léčbu? S cystama neporadím, já mám jen ovariální ☹

jaja9891
26. jan 2014

@bernicka no mam nasadenu hormonalnu liecbu,prave mi konci,9 mesiacov umeleho prechodu :( no neviem preco mi neodstranili viac zrastov a a neskontrolovali priechodnost vajickovodov.. ja som sa dozvedela vecer pred operaciou,z eide o nejaku endometriozu,keby som to vedela skor,tak si nieco nastudujem a viem co ziadat,ale takto... proste mi odstranili endometriozne cysty z vajecnikov a zasili ma s tym,ze deti prirodzene mat nebudem iba ak zazrakom... a na dalsiu operaciu sa zatial nechystam,som rada,ze som sa z tej prvej dala dokopy... a neviem ci by bolo mozne spravit laparoskopiu,ked som mala laparotomiu uz :(

bernicka
26. jan 2014

@jaja9891 A nechceš zkusit konzultaci u jiného doktora? To se mi fakt nezdá, že by nešly odstranit srůsty, vždycky to nějak jde. Určitě bych se nevzdávala a zjišťovala, co a jak. Nezříkala bych se přirozené otěhotnění, když nevíš, jak jsou na tom vaječníky a vejcovody 😉 Moje sestřenice měla obrovské štěstí, ložiska jí našli, vykašlali se na to jí je vyndavat při laparoskopii a i přes to otěhotněla přirozeně! Ty ložiska tam má pořád a ani nerostou, nic jí nedělají, asi je rarita. Jen tak pro info mi v pátek říkal doktor, že jakékoliv ložisko nad 3 mm způsobuje neplodnost, což mě tedy nemile překvapilo ☹ Doufám, že to nejhorší máš už za sebou a zkus se rozhlédnout ještě kolem sebe na nějaký nový názor. Hlavně se nevzdávat a nenechávat to jen na centru asistované reprodukce...Ti stejně problém nebudou moc řešit a vrhnou se do IVF....a ty zdravotní problémy to nevyřeší a můžou se zase kdykoliv ozvat ☹

jaja9891
26. jan 2014

@bernicka ved mna ta liecba ani bolesti nezbavila,ja viem,ze nemam vyhrate... a na centrum to nenechavam,zatial sa na to necitim,ani na to nemam... budeme sa snazit prirodzene a ak to nepojde do pol roka,pojdeme to riesit uz k inemu odbornikovi... tazko povedat ake lozisko sposobuje neplodnost... su rozne pripady.... ja viem len o tom,ze som mala tie cysty a tie mi odstranili a ak by tam nieco ostalo,tak na to by mala byt ta liecba hormonmi.... je to boj s touto chorobou,musime to zvladnut 🙂 a ako si na tom ty so snazenim?

bernicka
26. jan 2014

@jaja9891 strašně mě mrzí, že léčba nepomohla. Mě mnohdy přijde, že je to spíše pokus/omyl při léčbě a že není zatím žádný lék, který by opravdu zabral všem nebo škála různých léků na různé typy ložisek☹ V tom jedinném mám štěstí, protože i přes hlubokou endometriózu, mi ta léčba zabírá. Nechceš pak třeba zkusit již zmiňované ricinové obklady? Nebo zkusit nějaké cvičení (jógu, Mojžíšovku) či zkusit třeba čínskou medicínu? Jsou případy, kdy jim to opravdu pomohlo. Určitě to pak pořeš s odborníkem a uvidíš, co bude a nebude dále. Právě mi příjde, že i přes to, že je tohle hodně dlouho známá nemoc, moc gynekologů o ní vůbec nevím a když už, tak se nevím, jak se k tomu všemu postavit a jak cíleně léčit. Právě vím, že je moc různých případů. Ale pokud člověk se snaží pozitivně tohle všechno brát, věřím, že má na půl vyhráno! Musí, jak jinak 🙂 Otěhotněly jiné s "endomrchou" (ja jí říkám), tak i my...jen to bude déle trvat. U nás bude snažení až po druhé laparoskopii. Teď budu končit 4. měsíc léčby a za necelý měsíc začneme řešit termín operace, na kterou se opravdu těším, protože to snad bude na delší dobu za mnou. Bohužel já to mám na střevě, takže mi i hrozí asi z 60% umělý vývod asi na půl roku, ale zatím věřím, že to tak nebude a po laparoskopii a odstranění posledního ložiska, se budeme moci snažit. A doufám, že do sprna, už bych mohla být těhotná a přirozeně (IVF se nám podstupovat nechce ani z finanční stránky, ani z náročnosti a náporu na tělo)....přeci jen to je teď 18 měsíců ☹ Jen si říkám, že je to ironie, o dítěti sním strašně dlouho a nakonec mám nemoc, kterou "vyléčí" zrovna otěhotnění. Určitě se drž, odpočívej a snaž se na všem vidět pozitivní věci 😉

jaja9891
26. jan 2014

dakujem,aj ja ti prajem vsetko dobre,nech sa ti to daro zvladat a nech sa dockame vytuzeneho babätka 🙂 no liecba ci zabrala alebo nie neviem posudit,len bolesti som mavala,bola som aj v kupeloch,tam som sa citila dobre,cvicili sme tam aj mojzisovu... zatial sa snazim to nebrat az tak tragicky,ale skusim pre to urobit vsetko,dufam,ze umele nebude potrebne a ze sa prirodzene po tych 9 mesiach liecby zadari... operoval ma profesor,ktory uz ma cosi za sebou,tak dufam,ze spravil vsetko ako mal... skoda len,ze mi do operacnej spravy napisali velmi malo a tazko z toho usudit,ako to naozaj v mojom bruchu vyzera,pretoze oni tvrdia,ze zle... bola som aj na konzultaciu v centre,len pre moj pokoj na dusi a dat si spravit spermiogram... tam bola taka mila docentka,aj ked ju niektore zeny nemusia...a povzbudila ma,vravela,nech skusim prirodzene a potom doplnit dalsie vysetrenia,ze nemusim hned bezhlavo ist na IVF....tak snad este trosku casu budem mat... my sme sa o babo ani nestihli pokusit... len je to strasne na psychiku... a mne nenavrhuju dalsiu operaciu,nijaku kontrolnu... tak neviem... snad ta liecba znicila co najviac tu endo... vraj sa to vyliec uplne neda,tak neviem ako to vlastne je s tymi loziskami

jajii
27. jan 2014

@meca dakujem velmi pekne mala ma uz 3mes 🙂

rks
27. jan 2014

@bernicka Ak tym gelom myslis Hyalobarrier, tak mne ho davali a nepomohol. vlastne mozno pomohol, neviem ake by to bolo byvalo bez neho 😒

jaja9891
27. jan 2014

@bernicka dakujem,aj ja ti prajem vsetko dobre,nech sa ti to daro zvladat a nech sa dockame vytuzeneho babätka emoticon no liecba ci zabrala alebo nie neviem posudit,len bolesti som mavala,bola som aj v kupeloch,tam som sa citila dobre,cvicili sme tam aj mojzisovu... zatial sa snazim to nebrat az tak tragicky,ale skusim pre to urobit vsetko,dufam,ze umele nebude potrebne a ze sa prirodzene po tych 9 mesiach liecby zadari... operoval ma profesor,ktory uz ma cosi za sebou,tak dufam,ze spravil vsetko ako mal... skoda len,ze mi do operacnej spravy napisali velmi malo a tazko z toho usudit,ako to naozaj v mojom bruchu vyzera,pretoze oni tvrdia,ze zle... bola som aj na konzultaciu v centre,len pre moj pokoj na dusi a dat si spravit spermiogram... tam bola taka mila docentka,aj ked ju niektore zeny nemusia...a povzbudila ma,vravela,nech skusim prirodzene a potom doplnit dalsie vysetrenia,ze nemusim hned bezhlavo ist na IVF....tak snad este trosku casu budem mat... my sme sa o babo ani nestihli pokusit... len je to strasne na psychiku... a mne nenavrhuju dalsiu operaciu,nijaku kontrolnu... tak neviem... snad ta liecba znicila co najviac tu endo... vraj sa to vyliec uplne neda,tak neviem ako to vlastne je s tymi loziskami

bernicka
27. jan 2014

@rks Přesný název nevím, zatím jsem o tom jen četla a s doktorem to budu řešit až při termínu operace. Ale nejspíš to bude ono.