Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

erulka77
3. jan 2013

@kveta ja som nemala vobec cysti

erulka77
3. jan 2013

@janka300 ja beriem momentalne injekcie zoladex depot

erulka77
3. jan 2013

@monulienka3 ahoj ja som dostala po dobrati visanne za dva tyzdne krvacanie ale to som aj tak pokracovala liecbou injekciami cca do dvoch tyzdov asi ale u kazdej zeny je to individualne 😉

monulienka3
3. jan 2013

@erulka77 dakujem pekne za info. Poznam totiz velmi malo zien, co bralo Visanne, tak som nevedela, kde sa opytat. Este raz dakujem 🙂

vev44
5. jan 2013

Baby prosim o pomoc. Brali vam pocas hormonalnej liecby endometriozy hormonalny profil??? Ak ano, ake hodnoty FSH a LH ste mali? Ja mam strasne obavy, totiz mam len jeden zmenseny vajecnik, na nom mi brali 5 cm endometrioznu cystu. Pred tou operaciou som s tym jednym vajecnikom s cystou dostala este menzes. No a vtedy mi pichli LUCRIN, je uz 86. den od pichnutia LUCRINU a ja stale nemam menzes. No co ma trapi je, ze 18 dni od pichnutia LUCRINU som mala estrogeny 19, FSH 1,69 a LH 1,2. O dva mesiace od pichnutia injekcie a zaroven som zatial podstupila aj operaciu tej cysty mam estrogeny 23 a FSH 139 a LH 44!!!!! Mali ste niektora pocas tej hormonalnej liecby podobne hodnoty?

trish22
5. jan 2013

@vev44 mne HP nerobili počas liečby. a tebe pichli iba jeden lucrin? prečo?

vev44
5. jan 2013

@trish22 Hej, mne len jeden s tym, ze lekar mi povedal, ze ta injekcia ma ucinkovat 90dni a do tychto 90dni menzes dostanem. Lenze uz zacinam stresovat kedze je 86. den a menzes nikde. Ked som sa ho pytala na to, ze preco niektore zeny absolvuju polrocnu liecbu, odpovedal, ze najnovsie na nejakej konferencii ci co to kde, sa odbornici bavili, ze staci odstavit menzes na tri mesiace.

trish22
5. jan 2013

@vev44 ja si pamätám, že po prvej injekcii som ešte mala krámy. potom už nie. dokopy 8 mesiacov. lebo po poslednej injekcii som krámy nedostala ešte dva mesiace. možno že ti dali silnejšiu dávku? neviem naozaj. ale nestresuj ešte...uvidíš o týždeň. ak mrcha stále nepríde tak zbehni za doktorom.

vev44
5. jan 2013

@trish22 pred vianocami som bola u gynekologa a povedal, ze mam prist az o dva mesiace ked dostanem menzes, len ja koza som mu nepovedala, ze ake vysoke FSH a LH mam a ake nizke estrogeny...no a mne pichli LUCRIN DEPOT 3, 75 mg, tebe kolko mg pichli a tiez si mala depotny preparat? To je taky, ze ti ucinkuje jedna injekcia dlhsiu dobu.....

vev44
6. jan 2013

Baby nemali ste niektora taky pripad, ze na ultrazvuku vam lekar videl folikuly, raz som mala niekolko folikulov do 7 mm, potom som mala zas niekolko folikulov cca 3-4 mm a jeden 9mm. Napriek tomu ked mi robili hormonalny profil mala som fsh 139 a LH 44, chcem ist na umele oplodnenie, mam len asi polovicku jedneho vajecnika. Mam pichnuty lucrin, po dvoch mesiacoch od injekcie sa robil ten hormonalny profil, prosim vas nemate niektora skusenost co s takymto zlozitym pripadom? uz mam psychiku v riti. Strasia ma, ze moze ist o ovarialne zlyhanie, pretoze mi z toho jedneho vajecnika vzali 5 cm cokoladovu cystu, kvoli tomu mam uz len asi polovicku vajecnika. Stalo sa vam niektorej ze po vybrati endo cysty sa vam uz nenastartoval? Budem vdacna za kazdu radu!

vev44
6. jan 2013

Ok, baby opytam sa takto, ak niekto uzival LUCRIN na endometriozu, ako sa volala cela ta injekcia a kolko mala mg? Prosim Vas velmi mi to pomoze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ja som mala LUCRIN DEPOT 3,75 mg. Mali ste tiez v tom nazve slovko DEPOT?

yukki
6. jan 2013

3,75, aj Diphereline aj Lucrin 3,75 ale žiadne horm.profily ani folikuly mi nik nezisťoval

nelly3
6. jan 2013

@vev44
ja som brala lucrin depot pol roka, ale to uz bola davnejsie - 9 rokov dozadu

ivka254
7. jan 2013

Ahojte 🙂 ja by som sa chcela spytat ako 13 rocnej mi zistili cystu na vajecniku a nasadili mi HAK potom mi povedali ze uz je to vporiadku ze HAK mozem vysadit no potom zas mi meskala mrcha tak som sla k doktorovi a ten mi nasiel zase cystu ale pre zmenu na maternici a tak sa to tiahlo asi 2 roky stale cysta nasadenie HAK a vysadenie tak som zmenila lekara tam mi len pichli vyvolavacku a nasadili HAK a odvtedy beriem HAK vkuse. Teraz mam 17 rokov a v lete ma chytili strasne bolesti pri mensruacii a neskor aj mimo nej. Brali mi minimalne 5krat krv ,moc, vyteri. K doktorovi som chodila pravidelne kazdy druhy tyzden. Brala som 5 druhov antibiotik na zapali a mocove cesty ale nic nepomahalo lebo v podstate ani nevedeli co mi je tak ma poslali na urologiu kde ma 3 cievkovali urobili mi USG celeho brucha a nakoniec cystoskopiu ci ako sa to vola ale ze po tejto stranke tam nic nemam tak mi nasadili dalsie antibiotika uz 6ste. Potom ma poslali na vysetrenie criev kde mi tiez povedali ze z ich strany je vsetko v poriadku tak teraz mam ist na laparku ze preco vlastne ma to brucho stale boli a este k tomu som schudla 10 kg akoby toho nebolo malo. takze musela som vysadit HAK a pockat kym mi pride menstruacia. Na druhy den po vysadeni HAK som mala neskutocne krce v bruchu take ako este nikdy isla som teda k doktorke ze to je pre tu menstruaciu co ma prist a ze pride uz kazdu chvilu no prisla o 4 dni a nebola taka typicka krv ale taka cierna co som v zivote nemala a na laparku by som mala ist o tyzden. Myslite si ze je to ta endomerioza? Kamoska mi vravela ze to moze byt aj toto tak som sa chcela spytat vas co mate s touto chorobou skusenosti pretoze som uz z toho na nervy ze mam este len 17 stale to priserne boli a oni nevedia co mi vlastne je :(

avlv
7. jan 2013

No podľa príznakov vyzerá to na endometriózu, Len nechápem prečo lekár čaká a neposlal Ťa na laparku skôr. Ja som chodila k lekárovi tiež zo strašnými bolesťami a zakaždým mi len povedal že je to ovulácia. Roky som ležala v kŕčoch pred menzesom a prvý deň som mala stavy že som myslela že mi výjdu všetky vnútornosti. Až teraz keď už chcem bábo som zašla k inému a hneď mi robil laparku, kde zistil endometriózu a zrasty.
Netreba sa nechať odbiť keď máš bolesti. Čas sa potom nedá vrátiť späť...

ivka254
7. jan 2013

dakujem a da sa to aj vyliecit? ak ano ako? da sa neskor otehotniet? som citala ze su zeny potom neplodne alebo maju maly cas na otehotnenie a kedze mam 17 raz chcem mat deti ako kazda zena 🙂

avlv
7. jan 2013

no mne to zistili len v auguste tak som krátko po liečbe aby som mohla skonštatovať či to malo význam. Ale keď si prečítaš príspevky tak sú tu babenky ktoré otehotneli aj s touto diagnózou.
Tebe asi budú zatiaľ predpisovať stále HAK kým nebudeš chcieť mať bábo. Skús zmeniť životosprávu a udržať zdravý spôsob stravovania.
Vraj sa to zvykne po čase vrátiť.
Veď uvidíš po laparke veď ešte nič potvrdené nemáš.
Hlavne si nájdi dobrého gynekológa aby nič nezanedbal.

martinkatinka
7. jan 2013

@ivka254 ahoj, mne endo zistili, keď som mala 24 a trvalo to tri roky... stále mi hovorili, že to nemožem mať také bolesti, že sa to musí dať vydržať, že málo znesiem a podobne.... znesiem pomerne veľa bolesti, takže v tom to nebolo... na prvú laparku som sa dostala až v tých 24, čo som to už mala v zlom stave, cysty, zrasty, ložišká.... a potom nasledovali liečby, lebo som bola vo veku, kedy by dieťa bolo vhodné... absolvovala som v podstate tri umelé prechody a potom sa konečne podarilo bábo....
Odporúčam ti zmeniť gynekológa, ak nie si spokojná a potom to fakt začať riešiť... určite sa dá dostať do stavu, aby bola pre teba menštruácia znesiteľná, dokonca si myslím, že vačšina žien s týmto otehotnie... aj ja, vraj beznádejný prípad mám bábo prirodzeným sposobom.... ale bohužiaľ v jednom ťa nepoteším... endo sa zbavíš až keď prestaneš menštruovať, dovtedy sa treba snažiť, aby si mala príznaky čo najznesiteľnejšie, respektíve aby neboli žiadne....

ivka254
7. jan 2013

dik baby za rady tak potom sa ozvem po laparke na co mi vlastne prisli 😉

rks
7. jan 2013

Ahojte zienky, som tu nova, no o endometrioze viem zopar mesiacov. V oktobri mi vyberali cysty z oboch vajecnikov, odvtedy sme sa pokusali o babo. Dnes som bola na sono a objavili mi znovu cystu :( Necakala som, ze to bude tak skoro, od operacie este neubehli ani tri mesiace. Ma niekto podobnu skusenost? Da sa ich vlastne nejak zbavit??

erulka77
7. jan 2013

zienky ako ste boli spokojne s Lucrinom depot ?

nelly3
7. jan 2013

@erulka77
ja som ho brala pol roka, ja som ho celkom dobre znasala, bola som rada, ze som nemala menzes 🙂 trosku som mavala navaly tepla, ale inac v pohode 😉

martinkatinka
7. jan 2013

@rks joj :( no to skoro ich tam máš znova... a sú to endocysty alebo len funkčné? Ja som mala už dva mesiace po porode cystu, ale celkom malú, iba 1,5 cm, tak sme to tak nechali a neriešili...

trish22
7. jan 2013

@vev44 fuha tieto veci si už nepamätám. neviem či som mala Depot alebo nie. ☹ už to bolo dávno 😒

rks
8. jan 2013

@martinkatinka skoro veru :( zatial o nich neviem nic, iba tolko, ze su. Ja totiz zijem v Britanii a tu to funguje inak. Sono tu robia na jednom oddeleni pre celu nemocnicu a odtial potom vysledky rozposielaju lekarom. Teraz teda cakam, kym ma kontaktuje lekar. Naposledy to ale trvalo takmer tri mesiace po sone, kym som sa dockala terminu na gynekologii (za ten cas som stihla operaciu na Slovensku, aj som sa zotavila a vratila nazad). Som zvedava, kedy budem vediet nieco blizsie. Snazim sa co najviac informacii ziskat z netu, no cim viac o tom citam, tym zamotanejsie to je. To niekomu postaci brat antikoncepciu, ine dostavaju ionjekcie a dalsie musia rovno na operaciu?
A ako sa to potom vyvinulo s tou tvojou cystou? Mas ju stale?

martinkatinka
8. jan 2013

@rks tak možno by bolo dobré riešiť to tu, keď tam je ten proces takýto.... ak si bola na laparke, mala by si mať aj výsledky z histológie, kde potvrdia alebo vyvrátia endošku... a potom postupovať ďalej...
No s mojou cystou.... je tam, spokojne si tam tróni a sleduje sa.... zatiaľ mi problém nerobí, ja mám teliesko, aby som nemala menštruáciu..... v podstate som na tom tak, že vydržať a po čase asi všetko pojde von... ale dá sa to prežiť, kým nepraskne, tak nech si tam pokojne tá cysta je, ja nechcem operáciu, lebo už mám dve za sebou, potom cisársky a po ňom ešte dve čistenia, takže narkozy mi stačili!

erulka77
9. jan 2013

@vev44 ahoj aj ja mam momentalne dostala som davku v pondelok a vcera som myslela ze umrem jak mi bolo zle predtim lucrinom som mala 4 davky zoladex depot

bobsent
9. jan 2013

@monulienka3 prosím ťa a aké nežiaduce účinky si mala? na mňa visane už pár mesiacov pozerá zo šuflíka...neviem sa odhodlať, pred skoro 10 rokmi mi liečili klimaktériom a to vtedy nebolo boh vie čo..ale láka ma nemať menzes.

monulienka3
9. jan 2013

@bobsent chybajuca MS bol asi jediny pozitivny priznak. Nooo, napr. som mala strasne vykyvy nalad, uplne navaly nervov, strasne migreny, pribrala som a nemala som vobec chut na sex. Stala sa zo mna frigidna zenska. Dnes som bola na kontrole po dobrati a MS vraj tak skoro este nepride, tak som velmi zvedava.

Ja by som ich uz viac nebrala 😉

rks
9. jan 2013

@martinkatinka Tak to sa teda vobec necudujem, ze uz netuzis po dalsej operacii. No da sa s tou cystou viest plnohodnotny zivot? Mne lekar hned po zisteni tych, co mi uz vybrali, zakazal cvicit a pri vybere dovolenky mi kazal mat na vedomi, ze cysta moze hocikedy prasknut a teda mam vyberat destinacie podla toho, ci by som teoreticky chcela podstupit operaciu v danej krajine. Neviem, mozno je len privelmi opatrny ten moj lekar. Ako to tu citam, ste viacere, co zijete s tou cystou. Tak hadam to riziko prasknutia nie je obrovske.
Vysledky potvrdili endometriozu, no lekar tvrdil, ze mi odstranili vsetko z jedneho vajecnika a vypalili loziska na druhom. A uz je zas nazad :( Nemozem si dovolit lietat domov kazde 3 mesiace. Budem to asi riesit tu, snad to bude ok.
Postupne si citam vsetky prispevky od zaciatku, aby som vas spoznala 🙂 a zistila co najviac o tejto teme. Ste velmi mile, ze tak radite kazdej novej 'spolutrpitelke'. Viem, ze tu toho je vela popisaneho o vyzivovych doplnkoch, ktore by mohli pridusit endo/dopomoct k tehu, no ubehnu tyzdne, kym sa vsetkeho dopatram. Budem teda vdacna, ak mi to tu niekto zhrnie. Ake caje ste pili, ake tobolky brali? Co pomohlo a co nie? Pripadne, ak tu je niekto, kto zije v UK, kde to vsetko zohnat?