Jak dlouho se léčí vysoký prolaktin? Kdy mohu mít //?

vivera
9. dec 2006

ahojte dievcata, snazilkujeme uz dva roky a stale nic. zistili mi vysoky prolaktin. ma niektora takyto problem? lebo ja zatial nepoznam nikoho. ako dlho sa lieci? je mozne aby som uz po 4 mesiacoch liecby na znizenie otehotnela?

libeth
25. okt 2007

Dakujem baby, zatial mi ho nikto nezistil, ale uz ma dobre 2 mesiace a to myslim kazdy jeden den, bolia prsia. Nie bradavky, ale prsia. Mam ich vacsie, vytok nemam z bradaviek, len ma fakt bolia kazdy den. Zabudla som sa nato lekarky spytat, som mala dolezitejsie veci, a nenapadlo ma to. Budem sa na to musiet spytat. Vdaka.

makus
25. okt 2007

ahojte, dnes mi prave doktor oznamil, ze mam zvyseni prolaktiv. citala som si vase prispevky a trocha som popletena z toho. mohla by mi niektora povedat, v dosledku coho sa tento hormon zvysi? dakujem 🙂

luciakubista
25. okt 2007

ahoj holky,ja mam tiez vysoky prolaktin,ale veru trpim na anovulacne cykly a hodne nepravidelnu MS.
makus: ked chces otehotniet,tak ti to moze blokovat ovulku
ja musim brat prasky az kym neotehotniem,vlastne sa raz zadarilo,ale potratila som v 7tt. drzim palce

brundik
25. okt 2007

Makus, tech pricin muze byt spousta. Prolaktin se vytvari v hypofyze, proto se jeho produkce zvysuje treba pri bunecnych zmenach na hypofyze (prolaktinom), taky pri poruchach funkce stitne zlazy, muze souviset i se selhanim ledvin, jaternima chorobama a v dnesni dobe je asi velice castou pricinou stres 😖 Takze se nekdy ani pricina hyperprolaktinemie nepodari zjistit.

makus
25. okt 2007

takze ak to spravne chapem, tehotna asi nemozem byt, ked mam zvysenu hladinu. predpisal mi medocriptine. snaza sa to dobre? lebo doktor ma hned vystrasil samymi negativnymi priznakmi

luciakubista
25. okt 2007

makus,tehotna byt mozes,ale vyssi prolaktin moze potlacit ovulku.Ja som otehotnela,ale bohuzial potratila.neviem aky je medocriptine,ja beriem mysalfon.

brundik
25. okt 2007

Makus, prolaktin muze branit ovulaci, ale ikdyz je vysoky, klidne muzes ovulovat, ale vysoke hodnoty prolaktinu muzou znesnadnovat oplozeni vajicka nebo uhnizdeni uz oplozeneho vajicka.
Je dobre, ze te lekar upozornil na vedlejsi ucinky leku, ty se muzou, ale nemusi objevit a jsou podobne u vsech leku na leceni hyperprolaktinemie. Je to ale individualni. Moje sestra bere uz roky Medocriptine a snasi ho v pohode. Ja jsem brala Mysalfon, byla jsem docela unavena a obcas se mi zvedl kufr 😝 Ale ke konci uz to bylo v pohode. Ted jsem 2. den na Dostinexu a zatim OK.

uci
26. okt 2007

ahojte baby, chcela by som sa vas spytat, ci uz ten prolaktin liecite dlhsie a ak ano, tak ci vam pomohli lieky upravit aj dlzku cyklu? prip. ovulku?

pietra
26. okt 2007

makus, mozes byt tehotna. Mne minuly rok na jesen zistili zvyseny prolaktin (mala som dost nepravidelnu MS). Kym prebehli vsetky vysetrenia a nasadili sa lieky, zistila som, ze som tehotna. A to mi endokrinologicka este v ten isty den tvrdila, ze sanca otehotniet je minimalna 🙂

eflorana
28. okt 2007

ahojte babenky, chcela by som sa spytat ci vyssia hladina prolaktinu moze mat na svedomi spinenie az mierne krvacanie pocas ovulacie

naxi
28. okt 2007

Ahojky.. beru Dostinex na snížení laktace.Jak se to snáší s těhu?Na letáku píšou že v těhu a kojení neužívat.. mám pocit, že se mimi vydařilo a já mám vzít oslední půlku Dostinexu.. co radíte?

kejla
28. okt 2007

Ahojte kocky,

aj mne lekar zistil zvyseny prolaktin,ale len mierne o cca 5%.Hodnotu si zial nepamatam.Folikulometria (a aj moje grafy), ale dokazala,ze k ovulacii dochadza,tak podla neho nie je potrebna liecba.Co si o tom myslite?

uci
29. okt 2007

ahoj kejla - ja som citala, ze staci aj velmi male zvysenie prolaktinu a moze to sposobovat problemy - aj keby napr. ovulka prebiehala, tak tie vajka mozu byt nekvalitne + sposobuje to tiez nedostatocnost LF = nemusia sa udrzat
ale druha stranka je zas ta, ze prolaktin ked je zvyseny len malo, tak to moze byt len skorym odberom a stresom
takze myslim, ze najlepsie by bolo urobit viacero tych odberov v spravnu dobu a keby bol aj tak zvyseny, tak by sa to asi malo liecit, ale je to len take moje zhrnutie vsetkych nazorov, co som vselikade pocitala 😉

brundik
29. okt 2007

Kejla, pokud ti doktor nepredepsal zadne leky s tim, ze nejsou potreba, protoze tvuj prolaktin je jen mirne zvyseny, mozna bych zkusila Mastodynon
http://www.lekarna.cz/mastodynon-gtt-1x50ml/
Ja jsem jeho uzivani konzultovala s doktorem, rikal, ze na mirne zvyseny prolaktin muze zabrat ne ale na nejake vysoke hodnoty.
Skoda, ze nevis hodnotu prolaktinu.

brundik
29. okt 2007

Eflorana, spineni behem ovulace se povazuje za docela casty jev. Dava se do souvislosti spis s jinymi hormony např. pokles estrogenu.

kejla
29. okt 2007

Diky baby..Skusim ten Mastodynon...U mna sa ten zvyseny prolaktin naozaj nijako neprejavuje.Dokonca ma pocas cyklu ani nikdy nebolia prsia,nespinim....proste vobec nic...Akurat,ze faza od ovulacie do zaciatku menstruacie trva len 11 dni....A to cislo je myslim 34,ale v akych jednotkach to je netusim...

brundik
30. okt 2007

Kejlo, za zkracenou lutelani fazy se povazujeme delku 10 a min dnu, takze 11 je v pohode 😉 Ale je pravda, ze delku lutealni faze muze zvyseny prolaktin neprimo ovlivnit, protoze zpusobuje selhavani zluteho teliska a tim snizenou tvorbu progesteronu. Me bylo zjisteno pri poslednich dvou odberech 18,9 a 34 ng/ml prolaktinu a presto doktor leky nasadil, prestoze jedna hodnota byla uplne v poradku.

brundik
30. okt 2007

Kejlo, tim jsem nechtela rict, ze ty leky potrebujes. Asi neexistuje nejaka hranice, kdy leky predepsat. Ja jsem totiz mela hodne vysoky prolaktin i pri 4 odberech v kvetnu, takze proto se tak doktor rozhodl.

veracruz
30. okt 2007

Baby, ked mam ist na kontrolnu krv kvoli zvysenemu prolaktinu (uzivam nejake dva tyzdne parlodel), treba prist zaciatkom menzesu? Zda sa mi, ze hocikedy, ale nie som si ista a nechcem to prepasnut 🙂

zuzi22
30. okt 2007

Veracruz
mne lekar povedal 2,3 maximalne 4 DC

veracruz
30. okt 2007

zuzi, dakujem... tak teda buduci tyzden... myslis, ze po mesiaci mozem mat vysledky v norme?

kejla
30. okt 2007

Dakujem brundik....Som trosku zmatena z toho,ze lekar ma neobjednal ani na kontrolny odber...Bol presvedceny o tom,ze je to ok...Tak vyskusam ten Mastodynon a po case si skusim ten kontrolny odber vyziadat 😉

uci
31. okt 2007

veracruz, ja mam chodit na kontrolu kazdych 14 dni - bez ohladu na to, ktory den je to v cykle, ved prolaktin nezavisi od fazy cyklu a treba to vraj kontrolovat pravidelne, aby sa nastavila ta liecba spravne

zabka1003
31. okt 2007

BAby odborníčky na zvýšený prolaktín, chcela by som sa niečo opýtať:
Mne brali krv na prolaktín a bol v norme.
Na ďalší mesiac mi brali znovu a mala som 37. Ale bola som už asi druhý deň tehotná, krv mi brali nejaké dva dni po ovulke, a ja som cez ovulku otehotnela...otázka je, či už vlastne druhý deň tehotenstva mohol byť prolaktín zvýšený???
Ďakujem pekne za odpoved 😉

uci
31. okt 2007

hmmm zabka, tak to veru netusim, ale 2 dni su asi moc skoro na to aby sa to prejavilo, ale zase tych 37 je podla mna len velmi malinko nad normou - to mohol byt aj obycko stres, tazko povedat

delina
31. okt 2007

uci, dakujem... dnes som si volala sestricke a vraj mam prist, ked mi doktorka povedala... keby som ale vedela, co mi povedala 😅

veracruz
31. okt 2007

zabka, je mozne, ze uz bol mierne zvyseny... a mozno to bolo stresom 😉 prolaktin je vraj o 7,00 hod. rano vyssi ako o nejakych par hodin neskor...

cakanka123
31. okt 2007

Ahojte dievčence,
ja sa na prolaktín liečim už 2 roky. Mám aj prolaktinóm nahypofýze. No teraz som po operácii mimomaternicového tehotenstva. Zovrali m aj pravý vaječník a vajíčkovod. Len dúfam, že mi to nespôsobil prolaktín, ktorý mám užívaní liekov v norme. Bojím sa, že mi to zabránilo správanemu usadeniu oplodneného vajíčka v maternici. Kto má podobnú skúsenosť?

brundik
1. nov 2007

uci, prolaktin se meni behem cyklu, nejnizzsi hodnoty byvaji ve folikularni fazi, behem ovulace stoupa a drzi se vys i behem lutealni faze. Takze nejvhodnejsi je sledovat hodnoty prolaktinu pri provadeni hormonalniho profilu.
Zabka, asi si zrovna pro nas ten povzbudivy priklad, ze jde otehotnet i se zvysenym prolaktinem 😉

brundik
1. nov 2007

Cakanko, pokud uzivas uz 2 roky leky, mel by ti prolaktin klesnout. Zjistovali ti behem lecby jeho hodnotu? Mela by byt v norme, pak by tohle prolaktin nemel zpusobit. A asi se neda nikdy rict, ze za to muze prave on, protoze je i spousta holek, ktere ho maji v poradku a prodelaly taky mimodelozni tehotenstvi. Ja bych spis rekla, podle toho, ze prolaktin muze znesnadnovat uhnizdeni vajicka a to nejen v deloze, ale i ve vejcovodech, ze by zpusobovat mimodelozni tehotenstvi nemel. Ale je to jen muj nazor, nejsem lekar.