Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

pici
28. sep 2010

@yukki

no ved aj ja.. ale u edno ide o to, aby sa zastavila tvorba hormonu, ktory ovplyvnuje ovulaciu a prirodzeny cyklus.. toto je substitucia na zmiernenie deficitu toho hormonu... mne to odporucil doky sam... ale tak urcite maju pravdu obaja

griska11
28. sep 2010

@mirip Aha no uvidim co a ako v piatok budem mudrejsia... Inak ako pozeram tak si v pozehnanom srave, tak mi to dava silu ze aj napriek tomu sa Vam to podarilo... Po tvojej liecbe to islo lahko alebo ste navstivili nejake centrum?

mirip
28. sep 2010

@griska11 po roku som otehotnela ale aj skončila bol to missed potom mi prišli na trombofílie a ako som otehotnela s malou tak som musela pichať injekcie do brucha a teraz pichám zase.....takže u mna to nebolo len o endometrioze, ja nie som dobrý príklad

janemari
autor
28. sep 2010

@griska11 ja som cca pol roka po liecbe mala podla onkomarkerov este silnejsiu endosku ako pred liecbou.Boli sme na IVF a nevyslo to,a hned dalsi cyklus po neuspesnom ivf som otehotnela spontanne.

griska11
29. sep 2010

@mirip inak tak ci tak teraz snad to bude v pohodicke, a male sa narodi v poriadku a zdravucke🙂 Prajem len a len vela zdravicka, ked je to, ostatne je uz malina....🙂))

griska11
29. sep 2010

@janemari jejda ale to poznam vela takychto pripadov kamaratka mi bola 2 krat za sebou na IUI a nist a potom ze pojdu este 3 ti krat ale ochorela a nemohla sa dostavit a v ten mesiac sa to podarilo prirodzene, najlepsie ze pred tym bola pol roka doma aby nemala ziadne stresy, kedze pracuje ako zdravotna sestra, a v prvy den po robote si urobila test a nasla dve caaarky... Po 3 och rokoch behania po doktoroch im bolo zhora dane🙂 a malicky ma uz 5 mesiacov.... A pritom obaja boli zdravi nikde nebola chyba.... Najskor asi psychika... Ale ked clovek kazdy mesiac tak dufa a nic... Veru je to tazke...

janemari
autor
29. sep 2010

@griska11 aj u mna to tak bolo po ivf lieky na udrzanie klud a nic,potom som mala doma stresy,v robote tazka manualna praca,chodila som pomahat aj nasim lebo prerabali aj k starkej,skoro nic som nespala a mrcha nie nie dorazit.Tak som urobila test a tam //.A pritom ziadne lieky na udrzanie,skoro ziaden spanok a vyslo to.

zlatanka30
29. sep 2010

janemari ahoj.

griska11
29. sep 2010

@janemari tak a teraz treba spomalit a davat pozor, ako znama hovori tehotenstvo nie je choroba, ale.... Je tam velky ! Drz sa a hlavne kopec smiechu a odpocinku🙂

janemari
autor
29. sep 2010

Ahojky @zlatanka30,ako pokracujeme? @griska11 neboj uz oddychujem a davam pozor.Dnes som bola na poradni a vsetko ok.

zlatanka30
29. sep 2010

nabuduci tyzden opu.rychlo to ubehlo.uz ma tlaci brusko 😀 😀 😀 😀

griska11
30. sep 2010

Tak je to cysticka Endometrioza :( v pondelok pojdem riesit liecbu s doktorom:(

majkal
30. sep 2010

@griska11 😔 drz sa! neboj, ubehne to ako voda .... aj ked clovek ma pocit, ze liecba trva celu vecnost.

pici
30. sep 2010

@griska11

neboj.. prezijes.. vyliecis sa.. a bude babo... chce to velku davku trzpezlivosti a nervov, ale za to babatko to urcite stoji :D

janemari
autor
30. sep 2010

@griska11 neboj kazdej sa to zdalo strasne ked na to prislo a predstava ze 6 mesacna liecba a nakoniec uz kolke z nas su maminy,alebo tehulky.Ten cas ti ubehne velmi rychlo a potom sup do snazenia.
@zlatanka30 a aku mas urodicku predbezne?

griska11
30. sep 2010

A myslite ze by som sa mohla dohodnut ze by pol roka pockal zeby sme skusili este pred liecbou, ved tehotenstvo je tiec liecba endosky, nie?

pici
30. sep 2010

@griska11

nechcem ti brat iluzie, ale pokial si neotehotnela kym si nevedela ze pricinou je endo, tak s endo asi neotehotnies urcite...

janemari
autor
30. sep 2010

@griska11 nieje to liecba,je to len potlacanie endosky a nic viac.Po liecbe sa zvykne este viac nastartovat a je nas tu viac prikladov npr.evina0 asi mesiac po liecbe mala spat lozisko endo,yukki minule pisala ze po necelom roku jej vybrali 7cm lozisko a nakoniec ja cca pol roka po liecbe som mala onkomarkery na hodnote 230 a normal je od 0-35 tak si sama uvaz. Aj ked su pripady ze sa po laparke snazili a otehotneli,ale to je male mnozstvo.

griska11
1. okt 2010

@janemari tak to potom nechapem naco do zeny davaju to svinstvo, pol roka sa trapi a aj tak to je na prd... Normalne sa na to hnevam, budem si to s nim musiet vydiskutovat ale urcite si nedam tie injekcie, ved to je iny humus... radsej by som bola za injekcie na podporu tvorby vajicok...

griska11
1. okt 2010

LIEČBA ENDOMETRIÓZY
Ak sa nechcete spoliehať na hormonálnu liečbu a prácu chirurgov, tu nájdete niekoľko odporúčaní na prírodnú liečbu. Uvedené opatrenia je vhodné dodržiavať aj preventívne, alebo v prípade, že ste už absolvovali konzervatívnu terapiu a chcete zabrániť obnoveniu endometriózy.
1) Zredukujte príjem chemikálií
Aj keď staršie štúdie na ženách neboli jednoznačné, existujú známky narastajúceho vplyvu chemikálií - konkrétne dioxíny a polychlórované bifenyly (PCB), ktoré sa dávajú do súvislosti s narastajúcim výskytom a závažnosťou endometriózy.
Príjem týchto chemikálií môžete zredukovať znížením konzumácie živočíšnych tukov, čo sa týka predovšetkým tučných mliečnych výrobkov, červeného mäsa a rýb. Dioxíny a PCB sa akumulujú v živočíšnych tukoch, a pre človeka je to hlavný zdroj ich príjmu.
Štúdie v oblasti vplyvu stravy na endometriózu túto teóriu potvrdzujú. V Taliansku prebehol výskum na vzorke 504 žien s endometriózou, a bolo zistené zvýšené riziko výskytu ochorenia v prípadoch nadmernej konzumácie červeného mäsa a šunky. Naopak, čerstvé ovocie a zelenina toto riziko znižujú.
2) Zelenina a ľanové semienka
Existujú dôkazy, že skupina fytochemikálií nazývana flavonoidy dokáže blokovať aromatázu, enzým ktorý premieňa androgény na estrogény. Bohaté zdroje flavonoidov medzi potravinami sú zeler a petržlen.
Brokolica, karfiol, kapusta, ružičkový kel, ... obsahujú zložky nazývané indoly, ktoré zlepšujú metabolizmus estrogénov.
Ľanové semienka obsahujú množstvo lignínov a vlákniny, ktoré pozitívne vplývajú na hladinu estrogénov.
3) OMEGA-3 mastné kyseliny
Dôležitý je nielen ich absolútny príjem, ale aj relatívny pomer k Omega-6 mastným kyselinám v našej strave. V bežnom jedálnom lístku žiaľ výrazne prevažujú Omega-6 nad Omega-3, čo vedie k rozladeniu hormonálnej regulácie. Napríklad olivový olej obsahuje 20-násobne viac Omega-6 ako Omega-3, zatiaľ čo vyvážený príjem by mal byť približne 1:1.
Omega-6 mastné kyseliny sa nachádzajú v rybách ako losos, makrela, sardinky alebo ančovičky, v ľanových, sezamových a konopných semienkach (čo platí aj o oleji z týchto semienok, resp. sezamová nátierka tahini). Bohatým zdrojom je tiež pupalkový olej.
Omega-6 sú tiež dostupné vo forme kapsuliek s rybím tukom - výhodou produktu od kvalitných výrobcov je minimálne množstvo dioxínov a PCB.
Mnohé štúdie potvrdzujú pozitívny prínos omega-3 mastných kyselín pre ženy s endometriózou. Výskum na zvieratách dokázal, že rybí olej obsahuje dve špecifické zložky, EPA a DHA, ktoré znižujú produkciu zápalovej chemikálie prostaglandín E2 v organizme a tým zmierňujú bolesť (University of Western Ontario). Výskum tiež dokazuje, že rybí olej dokáže spomaliť rast endometriálneho tkaniva.
4) Bylinky
Vitex jahňací (Vitex agnus castus) je vynikajúcim pomocníkom v boji proti endometrióze, pri prevencii vaječníkových cýst rôzneho typu a pri liečbe hormonálnej nerovnováhy u žien. Užívajú sa semená vo forme čajov alebo tinktúr. Vitex neobsahuje priamo hormóny (či už estrogénového alebo progesterónového typu), ale pôsobí na hypofýzu a usmerňuje jeho funkciu podľa potrieb organizmu.
Pestrec mariánsky môže byť prospešný pri prevencii a liečbe endometriózy, pretože pomáha pečeni spracovávať estrogény, ktorých vysoká hladina zhoršuje bolesti a iné príznaky tohto ochorenia. Pestrec sa najčastejšie užíva sa formou čaju z čerstvo rozdrvených semien. V závažnejších prípadoch a pri potrebe detoxikovať pečeň je vhodné nasadiť intenzívnejšiu kúru, pri ktorej je potrebné požuť 3pl rozdrvených pestrecových semien cca. každý tretí deň, ideálne večer pred spaním.
Echinacea (Echinacea purpurea) podporuje správne fungovanie imunitného systému. Imunita je dôležitým faktorom v boji proti endometrióze a preto je vhodné užívať prípravky z echinacey ako prevenciu alebo súčasť liečby.
Praslička a pŕhľava obsahujú oxid kremičitý, ktorý zastavuje krvácanie a podporuje regeneráciu slizníc. Pitie čaju z týchto bylín pomôže zoslabiť a skrátiť menštruačné krvácanie.
Pitie zázvorového čaju môže zmierniť nevoľnosť, ktorá sa vyskytuje pri endometrióze.
5) Obmedzenie stresu
Kortizol je hormón, ktorý sa podieľa na stresovej reakcii. Predĺžené obdobie stresu môže viesť k zvýšenej hladine kortizolu, čo môže viesť k zníženiu hladiny progesterónu a celkovej hormonálnej nerovnováhe.
Konkrétny výskum na 49 ženách preukázal, že ženy s endometriózou mali oproti kontrolnej skupine (bez endometriózy) významne zvýšené hladiny kortizolu.
Alternatívne prostriedky na zníženie stresu a jeho negatívnych následkov:
Ašvagandha - ajurvédska káva
komplex vitamínov B
Vitamín C
Zinok
Magnézium (horčík)
Ďalšie metódy redukcie stresu:
cielená meditácia
brušné dýchanie
rôzne relaxačné techniky - masáže, hydroterapia, aromaterapia, colorterapia, ...
6) Pohyb
Šport podporuje prekrvenie panvovej oblasti a to je dôležité pri prevencii a liečbe endometriózy.
Vhodné sú predovšetkým aeróbne pohybové aktivity, ktoré rovnomerne zaťažujú všetky svalové skupiny, napríklad: plávanie, chôdza (ideálne prechádzky na čerstvom vzduchu), brušné tance, jóga, tai-chi, chi-kung, Pilátes, cvičenie Mojžišovej a podobne.

minila
1. okt 2010

Ahojte, aj ja trpim na endosku ☹ tento mesiac ma caka druha laparoskopia..a uz sme sa aj objednali do Iscaru, tak som zvedava co nas tam caka.. 😒

pici
1. okt 2010

@griska11

nechcem sa do teba navazat... tak ti poviem moj nazor na vec.. ak si doteraz neotehotnela... a nevedela ste pricinu... ok... zistili ti endo , co je pricinou tvojej neplodnosti... s endo neotehotnies... jedna z velmi vela zien otehotnie prirodzene a je to viacmenej zazrak... endo je pliaga ktora si zije svojim zivotom , cudzopasi v maternici, vytvara vlastne biochemicke procesy, ktore brania otehotneniu... v mojom pripade napriklad nedochadzalo k ovulacii, lebo endo mi ju vyblokovala...

neviem preco sa tak urputne branis liecbe, ktora ti je navrhnuta.. doktor podla rozsahu stupna hlbky oblasti endo asi vie, ci je to pre teba vhodne alebo nie.. tie loziska je nutne vysusit, pri kontrolnej laparke napriklad odstranit zvysok , co liecba nevysusila... atd...

endo je zivena cyklom. cize jej stopnutie, ciastocne vymiznutie mozno pomocou hak, pomocou liecby alebo chirurgicky... injekcie su potrebne na vyblokovanie cyklu, aby ti endo nebujnela...

vsetko je individualne... endo sa vracia.. preto po liecbe je na doktorovi ci odporuci prirodzene snazenie, alebo navrhne centrum.. samozrejme ak navrhne centrum a ty ides hlavou proti muru a chces skusat prirodzene, a trva to dobu, endo sa vrati a si tam kde si bola...

nehovorim, ze je to skvele, sama mam liecbu za sebou a nic prijemne to nebolo. ale ani vo sne ma nenapadlo liecbu odmietnut...

a ta prirodna liecba.. neuskodi urcite.. ale ani ti endo neodstrani.. to si mozes byt ista

yukki
1. okt 2010

No ja sa zas nedivím ani jednej čo tú liečbu odmieta. 😝 Sama som teraz po druhý krát mala na mále...hlavne už viem, do čoho idem. A nie som presvedčená, že na druhú injekciu sa dostavím, to sa ešte rozhodnem, podľa vedľajšákov.

pici
1. okt 2010

@yukki
a aky mas vlastne problem s endo? preco ste nesli do centra po prvej liecbe ked sa nedarilo otehotniet?

yukki
1. okt 2010

Mám ukrutné bolesti a zakaždým 7 cm cystu, poprirastanú o črevo.
Otehotnieť sa nepokúšam, lebo som sama - hocičo teda zvládnem sama ale počať nie 😝 - a dve deti už mám.

liviaf14
1. okt 2010

ahojte baby 🙂
mám infošky od kamarátky, kt. žije v Anglicku. pre bolesti vaječníka jej tam v Angl. našli cystu na vaječníku, potom jej robili nejaké špeciálne vyšetrenie na MR scane (to je magnetická rezonancia al. niečo podobné) a týmto jej zistili z čoho sa cysta skladá a potvrdili jej endometriózu, a to bez laparoskopie. kedy bude takéto niečo možné aj u nás? 😲 to si asi ešte počkáme, že?

ja som mala laparotomiu kvôli endo na ľavom vaječníku (tento mesiac sú to presne 4 roky), písavala som sem do témy občas. a dnes mám 7,5 mesačného synčeka, otehu som prirodzene, aj keď teda sme už práve vtedy začali navštevovať centrum v Martine, ale nakoniec sme ho nepotrebovali.

držím palce všetkým snažilkám, nech sa rýchlo zadarí 😵

pici
1. okt 2010

@yukki
pardon... nepoznam kazdeho pribeh, preto som sa pytala...
myslim ze nazory na liecbu sa roznia aj tym, ci niekomu sposobuje "len" bolesti, alebo je za tym neplodnost...

mne napriklad bolo povedane, ze po kontrolnej laparke pojdeme na to prirodzene alebo rovno do centra.. podla toho aky bude jej vysledok a potom otehotniem... cize endo sa na chvilu zbavim.. a potom budem asi na HAK do konca zivota

griska11
1. okt 2010

Dalsie byliny a pripravky: yam, senovka grecka, damiana, dong quai, black cohosh, pupalkovy a borakovy olej, rozne silne enzymi, jod a morske rastliny obsahujuce jod, progesteronovy krem(prirodny progesteron, nie synteticka nahrazka) atd.

pici
1. okt 2010

@griska11

ty si myslis ... a teraz uprimne ze keby ti na endo pomohla prirodna medicina tak by ti niekto ordinoval 6mesacnu liecbu?

nehovorim ani nespochybnujem... pomoct to moze... ale urcite nie viac ako to, co ti odporuci lekar..

yukki
1. okt 2010

S tou HAK som čosi čítala....za oceánom sa vraj využíva ako liečba práve HAK so zvýšeným (dominantným?) obsahom progesterónu, ktorý pozastavuje rast endometria.....hm, zaujímavé.
Ono názory na liečbu sa rôznia aj podľa toho, ako na koho pôsobila....
a ako tým trpeli ostatní členovia rodiny (partnerovi sa ľahšie objasňuje zmena osobnosti ako malému decku, že)....
ako popri nej dokážeš zachovať normálny chod domácnosti (ak Ťa v ťažkej chvíli partner podrží a pomôže Ti, resp.ak si môžeš poobede ľahnúť keď na Teba čosi príde... tak je to kus iné ako keď Ty pod vplyvom injekcií (=depresií, hystérie, nevysvetliteľnej zúrivosti, bolesti kĺbov, nespavosti....) máš sa postarať o dve deti a dom...no a tak.
A verím ženám, ktoré to odmietli-ja som neodmietla ani prvý raz a nemala som...odvahu? ani teraz, aj keď už viem, ako mi nezabrala a čo mi tá liečba spôsobovala.