HSG vyšetrenie. Má to niektorá za sebou?

l7067
27. feb 2007

Ahojte,6.3.idem na HSG vyštrenie a dosť sa toho bojím.Síce ma Dr.ukludńovala,že sa to dá vydržať,ale poznáte doktorov ako niekedy kecajú...Má to niektorá za sebou?

miska200
14. mar 2012

@nelly3 ahoj, a Tvoj gynekolog Ti nevie nic odporucit, ze kde Ti to mozu urobit? U nas v BB sa to normalne robi v nemocnici v ramci gynekologickeho oddelenia, a vyuzivaju operacnu salu urologie na toto vysetrenie. Nechce sa mi verit, ze by to v BA nevedeli nikde urobit...

nelly3
14. mar 2012

@miska200
volala som sestricke a povedala mi ze v galante to robia, ale to tam moc nepoznam, chcela som nieco v ba

mili78
21. mar 2012

ahojte baby...tak mam to za sebou...co vam poviem, des hroza, nikdy viac ☹ strasne ma to bolelo ☹ ...radsej si dam 4 zuby vytrhnut, ako toto absolvovat ☹ ... ale na druhej strane uzasny pristup lekara a personalu bojnickej nemocnice...kade budem chodit tade ich budem chvalit...velka vdaka im za ludsky pristup, za mile slova
a este vysledok - nepriechodny pravy vajcovod, musi ist von, takze ma caka uz moja tretia laparka ☹

nelly3
21. mar 2012

@mili78
fuha, ale uz to mas za sebou a aj s jednym sa da otehotniet, ale nechapem preco by ti ho mali vyoperovat, ved staci ked ti ho nejako prerusia, lebo povacsinou sa v nepriechodnom vajcovode robi taka tekutina co potom vyplavuje embryja, takze podla mna staci len prerusit. ale zase ja nie som lekar 😉

mili78
21. mar 2012

@nelly3 ....ano, kvoli tej tekutine...je cely nepriechodny, takze je tam zbytocny...no uvidim co povie lekar v CAR...prežila som to, ak ti to nebude mat kto spravit tak ti odporucam tu bojnicku nemocnicu, naozaj uzasny pristup lekara aj sestier, cely cas ma napriklad sestricka drzala za ruku, lekar mi hovoril menom..naozaj velka psychicka podpora z ich strany...zial uz tu bolestivost nevedia ovplyvnit..ale dali mi aj injekciu, aj tabletku na oblbnutie, ale aj tak ma to strasne bolelo :( ale to preto, ze ten jeden bol nepriechodny, ta tekutina nemala kam ist

nelly3
21. mar 2012

@mili78
uz to neriesim a asi ani nepojdem, necham to tak, lebo ja pravdepodobne mam oba nepriechodne, chodim na umele olodnenie, snad sa zadari, verim tomu, uz by sa aj patrilo 😉 a dakujem za info 😉

mili78
21. mar 2012

@nelly3 .... ak je to tak, bolo by lepsie ich odstranit...mozes ist aj na 1OO ivf ak je tam raz ta tekutina, ktora posobi toxicky na embrijko tak to nikdy nevyjde...no ale nech sa uz rozhodnes ako chces samozrejme drzim palce, aby to vyslo 🙂

hencidlo
21. mar 2012

ahoj mne to robili minuly rok a uz by som na to nikdy nesla, neprajem to ani najhorsiemu nepriatelovi, keby som vedela ze to bude tak bolet, tak by som isla na laparoskopiu hned!!!!!!! 😝

nelly3
21. mar 2012

@mili78
ja viem, ale zase lekar mi to tiez hovoril, ze to moze sposobovat, ze sa neuchytilo zatial ani jedno, ale zeby ma nejako do toho nutil, no neviem fakt. uvidim, cakam este na nejake vysledky, potom budem riesit 😉

ivuzzz
25. apr 2012

ahojte len som vam chcela napisat ze pred vysetrenim som si tu citala prispevky a bola som taka vystrasena ze co ma to caka. Potom som si povedala, že ide o 15 minút a čo potom taký pôrod, tak som sa rozhodla pozitívne myslieť. Na vyšetrení som bola 19.4. a čakala som najhoršie, ale nič to nie je. Samozrejme nie je to príjemné, ale to ani žiadne gynekologické vyšetrenie. Trvá to cca 2 sekundy tá bolesť a potom je to preč. Tak sa nebojte 😉

aandulinka
26. apr 2012

AHOJTE, no som celkom zdesene... az na vas posledny prispevok 🙂 ja som preve 3 den po laparke, uz mi je lepsie, ale povedali, ze ich mam nepriechodne, ze sa im ale v minulosti casto stavalo, ze po takejto diagnoze zeny otehotneli a tak zistovali preco... zistili, ze ked je zena tesne okolo ovulky na laparke, tak ma steny maternice zvacsene, potom malicka kamera moze niektore casti poodtrhat - co oni nevidia a ked napustia tekutinu (kontrastnu latku) tak sa tam tie kusocky dostanu a upchaju vajcovody... im vyjde vysledok, ze su nepriechodne, ale v skutocnosti sa tie kusocky po case vyplavia a vajcovody su aj boli priechodne. A teda musim ist este za 3 mesiace na Hysterosalpingografiu pod rendgen, aby to mohli s urcitostou povedat. Ja som z toho znechutena, este som nebola u svojho dr. ale nechapem, naco som teda sla na laparku? viem, ze pri to vysetreni kompletne presetria maternicu - a zevraj ju mam v uplnom poriadku, ale to hnusne vysetrenie absolvovat musim - a este bohvie co sa dozviem a ci vobec to chcem vediet. ☹ Ja som bola v Trencine - odporucam, vsetko vysvetlia.
A @ivuzzz opis podrobnejsie ako to prebiehalo 😅

ivuzzz
26. apr 2012

Ahoj aandulinka, mna na to vysetrenie poslali kvoli tomu ze som mala pred rokom mimomaternicove tehotenstvo a aby sa to neopakovalo poslali ma na HSG. Rano som prisla na prijmovu ambulanciu prijali ma, lebo kvoli positovni tam musim byt cez noc. No a vysetrenie: lahnes si on do teba strci taku dlhu striekacku s tou specialnou tekutinou , to ta trosku zaboli, podla mna asi preto ze to ide cez krcok maternice, trva to asi 2 sekundy. Potom mi povedal ze pocitim este raz pichnutie ale to som uz necitila skoro vobec a zacal pustat tu tekutinu urobil tri snimky a bolo to. Ja som si myslela ze to bude boliet ked tlaci tu tekutinu ale to som uz nic necitila. Celkom dobre tomu tvojmu problemu nerozumiem, lebo mne moj lekar vravel ze ak budem mat nepriechodne tak pojdem na operaciu. Pride mi to nelogicke ze u teba je to naopak najprv laparka a potom hsg. A na povzbudenie moja teta mala obe vajickovody nepriechodne mala zrasty ktore sa nedali odstranit ani prefukami a dnes ma 2 deticky 🙂

ivuzzz
26. apr 2012

Ešte som sa chcela spýtať niektorej z Vás ako dlho ste po vyšetrení čakali kým ste sa začali znova snažiť? Mne povedal že mám počkať do menštruácie, ale mojej kamoške povedal nech skúša hneď keď príde domov..

pempusik
26. apr 2012

@ivuzzz ahhoj 🙂. ja som bola na hsg 30. 03. kvoli nejakym nezrovnalostiam v poistovni mi to robili az na 21DC - samozrejme, ze dovtedy ziaden sexik, pre istotu, aby som nahodou neotehu. no a snazit sme sa opat mohli po menzese.

pempusik
26. apr 2012

@aandulinka hsg sa vobec nemusis bat, aj ked mna to bolelo ako ..., ale isla by som na to znova, ak by to bolo potrebne. ako pise @ivuzzz, cele to vysetrenie trva 2-3 minutky. dokonca som mala vyhlad na monitor, takze som presne videla, ako ta tekutina prudi a kedy uz skoncime. najviac ma bolelo (cela brusna stena) to, ako pripevnoval ten "aparat" na krcok maternice. ale potom to uz vsetko velmi rychlo zbehlo, tu tekutinu som ani necitila a ked to vsetko vybral, bolest pominula a uz som na nu aj zabudla.

aandulinka
26. apr 2012

@ivuzzz @pempusik ja este vobec neviem co urobim, som rada, ze pisete, ze je to v pohode... V pondelok idem k mojmu dr. na vyberanie stehov a porozpravam sa s nim. Mna asi najviac zaskocilo, ze nepriechodne vajickovody sa nedaju spriechodnit - ostavaju tak navzdy, aj ked primar mi vravel ze telo je zazracny stroj a dokaze sa regenerovat a vajecnikovody to mozu dokazat tiez. Ja tomu hovorim zazrak, niekto veda. Na laparke som bola podla mna preto, aby mi prezreli celu maternicu - na toto vysetrenie sa chodi v prvej faze cyklu - teda pred ovulkou, aby sa nemuselo robit dodatocne vysetrenie (ako ja) lenze mne cyklus zblbol - vzdy mam ovulku od 16 dna vyssie a tak sme aj operaciu naplanovali - ona tentokrat prisla 13 den, normalne nechapem... a co hovoris ivuzzz ze az po hsg je operacia, ktora udajne vsetko opravi - to je blbost - to mi vravel aj primar. Vajecnikovod je aktivny organ, ktory zoberie vajicko, tu sa oplodni a on ho precunie vlasocnicami a klkmi do maternice. Zevraj to skusali prepchavat tenkymi nastrojmi a zistili ze znicili jeho funkcnost, tak to nerobia. A pri upchatom vajecnikovode ani tekutina napretlaci to upchanie - preto nazov "prefuky" je zavadzajuci, lebo oni len zistia ci to pojde ci nie. A to som nevedela 😒
A co sa dalsieho snazenia tyka - primar nevravel nic, ze by sme nemohli - len uz sme po ovulke, cize iba pre radost 😀 a samozrejme az stichy nepopraskaju 😀 a myslim, ze preto aj vam po hsg povedali, ze az v dalsom cykle - lebo ovulka uz bola. Ale sexik si myslim, ze moze byt 😎

pempusik
26. apr 2012

@aandulinka mne nechcel hned doki robit laparku. najprv chcel vidiet, ci su priechodne vajcovody a ak by tam videl nejaku anomaliu, az potom by spravil laparku.

ivuzzz
26. apr 2012

tak ja uz neviem asi je to tak ze 100 doktorov 100 nazorov ☹ Inak si to neviem vysvetlit mne napr. to mimomaternicove tehotenstvo pred rokom sposobili zrasty a na operacii mi opravili zrasty na vajecnikovode a teraz to mam cele priechodne. A zase mojej jednej kamoske robili prefuky(ci neviem ako sa to vola) 8 dni vkuse kazdy den a zrasty jej opravili. A sexik nam povolili ale chraneny lebo po HSG su vajicka trosicku oziarene tak kvoli tomu aby si neotehotnela lebo budes mat svetielkujuce babo 😀

aandulinka
26. apr 2012

@ivuzzz aha no to ma nenapadlo - ze su oziarene... ale ma to cosi do seba. A ak sa smiem spytat - kolko sa snazite o babo? My sme manzelia 5 rokov a presne tolko sa nechranime. Prvy rok som sice sledovala plodne a neplodne dni - ale ruku na srdce, asi zle 😅 takze to beriem, ze 5 rokov sa nedari ☹
@pempusik ja tomu uz tiez teda nerozumiem, som zvedava na pondelok, co povie dr. Ale jedno je iste, ze cesta k plodnosti pre nas nieje vobec jednoducha, keby sme teda aspon vedomosti mali spravne...

pempusik
26. apr 2012

@aandulinka najjednoduchsie by bolo, keby sme sa mohli spolahnut na doktorov, ale smutne je to, ze to vsetko musime poriadne sledovat. :( zatial si vsak myslim, ze sa na mojho doktora mozem spolahnut, takze urobim, ako povie 🙂

ivuzzz
27. apr 2012

aandulinka my sme manzelia 2 roky ale predtym sme spolu zili a teda nechranime sa 6 rokov, snazit sme sa zacali pred rokom a hned na prvýkrát sa podarilo akurát že bolo mimomaternicové. Potom sme museli počkať pol roka aby sa mi zahojili jazvy a zase sme sa zacali snazit od novembra. V decembri sme boli v asistencnej poradni a odvtedy tam chodime na vselijake vysetrenia. ☹

aandulinka
27. apr 2012

@pempusik no ja som stara skola a vzdy chcem robit co doktori nakazu... ved to studovali.. 🙄 ale niekedy zistujem, ze oni pozeraju aj na svoje zaujmy... a to bol u mna aj dovod, preco som odisla s Martina-Helios (centrum reprodukcie) oni neriesili kde moze byt chyba - iba kazde sedenie prehovarali na umele oplodnenie. Nehovorim - ti, ktori s tym suhlasia, maju na nich iba dobre slova, lebo je fakt, ze to robia dobre. Ale my s tym nesuhlasime a tak nas neriesili. o nepriechodnosti vajecnikovodov ani nerozmyslali, lebo pre umele oplodnenie to nevadi... Vtedy som dostala facku - ze doktori nie vzdy chcu hladat tvoj problem a teraz som opatrna a hladam vsetky moznosti. Mam ale teraz dobreho dokiho, zatial ma nesklamal a aj respektuje nase rozhodnutia a hlada inu cestu. Horsie je, ze ak ich mam ozaj nepriechodne, uz iba adopcia - ale pre nu sme rozhodnuti, ale aj tak mam strach.... 😢

aandulinka
27. apr 2012

@ivuzzz a oni ta poslali na hsg?

pempusik
27. apr 2012

@aandulinka presne ako pises. Ale u vas teda potom o ivf nemoze byt ani rec, vsak? my sme o tom nejako vazne este nehovorili, ale asi by som do toho isla. ale predtym chcem vediet s urcitostou, ze uz ziadna ina moznost nie je.

aandulinka
27. apr 2012

@pempusik nie. Ale vies co? je to vsetko tak zlozite, ze ma to uz unavuje. telo je tak zlozity organ, ze az nechapem... Dr. mi hovoril, ze ak budu vajecnikovody ok, tak mozme mat este imunologicky problem - tzn, ze mam v sebe protilatky voci spermiam... 😨 a to sa lieci jedine absenciou sexu - min. pol roka a potom na ovulku sexik - zevraj budu ukludnene, a nestihnu zareagovat a mohlo by sa podarit. takze moznosti este su, ale neviem si predstavit ten pol rok 😅 ale je pravda, ze sa nam nechce chodit zlozitou cestou a preto mnohi hladaju tu najjednoduchsiu... vy sa kolko snazite?

pempusik
27. apr 2012

@aandulinka jj, uz som citala o takych paroch, co sa im nedarilo pol roka a uz nechceli cakat, tak isli chytro do car a absolvovali tu torturu s umelym. My mame nechraneny sex od svadby, cize to bude tento rok uz 5 rokov. ale tak naozaj som si uvedomila, ze moze byt problem asi pred rokom, takze sme to zacali riesit. nuz a tiez som uz myslela aj na tu imunologiu, kedze sme mali tak dlho sexik a nic, ze som si mohla vytvorit protilatky. my sme naposledy mali abstinenciu 3 mesiace. potom si uz clovek asi zvykne, myslim,ze za pokus to stoji 🙂

aandulinka
27. apr 2012

@pempusik no tak to ste na tom ako my. myslim tie roky. 😉 a za ten rok ste si cim presli? to hsg bolo ok?

pempusik
27. apr 2012

@aandulinka nastastia ano 🙂. ako prve mi hned predpisal doktor clostyl. ja som vtedy netusila, co to vlastne je, poslusne som to brala ako povedal. ani som si neuvedomovala, ze to mzoe sposobit cysty. nerobil mi zadnu folikulometriu, nic. napokon to nepomohlo, az potom mi spravil hp a skonstatoval, ze u mna je vsetko ok a napisal mi odporucanie pre androloga. tak sme sa tam objednali a bol to pre mna troska sok, ked sme zistili, ze mame spermie na houby. kontrolny spg bol este horsi. takze sme nasadili vitaminovu kuru a ja som sla za dalsim doktorom, co sa venuje neplodnosti troska viacej. ten mi spravil novy hp, ktory sice nie je najhorsi, ale ani najlepsi. urobil vytery, tam som mala nalez, takze nasadil atb. po prelieceni uz to bolo v poriadku. no a ked chcel upravit ovulky - prave spominanym clostylom, tak musel si byt isty,z e su vajcovody priechodne, ze sa ma kadial vajko vygulat. hsg bolo vynikajuce a teraz som prvy cyklus opat na clostyle, ale uz aj s folikulometriou. vlastne uz mam ovu za sebou, tak teraz uz len cakat ci sa nahodou nezadarilo 🙂

aandulinka
27. apr 2012

clostyl som brala aj ja, tiez bez fol. minuly rok. som rada, ze nemam cysty, ked som to po druhom cykle zistila, tak som tam uz neprisla... teraz na tej laparke mi povedali, ze som mala len dake 3mm lozisko neviem coho, ze ked to je vacsie, tak to sposobuje neplodnost, ale taketo male urcite nie - a vybrali to. takze clostyl nestihol napachat skody. Dr. povedal, ze to bolo nasadene spravne ale bez folik. to je polovicne urobena robota - to som nevedela.
no a ty mozes byt ozaj stastna, ze hsg bolo ok a hura za babom. ozaj teraz po ovulke ti zistoval, ci praskli folikuly?

pempusik
27. apr 2012

@aandulinka to nie. som sa aj pytala, ci mam prist, ze ci praskli foliky (mala som jeden vacsi, jeden mensi), tak vravel, ze nemusim, ze som pekne zareagovala. robila som si ovu testy a ovulka vyzerala, ze prebehla tak, ako to predpovedal doki, a predtymsom troska citila take tlaky a teraz je to uz ok a teplotka tiez vystupila. ak sa nezadari, tam mam brat dalsi cyklus, mam ist znova na utz a uvidime, co bude dalej. ale ja stale verim 🙂