Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

dahra
14. okt 2009

Livia,
potom prosim od konca oktobra o castu davku virusikov od tehuliek 😀 - ostanete iba styri - mozno este Bleelka, ty, Tulip a Evina.

Ked som dosla vo februari po operacii na modry konik, vsetky baby sa presunuli do tehuliek a ostali sme tu my s Jane - neskor dosla Evina, a po par mesiacoch Luko, Katie, Film, Tulip, Nastasia - to boli majovky-junovky. V lete tusim ty, Ika, Jani, Vanesska na skok a posledne pribudla Prahaxx.
Zabudla som spomenut Zajka, Tittiku a Katrin, ktore su tu dlhsie ako ja, ale nezavislacia tu tak casto. A Miminap, ale ta sem v ostatnom case chodi castejsie 🙂
Katriiiin, Tittika, Zajko,
ako sa dari?

Je to cele osadenstvo? Zabudla som niekoho? Veru stale nepomer tehu versus netehu. Fakt s tym musime daco urobit! 😉

dahra
14. okt 2009

Ahoj, Jane 🙂
mam este par minut a potom padam makat. Aky si mala dnes den? Predpokladam, ze si bola v praci, vsak?

dahra
14. okt 2009

Tak ja padam, prajem vsetkym pekny vecer, mozno neskor este nakuknem 😉

yukki
14. okt 2009

Dobrý večer, žienky...ešte jednu vec sa idem pýtať...keď mi doktor kázal, že mám prísť na tú injekciu (Diphereline) PO menzese...ale v návode sa píše, že "liečba musí začať" v prvých 5 dňoch cyklu...tak kedy? Vás kedy volal?

janemari
autor
14. okt 2009

Docitane.Uff ale ste mi dali zabrat kym som to docitala.

vanesska tak to je mi luto,ze si takto dopadla,ale na druhej strane ked pojdes do centra tak oni sa mozno vyjadria uplne inac a vsetko sa zvrtne na lepsie.

yukki tak to je tazka otazka lebo je to uz skoro rok co som bola na prvej injekcii,ale si spominam tak to bolo tiez po menzese.Doveruj svojmu lekarovi,lebo ak budes o vsetkom pochybovat,liecba nema vyznam.Inak aj tak by ma zaujimalo preco ti vlastne dal liecbu ked ti sa vlastne nejdes snazit o dieta. 😅

liviaf14
14. okt 2009

dahra, sľubujem, budem posielať úplne pravidelne 😵 nech sa vám všetkým zadarí v boji s endo. rada sem chodím vrátiť všetku pozitívnu energiu, ktorú som tu nachádzala počas 3 uplynulých rokov, hrozne mi to vtedy pomohlo....

yukki
14. okt 2009

Asi toho mám už viac v bruchu než len to čo vybrali a že vraj aby sa to nerozrastalo...či nevytvárali zrasty či čo. Dieťa druhé by som už na Vianoce mohla mať domka, keby nie tejto liečby... 😠

janemari
autor
14. okt 2009

No tak asi preto ta liecba.Ale aj tak liecba len liecba to len stlmi a potom sa vrati naspat.Liecba sa dava kvoli tomu aby sa choroba s tlmila a bolo mozne otehotniet.

evina0
14. okt 2009

dahra som na Pn od zaciatku oktobra a vypisal ma moj gynekolog .citila som sa blbo no teraz sa citim este horsie.natahovanie je denne.ked sa cohosi konecne najem ostane mi s toho blbo,strasne sa tesim pokial nie sem tam s nicoho nic sa mi zamota pred ocami a citim sa jak na kolotoci.zaludok jak na vode.ale vravim si ze nevadii spravim a prekonam vsetko pre toho drobceka. neviem si ani predstavit teraz ist do prace.
aj ked sa mi polepsi neviem si predstavit fungovat cez zimu v praci a drkotat zubami pri malom ohrievatku co mam pri sebe( budova je stara a nema kurenie) neviem co bude casom,ked ma uz nebude moct gynekolog nehat na PN..kolegyne co boli tehotne to stihli v lete ale sami povedali ze fungovat tam v zime je nerealne, ani mm ma ta nechce uz pustit.vraj budem zase cela poprechladana.lenze sam lekar povedal ze cele tehu na Pn ma nehat nemoze len v pripade rizkoveho tehu.takze som s toho taka neista 😒 😒 ale som si povedala dajako bolo a aj horsie som zvladla tak sa aj toto casom poriesi.a ked pojdem pracovat tak co uz budem zababusena jak eskimak 😀

😵 😵 TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT 😵 😵
take cerstve 😵 😵

dahra
14. okt 2009

Ahoj, Yukki,
na injekciu sa ma ist v prvych dnoch menstruacie - ja som bola na druhy den. Mojej sestre to potvrdil aj odbornik na endo a bola tiez rovnako, ako sa pise v navode. Viem, ze niekomu to daju hocikedy, ale potom sa stane, ze este pride aj menzes a to nie je cielom. Na tvojom mieste by som sla v prvych dnoch menzesu. Sestre to gynoska chcela pichnut, ked tam bola po operacii, ze s liecbou treba zacat okamzite, ale ona vie o endo urcite menej ako my vsetky tu. Sestra jej vytrhla krabicku z ruk a povedala, ze pride na injekciu tak, ako sa ma. Treba to usledovat. Liecba vypne centra v mozgu, co riadia hormonalny cyklus, takze treba ist zaroven s tym. Aj stimulaciu na IVF zacinam spolu s prichodom mrchy a beru sa podobne lieky - napriklad diphereline si coskoro budem pichat aj ja 🙂

ika33
14. okt 2009

ahojte.

Evina dík za čerstvé tehu 🙂

Ja som dnes zase začala krvácať a neviem či mi už prišla mrcha (inak bymala prísť až 18.10) alebo čo to zase je. Bolesti nemám žiadne, tak naozaj neviem či to je mrcha.

Yukki - mne prvú inakciu dala Dr. 7 dní po laparoskopii, pri ktorej zistila, že mám endo a na 19 deň od laparky som dostala mrchu, ktorá bola posledná čo som dostala počas liečby inakciami. A mala som tiež Dipherline 3x a do zadku.

dahra
14. okt 2009

Evina,
tak to mas blbe, ze mas take pracovne podmienky, myslim, ze ti boli dobre pocas liecby, vtedy si zimu urcite uvitala 🙂 Povedz to lekarovi, ze tam mrznes a necha ta, vsak s tou diagnozou nasou je tazke otehotniet, takze tehotenstvo treba brat vazne a spravit vsetko. Myslim, ze doktor to vie lepsie.

dahra
14. okt 2009

Yukki,
tak vidis, ako pise Ika, ked sa to pichne mimo menzesu, tak este dostanes mrchu. Mne to pichli na druhy den a mrcha uz po injekcii nedosla.
Ika,
kolky den si po menzese? Tosa ti pravidelne stava, ze krvacas mimo cyklu?

yukki
14. okt 2009

Ďakujem všetkým! Uvidím, ako to vyjde, lebo ja som pred laparoskopiou mala menzes ako hodinky a teraz po laparo už som dávno mala mať a zatiaľ nie...skúsim teda tam ísť počas m.

ika33
14. okt 2009

Dahra - veru stáva.
JA som vysadil antikoncepciu 11/2007 a 02/2008 som začala 5 dní pred mrchou špiniť, potom sa dni pridávali . 05/2008 to už bolo od 16DC až do mrchy a potom mi vypisovali lieky na úpravu (dupasthon, Lutenyl, Norethisteron) až do 11/2008 som brala na stredačku lieky a nič nepomohlo, ba som vždy začala špiniť 14DC až do mrchy. V novembri som povedala, že chcem otehotnieť a nech ma už nenapchávajú žiadnými liekmi, tak som nič nebrala a potom začali veľké bolesti a zo špinenia bolo krvácanie, až som sa dostala na laparku (03/2009) a potvrdila sa prognóza lekárky, že je to endo. Potom prišla liečba, ďalšia laparka (07/2009) a od vtedy som mala už 3 x mrchu a pri 2 mrche som na 21DC krvácala a potom špinila až do mrchy (brala som vtedy Lutenyl). Pri 3 mrche som od 14DC krvácala 4 dni a potom špinila až po mrchu (brala som Duphaston) a teraz som 16DC krvácala potom 17 DC špinila, potom nič a dnes je 24DC a znova krvácam.
Inak predošlá mrcha mi prišla na 25DC, tak možno aj toto je už mrcha mrchavá.
Prepáč, že som sa tak rozpísala.

dahra
14. okt 2009

Ika,
v poho, ja tiez pisem vela. Profi-deformacia u mna😉
Mas kratke cykly, typicke pre endo, castejsie sa krvaca. Moznoze teraz ti fakt dosla mrcha, to je dost pravdepodobne. Ja som dostavala vzdy na 26DC - teda kratsie cykly.

ika33
14. okt 2009

Dahra - Nikdy som nemávala takéto krátke cykly. Práveže som dostávala mrchu až na 30 až 32 deň potom som začal brať anitkocep. a dostávala som tiež tak na 30 deň. No a zrazu vysadíš a bum. Inak u mňa je to asi dedičné (myslím tá endo), lebo ju má (mala) aj moja mamina. Jej lekár povedal, že neboj moj na toto sa neumiera len sa musíš naučiť s tým žiť. A bolo. Sem tam ju zavalila krv, tak si poležala v nemocnici, prečistili ju a šup domov.
29.10. sa chystám k Dr., tak uvidím čo povie po vyšetrení. Teraz už iba čakám, kedy už konečne mrcha nepríde a ja budem tehu.

jani2
14. okt 2009

Vanesska - tú laparotomiu mi robili, lebo som mala 8cm hemoragický tumor na vaječníku (znie to blbo, ale zhubné to nebolo a vlastne ani neviem ako sa tumor odlišuje od cysty, na UTZ to vypadalo rovnako). Tých operácií bolo dosť ale pri polovici neurobili doktori vôbec nič, a to nesrandujem, aj dr. v centre sa rozčuľoval , či tam lekári na tých operáciach spali alebo čo! Za celý čas snažilkovania som mala 1 cystu na ľavom vaječníku, 1 cystu na pravom a potom ten hemoragický tumor na ľavom vaječníku....a na odstránenie týchto 3 vecí bolo treba 5 operácií?! Neustále nechávali ten ľavý vaječník neporiešený. Podľa mňa sa im v zrastoch nechcelo prplať, tak tam tie útvary vľavo nechávali, ale už sa radšej nejdem rozčulovať! 😖
...ale hlavné bolo, že som stále verila, že sa dieťatka dočkám a to sa aj splnilo! 🙂
Ika - tak to tvoje telo si robí, čo chce 😒 Verím, že je to na "šľaktrafenie", ja som sa už niekedy na svoje telo aj naštvala, či nevie normálne fungovať.....takže ťa úplne chápem!
Evina - tak v takých podmienkach by som veru nepracovala, ja som bola PN už od začiatku tehu a bola som na rizikovom, ale to hlavne kvôli dvojičkám. Ale myslím, že keby som naliehala, tak by ma dr. nechal doma aj pri jednom bábätku. Ale ja som mala toho za sebou zrejme viac, aj som bola staršia (vtedy som mala 33) aj som sa dlhšie snažila (asi 5 rokov). Tak neviem, ale skús doktora zas trochu pootravovať, možno sa obmäkčí!
Dahra - ja dúfam, že tu tiež dlho neskysneme a najneskôr v 2010 už budeme všetky tehulky! 🙂

ika33
14. okt 2009

Jani - presne ako píšeš, Niekedy to už naozaj štve a potom si poplačem už zo zufalstva, že nič neviem spraviť preto, aby to tak nebolo. Neviem to nijako ovplivniť. Proste na šľaktrafenie ako píšeš. Ale verím, že keď otehotniem a to verím, že bude už čoskoro, tak sa to dá všetk do poriadku a už nebudem musieť riešiť nič čo sa týka týchto vecí.

ika33
15. okt 2009

Pekný deň všetkým.

posúvam nás na 1 stranu. 🙂

jani2
15. okt 2009

Ika - to ani len nepochybujem že otehotnieš, ja som už písala, že každá baba s endoškou otehotnie, len musí vydržať. Ja som bola na tom dosť zle a otehotnela som, takže všetko ide. Teraz musím zas trochu zabojovať, chcem druhé bábo, ale endoška sa zas prebudila (mrcha jedna mrchavá!). Ale nevadí, ja jej zas ukážem!
Dievčatá - aj u vás je toľko snehu? Unás je všetko biele, je to síce pekné, lepšie ako nejaké lejaky, ale v októbri toľko snehu!?!

katie233
15. okt 2009

Jasné, že všetky do jednej otehotnieme 😉.

Jani, aj u nás už druhý deň padá sneh, ale drží sa to len v hore na stromoch. Z okna v robote mám krásny výhľad na zasnežené kopce a považsko-bystrický hrad 🙂.

evina0
15. okt 2009

dahra,jani uvidim. jasne ze lekarovi to poviem, vie ze tam cistim roznymi chemikaliami a povedal ze mi da papier ze toto robit nemozem.to by sa dalo tomu vyhnut no tej zime nie,len tazko lekarovi vraviet o zime ked to nenazil. pochopi to ked nachladnem ale to uz pojdem k obvodnemu. nejdem si teraz nad tym hlavu lamat zatial som doma v teplucku . cele tehu moze lekar nehat len v pripade rizikoveho tehu inak nie.a tehulka s endometriozou neni rizikove. ved uvidime nejdem predbiehat cas.mozno ist na nejaky ten mesiac ani nebude zle,budem mat pohyb.budem po prvom trimsetri( teda dufam) ..uvidime
v 11 tt mam ist za lekarom do MT co ma operoval,kazal mi dojst na sono a skusim sa s nim poradit co dalej.len problem je tu dalsi keby ma on nehal na Pn tak moj gynekolog by zistil ze zase chodim aj za inym,zacal by vraviet ze mu neverim a bol by protivny, uz som to zazila pred operaciou a stacilo kriku.a to viacej nechcem.kazdy lekar je protivny ked zisti ze jeho pracu ktosi iny kontroluje.Ale som rozhodnuta chodit preventivne aj do MT ale mojmu to nepovedat.takze s toho vypliva ze PN s martina nehrozi 😒,mozno sa zasmejete ze mat jej problemy, ale je to tak.zacarovany kruh

katie u nas tiez cele dni snezi ale s dazdom, takze o nicom.
jani mas pravdu kazda z nas otehulkuje.len niekedy treba dopomost aj inak nez prirodzene.ale kazdu to pocka 😵 😵

jani2
15. okt 2009

Katie - tak ja bývam o niečo severnejšie a tu sme doslova zasypaný snehom, teraz som bola v záhrade poometať tuje, lebo ich ten sneh strašne ohýba a to som sa musela brodiť snehom do pol lýtok. 🙂 Som fakt zvedavá čo bude v zime 😉
Evina - tak to máš poriadne zamotané, teda aj tí lekári vedia byť pekne ješitní 😵 A čo keby si PN skúsila nejak vybaviť u obvoďáčky, možno pochopí, ale asi je aj pre lekára riziko vypísať neoprávnenú PN ☹ . Však uvidíš, možno budeš mať slabú nádchu, trochu to prikresli a ostaneš doma aspoň na čas akože s chrípkou. Nikdy som takto nesimulovala a vlastne som v práci za celých 8 rokov nebrala ani raz PN, ale pri bábätku by som sa už neotáľala trochu tomu dopomôcť. Tiež by som sa bála hlavne o zdravie ešte nenarodeného bábätka. ale hlavné bude že tie prvé 3 mesiace budeš doma. Vtedy je najdôležitejšie aby si neochorela!

evina0
15. okt 2009

jani no neni som typ co si vymysla.a v minulosti som chodila do prace aj s teplotami ci chora.ale teraz je vsetko ine.obvodak je v pohode.vie cim som si minuly rok presla a mozno ked dojdem ze som unavena,nevitim sa dobre a ta moja obranyschopnost nic moc tak ma neha na Pn.len to zase sefka bude robit problemy.pretoze ked vidi Pn vypisanu od ganekologa chape ze je cosi so mnou,ale ked uvidi od obvodneho tak sa jej chapanie zmeni a zacne byt protivna..vravim zacarovany kruh.verim ze ma aaspn do konca 3 mesiaca neha doma .teraz som zacala 8 tt a verim ze ma do prace nepozenie.ked uvidi aka som bleda (aj minule mi bolo zle) tak hadam neni taky hajzlik ze ma posle makat. uvidiem.
tak u vas je tolko snehu? a u nas nie ale ani mi nechyba,neznasam chodit autom ked je sneh u nas je blba cesta a hlavne ked je zamzle do auta uz nesadnem nechcem skoncit v potoku 😀

vanesska
15. okt 2009

caute babulky...
dakujem vam vsetkym za povzbudive slova... ste fakt zlate... 😵
no slubila som ze vas budem infomovat ako dopadnem v centre... no a podrzte sa... idem na stimulku a nie na operaciu... este teraz som z toho v soku... 😕
ale tak po poriadku... 🙂
dosla som za dokim do CAR on ze co mame nove a ja ze no asi idem na operaciu lebo mam zle vysledky a zvysene pozitivne markery a blabla a on na to kukol a ze teda ma pozrie este na utz tak pozrel a nasiel to iste co vlastne od zaciatku a mi hovori ze tie zvysene markery su pri endoske uplne normalne a ze aj to ze mi vysiel jeden (ten menej dolezity) marker pozitivny este neznamena ze to aj skutocne pozitivne je lebo bezne sa stava ze aj v negativnych vysledkoch sa naopak najde pozitivny nalez atd...
no a ze ak by ma teraz operovali tak to znamena distanc na dalsieho polroka a co potom sa mi to moze po operacii zasa vratit a budu ma aj 4.x operovat?? a ze dokedy to takto pojde? ze z celkoveho hladiska je pre mna ovela dolezitejsie aby som bola tehu ako ist na dalsiu operaciu...
ale povedal ze zavola mojmu dokimu a ze si to odkonzultuju...
lebo presne ako evina pise je to blba situacia ked jeden doki povie tak a druhy inak a dufam ze sa moj doktor nenastve ze som si dala ten jeho zaver este odkonzultovat niekym inym ale tak ja si stale hovorim ze je to predsa moje zdravie tak mam pravo si to odkonzultovat...
aj ked dufam ze toto je ten spravny postup neist na operaciu ale do stimulky... hm... to keby clovek vedel vsak?
tak mi vypisal protokol a zacinam so stimulkou uz tento mesiac... normalne som z toho v soku... 😝 😅 😕
ale aj sa tesim lebo mozno sa nam predsa len splni sen o najkrajsom darceku pod stromcekom... 😵
no to radsej este nejdem predbiehat...

dahra
15. okt 2009

Vanesska,
este raz - super 🙂
Mas odkaz v septembrovej stimulke 🙂

ika33
15. okt 2009

Vanesska - to je super správa. Tak držím palce nech to je všetko OK a pod stromček pekný darček. 🙂

vanesska
15. okt 2009

dakujem Ika... aj tebe moooooc drzim palce....!!! 😉

katie233
15. okt 2009

Vanesska, tak to je úžasná správa 🙂. Super, tak nech to všetko dobre dopadne 🙂. Držím palce!