Imunologické testy. Ako to prebieha?

milly001
19. jún 2008

Ahojte babulky
O babo sa snazime uz skoro 4 roky a po 4 neuspesnych IVF pokusoch sme uz uplne na dne. Chcem sa spytat ci niekto z vas bol na imunologicke testy a ak ano, ako to prebieha.

Dakujem

gerdusha
15. jan 2012

toto mi napisal mudr bobak z tkanivovej banky v kosiciach

Dobrý deň. Vyšetrenia sú u nás bezplatné, keď máte ZP a žiadanku od lekára napr. gynekológa. Bunkovú imunitu zatiaľ nevyšetrujeme, ale pripravujeme sa na to a pravdepodobne v pribeho 1Q 2012 by s mali mať túto metodiku zavedenú. Čakacie doby sú krátke, a čo sa týka vyšetrení z krvi, odber alebo doručenie natívnej krvi alebo krvného séra je možné hocikedy v pracovný deň. Ja vám doporučujem vyšetriť aj partnera, pretože naše spermiogramy sú podrobnejšie a doplnené interperetáciou morfologických zmien na spermiách. Robíme aj protilátky priamo naviazané na spemie a fragmentáciu DNA spermií. Na vyšetrenie muža sa treba objednať a vyžaduje sa 3-7 dňová pohlavná abstinencia.

usacek79
15. jan 2012

@gerdusha
@pici podla mojich informacii (a teda aj realnej skusenosti) to uz robia aj u nas - ale krv musi byt poslana konkretne do medirexu, lebo vraj len v ich labakoch to robia.. aj ked uz mi tu jedna baba pisala, ze aj v KE labaku to analyzuju...
neviem nakolko kompletne to robia, v tom sa nevyznam 😒 ale teda mne uz zistovali predtym trombo mutacie, karyotypy mna aj muza, ci sme kompatibilni a teraz mi robia repro.imunologiu, celiakiu a stitnu zlazu...
lekar - genetik mi hovoril, ze konkretne teraz idu cez tu reproimuno zistovat prave tu imunitu, ci neodmietam cudzie telesa, ako som pisala.. a teda podla vsetkeho je to to, co pisete.
ano, ten prednison je v podstate jedine riesenie, pekne svinske 😖 naozaj by ma nepotesilo, ak by to bol moj pripad ☹

gerdusha
15. jan 2012

@usacek79 ,

hmmm...no nieco tam vazne robia!

kuknite toto http://www.medirex.sk/odborne-informacie/refere...

pici
15. jan 2012

@usacek79 mne bolo povedane ze trofoblasty nerobia. tak nevyznam sa.. zatial sa tomuto vysetreniu nevenujem :D

eviq
15. jan 2012

@gerdusha ahoj, citala som tvoje otazky uz skor, ale nejak nestiham sem chodit... 😉 takze podla poslednych informacii (spred tyzdna 🙂 ) v KE robia protilatky proti spermiam, ovariam, fosfolipidom a zona pellucida. Protilatky proti trofoblastu robia v Presove. Bunkovu imunitu neviem, ak ti bobak pisla ze zacinaju, asi to tak bude, lebo aj madar mi spominal, ze kosice s tym idu zacat. Robia to vsetko komplet a hradi to poistovna, nakolko tkanivova banka v kosicach nie je sukromny labak, ale sucast nemocnice. To je dost vyhoda. Niekedy tam boli dlhe cakacie lehoty, ale v poslednej dobe som pocula od dievcat ze to ide fakt rychlo...Prednison ja asi najcastejsie podavany na imunologii ale nie je to jedine riesenie, napriklad dr. malickova dava namiesto neho skor Medrol...podla toho co ako komu zabera...ale co pocuvam, tak ten prednison davaju dost aj preventivne co neviem ci je az take super.....no a neziaducich ucinkov sa bat netreba, vacsinou sa dava davka 5 alebo 2,5 mg co je velmi malo na to, aby sa neziaduce ucinky prejavili. Povedal mi to jeden lekar, ze prednison sa pri inych diagnozach dava az do vysky 100 mg a vtedy sa uy tie neziaduce ucinky mozu prejavovat ale pri 2,5 mg urcite nie...no zase lentilka to tiez nie je 😉 skus sa na tie imunologice vysetrenia opytat na hematologii Hemomedika }maju pobocky vo viacerych mestach), mozno ti s tym poradia...

gerdusha
15. jan 2012

@eviq ,
cauko, dakujem za odpoved! 🙂

ten trofoblast robia tusim v brne, tak to by som mala tu od nas zo zapadu blizsie, i ked by som si to musela zaplatit...ale vyjde ma to mozno tolko isto ako cesta do presova 🙂
pisala som mudr. bobakovi aj to, ci nerobia aj trofoblast, mozno mi poradi, kde si ho nechat urobit...

viem, ze prednisonova davka je nizka, brat uzival 80...a to boli ine davky...:(

usacek79
15. jan 2012

@gerdusha ja som si bola brat krv priamo u nich, ale to bezne nerobia (ja tam mam znamu 😉 ) a teda mi to aj vysvetlovali, ale ja uz som zo vsetkych tych testovani taka zblbnuta, ze uz ani nepamatam co mi to vlastne hovorili 😀

gerdusha
15. jan 2012

@usacek79 ,

moja endokrinologicka s nimi spolupracuje, takze by som musela poprosit ju...len by som presne potrebovala vediet, ako sa to vysetrenie vola...ale asi bunkova imunita, tak ako to maju na www 🙂...jeeeemine, to by bolo skvele, keby to konecne uz robili aj u nas!!!!

usacek79
15. jan 2012

@gerdusha no veru, opytaj sa.. na testy reprodukcnej imunologie asi - ze co vsetko v tom je, ake testy robia atd 🙂 bolo by dobre, ked by baby vedeli, ze take nieco uz je aj tu 😉

jaya47
15. jan 2012

Baby, v tom medirexe mi v oktobri robili protilatky proti spermiam a trofoblastu. Pokial vam staci toto vysetrenie, pytajte sa svojej imunologicky. Iba teraz to zacali robit.

gerdusha
15. jan 2012
gerdusha
15. jan 2012

tie trofoblasty tam na tej ich www nikde nevidim :(

jaya47
15. jan 2012

Okej baby, @gerdusha , pomylila som sa, nenasla som na 100%, ake laboratorium robilo vysetrenie, nasla som, ze nieco mi robili v alpha-medical laboratoriu. Tak mozno toto je to labolatorium, ktore mi robilo tie trofoblasty a spermie. V kazdom pripade, robili mi to v BA, nikam som necestovala, u mojej imunologicky.
Tak hadam vam tato info nejak pomoze 🙂

pici
15. jan 2012

@eviq
@gerdusha kamoske v holandsku dali prednison preventivne a nikto ziadne testy tam na imuno ani nerobi

gerdusha
16. jan 2012

@pici ,

v mojom care tiez predpisuju prednison preventivne

eviq
16. jan 2012

@pici @gerdusha ano, v RF to davaju preventivne, pisal mi to MŠ a ja som sa zase stretla s odporcami prednisonu. Osobne si myslim,ze pokial to neposkodi tak radsej dat preventivne....

PS: tak holandania sypu kadeco, tak preco nie prednison 😀

gerdusha
17. jan 2012

@usacek79 ,
napisali mi z prahy, poprosila som ich, nech porovnaju testy, co robia v BA a v prahe na tu bunkovu imunitu...a odpoved ma VOBEC nepotesila

Dobry den,
testy na uvedenj webovej stranke obsahuju "len" vysetrenie cirkulujucich NK buniek a neuvadzaju ziaden funkcny test bunkovej imunity (vysetenie intracelularnych cytokinov, MIF test apod). Bohuzial skutocne nepoznam ziadne slovenske pracovisko, ktore by testy robilo v potrebnom rozsahu. Napada ma snad len pracovisko MUDr. Strakovej v Univerzitnej nemocnici Martin - nie ze by sa specalizovali na repro imunologiu, ale robia podrobne testy bun. imunity pacientom s roztrusenou sklerozou, tak by mohli mat vypracovane metodiky - ale to iba hadam, neviem to s istotou.
Cesky metodicky pokyn na vysetrovanie reprodukcneho panelu imunologickych vysetreni sa nachadza tu: http://sli-csaki.wz.cz/data/plodnost.pdf
Vela stastia,

usacek79
17. jan 2012

@gerdusha ty si sa v Prahe pytala na Slovensko..? nemusia mat mozno uplne aktualne info.. ved napis zavolaj priamo do medirexu, to budes mat uplne iste. 🙂

gerdusha
17. jan 2012

@usacek79 ,

ja som do prahy posielala ten link, ktory maju medirex na nete...tam je zoznam toho, co oni v ramci BI robia...no a v prahe to porovnali a hore je odpoved od nich

gerdusha
26. jan 2012

baby,

po akej dobe po dobrati antibiotik sa oplati vysetrit bunkova imunita?

riavalla
15. feb 2012

@gerdusha Prosim Ta, mohla by si mi poslat mailovu adresu na MUDr. Bobaka? Na nete som ju nenasla. Odkial ju mas? Ja som s nim rozpravala len telefonicky. Ak je to mozne dakujem. Mozes mi ju zaslat aj na mail maja11@pobox.sk

kostickabonnie
12. mar 2012

baby, ktoré ste boli v Prahe na imuno, ako dlho sa čaká na výsledky?

bobocka
13. jún 2012

zdravim vas .necitala som celu temu,len by som sa chcela opytat,ze ci je ok ist na imunologiu na testy aj pocas menstruacie.ze ci to nejak neskresli vysledky.mam dva terminy,jeden je pre mna,jeden pre manzela.mozme ist aj na striedacku,je jedno ktory z nas kedy pride.no ja by som najradsej ten skorsi termin sla,ale to mi mrska vychadza. 😕 vopred dakujem za kazdu odpoved 🙂

lienka_1
13. jún 2012

@bobocka Vobec to nevadi. Ja som bola akurat 1. DC, ked sme boli na imunologii a vobec im to neprekazalo. No manzel by mal abstinovat 3-5 dni pred vysetrenim. Kam idete? Do Prahy?

bobocka
13. jún 2012

@lienka_1 jej dakujem za pozitivne info 🙂 nie ,nie do prahy.ideme len tak preventivne sami za seba,lebo sa s nami tahaju choroby,drahy ma AE ja som tiez nejake tazkosti mala,tak chceme ist preventivne na imunologiu,ze ci tam nejaka skryta vec nie je 🙂 nepredpokladame zle vysledky,kedze ja som mala pred mesiacom rozsireny krvny obraz robeny i podrobny rozbor mocu a vsetko ok a moj muz to mal pred tyzdnom a dnes mu tiez dobre vysledky prisli.po pravde netusim co tam mame cakat,co konkretne sa sledovat bude,aky test dr bude robit a ci vobec nejaky,ale chceme ist.bud sa len dozvieme,ze sme ok,alebo sa na nieco pride a dr to podchyti.lepsie ako zit v neistote a spoliehat sa na stastie 🙂

bobocka
13. jún 2012

@lienka_1 a abstinovat myslis ako? myslis tym vecerne spasovacky,ci alkohol? teda alkohol je u nas automaticka abstinencia uz riadne dlho,ale ta spasovacka ma zaujala.tyka sa to aj mna?ci len muza?

lienka_1
14. jún 2012

@bobocka Mozem hovorit iba zo skusenosti co mame z Prahy. Mne zobrali krv a manzel odovzdal material na spermiogram. Takze ta abstinencia je pohlavna a nie alkoholova 😀 😀 😀 A kam idete na to vysetrenie? Zaujima ma, co vam vsetko budu robit, lebo jedni tvrdia, ze sa na Sk robi komplet imuno, ini, ze iba v Prahe. Daj vediet ako dopadnu vysledky. Ozaj, co je AE? Tu je tolko sratiek na tom konikovi, ze by mali mat zalozeny slovnik 😀 😀 😀

bobocka
14. jún 2012

@lienka_1 AE je atopicky ekzem.a my ideme na klasicku imunologiu do bb.to nie je ohladom plodnosti a spol.my uz dietatko mame.tu ide len o to,ze za posledne obdobie nam nejak zdravie rapluje,odkedy sme sa prestahovali a drahy zmenil robotu tak furt daco,tak chceme ist na nejaku imuno preventivku,nejake zakladne vysetrenie,ci nahodou nejake alergie nie su,...sama neviem co od toho mam cakat.mozno spravi len klasiku krvne testy ako nam uz teraz obvodacka robila.to sme si len tak s drahym povedali,ze bude ok ak nas niekto prezrie.ale spermijky drahy iste odovzdavat nebude.to nie je taky druh imuno vysetrenia.teda dr nic take nespominala.ak by ano,tak bude mlady muz asi riadne prekvapeny 😀 😀 😀

lienka_1
14. jún 2012

@bobocka 😀 😀 😀 😀 Teraz uz rozumiem. Ja som hned reagovala na reprodukcnu imunologiu 😀 😀 😀 S takou riadnou Ti teda neporadim.

bobocka
14. jún 2012

@lienka_1 ja som tu na koniku taku klasiku nenasla,preto som sa pytala v tejto teme 🙂 teraz este potrebujem vediet,ze ci je ok robit testy na alergologii(tie pichance do predlaktia) pocas ms a ze ci je bezpecne sa snazit uz v ten cyklus.testy by mi robili v cca 3-5dc a ovu byva 13-14dc.na testy pojdem naraz s drahym.s tym nahodou skusenost nemas?