Jak dlouho se léčí vysoký prolaktin? Kdy mohu mít //?

vivera
9. dec 2006

ahojte dievcata, snazilkujeme uz dva roky a stale nic. zistili mi vysoky prolaktin. ma niektora takyto problem? lebo ja zatial nepoznam nikoho. ako dlho sa lieci? je mozne aby som uz po 4 mesiacoch liecby na znizenie otehotnela?

zulik
20. okt 2008

Ahoj,
já měla teď při posledních hormonálních testech zvýšený prolaktin a zrovna takhle se to projevovalo. Prsa nateklá, že jsem nemohla ani ležet na břiše a to jsem si myslela, že jsem třeba těhotná, protože při prvním těhu jsem měla podobné obtíže. menzes mi to ale neposouvalo. A on zvýšený prolaktin, na který mi dali Medocriptine. Nevím, zda normální gynekolog může toto sledovat, protože já chodím do centra asist. reprodukce a tam se hormonální profil čas od času dělá. je ale fakt, že říkala doktorka, že se to stává.

saralinda
20. okt 2008

Moje zkušenosti jsou takové - v CARu mi zjistili zvýšený prolaktin (cca 60 - norma 29 jednotek), tak mi udělali v tom samém cyklu kontrolní odběr. Hodnot yopět vysoké - 56. Nasadili mě Dostinex (0,5mg, 1x týdně) a poslali mě na endokrinologii. TAm mi opět vzali krev a za týden pro výsledky. Výsledky byly úplně v normě (16,5). tvrdily, že 1 tableta Dostinexu to tak srazit nemohla. Takže vysvětlení žádné. Ale hlavně, že to mám OK. Takže ten prolaktin může asi dost lítat. Za 2 měsíce mám jít pro jistotu zase na krev a v lednu na kontrolu - pro jistotu. TAkže vpohodě a to mi hrozili magnetickou rezonancí.

kajaaja
20. okt 2008

holky děkuji za odpovědi. Mně se teda prsa vůbec nenalívají, ani je necítím, jen to mlezivo a na to jsem přišla úplně náhodou. A měly jste holky s tím zvýšeným prolaktinem i ovulaci? Nemyslím MS ale ovu. Všude kde se o tom píše je uvedné, že to zabraňuje ovulaci.
Tak já nevím, co a jestli s tím vůbec můžu dělat?

saralinda
20. okt 2008

Já normálně ovuluji (měřím si bazální teplotu). Cyklus, ve kterém mi změřili vysoký prolaktin, byl cca o 2 týdny delší než obvykle, ale i tak ovulace proběhla. Mě z prsou nic neteče. Ale je pravda, že bě občas bolí (hlavně 1 prso). Ale to už mi dělá roky (před tím mi ale nikdo prolaktin neměřil) - někdy nebolí, někdy málo, někdy při kažném kroku a ani na boku spát nemůžu. Někdy mě bolí na začátku, cyklu, někdy uprostřed,..a někdy celý cyklus. Takže blázinec.
Ale máš pravdu, všude píší a mě i říkali, že určitě s těmito hodnotami neovuluji. Ale i dle ultrazvuku ovuluji.
Takže to aby se v tom koza vyznala, co? 🙂

kajaaja
20. okt 2008

to teda, já už jsem z toho jelen... už si teda nedávám moc naděje, že by se to povedlo bez lékařské pomoci tak tam asi budu muset zajít a zeptat se znovu, jestli mi vezmou krev a zjistí to.

kajaaja
21. okt 2008

četla jsem, že na to pomáhá jakýsi drmek - bylinka. Nevíte někdo něco bližšího?

andy81
21. okt 2008

Ahojte, čítala som o "zvýšenom prolaktíne", preto by som sa chcela podeliť s mojou skúsenosťou.
Vyše roka mi tak týždeň po skončenej menštruácii tiekli samovolne prsia. Bolo to dosť nepríjemné, hlavne ak som nemala podprsenku, všetky tričká boli špinavé, dokonca aj plachta na posteli, keď som sa zobudila. Keď som to spomenula gynekológovi (avšak nie môjmu, zastupujúcemu), ešte mi tak arogantne odvetil, že to je "normálne". Mne sa to nejak nezdalo, preto tak o polroka som sa na to opäť pýtala môjho gynekológa. Ten povedal, že to musíme všetko vyšetriť, že prsia sú predsa dosť náchylná vec a skrývajú množstvo vecí v sebe. Po vyšetreniach mi prišli na zvýšený prolaktín s hladinou 66 (lekár uviedol normu do max 20). Preto mi nasadil na 2 mesiace tablety Parlodel, a stále ma strašil, že ak sa to nedá do normy, nikdy nebudem môcť mať deti, že môžem mať aj nejaký nádor v mozgu a pod., pretože prolaktín je riadený hypofýzou v mozgu. Preto pri začatí tejto terapie Parlodelom som vysadila antikoncepciu, keďže nebudem mocť byť tehotná.
Po 2 mesiacoch sa mi hladina upravila na hodnotu 7 - liečba úspešne zabrala, no a ja som zistila, že som tehotná 🙂
Toto tehotenstvo sme veľmi neplánovali, ale čakám chlapčeka a v decembri mám termín. Koniec-koncom som veľmi rada, že to takto dopadlo, že som otehotnela (mám 26 rokov, takže pripravená na tehotenstvo) a veľmi sa s manželom tešíme 😀
Dodnes sa aj s mojim gynekológom smejeme, čo nám všetko "prolaktín" spôsobil a hlavne sa tešíme, že to malo happy-end 🙂

stankah
31. okt 2008

Ahoj dievčatá, práve som prisla od gynekológa s NORPROLACOM - liek proti zvyšovaniu prolaktínu a teším sa, zatiaľ len potichu, že vám to pomohlo pri neplodnosti.
ANDY aj v navode sa píše, že sa máš chrániť, pretože N zvyšuje plodnosť, tak to je zaujímave, že si vysadila antikonc.

Ja som mala v krvných profiloch vždy hodnoty nad 20-30 a mali byť do 15.
Tak verím, že teraz keď sme si pomohlo tak nám aj Pán Boh pomôže a po vyše roku sa nám podarí bábo.
Tie vedľajšie účinky snáď prežijem, ale mám to brať pred spaním, aby sa tak neprejavovali.

Tak všetkým s problémami držím palce ale aj sebe. Teraz to vyjde....

stingray
1. nov 2008

zdravime snazilky......potom co som sa stretol z minimalnou urovnou vzdelania gynekologov a amaterizmom endokrinologov tak som sa rozhodol nastudovat a konzultovat tematiku zvyseneho prolaktinu.

Kedze priatelka mala 138ng/ml tak sme zacali parloden, norprolac, cabest a potom znovu naspat na norprolac.....

poviem Vam ze je to poriadne hormonalne svinstvo zalozene na kyjanicke purpurovej inak znamej ako prekurzor velmi znamej drogy LSD - dietylamid kyseliny lysergovej. Takze tie vedlajsie ucinky si treba velmi dobre prestudovat......

1. PROLAKTIN sa vyplavuje v mensom mnozstve pocas stresu
2. HYPERPROLAKTINÉMIA sa castejsie vyskytuje medzi zenami ktore sa stravuju az prilis zdravo.....toto je velmi dolezity fakt pretoze uvolnovanie prolaktinu nie je spojito riadene hypotalamom ale je riadene dopaminom a prave tu je pes zakopany ---) totiz pre tvorbu dopaminu a tym znizovanie prolaktinu je dolezity vitamin B6 a ten je vo velkej miere zastupeny v zivocisnych produktoch - maso najlepsie cervene, pecen, mlieko v mensej miere v rastlinnej potrave. Po lopate povedane prilis zdrava strava jednostranne zamerana na rastlinnu zlozku ma nepriaznivy dopad na hyperprolaktinemiu! Dalsim dolezitym bojovnikom proti nadmernej tvorbe prolaktinu je Horcik a Zinok!!! Tak ako ide laska cez zaludok tak je aj snazilkovanie by malo byt obohatene o tieto dolezite VITAMINY!!!
3. Pozor na estrogeny tie totiz stimuluju tvorbu prolaktinu takze pozor na sarapis a ostatne pripravky z estrogenom.....treba sledovat hodnoty podla optimalnych hodnot viz. tabulka
4.Uzivanie vitaminu B6 sa tiez odporuca pri strave bohatej na bielkoviny tuky (FAST FOOD ZIVOTNY STYL) a takisto pri pravidelnom uzivani hormonalnej antikoncepcie!!
5. Pozor na cukrovku ako aj opacnu cukrovku - hypoglykemia v spojitosti z prolaktinom pokles hladiny cukru v krvi moze mat za nasledok zvysenu sekreciu prolaktinu.....castejsie sa moze vyskytovat pri "dietach kde je cukor vyluceny zo stravy" znovu pozor na stravovanie!! Osoby na inzuline zvlast extra pozor na kolisanie hladiny pod cca 5 mmol/l !!!
6. Dalsi bojovnik z hyperprolaktonemiou je E1 - prostaglandin ano je ta aktivna latka pouzivana v syntetickej forme (alprostadil) pri liecbe impotencie u mozov /KARON aplikuje sa injekcne priamo do penisu a reakcia na jeho podanie je ultra rychla/ ten tiez pomaha udrzovat kontrolu nad prolaktinom......ako idealny zdroj je olej púpalky dvojročnej.......zabudnite na chemiu na podporu plodnosti ked priroda ma ucinnu liecbu!!

PS: nie som ziadny lekar len som sa vela pytal a hladal na internete pretoze uroven vzdelania a praxe tunajsich doktorov v BA je miziva neriesa pricinu ale hned davaju agresivnu hormonalnu liecbu.....spolu s priatelkou sme si kupili vitaminy B6, zinok, horcik, selen a Ecko mozme povedat ze vsetko funguje tak ako ma skoda len ze praca mimo SK sa neda naplanovat na plodne dni.....

pripajam aj uzitocnu tabulku

http://www.nedu.sk/okb/?den=01&mesiac=10&rok=2001

petra2505
4. nov 2008

Prosim Vas ja mam prolaktin 45,46 a mam zacat brat Parlodel.Mate s tym skusenosti?

lenok
5. nov 2008

ahojte defcata...
sice sa nachadzam aj v prispevkoch o duphastone, ale skocim aj sem, kedze som mala zvyseny prolaktin a brala som medocriptine... no, len mesiac, bolo mi z neho ukrutne zle... bolo to ako v zlom sne, dufam, ze to bude OK. snazime sa o babatko rok, a pevne verim, ze to uz onedlho pride... ano, pride... a sa tesim...

ratatooy
8. nov 2008

ahojky.přečetla jsem všechny vaše příspěvky a jsem z toho dost jelen. 😒 snažím se rok o mimi a teprve ted se to začalo řešit.po hormonálních testech můj lékař uznal že mám yvýšený proklatin.dostala jsem dostinex půl tablety týdně.byla jsem přesvědčená že tady je zakopanej pes ale opak je pravdou protože po přečtení příspěvků jsem zjistila že zde problémy končit zdaleka nemusí.máte někdo zkušenost kdo jste otěhotněli po takové léčbě?

blanka.k
26. nov 2008

Ahoj holky, nevíte ,jestli Dostinex může ovlivnit výsledky těh.testu? V příbaláku nic není,ale v lékárně mi říkala, že možná ano,ale nebyla si jistá, a že prý si mám dojít na krev k doktorce. No přece tam nebudu lítat každý měsíc, když mám nepravidelnou ms a mám si dělat co 4 týdny test 😀 Jinak Dostinexem se léčím cca rok a něco, teď mám hladinu prolaktinu cca 26. A různá vyšetření vydedukovaly, že to mám způsobeno stresem (v práci) 😅 Ale pracovat se musí....Akorát jsem po něm docela ospalá. Dokonce se mi podařil v práci cca 3x mikrospánek 😅

katuska23
26. nov 2008

blani určo ne,aspoň v caru mi to tak říkali,taky jsem testovala a nijak mi výsledek neovlivnil.Držím palce

blanka.k
26. nov 2008

Katuš - díky 😉 Já bych nerada brala vesele Dostinex a byla třeba těhu, i když endokrinoložka, co mi to předepisovala říkala, že pár týdnů by vadit nemělo. No, ale jistota je jistota.

blanka.k
26. nov 2008

A také držím palce, ať ti vše vyjde podle plánu 😉

petra2505
27. nov 2008

Baby mohol mi Parlodel posunut ovulku?Myslite, ze to ma to vplyv?

blanka.k
27. nov 2008

Ahoj, ještě mě napadlo, není tu některá, která zároveň s hyperprolaktinemií má tzv. autoimunní eufunkční thyreoidu (snad jsem to napsala dobře 😀 )?

lopezka
11. jan 2009

ahojte,
kedze som temu nasla az na 7.strane, asi s tymto uz dlhsi cas nema nikto problemy 😉 no ja bohuzial ano ☹
v decembri 08 mi robili HP, na vysledky som musela cakat az do tohto tyzdna, lebo boli sviatky a dovolenky a doky nerobil 😖 uz som sa nevedela dockat, lebo predtym som mala problem s ureaplazmou ..... ale tu mam momentalne chvalabohu negativnu 😠 no zistil mi zvyseny prolaktin 😢 uz som tu obcas o tom citala, ale priznam sa, pokial sa to netykalo mna, tak ma to bohvieako nezaujimalo ( teraz sa hanbim 😖 )
no hned mi zobral dalsiu vzorku krvi na porovnanie a uvidime buduci tyzden 😒
docitala som sa tu, ze je to vacsinou zo stresu ....ale kde by som ho nabrala ? 😀

hrozne som zvedava ako to dopadne a ci bude treba do seba zase pchat nejake lieky 😠

je tu momentalne niekto s podobnou "diagnozou" ? 😠

michamicha
18. jan 2009

ahoj, já se s vysokým prolaktinem léčila a docela se bojím, že se mi to vrátilo, protože zase pozoruju bílý výtok z pravého prsu, průšvih je v tom, že na kontrolu se štítnou žlázou jdu až v květnu, možná se s dr. domluvím a kontrolní náběry dřív...už to bude 3/4 roku co jsem dle dr. v pořádku, ale ještě se mi nepovedlo otěhotnět, tak nevim...a začíná se to dost často projevovat i na mojí psychice, navíc stres v práci (díky stresu se mi zvedl ten prolaktin), bojim se, že je to zpátky ☹

brundik
10. feb 2009

Ahoj holky, tak ja troufla bych si rict znama hyperprolaktinemicka bych opet pridala trosku do mlejna 😀
V kvetnu 2007 me zjistili zvyseny prolaktin a to dost. Od te doby jsem uzivala Mysalfon, Dostinex, Parlodel a koncila jsem na Medocriptinu, na MR mi zjistila adenom. V CARu moje hodnoty dosahovaly zavratnych vysek 😒 Takze jsem byla na podruhe odeslana do Endokrinologickeho ustavu (poprve me tam doktor odmitl lecit, ze mi z jednoho odberu u nich vysel prolaktin v poradku a vic se mnou nehodlal delat, prestoze zadny z x odberu predchozich nebyl v poradku). Po roce a pul jsem narazila na vybornou doktorku, ktere se to cele nezdalo. Ja totiz pri takovych hodnotach prolaktinu, kdy uz se nemenstruuje, mela normalni pravidelnou MS a dokonce i ovulaci. Zjistila mi makroprolaktinemii. Prolaktin se muze vyskytovat v ruznych formach bud jako volny nebo jako makromolekula, ktera neni funkcni, ale nektere testovaci kity ji nedokazou rozlisit, proto stanovi prolaktin vysoky. Takze po roce a pul lecby mi bylo receno, ze lecbu na prolaktin uz nepotrebuju a mohla jsem se vratit do CARu.
Tady je videt, jak je situace s prolaktinem slozita.
Stingray, bohuzel na pricinu zvyseneho prolaktinu by mohly byt napsany tluste knihy a nikdo presne nedokaze rict proc je u konkretni osoby zvyseny. Podle toho, co jsi napsal, bych ho mela mit uplne nekde jinde a nemam. Ale pro holky, ktere se tim trapi, proc nezkusit vsechno, ze jo 😉 Jeste jedna dulezita a pro zjisteni prolaktinu zasadni vec, prolaktin se tvori nejvice behem spanku, proto je dulezite jit na odber aspon 1,5 hodiny po probuzeni.
Drzim vsem palce 😉

macik45
17. feb 2009

ahojte baby. Moj gynekolog mi robi hormonalny profil, z prveho odberu krvi mi zistil ze mam zvysenu hladinu prolaktinu, urobil mi druhy odber krvi, som zvedava ci aj tam budem mat zvyseny prolaktin. Uz 3.rok sa snazime o babo. Ak je prolaktin ta pricina preco sa mi nedari otehotniet dufam ze sa mi podari znizit jeho hladinu a uz sa nam to konecne podari. ☹

kat4
22. feb 2009

Ahojte,
chcela by som sa Vas spytat, ci je mozne zacat simulaciu pred IVF aj ked mam vysoku hladinu prolaktinu (pred mesiacom to bolo v cca 23.DC hodnota 69). Odvtedy beriem Parlodel 2x denne po 1/2 tabl.. MR hypofyzy som mala negativne. V piatok mi brali krv, ale este neviem vysledky...tak rozmyslam, ci ma doktor v CAR neposle rovno domov, ked uvidi tie hodnoty prolaktinu ☹
A este: dnes som dobrala antibioktika a so simulaciou by sa malo zacat za cca 3 tyzdne. Myslite, ze je to dostatocny odstup?
Prepacte, ak sa pytam na nieco, co uz je tu zodpovedane, ale je tu tolko tych prispevkov, ze by som odpoved hladala dva dni 😉
Dakujem.

saralinda
22. feb 2009

Kat4, já jsem taky stimulovala na IVF a měla jsem při tom vysoký prolaktin (někd ybyl 58, jindy 36). při stimulaci jsme brala dostinex 1tbl/týdně. Přeji hodně stěstí

kat4
22. feb 2009

Dakujem za odpoved. Bala som sa, ze to budeme musiet (zase) vsetko odlozit... to nekonecne cakanie ma uz ubija... 1/2 roka chodime na vysetrenia a este stale sa nic "nedeje"....
Doktorka ma totizto strasila, ze IVF nebude uspesne, ak bude prolaktin taky vysoky...

lusilita
3. mar 2009

Ahojte všeci, jsem tu poprvé a myslím, že né naposledy 🙂 jak tak vidím, nemám jediná problém v tom, že mám zvýšený Prolaktin a nemůžu otěhotnět........no, kdybych tady měla psát můj příběh, je to na dlouho, ale tedy stručně, zda se tu najde někdo, kdo mi pomůže a sdílí se mnou stejné pocity.........je mi 30 let, zdravá, sportující žena.....nikdy problémy, minulý rok jsem vysadila MERCILON s tím, že chceme s přítelem mimi, ale ouva, po vysazení, ani měsíčky ani těhule,jeden, druhý, třetí měsíc, pořád nic........takže vyšetření, hormonální a přišlo se na štítku, tak jsem valila do Olomouce, na endokrinologii,tam se léčím do dnešního dne, šítka je už v pořádku, ale Prolaktin hodnota 1170,0, prý ho mám stále hodně vysoký, dnes mi řekl můj gynekolog, že s těmito hodnotami se nedá nic dělat, ani navodit uměle ovulaci, tak doufám, že Proklatin ještě klesne..........už mě endokrinolog chtěl poslat na IVF od Olomouce, ale na mě je to moc moc rychlé, když se přirozeně nesnažíme ani rok, tak, snad začnu menstruovat a snad nám do měsíce zase klesne Prolaktin, to znovu jedu zase na odběry........beru nyní obden Dostinex, no..........chjo holky, takový my máme trápeníčko, je tu prosím někdo, kdo poradí, kdo to již zažil a je už přirozenou cestou těhotný? zda to vůbec půjde, přirozeně ☹ ....mějte se krásně. papá, Lucka

vivera
autor
3. mar 2009

ahojte, ja som uz z toho prolaktinu na nervy. pred troma rokmi som zistila, ze mam vysoky prolaktin. Po nasadeni liecby sa ho podarilo dostat pod kontrolu a stale nic. Ovulacia ok aj spermiogram a ????? snad sa dockame

brundik
3. mar 2009

Lusilita, zvyseny prolaktin ovulaci blokuje, ale leky by mely pomoct a ovulace by mela prijit, takze ne ze se neda nic delat,to je blbost. Takze zaklad je dostat dolu prolaktin a muze se povest prirozene, pokud neni jeste nekde jiny zadrhel. Neznamena to, ze kdyz pujdes do CARu, ze pujdes hned na IVF. Doktori si te tam proklepnou, asi znovu hormonalni profl, vysetreni pruchodnosti vejcovodu atd.... Ale prijde mi dost nestandardni, ze te endokrinolog chtel odpinknout do CARu, naopak, tohle je jeho zalezitost a mel by ji resit on. Ja jsem z CARu kvuli vysokymu prolaktinu byla odeslana na endokrinologii s tim, ze se nemam ukazat driv, dokud nebude prolaktin v norme. Tady v tehle diskuzi byla spousta holek, ktere otehotnely po lecbe, jen uz ted chodi do jinych diskuzi 😉 Takze hlavu vzhuru a nevzdavej to 😉
Lusi, jeste jedna vec, beres Dostinex? Ja ho brala zhruba pred rokem a neco, v CARu mi pak doktorka rekla, kdyz premyslela, co mi predepise na prolaktin, ze se stahuje z trhu. Ale je to uz 3/4 roku. Zkus se na nej preptat v lekarne, prijde mi to divny 😉

kat4
3. mar 2009

Ahoj, ja som neni zase expert na prolaktin, ale povzbudim Ta. Mala som ho 69 a po 24. dnoch uzivania Parlodelu ho mam 4,65. Islo to pekne dolu. 😉 Tak len ber liecky a uvidis... mne endokrinoligička povedala, ze mnohe zeny nemozu otehotniet len kvoli prolaktinu a ked sa zníži a nie je iný problém, tak mnohé otehotnjú... ale hovorím, že som skôr laik...píšem len, čo mi povedala lekárka...

lusilita
3. mar 2009

holky moje, dobrý večer, hlavně pozdrav BRUNDIKOVI A KAT4, tak vám děkuju.........kdybyste věděli, jakýma vyšetřeníma jsem si prošla............a nakonec vše bylo štítkou, ale zánětem štítné žlázy a také ten Prolaktin, teklo mi z prsu, bylo to hrozné.........Brundikovi : ano ano, beru DOSTINEX, obden, aby se to co nejdříve zlepšilo, nechci hned to lámat přes koleno a valit na IVF, v červnu to bude teprve rok, ani to se to nedá nazvat snažení, když od začátku byly problémy, že............takže pro mě začne snažení, až mi klesne Prolaktin a začnu ovulovat a menstruovat.............no, uvidíme...........ale, snad se vše nedá do kupy, do pěti let 🙂 to už bych asi nevydržela, na mimi zas až tak nespěcháme, ano, chceme jej, ale né za takovou cenu..........né, abych hned šup na umělý, to je pro mě poslední stanice 🙂no a takže co měsíc jezdím na odběry a pro výsledky na endokrinologii, tak uvidíme, zda mi Prolaktin klesá, či ne................krásný večer, jsem ráda, že tu nejsem sama 🙂 pá