Endometrióza - operácia. Za a proti

jenn82
18. nov 2016

Ahojte, založila som túto diskusiu, aj keď o endometrióze je toho popísaného dosť, pretože sa rozhodujem či podstúpiť alebo nepodstúpiť operáciu a následnu liečbu spojenú s uvedením do prechodu. Milé žienky, prosím vás napíšte mi, či vám liečba pomohla, či sa vám endo vrátila, ak áno za aký čas....Pravdepodobne tehotenstvo nebudem plánovať najbližšie 3 roky..... Preto sa rozhodujem či liečbu podstúpiť alebo nie....aby som to za rok nemala opäť.....

lucia2907
18. nov 2016

@jenn82 ahoj, ja som podstupila operaciu laparoskopicky v roku 2013, hormonalnu liecbu, ktoru mi oni odporucili som odmietla...myslim tu polrocnu injekcnu...mala som cysty na vajecniku, laparoskopicky mi ich odstranili a zistili endometriozu...namiesto tej hormonalnej liecby som uzivala Femi kvapky od Valovica, Indonal...a ked tak este Alchimilkovy caj... musim poklopat ze cysty sa mi nevytvorili...toho roku sme sa s partnerom rozhodli, ze chceme babatko..na prvy krat sa nam to podarilo aj napriek tej pliage... zatial je vsetko v poriadku a uz sme v 7 mesiaci...drzim palce aby vsetko dobre dopadlo ...

linaya
18. nov 2016

@jenn82 ahoj,ja podstupujem liecbu injekciami. Tri mam za sebou a este jedna ma caka. Sama som zvedava ci to pomoze....

juliette173
18. nov 2016

Ahoj, operaciu neodkladaj, nema to vyznam. Tie cysty budu postupne rast a nicit vsetko co im pride na dosah. Ja som to po operacii riskla bez liecby, za 5 mesiacov som v pohode otehotnela a to som nebrala ziadne lieky. Teraz som tehotna opat a cysty nikde klop-klop. Operovali ma pred cca 3 rokmi. Poznam vsak aj zenu, ktorej hned po laparoskopii nasadili "liecbu" a cysty sa aj napriek tomu hned objavili. Je to strasne individualne. Len pre info, endometrioza sa liecit neda, hormonalna liecba len akoby oddaluje nastup endometriozy, ktora sa vratit moze aj nemusi. Ani ja nemam vyhrate a tiez mozno budem este dakedy riesit tuto pliagu :/

jenn82
autor
18. nov 2016

@lucia2907 mne bola endo diagnostikovana po laparke....liecba mala spocivat v otehotneni, nepodarilo sa.. tak rozmyslam, ci liecit, ci nechat tak, kedze tehotenstvo teraz riesit nebudem a neviem ci sa ta pliaga bude dalej sirit...

jenn82
autor
18. nov 2016

@juliette173 cysty sa mi robili iba raz za cas...chodievam sem tam na prehliadku, ci sa nejake nevytvorili, ale zatial pokoj....len neviem, ci je to ticho pred burkou 🙂 loziska mam, to viem z laparo...citala som, ze mnohym zenam sa aj po operacii endo vratila, tak som trosku v mimo...neviem, co robit

jenn82
autor
18. nov 2016

@linaya ako zistia po tych injekciach, ci to pominulo?

jenn82
autor
18. nov 2016

@juliette173
@lucia2907 baby, dakujem za prispevky a blahozelam k babätkam :! krasne spravy, ze aj napriek endo sa vam podarilo 🙂

juliette173
18. nov 2016

@jenn82 ja by som to riesila na tvojom mieste s dobrym gynekologom, ako to vidi on. Samotne injekcie ti tie loziska ani cysty neostrania. Oni len pozastavia ten priebeh. Pri endometrioze je problem prave menstruacia, lebo kazdym cyklom sa mozu vytvarat loziska a rast cysty. Preto je "liecbou" tehotenstvo, menopauza a hormony, ktore aspon na polroka vyvolaju menopauzu, kedy menstuacia nie je. Neexistuje momentalne ina liecba, aby ti zmizli loziska a cysty ako laparoskopia. Aspon teda, co som si o endoske studovala a ako mi to vysvetloval doktor. Budem drzat palce, treba mysliet pozitivne 🙂

juliette173
18. nov 2016

Ale opravujem sa, akurat citam, ze tie injekcie sposobuju aj regresiu lozisk, cize z casti aj liecia. Aspon to teda 🙂 ale s tymto osobnu skusenost nemam.

linaya
18. nov 2016

@jenn82 ked bude konecne uspesne moje posledne 3.IVF 😉

lucia2907
19. nov 2016

@jenn82 ak mas cysty a nepraskli tak treba to liecit....endometrioza moze sa vratit, no uz nemusi byt na vajecnikoch, moze byt napr. Na podbrusnici, maternici atd..je to pliaga ktora sa siri a jej to je jedno, ze kde ..ja som osobne hormony odmietla...vela som o tom citala a tie vedlajsie ucinky ma odradili, ja som radsej po odporucani kamosky zacala s bylinkami....jasne, je to kazdeho osobna vec, pre co konkretne sa rozhodne...drzim palce, urcite sa postasti aj babatko ☺

jenn82
autor
19. nov 2016

@lucia2907 dakujem 🙂 ake bylinky si uzivala?

ladia
20. nov 2016

@jenn82 Ahoj prosim ta ja akurat idem na vysetrenie na gyn lebo ma podozrenie prave na endometriózu . prosim ta ako sa ti to prejavovalo?? ja cysty nemam.
ja mam bolestivu ale praveze slabu menstruaciu ale idem umret prvy den dalsie dni su s miernejsimi bolestami. ale za to ma boli stale v lavom podbrusku .

jenn82
autor
20. nov 2016

@ladia no prave tie bolesti pri menstruacii a posledne roky mam tiez slabu menstruaciu...zoparkrat sa mi vytvorila cysta, lekar sa iba domnieval, ze to moze byt endo....az nasledna laparo potvrdila, ze mam endometriozu, kedze sme planovali dieta, neliecila som to, kedze endo mizne pri tehotenstve....zial, prirodzene sa nepodarilo, 1.et tiez nie...preto vaham ci liecit, statistiky vravia, ze sa to obnovi a je to neustaly kolotoc, cize vaham....Myslim, ze pri beznej gynekologickej prehliadke ti endometriozu nediagnostikuju.

ladia
20. nov 2016

@jenn82 jasne ja idem prave koli tym bolestiam v malej panve tei mam niekedy aj mimo manstruacie. tak uvidim co s tym urobi. dakujem za odpoved drzim palce nech sa rozhodnes ako kolvek

lucia2907
20. nov 2016

@jenn82 alchemilka, rumancek a hlavne femi kvapky od Valovica.... to odporucam...

babecka
26. máj 2020

Ja som bola kôli cystam operovana pred 3 rokmi, minulý rok menopauza,a endometrióza sa vrátila,čaká ma operácia a zase menopauza,ale tu neviem či už podstupim

baru2
1. jún 2021

Ahojte je to starsia diskusia ale chcem sa zapojit. Alebo skor ,,musim,,.....
@jenn82 mne endometriozu nasla pri gynekologickej prehliadke. Chodim kazdy rok na prehliadky niekedy som tam aj viackrat ked je problem. A teraz ju az obarilo ked mi robila sono ... Nasli mi endometriozu v maternici vo velkosti 8,3x6 x 6 cm..... Miesto toho aby sme riesili ze chcem babatko riesim operaciu. Nikto sa ani nepytal je to zrejme samozrejmost. Povedala ze ak chcem dieta tak to musi ist von.

Cim viac o tom citam tym viac vidim ze sa toho asi fakt neda nikdy zbavit? Za dva tyzdne ma caka operacia a dufam ze sa to podari a budeme moct co najskor pracovat na babatku...