Inkompatibilita krvných skupín

dievcinka
4. júl 2012

Ahojte. Mám krvnú skupinu O neg a obidve moje deti majú A po manželovi. Po pôrode mal prvý syn slabšiu žltačku, druhý už oveľa silnejšiu a dosť vážnu podľa lekárov. Moja krv vytvára vlastne protilátky proti tej ich krvnej skupine a pri druhom už sa dosť zhoršilo. Chcela by som sa spýtať, či ste niektorá zažila niečo podobné a či máte niektorá s týmto problémom aj tretie dieťa. Ja by som aj chcela ešte bábätko, len sa bojím možných následkov. Ďakujem

lenka3103
8. júl 2012

Ja mam B negativ, manzel A pozitiv a mala ma 0 pozitiv - jedine co je pri inkompatibilite dolezite je po zisteni krvnej skupiny dietatka - ak ma pozitiv a matka negativ pichnut matke protilatky do 72 hodin od porodu, aby si telo nezacalo vytvarat protilatky ak zena znova otehotnie. Moja malinka zltacku ani nemala a nemyslim, ze novorodenecka zltacka vznika z inkompatibility.

Novorodenecká žltačka postihuje 45-65% zdravých novorodencov v prvom týždni života. Ide o tzv. fyziologický ikterus, ktorý vzniká v dôsledku zvýšenia hladiny žlčového farbiva bilirubínu. Ten spôsobí u novorodenca žlté sfarbenie kože a slizníc.
Príčinou fyziologického ikteru je kratšia životnosť tzv. fetálnych červených krviniek (plodu), ktoré sa po pôrode postupne rozpadávajú a sú nahradené inými krvinkami. Bilirubín vzniká premenou z rozpadnutých červených krviniek. Nezrelosť pečeňových buniek je spojená aj so zníženou schopnosťou spracovávať zvýšenú hladinu bilirubínu z rozpadnutých krviniek, a preto jeho hladina v krvi stúpa a to spôsobuje charakteristické žlté sfarbenie.

Zltacku maju aj deti,u ktorých nedochadza k inkompatibilite.

janicka78
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hajajanka
9. júl 2012

@xlucia Krvnu skupinu mam 0, Rh faktor +

hajajanka
9. júl 2012

@dievcinka Tie pripady s poskodenim mozgu su naozaj vynimocne. To by lekari skutocne museli zanedbat vsetko, co sa da, aby sa to dostalo do takehoto stadia. Vyhnut sa hemolytickej chorobe novorodenca sa asi vobec neda, ale zmiernit nasledky ano. Najhorsie je, ked vlastne rodic ani netusi, co dietatu je, lebo napr. ja som o tom vobec nic netusila a ked som prisla z porodnice, tak som zacala studovat rozne studie a az ma zamrazilo, ze napr. syn spada do malej skupiny deti, ktore to dotiahli az do tak zleho stadia. Ked som si precitala nasledky, ako aj ty pises, poskodeny mozog, tak mi nebolo vsetko jedno. Pri druhom babatku som sa bala hlavne, aby sme sa nedostali do 3. stadia, tzn. vodnatielka pocas tehotenstva a potom koniec. Preto ma dost vytacali vety znamych, ze ved zltacku ma kazde decko a co s tym robim take caviky (cavyky??? 🙂 ).

dievcinka
autor
9. júl 2012

@hajajanka ja som sa tiež všetko dozvedala až doma z internetu a to až po druhom pôrode, lebo po prvom som si tiež povedala,že veď žltačku majú viacerí.....normálne ma tí doktori vytáčajú - človek aby si zistil všetko sám a najlepšie, keby sa aj vyliečil 😠

karin1234
19. jan 2013

ahojte aj ja pridávam svoju skusenosť s rh-Inkompatibilitou, ja som rh-negativ, muž rh-pozitiv a náš syn má rh faktor po otcovi rh-pozitiv, v tehotenstve mi robili 3krat kontrolný odber protilátok a pri poslednom odbere mi zistili zvýšené protilátky v krvi. v tehotenstve som žiadnu injekciu nedostala ale po porode mi podali R-hegu. mala som vyvolávaný porod koli tymto protilatkam a nastastie syn nemal ziadne komplikácie, mal len klasicku slabu novorodeneckú zltačku. myslim si,že dnešná medicina to má dobre podchytené, v krajných prípadoch podávaju aj transfuziu krvi detičkám ak by nastal veľký rozpad eritrocytov a vysoká hladina bilirubinu. moj dr. mi povedala,ze pri druhom dieťati sa to zhoršuje, tak mám aj obavy čo sa bude diať.

karin1234
19. jan 2013

@lenka3103 ahoj, prosim ta a v tehotenstve sa ti tvorili protilatky?

lenka3103
19. jan 2013

@karin1234 ahoj, nie netvorili sa mi protilatky pocas prveho tehotenstva

livi
31. máj 2013

ahojte, pridám aj ja vlastnú skúsenosť s rh-inkompatibilitou. ja som 0- a manžel B+. pri prvom dieťati sa vraj nezvyknú objavovať žiadne komplikácie, až pri druhom a ďalších tehotenstvách, tak mi bolo povedané. vlastne tomu aj tak bolo. pri druhom tehotenstve mi boli pravidelne kontrolované protilátky, keďže už pri prvom odbere sa tam niektoré typy ukázali vyššie ako je norma. môj dr povedal, že tento typ protilátok /teraz ale už neviem presne povedať, ktorý to bol typ/ nie je ohrozujúci pre dieťa, no následne som bola na kontrole u nás v nemocnici a primár ma hneď vystrašil, že ma musí okamžite hospitalizovať a sledovať, pretože ak mi stúpnu protilátky, môže to byť pre dieťatko nebezpečné. tvrdil mi, že v najhorších prípadoch to končí poškodením mozgu ☹ našťastie všetko prebiehalo v poriadku, protilátky mi sledovali každé 3, ku koncu každé 2 týždne. čítala som, že v prípade, ak stúpnu nad normu, robí sa transfúzia krvi dieťatka dokonca už v tehotenstve, a samozrejme následne sa tehotenstvo ukončí predčasne, aby nedochádzalo k ďalším komplikáciám. chvalabohu, tehotenstvo sme dotiahli do úspešného konca a malý bol úplne zdravý. po pôrode mi tiež bola podaná r-hega injekcia. ale ten strach neprajem nikomu..obávam sa ale, že ak by som chcela ďalšie dieťa, veľmi by som riskovala..