Endometrióza po laparke, zlý spermiogram a KET

kveta
12. dec 2008

Pri laparke mi boli pred týždňom vypálené ložiská endometriózy /a odobratá endometrická cysta z vaječníka/. Môj gynekológ navrhuje trojmesačnú liečbu endometriózy spočívajúcu v hormonálnom utlmení vaječníkov. Druhá alternatíva je rýchlo otehotnieť, ale máme enormne zlý spermiogram - oligoasthenoteratozoospermia - a upchaté vajíčkovody, takže prirodzené počatie neprichádza vôbec do úvahy, len KET. Máme zmrazené dve embrijká, ale neviem, či na prípravu na KET sa nepoužívajú lieky, ktoré by podporovali rast endometriózy. V posledných mesiacoch som nejedla kyselinu listovú, multivitamíny som si dala len občas. Ak by som si teraz embrijká vyminula a neotehotnela, neviem, či budem môcť vôbec stimulovať na ďalšie IVF - kvôli endometrióze.

Máte s tým niekto skúsenosti? Čo mám robiť? Vrhnúť sa po hlave do KETu, na ktorý nie som úplne vitamínmi pripravená a ešte stále som rozboľavená z laparky alebo si nechať tri mesiace utlmovať vaječníky? Dá sa pri endometrióze viackrát za sebou podstupovať stimuláciu na IVF? Poraďte mi, prosím.

scarlette
12. dec 2008

kvetka endometrioza nie je prekazkou pri stimulacii na IVF, ja mam endo IV.stupna a stimulku som podstupila... a zalezi od toho kde mas loziska ale mozno by som ten KET skusila, mozno by ti viac poradili v CARe, ak by sa ti to vydarilo tak sa vyhnes hormonalnej liecbe... avsak podla navrhu lekara ktory ti odporuca liecbu na 3 mesiace tak endo nebude taka zla... nijak extremnu pripravu vitaminmi nepotrebujes ak mas pestru stravu...

ak mas este nejake otazku skus prist k nam do temy...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

kveta
autor
12. dec 2008

A môže sa pri endometrióze stimulovať aj opakovane?

Pestrú stravu som moc nemala, aj teraz mám prejav avitaminózy na jazyku /minulý týždeň som pár dní poriadne nejedla kvôli operácii/.

zajacik...
12. dec 2008

Kvetka ja mam endometriozu II. stupna, cize lahsi stupen, ja som po laparke bola v umelom prechode 10 mesiacov (6 mesiacov hormonalna liecba a potom 4 mesiace kym mi prisli kramy) a ani po liecbe sa nam nepodarilo otehotniet, tak sme sa s manzelom rozhodli navstivit CAR a tam nam lekar povedal, ze bolo zbytocne brat tu hormonalnu liecbu, lebo to vobec neriesi nas problem otehotniet... takze teraz tiez ideme na IVF... a predpokladam, ze tvoja endometrioza ti nevznikla az po vasom IVF, ale ze si ju mala aj predtym, akurat si mozno o nej nevedela... zelam vsetko dobre, nech sa rozhodnes akokolvek 😵 ... ja by som na tvojom mieste asi isla na KET, ale nie hned tento mesiac ked si tak kratko po laparke, pockaj este mesiac - dva... rozhodnutie je vsak na tebe 🤐

kveta
autor
12. dec 2008

Ja mám tretí stupeň endometriózy. Koľko ich vlastne je dokopy tých stupňov? Doktor ma chce utlmovať len tri mesiace, lebo vraj kedysi sa utlmovalo šesť mesiacov, ale boli zlé vedľajšie príznaky, napr. osteoporóza a tak sa vraj utlmuje už len tri mesiace.

zajacik...
12. dec 2008

Su styri stupne, IV. stupen je najtazsi... to utlmovanie "kedysi" nebolo tak davno, ja som poslednu injekciu dobrala vo februari, takze podla mna sa este stale lieci aj 6 mesiacov, ako kde... neviem ci su tri mesiace postacujuce. Ja som nemala pri liecbe ziadne vedlajsie ucinky, zvladala som ju vcelku v pohode, akurat mi bolo dost teplo (ale kedze som sa liecila od septembra do februara, teda v zime, tak to bola aj vyhoda) 🙂 Niekomu sa podari otehotniet aj po tej hormonalnej liecbe, nam sa to nepodarilo, SPG mame dobry. Vajcovody som mala priechodne, takze jediny problem bol v tej endometrioze - okrem zrastov a cyst je zakerna aj v tom, ze produkuje take latky, ktore zabranuju oplodneniu vajicka v tele zeny - preto nam v CAR ani neodporuvili IUI, ale rovno IVF... Ved skus ist na to KET, myslim ze je to lepsie ako brat do seba dalsie hormony... a v pripade ze by sa nahodou nepodarilo, tak skusite dalsie IVF... a ty sa skor priklanas ku KET ci k tej trojmesacnej liecbe? - inak v prechode budes nielen tie tri mesiace, ale este aspon dalsie dva (mozno aj 3-4) mesiace kym ti pride menzes.

andra76
12. dec 2008

ahojky já mám endonetriozu 3-4 stupně a byl jsem už dvakrát na laprce po poslední jsem zkoušela ivf ale nevyšlo to pak jsem měla 7 měsíční hormonální léčbu ale né u obvod. gynekologa ale přímo v car -můžou dát sylnější injekce a pak jsem hned stimulovala na ovf takže mensez jsem mezi tím neměla a poslední injekce na léčbu endošky byla vlastně první před stimulací je to stejná injekce.no a povedlo se čekáme dvojčátka a jsem 11+3 není ještě vyhráno ale aspon vím že to jde.
p.s.první ivf co jsem měla byko už před 2 roky to se nepovedlo,přestali se nám vyvíjet embrijka,byli jsme na vyšetření v plzni na imunologii kde e vlastně na nic nepřišlo ale doporučili nám 100% delší přeléčení endošky a manšovi injekcepřed ivf aby je měl ještě pohyblivější.

cikyta
12. dec 2008

Kvetka,aj mám endomeriozu (stupen netuším) a stimulovala som 2 krát na dve IVF počas pol roka.Endometrioza sa nezväčšila a dokonca mi neskôr zistili,že nesmiem do seba pchať nič hormonálne skrz heterozygot a homozygot (10 násobok zvýšený na trombozu) a nič sa mi nestalo.Vôbec.
Endometrioze ubližuje každá dalšia menštruácia!

chanel
12. dec 2008

Květo, jsem sice po operaci endometriozy,dva roky,ale řeknu Ti jak to proběhlo, měla jsem velkou cystu na levém vaječníku a k tomu pořádné ložiska za děložním čípkem. Po operaci mi nasadili 9 měsíční kúru Zoladexem na vyhojení a zastavení endometriozy,to se bohužel nevyhojilo všechno,alespon ten bolavý vaječník ano,ale jinak to tam mám a bolí to.Teprve ted jsem se konečně dokopala jít do Caru, kde už jsem podstoupila jednu neuspěšnou IUI,ted stimuluji na druhou.Ale i tak mi řekli, že šanci pořád mám,když se to nepovede,tak mě v lednu čeká IVF.A tady jak vidím, holky měly endometriozu a povedlo se otěhotnět,tak tam šance bude,samozřejmně nižší jako u zdravé ženy.A vůbec se neboj těch injekcí na zastavení menzes, nic to není, jen budeš pocitovat několikrát denně návaly horka.Na to jsem si musela zvyknout a to mi dali těch injekcí devět a pak to zastavili,kvůli řídnutí kostí.Zeptej se na ten Zoladex,píchá se do břicha,kamarádka měla jiý preparát do zadku pod sval a ten jí nedělal dobře.

sisajojo
12. dec 2008

ahoj kvetka ja mam endo 4 stupen a uz za sebou az 3 operacie a to nie len laparky,lebo sa mi endo rozliezla aj na hrube crevo..mala som velke cysty na vajkach,ale vsetko pekne odrezali ako mali a uz som rok po posledne operacii a ideme na ivf+icsi lebo tiez mame zly spermiogram ,ale idem do toho .cysty uz na vajkach nemam vsetko pekne ciste a ver mi po ani jednej operacii som nemala ziadnu hormonalnu liecbu ,tu to uz davno nerobia (v u.k) mala som obycajny paracetamol 😉

dasule
22. dec 2008

Ahoj kočky,taky mám endometriozu,ale nevím jaký stupeń,zjistili mi ji letos v květnu a doporučili mi IVF!Mám ji v oblasti malé pánve a v ovarických fosách.Mám za sebou 4 IUI a jedno IVF bez úspěchu.V únoru přestupuji z Fertimedu OL (soukromá klinika) do FN Olomouc a dr. mi řekl,že mi nejprve poléčí endometriozu,pak projdu 2 IUI a pak možná IVF!Tak uvidím...navíc máme horší spermio...asi 6 milionů...

kveta
autor
22. dec 2008

IUI pri nepreliečenej endometrióze bolo zbytočné. 😔 Veľa šťastia.

Ja idem preliečiť najskôr endometriózu a potom sa znovu vrhneme na umelé oplodňovanie.

bleelka
22. dec 2008

kocky ani ma s tym umelym nestraste, mne vybrali endometricku cystu na vajecniku, mam vraj male loziska aj na pobrusnici, ale nechali ich tam a doporucili co najskor otehotniet, ak sa do pol roka nepodari, mam prist znova na laparku, neviem kvoli comu, ci kvoli vypaleniu lozisk alebo k zistovaniu priechodnosti vajcovodov. Pytala som sa na ne a vraj vyzeraju normalne, mali by byt priechodne, tak snad ano, drzte palce aby vyslo prirodzene otehotnenie, ale ako vas tak citam v roznych temach, drviva vacsina idete na umele!!! 😨 😨 😨 to tu nik s endometriozou neotehotnie prirodzene??? 😢 😢 😢

veria
22. dec 2008

Bleelka, někdo otěhotní i s endometriozou přirozeně, ale řekla bych, že jsou to spíše výjimky.... Já mám endo 2. stupně a neotěhotněla jsem s ní přirozeně 4 roky. A ani 2x IVF se nevyvedlo. Fakt počkej půl roku a když to nevyjde normálně, tak rychle na léčbu nebo na IVF. Endomrcha se zhoršuje s každou menstruací, bohužel....

w_h
30. dec 2008

ja jsem byla na operaci na zacatku prosince, endom. 3. st.
mam to jakko bleelka, pul roku zkouset a pak kdyztak ivf, ale doufam, ze to klapne do toho pul roku
musime myslet pozitivne
mejte se hezky
do noveho roku aspon jedno mimi v brisku
🙂

zofica
15. feb 2010

Ahojte. Akurat pred tyždnom mi laparoskopicky operovali endometriozu.
Ešte pred zistením diagnozy som sa snažila otehotniet a nedarilo sa, povedali mi, že to bolo spôsobene tou cystou.
Teraz ma čaka pol ročna hormonalna liečba. Ak to už niekto mate za sebou, podarilo sa vam po liečbe otehotniet.
Mam z toho obavy.
Dakujem

luko
15. feb 2010

zofica...pod do temy endometrioza2...viacere sme tym presli...aj ked mne stopli liecbu po 2 mes. a rovno poslali na IVF...momentalne uz stimulujem

kveta
autor
23. mar 2010

Zofica, ja som medzi tým zmenila partnera, takže momentálne mám partnera /pravdepodobne/ s dobrým spermiogramom. Endometriózu som mala preliečenú vypaľovaním pri operácii a následne Lucrinom. Podarilo sa mi deväť mesiacov po poslednej injekcii Lucrinu otehotnieť prirodzenou cestou.

erika_r
9. sep 2010

ahoj zenusky, po dlhych dvoch rokoch skusania otehotniet a neznesitelnych bolestiach pred a po kazdej menstruacii o bolestiach pri milovani uz ani nehovorim mi tento tyzden lekar oznamil ze mam pravdepodobne endometriozu a okamzite ma odporucil na laparo aj ked na ultrazvuku mi ziadnu cystu nenasli...poriadne ma vystrasili a vobec neviem co mam robit ci suhlasit s laparo alebo nie, je tu este nejaka ina moznost ako to zistit??? dakujem

kveta
autor
10. sep 2010

@erika_r Naštuduj si viac o liečbe endometriózy, lebo jej príznaky rozhodne máš... a práve endometrióza Ti môže brániť v otehotnení a rozhodni sa pred prípadnou laparkou, či chceš, aby na endometriózu hneď aj zaútočili vypaľovaním alebo či chceš radšej hormonálnu liečbu alebo či chceš oboje... Neváhaj dlho, lebo s každou menštruáciou sa endometrióza zhoršuje a neplodnosť prehlbuje....

Endometrióza sa ešte pred dvoma rokmi nedala diagnostikovať inak ako laparkou.. neviem aká situácia je momentálne.

w_h
12. sep 2010

@erika_r koukni sem:
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/endometr...
endometrioza muze byt videt na magneticke rezonanci (ale nevim, jestli i pidi loziska), laparoskopie je asi stoprocentni. a muzes mic zvyseny marker CA125, ale to je spis pomocne vysetreni.

bernicka
7. feb 2014

Ahoj holky, chci vás pozvat do skupiny o endometrióze. Pokud vás tato nemoc trápí, pojďme si o ní popovídat a sdílet navzájem své zkušenosti: https://www.modrykonik.sk/group/5856/

misenaf
12. apr 2014

@kveta ahoj viem ze je to uz davno chodis sem este?

misenaf
12. apr 2014

Ahojte.Mam rovnaky problem po laparke zistena endometrioza a neriechodne vajcovody oba.Mam sa nechat hormonalne preliecit na niekolko mesiacov alebo rovno podstupit ivf.Endometrioza moze znemoznit ivf?

petra16
25. jún 2014

@misenaf Ahoj. Ako si dopadla? Isla si na ivf?

misenaf
25. jún 2014

@petra16 ahoj ano som tesne po a nevyšlo to ☹

petra16
25. jún 2014

Juuuj...to nerada taketo veci citam. ☹ Je mi to luto. A kde si bola? V akom centre? Ale to bolo len prvy raz, ze? Nabuduce to isto vyjde! Ja mam tiez endo a zatial sa nam nedari

misenaf
15. júl 2014

@petra16 aj ti nasadili liečbu? mne teraz hej ..2-3 inj. len nechapem či to bude stačiť

petra16
15. júl 2014

Nie nenasadili. Povedali mi, ze je to zbytočne. Ze to je strata času utlmovať cyklus. Ze ked chcem otehotnieť tak ma nebudú dávať do prechodu. 3mesiace isto stačia. Dnes sa uz moc nedáva ta 6 mesačná liečba. A potom ideš znova na ivf?

petra16
15. júl 2014

@misenaf Som ta zabudla označiť 🙂

misenaf
16. júl 2014

@petra16 Nie je zbytočne. Mne Dr. chcel preliečiť endo ale ja som navrhla hned ivf. A to nevyšlo , lebo embrya sa nevyvíjali pekne. A to môže mať na príčine endo. Aj sa to píše že endometrioza može zabjať vývoj plodu.Ale zaujímave ako každé centrum má iné postupy .... ty kde chodš?