Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

mirip
14. nov 2011

@lizatko28 pri injekciách sa otehotnieť dá,ja som mala aj napriek polročnej pauze injekciách a tzv menopauze normálnx menzes dokonca som si mohla podla neho nastaviť hodinky lebo nikdy som taký pravidelný presne 28dnový cyklus nemala a v porodnici bola so mnou na izbe žienka /ktorá bola tiež pacientkou mojho Dr a liečená z endo/ ktorá mala tiež počas liečby menzes a po 4injekcii aj napriek liečbe otehotnela a má o dva dni starších chlapcov dvojičky 😀 takže fakt príroda a tam hore to zariadujú rôzne a aj zázraky sa občas dejú 😵

nikol18
14. nov 2011

@mabumi juuuj, tak to ti budem moc drzat palce, nech operacia dobre dopadne...no mozno u teba vyskusaju, ze spravia len gynekologicku operaciu a nasadia injekcie ako si pisala s tym, ze mozno to trosku to lozisko na cerve ovplyvni...
ja som mala vraj na 40 cm hrubeho creva loziska, ktore sa mi snazili odstranit, no ocividne neboli uspesni, alebo tam nieco dokaslali, ked som nakoniec skoncila s vyvodom (mala som smolu na chirurga, ktory pravdepodobne sposobil aj to prerusenie mocovodu 😠 )
tvoja teta ma pravdu, oni to tak zvyknu robit, lebo operacie creva sa povazuju za "spinave operacie"

mabumi
14. nov 2011

@nikol18 no ved, tvoj pribeh mi utkvel v pamati ☹ . je mi luto cim si presla. a ked som to citala, myslela som si, ze to sa mna nemôze tykat 😕 . a vidis, je to ozaj nevyspytatelna choroba ☹ . ja mam loziska na 20 cm. pokusia sa mi to odstranit endoskopicky (neviem, ci sa to naozaj tak vola), proste budeme sa snazit vyhnut tej "spinavej" operacii. ale odstranit to vraj treba 😖

yukki
14. nov 2011

Baby držte sa....na tých operáciách.... Ja mám ísť v decembri na kontrolu, ak by zabral aspoň kus ten progesteronový krém....aspoň na spomalenie rastu....tak ho objednáme celý tanker zo zámoria a rozpošlem...

nikol18
14. nov 2011

@mabumi tak to by bolo super, keby to vyslo. budem na teba moc mysliet 🙂 a snad ked ti ich odstrania, tak aspon nebudes mavat take bolesti 😉 aj ked mne osobne to vobec nepomohlo, bolesti su brutalne stale a nie len pocas ms ale niekedy aj v priebehu cyklu...no co, algifen sa stane asi mojim dozivotnym najlepsim kamaratom 😀

lizatko28
14. nov 2011

@mirip fihaaaa tak to je brutal boo mna moja gynekologicka ubespecovala ze sa neda otehotniet.... tak ma too aj celkom potesilo ze nie kedze ja este nechcem......... nooo zatooo jsa som po prvej injekciii a uz krvacam skoro 9 den coo mne je velmi cudne booo too sa mi nikdy este nestaloo ja som vzdy mala tak 4 dniii a bol svaty pokooooj,,, jaaaaj ja uz neviem...... je to take divneee celeeee... 😒

ria191
14. nov 2011

@lizatko28 ahoj tak ako píšu kočky každá sme iná a každá reagujeme inak na hormóny. Ja mám za sebou 3. injekciu lucrinu a tiež som po prvej injekcii mala taký istý problém ako ty až na to, že som dostala menštruáciu na 17. deň cyklu a krvácala som dlho vyše 10-tich dní a ešte dlhšie špinila celé to trvalo cca asi 4 týždne. Vôbec sa nemusíš báť. Určite je to OK

lizatko28
14. nov 2011

@ria191 a krv stoliciii sa moze tiez vyskytnuuut???? boo som citala na nete ze je tooo pri endoske ako jeden z priznakov ja som siiiiii to uz druhykrat vsimla behom tyzdna sale len na toaletakuuuu........

janemari
autor
14. nov 2011

@lizatko28 aj ja som mala diphereline a po prvej injekcii ešte mala mrchu a na mna rovnako pôsobil ako na pici,nespavosť,návaly tepla ale čo bolo najhoršie pretlak emocii najprv mi bolo z ničoho nič do plaču o pár minút som bola "nasratá" ako pentagon a o pár minút mi prišlo všetko smiešne . Ten smiech by bol v pohode,horšie bolo ked som bola nervozna z ničoho nič. Ja som nepribrala nič skôr som schudla,ale to aj vdaka tým návalom tepla pila som strašne veľa vody.A liečbu som mala tiež od novembra takže v zime,ušetrila som na kúrení kedže mi bolo stále horúce 😀

jamaalka
14. nov 2011

dievcata, neviem, ci tu niektora ste online.. alebo ci ste uz o tom hovorili.. ale teraz je na nocnej pyramide v slovenskom rozhlase dr. galo a hovori o endometrioze

mabumi
15. nov 2011

@prahaxx ide ti to pustit? mne sa to neda ☹

prahaxx
15. nov 2011

@mabumi ide mi to

martinkatinka
15. nov 2011

@prahaxx ja som si to pustila, je to zaujímavé... dík za link...
@mabumi mne to ide

martinkatinka
15. nov 2011

@jamaalka dííík, počúvam

mariynka
15. nov 2011

kocky, poradte, endo cysty sa zmensuju a zvyknu sa stratit? mne sa po 2r. stratila cysta 😵 😵 😵 😵 😵 a je na sone vidiet endo loziska?ci az na operacii?ale ja stale verim,ze endo nemam 😉 🙂 🙂

maarja
15. nov 2011

mariynka, ja po vlastnej skusenosti ti mozem povedat, ze stratit nie, ale zmensit sa zvyknu...a bola ti endometrioza diagnostikovana? mne bola v 2006, po operacii 10 cm cysty na vajecniku, prisiel z histologie vysledok. teraz som uz po tretej operacii a po troch mesiacoch mam na tom operovanom vajecniku zas cystu...porazi ma asi...doktor chce aby som brala VISINNE - nemate niektora s tym skusenost? ja uz moc neverim, ze sa ta cysta vstrebe alebo co, po akomkolvek lieku

yukki
15. nov 2011

@maarja už tu bol spomínaný ten liek...nejaká novinka, asi kus aj alternatíva injekčnej hormonálnej ličby na navodenie prechodu.... po prvých dvoch operáciách si brala nejaké hormóny na prechod?

maarja
15. nov 2011

yukki,iba po prvej operacii v maji 2006tom, brala som pol roka ANARGIL,po druhej nic, to bolo v sept 2007,v 2008 som otehotnela,aj s dalsou cystou, moj doki hovoril, ze zazrakom sa nam to podarilo 🙂v aprili 2009 sa mi narodila mala a ta cysta sa mi nezvacsovala az do jula tohto roku, ked doki povedal, ze musi ist von,no a po troch mesiacoch sa mi zas vytvorila na tom operovanom vajecniku... ☹ -a to sa pokusame o druhe babo... - a doki povedal, ze vyskusame spominany liek...ja vaham to zacat brat, nejako sa tych hormonov obavam, ze vsak aj tak mi nepomozu a budem muset ist aj tak na operaciu...

yukki
15. nov 2011

@maarja hm...ono je to asi šetrnejšia varianta ešte..ten visanne...ale ja neviem. Mne sa vracia cysta takisto, každý rok vždy po pár cykloch po operácii je späť. ☹

martinkatinka
15. nov 2011

Pre pacientky s diagnózou endometriózy bol zaradený liek s obsahom novej molekuly liečiva - dienogest. Dienogest pôsobí na endometriózu, tým že znižuje endogénnu tvorbu estradiolu, a tak potláča trofické účinky estradiolu na endometrium s následnou atrofiou endometriotických lézií.

tu je link, kde som to čítala...http://www.informovanypacient.sk/?id=103&num=250

maarja
15. nov 2011

yukki a kolko operacii mas za sebou? ty si tiez otehotnela s endo?

martinkatinka
15. nov 2011

Podľa toho, čo som si čítala, tak ten visanne obsahuje dienogest - novinku v liečbe endošky...ale ak som správne pochopila, tak je to hormón a používa sa aj do antiky, tak neviem akoby sa potom s tými tabletkami dalo otehotnieť.... ale to len logicky uvažujem, neviem, či správne...

yukki
15. nov 2011

@maarja neotehotnela, ja mám dievčatá z domova. Celkove mám 5 operácií brucha, ale len posledné dve sa týkajú endo a pred mesiacom mi zas našiel cystu na tom istom mieste tak neviem...či nebude ...šiesta..ale už mám toho dosť. operáciu by som teda ešte zniesla ale hormonálnu liečbu, Lucrin a Diphereline....to už nechcem.

maarja
15. nov 2011

@martinkatinka ano spravne uvazujes, teraz budem tu cystu riesit, ale ked sa to nepodari s tym visanom, tak doki povedal, ze ten vajecnik bude musiet ist cely von, toho sa obavam aj, potom ta hnusoba moze na druhy preskocit, nie?

martinkatinka
15. nov 2011

@maarja - fúha, neviem... ja mám endo vaječníkov a dutiny brušnej.... cysty som mala na oboch, ložišká na zadnej stene maternice a na vazivách....dva mesiace po porode mi už narástla cysta, ale neriešime to.... uvidíme....

maarja
15. nov 2011

@yukki mne doki povedal, ze najlepsie riesenie by bolo, ze keby sa nam aspon este jedno babo podarilo a potom aby som si dala vsetko vybrat, ze taketo operacie by som mala donekonecna, ale vsak preboha mam 28 rokov, to volako skoro by to bolo...

martinkatinka
15. nov 2011

@maarja - aký máš stupeň? Lebo u mňa to tak tiež malo byť, ale vzhľadom na to, že mám tiež 28 rokov, tak si mysleli, že tehotenstvo všetko napraví... ale počas porodu hrozilo, že mi to vyberú, lebo som mala problémy...nakoniec maternicu nechali, ale ešte to nie je isté ako to dopadne....
Bolo by to skoro, ale tak čo, máme sa trápiť?

mariynka
15. nov 2011

@maarja mne na cystu zabrala zmena stravy 😉 kamoska mi poradila vysadit mlieko,mliecne vyrobky, maso.. cukor.. a aj ked som to na 100% nedodrziavala, vyslo toooooooo 😵 😵 😵 a je dobre brat jeden mesiac vysoku davku vit.B,ak by si mala zaujem, predam, ja som zacala brat,ale bola som nedosledna 😅 tak som spapala par tabletiek.. zevraj naj. je od jamiesonu,B-complex,ten mam 😉 zevraj je to zarucena liecba na cysty,vit.B vo vysokych davkach(brat 1mesiac), ja som si robila aj sedacie kupele v susenych listoch daikonu(biela redkovka-daju sa nahradit inymi listami) a vyplachy cajom kukicha 😉 a na litre som vypila alchemilky a caju od tety bylinkarky 😉

mirkacik
15. nov 2011

ahojte.ja mam tiez diagnostikovanu endometriozu-uz 10 rokov a bola som 2x na laparoskopii.....a presne na vianoce oslavi moj syncek rok..drzim vam palce.urcite sa vam to tiez podari.

maarja
15. nov 2011

@martinkatinka mne doki povedal, ze mam tiez endo vajecnikov, zatial, no uvidime, ale kazdopadne to teda vyskusam s tym Visanne a skusim popri tom aj nejake alternativne medikamenty brat, mohla ta mrchava cystisko zmiznut odtial...ale zas nechcem potom, ked ju tam nebudem mat, na seba hlavne moc tlacit s tym druhym babom, nerobi mi to dobre na nervy, hadam sa podari 😒