Hematologické a genetické vyšetrenia po missed abort

angela77
8. jan 2009

Ahojte baby,mam za sebou uz druhy missed a brali mi krv na hematologicke vysetrenie,genetika ma este len caka. Mate s tym niektora skusenosti? Zistili vam pricinu preco sa to stalo? A potom po liecbe a dalsom tehotenstve to odpadlo lepsie?Velmi sa bojim,prosim poradte mi. Dakujem a prajem vsetkym vela stastia v Novom Roku.

tanity
8. jan 2009

angie, je mi to strasne luto 😔 😔 😔

ja som prisla o 3 babatka a az po tretom nam zistili, co bolo pricinou..prave na hematologii. Robili mi kompletne vysetrenia na trombofilne stavy a zistili mutacie genu MTHFR...prekonala som aj trombozu. Teraz som tehotna, v 13tt a zatial sa babatko drzi...verim, ze to tentokrat vyjde, lebo po zisteni co mi je, si budem pocas celeho tehu pichat nizkomolekulovy heparin-konkretne fragmin. Je to ale v pohodicek, hlavne nech je vsetko ok.
Inak, trombofilny stav moze vacsinou za straty v 2.trimestr..my sme o nasho synceka prisli v 21tt, ale potom druhe babatko v 11tt a tretie v 5tt...tiez z diskusii viem, ze niektore zeny prave pre trombofilny stav stratia svoje babatka velmi skoro..je to individualne.Na vysledky sa caka dost dlho, asi 3mesiace.

inak, viacej si najdes o trombofilii na MK na:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

co sa tyka genetiky, podla mna dost povrchne vysetrenie, lebo sa zistuju len karyotypy, ci ste s maznelom podla karyotypov ok...nie je to vsak to detailne geneticke vysetrenie...to je dost drahe a neviem ani, ci sa da na vlastne poziadanie a zaplatenie si, urobit...asi ano...

inak by som odporucila este vysetrenie stitnej zlazy na endokrinologii (mne tiez odhalili poruchu, ktora moze za straty babatiek), dalej infektologicke vysetrenie (ci nahodou si neprekonala alebo nemas prave nejaku infekcnu chorobu) a este imunologicke vysetrenie (hlavne ak sa ti to stalo v skorsom stadiu tehu...ci si nevytvaras nahodou protilatky voci embryjku-trofoblastu)

linky na konikovi:
ohladom stitnej zlazy: https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
imunologicke testy: https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
infektologicke: https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... - 50k -
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... - 45k -
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... - 44k -
aspon tolko som nasla, ale je tu toho na MK strasne vela, skus sa popozerat aj v snazilkach 😉

tak sa drz angie a verim, ze sa ti to uz nikdy nestane, tato smutna udalost, ale ze naopak, sa dockas svojho vytuzeneho babatka xxx

celine
9. jan 2009

ja mam za sebou 2x missed v 5tt a 6tt. Robili mi aj hematologicke aj geneticke vysetrenie, ale nic nezistili. Vraj sme zdravy par. Teraz som znova tehotna a zatial vsetko ok, pocala som prirodzene(tie predosle razy az po hormonalnej stimulacii cyklu). Myslite, ze tie potraty s tym mohli mat nejaky suvis? A mimochodom, na vysledky genetickych testov sme cakali pomaly 5 meisacov, az po opakovanych telefonatoch do genetickeho centra nam boli dorucene vysledky.

angela77
autor
9. jan 2009

Baby dakujem,uvidim co zistia,mne 1 babo odumrelo v 9t ,zistili to v 12t a druhe v 14t a zistili to v 16t. Mne nevadia ani injekcie,nic len nech mi zistia pricinu,ktora sa da nejako liecit,lebo ked nepridu na nic,tak sa budem 3 krat tak bat,ze si to privolam sama.Ten druhy missed bol hrozny aj porod aj 2 kyrety,je to len 6 dni a trosku ma picha v brusku,len sem tam. Moze to byt stahovanim maternice,kedze uz bola dost natiahnuta?Celin neboj sa myslim ze ked nic nezistili,tak si zdrava a naozaj to mohlo byt tymi hormonami a kedze ste teraz pocali prirodzene,tak to klapne.Neboj. Citala som clanok ked baba nemohla otehotniet,chodili na umele oplod.dokonca viackrat a nikdy to neklaplo a ked to vzdali tak otehotnela prirodzene.Drzim palce!!!

tanity
10. jan 2009

celine, pridavam sa k angie, ja tiez silno drzim palce a v podstate si myslim to iste 😉 ze slo o hlupu nahodu, aj ked krutu a teraz to uz bude dobre 😵

angie, ty to mas take cerstve? ☹ ☹ ☹ viem si predsatvit, ake tazke a bolestne to bolo ☹ a to pobolievanie moze byt kludne sposobene stahovanim, ja som dost dlho citila take stahy..postupne to preslo, ako sa maternica dala do normalu.
Ak mozem, daj si porobit tie vysetrenia, mozno tie imunologicke nebudu nutne, lebo tie priciny sposobuju straty v skorsom stadiu a ty si uz bola dalej...tipla by som asi na tu hematologiu...aj za straty v skorom stadiu tehu mozu geneticke vady plodiku...takze asi ta hemato alebo mozno nieco so stitnou? na hematologicke vysledky sme aj my cakali nenormalne dlho..(normalne ze vrak 3 mesiace, nam to trvalo skoro 6!!) takze skus angie vyuzit ten cas a urobit si tie testy cim skor...drzim este raz palce xxx

zuzub
19. jan 2009

ahojte, ja som mala 2 MA a chcem sa spýtať či na tieto odborné vyšetrenia potrebujem nejaké odporúčania od môjho gynekológa? 1.missed som mala v 9tt druhý v 8tt ale v obidvoch prípadoch mi na to prišli až v 12tt.ja už neviem, som z toho zúfala........

tribitka
20. jan 2009

zuzu, ja som mala jeden MA, a hned po nom mi urobili z plodu histologiu a genetiku, nič sa neukázalo.... no a ja som si dala urobiť imunitné testy a odbery, nie u gynekologa. No a sgenetikou neviem, myslím, že ak si nájdeš súkromníka, ani odporúčanie nepotrebuješ.... ale pýtaj sa svojho gyndoša....

ivk
20. jan 2009

ahojte, ja mam tiez za sebou 2 potraty, prvy MA pred rokom v 9.tt a teraz pred 2 tyzdnami spontanny v 5tt. Moj gynekolog mi dal papier na odber krvi na hematologicke vysetrenie, o tyzden mam ist na krv a zhruba o 2 mesiace budu vysledky. Dovtedy mi zakazal otehotniet, lebo ak sa zisti nieco so zrazanlivostou, budem musiet hned od zaciatku tehotenstva brat lieky alebo injekcie. Tiez by som bola rada, keby sa konecne zistila pricina.

poleva
23. jan 2009

ahojte aj ja som podstupila uz po 2 . krat kyret
geneticke testy urobia z toho co ma vycistili ? na hematologiu ma objednali az o mesiac

tanity
24. jan 2009

je mi to luto dievcata 😔

poleva, geneticke testy robia tebe a manzelovi, z plodiku robia histologiu, vacsinou vsak ide len o to, ze potvrdi, ze si bola tehotna, lebo sa ukaze pritomnost choriovych klkov (cize znak, ze sa tam zacalo vyvijat tehotenstvo)...vaznejsie co moze histologia zistit je len mola...cize neslo o normalne tehotenstvo, ale o zhluk buniek, ktore sa vymkli spod kontroly 😢
nie som odbornik, len pisem, co som si zapamatala, ked som si hladala info ja, tak ak sa mylim, ospravedlnujem sa.... link ohladom moly http://www.zdravie.sk/sz/content/132-23554/Mola...

vyssie som spisala, ake dalsie vysetrenia by mala zena podstupit, ak chce zistit pricinu (ak existuje)...mozno by si za ten mesiac mohla skusit ostatne vysetrenia..

odporucanie dava gynekolog, ale ze vraj moze aj vseobecny (mne dokonca dala moja hematologicka na endokrinologiu...)

drzim palce, nech uz ani jedna z nas nezazije nieco take krute 😔

aliva
24. jan 2009

Ahojte, ja som potratila nedeľu - najprv som mala hematóm  a o týždeň už nebola akcia srdca plodu.  ☹  V p pondelok som bola na kyrete a v štvrtok znova.. lebo to nebolo dobre vyčistené. Dnes ma pustili z nemocnice... Ako čítam, vy ktoré ste to zažili viac krát ste to mali oveľa ťažšie..Neviem si to predstaviť. Ja to ešte nesiem veľmi ťažko - je to hrozne čerstvé.. ☹  Je možné podstúpiť tieto vyšetrenia aj po prvom MA? Aby som predišla ďalším možným sklamaniam? Alebo je to zatial zbytočné. Lekár nezistil príčinu odumretia plodu.. Vraj hematóm ho asi nezabil. Predtým mu krásne bilo srdiečko sama som to videla a potom toto...

ivk
24. jan 2009

ahoj aliva, viem, ze je to tazke, hlavne prve dni, len nestracaj nadej, ja mam za sebou 2 potraty a nadej ma neopustila. Myslim, ze ked poziadas svojho gynekologa, aby ti spravil tie testy teraz a ak je ten doktor v pohode, tak by v tom nemal byt problem. Ja mam velmi dobreho lekara, po prvom potrate mi robil vsetky hormonalne vysetrenia a kedze mam po brusnej operacii zrasty, mala som ist na laparoskopiu. Lenze tesne pred nou som otehotnela, comu som ani najprv nemohla uverit a bala som sa aj tesit, ze sa to zopakuje. A, zial, zopakovalo sa. Teraz ma cakaju testy na zrazanlivost a ked budu vysledky, zaciname opat snazilkovat.

aliva
24. jan 2009

Ďakujem, dúfam, že teraz sa nám to už podarí... 😉 Ak sa ešte môžem spýtať, ako si sa zotavovala po kyrete? Mňa dosť bolí brucho ako pri MS a aj tak asi krvácam...hlavne večer.

ivk
25. jan 2009

Mna bolelo brucho ako pri MS len par hodin po zakroku, krvacala som 3-4 dni, fyzicky som sa citila ok a asi o 6 tyzdnov som dostala MS. Nemohla som sa jej dockat, hrozne dlho to trvalo a odvtedy som mala niekolko cyklov velmi silnu MS s bolestami. Potom sa to dalo do normalu.

aliva
25. jan 2009

Ďakujem, tak uvidím aj ja.. Aj ja sa v podstate až na tie mierne bolesti brucha cítim super, len dúfam že čas bude utekať rýchlo aby sa to dobre zahojilo a aj psychika.. ☹ Vidím, že niesom sama, tak dúfam, že nám to všetkým dopadne dobre.

poleva
26. jan 2009

ako sa robia gen. testy ?

celine
27. jan 2009

Prva cast pozostavala z otazok typu: potraty v rodine, prekonane choroby, mrtvi novorodenci v blizkej rodine, Downov syndrom.... pytali sa aj mna aj manzela. Druha cast: odobrali nam krv a potom sme uz iba dlho cakali na vysledky.

poleva
27. jan 2009

ahoj celine a zistili ti niečo ??

zuzla80
27. jan 2009

Ahojte, aj ja rada pridám svoju skúsenosť.
Taktiež som po dvoch abortoch - jeden v počiatočnom štádiu cca 5tt a druhý krát sa nám to stalo v septembri08 v 8tt, kedy nám prestalo biť srdiečko. Obe tehotenstva sa podarili len vďaka IVFku (umelému oplodneniu). Genetiku sme mali urobenú, kde sa nezistilo nič, len karyotypy, ktoré boli v poriadku a tak ma môj gynekológ poslal po druhom MA na hematológiu, kde sa zistila porucha zrážania krvi - konkrétne antifosfolipidový syndróm, ktorý mi hematologička vysvetlila, tak, že pri tomto syndróme dochádza k potratu do 7-8tt, lebo placenta nieje dostatočne vyživená prípadne, sa embryo nevie vôbec uchytiť.
V prípade ďalšieho tehotenstva si mám začať pichať nízkomolekulový heparín - Clexane 0,4 a to ešte pred samotným transferom embrya. Zatiaľ ešte bábätko nečakám, ale verím, že čoskoro sa to podarí a verím, že to už bude do zdárneho konca
Baby ja by som vám určite odporučila imunologické a hematologické vyšetrenie, a niekedy aj genetika vie odhaliť niektoré formy poruchy zrážania krvi ak ide o geneticky získaný trombofilný stav.
Držím vám/nám silno palce, aby sme už niečo ako MA nikdy nemuseli opäť zažiť. Držte sa

celine
27. jan 2009

poleva- nezistili nam nic, vraj sme v poriadku

poleva
27. jan 2009

je tu niektorá po 2 MA ale ani raz ste nemali akciu srdiečka ?
ja som taký prípad

cucuska
27. jan 2009

ahojte ja som po dvoch MA ale pri oboch som mala akciu a potom nie, a pri mojej EMke sa akcia ukázala až v 8tt
No a bola som aj na hematológii a ak môžem odporúčiť tak v MArtine je dobrá a jedna p. doktorka sa mi naozaj veľmi venovala a bola zlatá

ivk
27. jan 2009

Ahoj, zuzla80, ako dlho si cakala na vysledky krvi? Mne moj doktor povedal, ze by som najblizsie 2-3 mesiace neotehotnela, kym nebudu vysledky. Zda sa mi to strasne dlho.

cucuska
27. jan 2009

ivk aj ja som tak čakala skoro tri mesiace, ale je to dôležité aby si to dodržala, lebo ak máš poruchu zrážanlivosti mohlo by to dopadnúť zas MA

poleva
27. jan 2009

ivk aj my počkáme 3 mesiace, dovtedy budu vysledky a potom šup snažilkovať
no my sme nemali akciu ani raz preto hladám niekoho s takým problémom ako ja, že či sa zistilo,v čom to je

cucuska
27. jan 2009

poleva: nechcem ti brať ilúzie o dokazovaní príčiny, ale u mňa sa nedokázala, a tertie tehu tiež nebolo bez problémov, ale vydržala som, takže ak budem tehu zas, zas bude nadomnou visieť otáznik

poleva
27. jan 2009

ja viem, ale ked vieš príčinu da sa to liečiť
tiež nechcem snažilkovať a zas byť na ihlách, aj teraz som bola
žena si to tehu vlastne vôbec neužije
ja vydržím veľa ale ked nebola akcia srdiečka, tam niet čo zachranovať, ak by bola a dalo by sa zachraniť urobila by som čo by bolo v mojich silach

ivk
28. jan 2009

dievcata, neostava nam nic ine, len vydrzat a dufat, ze dalsie teku dopadne tak, ako ma. poleva, ja som mala prvy potrat MA, akcia srdca najprv bola a o par dni uz nebola. A pocas celeho tehu som mala pocit, ze nerobim nic, co by babatku ublizilo a aj tak sa to stalo. Neviem, ci je v nasich silach zabranit potratu, proti prirode sme prislabi.

celine
28. jan 2009

Urcite nie je v nasich silach zabrabit potratu. Ked srdiecko vobec nezacne bit alebo sa behom rastu zastavi, nie je nieco v poriadku z hladiska genetickej vybavy ebrya a to mi fakt nemozeme ovplyvnit.

poleva
30. jan 2009

tak my sme uz objednani na genetiku a hematologiu
23,24 februar

bubu11
31. jan 2009

mne 1. bábo odumrelo v 8. tyzdni a 2. bábo v 11 tyzdni. potom som bola na genetickom vysetreni - tam nic nenasli, potom ma poslali na hematologicke vysetrenie, kde zistili, ze mam vrodenu trombofiliu (mutaciu MTHFR....) pocas tehotenstva som musela pichat fraxiparine injekcie a teraz mám 2 krásne zdrave dcerky.
vsetkym drzim palce, aby mali take fantasticke baby ako ja...