Inzulínová rezistencia a PCO. Ako ste liečené, ak sa snažíte o bábo?

deb
3. apr 2009

Má niekto toto spojenie? Ako ste liečené?

mayka
3. apr 2009

Ahoj deb,
ja som mala potvrdenu inzulinovu rezistenciu kvoli PCO a gynekologicka mi nasadila siofor (metformin )
Ale ja som bola zaroven na umelom oplodneni a mozno aj vdaka nemu sa mi podarilo otehotniet. 😉 Vraj vtedy vdaka sioforu vajecniky lepsie reaguju na tvorbu vajicok.
Inak je tu tema "lecba metforminem" Tak skus tam pohladat alebo sa popytat. Drzim palce. Vraj vela dievcatam to pomohlo . 🙂

dicinka1
3. apr 2009

siofor brala moja kamoska a pred planovanym IVF otehotnela.. 😵 😵 😵

mayka
3. apr 2009

ahoj dicinka ty uz to mas za par... 🙂

jaruska74
5. apr 2009

ahojte zenicky........patrila som do kadejakych for, ale uz ziadne na mn anepasuje tak ako toto.....mam 25, a diagnostikovali mi syndrom PCO, liecila som sa metforminom a aj pekne zabral mala som normalne ovulacie..., absolvovala som stimulaviu pred prvym IVF......dopadlo to asi tak ze som mala hyperstimulacny syndrom, tak sme museli pockat a mrazacikov potom do mna vlozili.....otehotnela som pekne na prvy krat, vsetko vizeralo OK, porom tesne pred vianocami som zacala krvacat....tak som zostala asi 10 dni v nemocnic a cakala co s abude diet, dietatko est enemalo srdiecko , tak sme cakali.potom sa srdiecko objavilo a isla som domov, boli to krasne sviatky s vedomim ze cakam babatko....po svitakoch som mala ist akoze v 9tt na ultrazvuk a lkear mi povedal ze dietatko uz nezije, ze sa prestalo vyvijat a ze treba ist na kyretaz, tu som absolvovala 14.1........prva manstruacia nie a ni enabehnut tak mi pichli aj injekciu a potom to uz islo. teraz je vlastne 3 mesiace po kyretazi a ja cakam na druhu menstr. a uvidime co dalej bude.....:( chcela by som absolvovat nejake vysetrenia, ale samozrejme ma nikdo nikde zatial neposlal........nie som velmi ukazkovy priklad ako by to vsetko malo byt......ale zivot je taky

giuli
5. apr 2009

ahojte babuľky....ja som brala metformin dlhé 2,5roka...nechcel účinkovať,žiadne zlepšenie a keď sme ho už chceli vynechať, nabehla mi v marci 2008MS....otehotnela som koncom júla...nezúfajte,nie u každého začne liečba účinkovať hneď...popri metformine som brala aj clomifén...

giuli
5. apr 2009

ešte dodávam,že ja som MS vôbec nemala...vždy len po vyvolávačke...tak to bolo aj pri mojom prvom tehu...žiadna MS,žiadne ovulácia

dicinka1
5. apr 2009

GIULI..JEEEEEEEEEJ to je super...hoci to bola dlha doba...dockala si sa... 😵 😵 😵 gratulujeeeem

deb
autor
5. apr 2009

Ahojte, to je super, ze aj pri takychto diagnozach je mozne tehu...mne diabtologka povedala, ze ak mi zisti inzulinovu rezistenciu, ona mi nic predpisat nemoze. Cize ten Metformin predpisuje gynekolog?

riska
5. apr 2009

neviete, či sa metformin berie iba pri pozitivnej inzulinovej rezistencii? lebo ja mam PCO, ale inz. rezistencia sa nepotvrdila 😒 a samozrejme podobne problemy ako vy - straaaasne dlhe a anovulačne cykly 😠

lucula73
5. apr 2009

deb - ja beriem metformín pol roka a mne ho predpisuje práveže diabetologička,ktorá mi aj zistila vtedy tú inzulínovú rezistenciu,gynekolog mi povedal,že on mi to nemože predpísať,tak neviem... 😒

giuli
5. apr 2009

dicinka,veru dočkala..nikdy som neprestala dúfať,že sa to podarí....aj keď niektorí lekári lámali sekeru pri mojich problémoch...
metformin môže vypísať diabetológ,alebo endokrinológ...mne ho vypisovala endokrinologička,ku ktorej nás odporučili po návšteve Ferticenta...

lucula73
5. apr 2009

riska - pokiaľ ti nepotvrdili inzul.rezistenciu,metformín nemusíš brať,lebo máš pomer cukor-inzulín v poriadku,bolo by to zbytočné....

giuli - možem sa ťa opýtať,nečítala som veľmi dozadu....to druhé sa vám zadarili prirodzene či po ivf?dík

deb
autor
7. apr 2009

Včera som bola na krvi, aby mi zistili, či mám inzulínovú rezistanciu, no aj na 11x pichnutia mi krv nevedela zobrať ☹ Som dopichaná ubolená a stále neviem, že čo... Môj gynekológ má nervy na tú diabetologicku, lebo ani jednej pacientke nechcem predpísať Metformin, vraj to je liek na cukrovku a ministerstvo zdravotníctva to neschválilo ako liek na inzulínovú rezistanciu - pri tom má žena dosť inzulínu, len sa jej nevyplavuje tam, kam by mal...takto mi to vysvetlovala diabetologicka.

adapa
16. apr 2009

ahojte.Aj mne dnes zistili inzulínovú rezistanciu.Nedali mi lieky,ale ma objednali až na 18.mája.Na IVF mám ísť.v júny.V januári som mala druhý MA.
deb-u akej diabetologičkya kde si bola?

jancos
16. apr 2009

ahojte, len mi napadlo, ze napisem, ako to bolo so mnou, mozno to niekomu pomoze, asi dva roky som sa snazila otehotniet /syndrom pco, anovulacia, obezita a pod/, potom som horko tazko schudla a brala vselijake prirodne kvapky a duphaston, predpisai mi sice metformi, ale som ho nechcela brat, kvoli vedlajsim ucinkom, tak som sa snazila chudnut, lebo aj to moze navodit ze vraj ovulaciu. ked nic neprislo, dala som si metformin a cca po 2 tyzdnoch som bola tehotna. neverim, ze metformin pomohol, ale mozno jedno s druhym. teraz sa snazim o druhe babo, diabetolog mi predpisal met. napriek tomu, ze inzul.rezistenciu nemam, ale zatial si ho nechcem davat. ale asi ma to neminie, lebo uz som schudla 20 kg a ovulacia nikde. tak asi tak ☹ drzim palce vsetkym 🙂

dicinka1
16. apr 2009

jancos..a mas uz babo? 😵

jancos
17. apr 2009

ano🙂 teraz mala rok a pol, ale uz mam dlho chut na dalsie, tak uvidime, kedy motyka vystreli 🙂

pralinka25
17. apr 2009

ja neviem ci mam inzulinovu rezistenciu ale beriem Siofor (metformin) a predpisala mi ho endokrinologicka.
Mam PCO a anovulacne cykly tiez dlhe.

kaciatko81
17. apr 2009

ja idem na glukozovy test v utorok, tak uvidime
pralinka, ona ti to asi predpisala na zaklade niecoho 😉

pralinka25
17. apr 2009

caf kaci 🙂
Vsak ja viem aj ho papam. Dokonca mi zvysila z jednej tabletky denne na 2.

Jancos to si maa super ked sa ti 1 krat takto zadarilo. Drzim palce by bolo na ceste coskoro aj druhe 😉

kaciatko81
17. apr 2009

no uvidime ako dopadnem ja 😀

jancos
17. apr 2009

🙂 dakujem pralinka, endokrinologovia asi celkom bez problemov davaju metformin a ani nezistuju, ci ide o inz.rezistenciu, lebo ze vraj met stimuluje vajecniky aj ked nema zena IR. tak som to pochopila aspon od mojho endokrinologa. nepriamo je to asi take ako klostylbegyt. ja som teraz pri druhom snazilkovani hovorila aj diabetologovi aj endokrinologovi, ze preco mi davaju met ked nemam IR, ale diabetolog to berie ako samozrejmost, ze ked som pri prvom babu otehotnela po 2 tyzdnoch metforminu /a nemala som IR/, tak musim brat aj teraz, aby som zase otehotnela. a endo mi vysvetlil to, co som uz pisala, ze to stimuluje vajecniky. ale podla mna, by mali lekari najprv povedat, ze ovulacia sa da spustit aj prirodzenejsimi sposobmi, samo, ze nie u kazdeho, ale preco to neskusit, ked sa mozno podari. oni by len lieky predpisovali, je mi to dost podozrive, aj ked nechcem nikomu ublizit. mozno len nevedia, co cinia 🙂

kaciatko81
17. apr 2009

jancos, co myslis tymi prirodzenejsimi sposobmi?

jancos
17. apr 2009

vsetko co som o pco a IR citala hovori, ze ked sa zene podari schudnut /myslim, ked dobre pamatam 10% hmotnosti/ je velka sanca, ze zacne ovulovat. samo, ze to nie je lahke s pco a ir na krku, ale su na to sposoby. citala som velmi dobru knihu od americkej doktorky, ktora sa zaobera vylucne tym a v tej knihe je aj dieta. myslim, ze prve babo sa nam podarilo hlavne vdaka nej, ale mohlo tam hrat rolu aj nieco ine a urcite treba aj stastie. len ja som nevedela schudnut 2 roky, pomocou jej diety som schudla /po mozno 3 mesiacoch/ a otehotnela som. potom su aj prirodne lieky, ktore u niekoho stacia. pri prvom som ich nebrala, ale teraz beriem, no stale nic. takze je to urcite individualne. ale ja som vysvetlovala aj svojmu gynekologovi, ktory bol nadseny tym, ze mi predpisali metformin, ze nemam co stratit, ak to par mesiacov skusim prirodzenejsou formou /duphaston asi nie je cukrik 🙂 /. uplne bez liekov to by sa asi nedalo, len metformin ma vela neziaducich ucinkou, tak sa mu snazim vyhnut. kazdopadne drzim palce, nech skusas hocico. chce to pevne nervy a asi sa odosobnit /to sa asi neda/ 🙂

shaarka
17. apr 2009

to je zaujimave...
ja chcem metformin skusit a moja gyn. mi ho nechce predpisat. uz som hovorila so svojou obvodackou, ze mi da papierik do labaku, pojdem na glukozovy test. nechapem, co take caviky robi okolo toho metforminu. 😒
predpisala mi clostilbegyt (jednu denne), ale pritom sama nerata s tym, ze to zaberie, lebo povedala, ze na UZV mam prist az na dalsi cyklus. 😖

shaarka
17. apr 2009

...som sa chcela len postazovat 😀

jancos
17. apr 2009

🙂 shaarka, gynekolog to nemoze predpisat, ale myslim, ze ak budes mat potvrdenu IR tym testom /ale mne sa zda, ze tam treba viac veci vysetrit, aspon mne diabetolog vela veci vysetroval/, tak ta poslu ku diabetologovi a on ti to predpise. alebo skus sa objednat k endokrinologovi /daj dovod, ze nemas pravidelnu MS a chces vediet, ci to nie je kvolí stitnej zlaze/ a s nim sa o tom mozes poradit. zavisi od lekara,´ci predpise, ci nie. moj mi pred prvym babom predpisal hned, ked vydel, ze neviem chudnut. urcite sa to vyriesi 🙂 a urcite aj klosti lepsie zabera, ak je spolu s metom. drzim palce

jancos
17. apr 2009

shaarka, este mi napadlo, ze mna moj gyn poslal aj za endokrinologom aj diabetologom, kvoli pco, tak aj tvoj by ta mal. a ked ta nechce, asi by si ho mala zmenit. pozeram, ze si okres KE, ja som z KE, tak ti viem poradit, ak bude treba. ale snad to nebude take dramaticke 🙂 urcite to zvladnes

riska
17. apr 2009

jancos, ja odjakživa mam nepravidelný MS, neovulujem a mam PCO.... a nemam ani nadvahu, som v tomto uplne normalna 😉 a za 5 rokov, čo sa snažím, som už vyskusala hadam všetky bylinky a vitamíny, ale nič nepomohlo 😖
takže to len na margo toho, čo píšeš, ono je to asi strašne individualne... a je super, že tebe to vyšlo 😀
ja si myslim, že ten metformin je asi lepši ako dopovať sa hormonmi a ist na IVF, čomu sa ja asi nevyhnem ☹

riska
17. apr 2009

sharka, ta tvoja doktorka je fakt divna, ved ked berieš clostyl, MUSIŠ byť sledovana utz!!! myslim, že sa to píše aj v pribalovom letaku... dosť často sa pri nom vytvaraju cysty... fakt ju nechceš zmeniť? a papierik na endokrinologiu si si nepýtala? to ti môže dať aj obvodáčka