Hematologické a genetické vyšetrenia po missed abort

angela77
8. jan 2009

Ahojte baby,mam za sebou uz druhy missed a brali mi krv na hematologicke vysetrenie,genetika ma este len caka. Mate s tym niektora skusenosti? Zistili vam pricinu preco sa to stalo? A potom po liecbe a dalsom tehotenstve to odpadlo lepsie?Velmi sa bojim,prosim poradte mi. Dakujem a prajem vsetkym vela stastia v Novom Roku.

131313
1. jún 2016

@margarita, @karinuska22, @jankastubka
Dievcata, dakujem pekne za odpovede. Podla vasho nazoru, kde by mohla byt najpravdepodobnejsia pricina, ak obidva potraty prebehli v 7tt?. Prvykrat som ani nestihla sono a pri druhom som cca na 25DPO (ovulacia bola neskor, cca na 20DC) nemala v maternici nic , ani vacok, nie to este akciu srdiecka, hCG 980. Pri tom biochemickom mi MS nakoniec prisla len s par dnovym meskanim, ale aj keby som si nerobila test, vedela som, ze je to tehotenstvo podla bolesti v podbrusku, hCG len 21.Pri vsetkych troch tehotenstvach som mala velmi slabe teh. testy po par dnoch meskania a bolesti v podbrusku ako na MS, najma pri pohybe, v klude vacsinou ustali. Mohli byt tieto bolesti znamkou, ze nieco nie je v poriadku? Dakujem za kazdy nazor.

margarita
1. jún 2016

ja som mala tiez vcasne potraty tak v 6 az 7tt, a potom jeden missed abort v 9tt.
moze to byt stitnou zlazou, ze embrijko je pre nu zataz navyse, ktoru telo nezvlada a preto vypudi, alebo nejaka forma trombofilie, ze sa tie mikrocievky tam ucpu a nedostava ziviny.
este aj repro imunologia by mohla byt na chybe
ale ja nie som doktorka len pouceny pacient 😉
takze hor sa na vysetrenia a cakat na vysledky.

ked to ma vyjst,takto vyjde,ci uz s liecbou alebo aj bez nej....zelam nech sa skoro podari donosit dostastneho konca.
😵

jankastubka
1. jún 2016

@131313 tontazko posudit, najlepsie je absolvovat vsetky vysetrenia. Ja som mala 2 potraty, a v podstste sa na privinu ani neprtislo, bola som sklamana, lebo som dufala se sa nieco najde naco bude liek. Nastastie mi dali ale preventivne ten fragmin a anopyrin, mozno aj to pomohlo.

jankastubka
1. jún 2016

A este k bolestiam, tie su v tehu uplne normalne, to sa roztshuje maternica. Ja som pri prvom tehu, ktore bolo uplne v poriadku mala v den ked som si robila test take bolesti, ze som takmer lezala na dlazke v zachode. Takze nemyslim si, se by to znamenalo nieco zle.

karinuska22
2. jún 2016

Nieco prekaza v tom, ze sa embyjko nechce usadit v maternici. Niekde na klinikach robia aj to, ze zakrokom trosku zaskrabnu do sliznice maternice, aby sa embyjko usadilo.

Moze to byt v imunologii, ze vytvaras nejake protilatky alebo v stitnej zlaze. Tazko takto povedat. Treba ist na tie vysetrenia a postupne vsetko eliminovat.

karinuska22
2. jún 2016

@131313 Jes nejake vitaminy alebo pripravky???? Vitamin D a kyselinu listovu si davas????

131313
17. jún 2016

@karinuska22 B-komplex kvoli kys listove a pyridoxinu.. D-cko nie, je dolezite?

karinuska22
17. jún 2016

@131313 D-cko je dolezite vzdy a hlavne potom v tehotenstve. Takze odporucam ho brat

131313
21. jún 2016

Baby, ktore ste boli na genetike u Doc. Ondrejcaka, ako dlho ste cakali na vysledky?

majkamiky
22. jún 2016

Ahojte mate niekto skusenosti s trombozou? Mala som uraz clenka a potom tromboza v lytku mesiac a pol som lezala a vcera mi povedali ze mozem zacat doslapavat na nohu tak pokim mi to clenok dovoli no mna zacali z toho boliet v lytku je to normalne?

sunny111
4. júl 2016

Ahojte, za aký čas po missed abort a následnej kyretáži je vhodné ísť na hematologické vyšetrenie? Vraj je potrebné chvíľu počkať, ale ako dlho?

stanka_s
6. júl 2016

@sunny111 ja som bola po 3 alebo 4 mesiacoch.

sunny111
6. júl 2016

@stanka_s fúha to bolo treba tak dlho čakať? ešte keď si predstavím plus ďalšie dva mesiace čakať na výsledky :( po troch mesiacoch sme sa chceli už snažiť o bábo....aj zistili niečo?

stanka_s
6. júl 2016

@sunny111 mas pravdu, dlho treba cakat, ale nechceli sme nieco zanedbat, kedze som mala abort uz dva krat, tak sme to vydrzali. Nakoniec mi ani nic nezistili, len malo zeleza s cim mam problem uz dlhsie. U mna je asi problem stres v praci. Aj stitnu zlazu mi vysetrovali a nastastie vsetko ok.

sunny111
6. júl 2016

@jankastubka Ahoj, prosím čítam Tvoj príspevok a momentálne riešim to isté, som po kyretáži teraz v júli ale na hematológii v Martine kam ma odporučil môj gyn. mi dali termín na koniec októbra plus ďalšie dva mesiace čakanie na výsledky :( tiež sme sa chceli opäť snažiť tak za tri mesiace.....rozmýšľam zavolať ešte u nás v bb alebo do toho zvolena na hemato či nebudú mať skorší termín...a preto sa chcem spýtať za koľko po kyrete Ťa objednali na tú hemato vo zv a koľko sa čakalo na výsledky? ďakujem

sunny111
6. júl 2016

@stanka_s ďakujem, no so železom mám mierny problém aj ja

butterfly333
6. júl 2016

@sunny111 to tak dlho sa u vás čaká na hemato??ja som zavolala a za týžden som išla na krv výsledky za mesiac boli a hned k dr.

sunny111
6. júl 2016

@butterfly333 áno v tom martine majú veľa, ale tam ma odporučil môj gyn., asi tam robia aj nejaké rozšírené testy na trombofilné stavy nie len základné hemato. Ale vraj treba čakať po kyrete kým sa telo dá do poriadku aby neboli skreslené výsledky.

butterfly333
6. júl 2016

@sunny111 aj mne robili rozšírene hemato nakolko som už 5 x potratila, zistili mi vrodené mutacie 😖

sunny111
6. júl 2016

ach to ma mrzi....a nasadili nejakú liečbu?

misenaf
6. júl 2016

@butterfly333 môžem sa spýtať kde si bola na hemato?? Kočky neviete mi prosím poslať aj ked do IP aké vyšetrenia robia hematologovia? lebo u nás mi robil len KO a koagulačné parametre a to je všetko. Chcem si vydupať viac vyšetrení len neviem čo. Dakujem

butterfly333
6. júl 2016

@misenaf bola som tuším 28.4 a koncom mája mi volali že su výsledky.

jankastubka
6. júl 2016

@sunny111 ahoj v bb ma objednali az po vyse 2 mesiacoch, vo zv to bolo skor, tak som sla tam. Ale neviem ci som urobila dobre, lebo oni vraj nemaju take siroke spektrum vysetreni ako v bb. Vysledky sice boli asi po 2-3 tyzdnoch, vyslo ze problem so zrazanlivostpu krvi vraj nemam a dr mi nechcela dat ziadnu liecbu v pripade otehotnenia, ze ona na to nevidi dovod po 2 potratoch. Vysledky aj na genetike aj na endojrynologii aj imunologii som mala v poriadku.
Este ze moj dr zazil rozum a ked som otehotnela ma poslal opat na hemato to ma uz ale v bb brali ako urgent pripad a objednali hned. A dali mi preventivnu liecbu fragmin a anopyrin. Ten anopyrin mi dal aj moj gyndos, do casu kym ma tam stihli objednat. Nastastie zatial he klop klop klop vsetko v poriadku.
Takze vysledky som sice mala zo zv skor ale liecbu mi nenasadili, co ma sklamalo.

misenaf
6. júl 2016

@jankastubka dakujem krasne, uz som sa objednala do NR.

sunny111
6. júl 2016

@jankastubka ano to viem ze nie vsade robia take siroke vysetrenia, asi preto mi moj gyn. odporucal ten mt, a zv teda vylucujem....nakoniec v nr mi dali termin o 5 tyzdnov, tak to je lepsie, skusim tam....a v bb potom este zistili nieco ci uz len preventivne dali liecbu? dakujem krasne a prajem bezproblemove tehulkovanie 🙂

jankastubka
6. júl 2016

@sunny111 v bb uz nezistovali vychadzali z tych papierov, co som mala zo zv. Sice som nemala potvrdeny trombofilny stav, ale mala som 2 mutacie v heterozygotnom stave, o ktorych mi v zv tvrdili, ze s potratmi nesuvisia.
V BB mi vsak pani doktorka povedala, ze mala uz pacientku s takymi mutaciami, co tiez potracala. A hlavne, ze este je kopec mutacii, ktore sa este vysetrit nedaju, takze aj tieto to mozu sposobovat, preto po 2 potratoch sa zvykne davat ta preventivna liecba ak sa i a pricina nenasla.

kubkovamama
10. júl 2016

nečítala som všetko, dievčence.. ale ak môžem dať tip, dajte si vyšetriť hodnoty "annexin". Zvýšenie spôsobuje zrazeniny iba v cievach maternice. Bežne sa to na hematologii nerobí, ani gynekológovia neporadia, skôr na imunológii. Ale podľa mňa ochotný lekár na hem. by to mal spraviť už len kvôli psychike. Hádam to niekomu pomôže. Treba sa pýtať a vydupať si čo sa dá.

zibi
11. júl 2016

@131313 moze byt za tym aj imunita nie len hematologicke veci .... napr. zvysene cytokiny alebo TNF mozu robi takto pozitivne testy a telo potom neprijme plod.

eliskarupp
6. okt 2016

ahojte, pred pol rokom som mala zamlknuty potrat a prisla som o babo v 12tt, po potrate som bola na hematologii, v mt-chodim k chudejovi, kde mi zistili syndrom lepivych dosticiek, ziadne dalsie mutacie, ostatne vysledky vysli v poriadku, doktor mi nasadil 1tbl anopyrin denne, po 4 mesiacoch som sal na kontrolu-to uz som bola tehotna-zistila som ze cakam dvojicky, doktor mi povedal ze liecba zabrala a budem to takto brat cele tehotenstvo, mesiac pre porodom vysadim a budem si pichat fraxiparin.ked som bola u neho zatial som nevedela ze to budu dvojicky, na moju otazku ze ked je to uz podchytene a liecba zabrala, ci donosim zdrave dieta mi doktor povedal :mam vela pacientok s touto diagnozou ktore donosili zdrave dieta, ak by to ani tentokrat nevyslo tak pri dalsom tehotenstve dame od zaciatku aj anopyrin aj fraxiparin.bola som uplne zaskocena cize som ani nereagovala, az doma mi napadlo, ved preboha, ak by to nevyslo??tak preco sa neda ten fraxiparin uz teraz ak je tam moznost ze to nevyjde.chcem sa teda spytat su tu maminy ktore maju tiez SLD bez dalsich diagnoz a stacil im anopyrin a dietatko zdrave donosili?dakujem

jankastubka
6. okt 2016

@eliskarupp mne dali anopyrin 50 mg a fragmin 2500 aj v pripade, ze som nemala ziadnu zavaznu mutaciu, ktora by mohla vyslovene za potraty. Mam sice dve mutacie, ale vraj za pitraty nemozu a su v heterozygot, stave. Dali mi to viac menej preventivne, nakolko som prekonala dva potraty a ziadna ina pricina sa nenasla.