Jak dlouho se léčí vysoký prolaktin? Kdy mohu mít //?

vivera
9. dec 2006

ahojte dievcata, snazilkujeme uz dva roky a stale nic. zistili mi vysoky prolaktin. ma niektora takyto problem? lebo ja zatial nepoznam nikoho. ako dlho sa lieci? je mozne aby som uz po 4 mesiacoch liecby na znizenie otehotnela?

ob.soklina
14. máj 2009

Brundíku, snažíme se o mimi asi 3 roky. No v podstatě co jsme s manželem spolu tak jsme si dávali pozor opravdu jen ze začátku a pak si dával jen pozor a pak i bez toho a nic, takže možná i dýl než 3 roky. Po vyšetřeních se, ale zjistilo že asi nebude tak velká chyba u mě, ale spíš u manžela. U mě zase bude problém donosit a s porodem. Tak hezky jsme si to rozdělili, proto jsme spolu vše 50 na 50 🙂
Takže proto bylo rozhodnuto o IVF, možná ani moc nevěříme, že se to na poprvé povede, ale uvidíme. Pak bysme se zase chvilku snažili normálně a pak třeba 2hé. No takže k té mojí trombofilie se přidal prolaktin. Ale věřím, že snad ta hodnota nebyla tak velká, protože jinak by snad doktor neříkal, že jakmile přijde MS můžeme klidně začít se stimulací??!!! To by mě celkem mrzelo, pochopila bych to tak, že to dělají pro penízky.
Tak to já jsem měla asi 7 dnů, taky jsem začala s nízkou dávkou po třech dnech zvýšení a po dalších 3 dnech další zvýšení. Takže během toho zvyšování jsem si užívala - bolest hlavy, chtělo se mi neustále zvracet no příjemné to nebylo. Ale říkám si, že to dělám jak sama pro sebe tak pro svého manžela tak snad pro nějaký ten uzlíček 🙂 Jak jsi léky dlouho brala??? Zatím pěkný den

brundik
14. máj 2009

ob. soklina (nejak bych tvoji prezdivku sklonovala, nebo nejak zdrobnila, ale asi by z toho vypadla nejaka zkomolenina), takze jestli dobre chapu, tak tvuj hormonalni profil vcetne prolaktinu byl ze zacatku ok a folikulometrii ti doktor delal? To jsou bezny metody pro zjisteni ovulace. Nebo meris si bazalni teplotu? Kdyby byl prolaktin vysokej, tak bys ovulaci pravdepodobne nemela, takze si to muzes vlastne kontrolovat i ty sama. Mam milion dotazu, jsem neskutecnej stoura a takhle se vyptavam i doktoru 😀 Asi jsem takovej pacient, kteryho moc nemusej 😀
A jakou mas trombofilni mutaci? Me totiz taky zjistili-jsem heterozygot pro MTHFR, ale ono je to celkem bezny.
Ja jsem leky brala vzdycky zhruba mesic nebo dva, pak jsem za nejaky tyden po dobrani sla na kontrolu, nakonec me obvodni gynekolog odeslal na endokrinologii, ale tam jsem narazila na doktora s prominutim blbce, odeslal me zpatky, ze mi nic neni a to rekl po jednom odberu, ktery byl ok bez ohledu na to, ze asi 8 predchozich bylo spatnych. Tak se se mnou muj gynekolog trapil a kdyz dostal moje hodnoty prolaktinu na horni hranici, doporucil laparku v CARu a tam me pri vstupni kontrole zas zjistili prolaktin velikej a po laparce me odeslali zase na endokrinologii s tim, ze se nemam vracet, dokud se nevyresi prolaktin a tam uz to pani doktorka vyresila behem 2 mesicu. Takze nemuzu rict, jak dlouho jsem leky brala, mela jsem mezi tim prestavky. a ve vysledku jsem je asi brala uplne zbytecne 😒

ob.soklina
15. máj 2009

Dobré ránko všem a ahoj brundíku, no řeknu Ti jednoduché jsi to teda neměla. Ted jsi na tom jak??Co se týká trombofilní mutace tak jsem na tom stejně jako ty a bylo mi taky řečeno, že to je relativně nejběžnější stav. Ale strašně moc mě teda překvapuje proč beru už cca 8-9 let Warfarin a mají strach ho vysadit, protože při posledním vysazení další tromboza. Takže nezjistili skoro nic.
S prolaktinem na mě přišli až v Caru, jinak se tento problém vůbec neřešil a nebo možná gynekolog mi dělal nějaké testy, ale nikdy nic neřekl. Vidíš to bych si musela obvolat a zjistit. Bazální teplotu jsem měřívala asi tak před 2 rokama, zvyšovalo se to, sice doktor říkal, že to není až tak jak by si to představoval, ale zvyšujese to. No je sranda to, že ted před IVF - teda jestli hematoložka svolí ( k ní jdu 19.5.) jsem zjistila že existují ovulační tyčinky. Nějak se tato informace ke mě nedostala ☹ takže ted pokud to půjde zkusím aspon ten jeden pokus a uvidíme. Je taky pravda že mě celkem zaráží to, že doktor nechce před tím dělat další testy jak to s tím prolaktinem vypadá. Rovnou mám přijít na stimulaci. tak jsem z toho všeho strašně zmatená, ale asi ta hodnota byla trochu nad hranicí. Budu v to doufat a taky v to, že ty prášky udělají své a taky to že v to věřím, že mi pomáhají to snížit. Jo a ještě k té folikulometrii - ani nevím co to je( asi něco s vajíčkama, vejcovodama???) tak myslím, že nic takového mi nikdo nedělal. Víš možná po zjištějí spermiogramu manžela se spíše zaměřili na něho, ale zase na druhou stranu. Byla jsem asi u 3 gynekologů a všichni 3 řekli, že jsem krom teda té trombofílie dole úplně zdravá holka - tak ti nevím. Asi to nechám konovi ten má větší hlavu 😀
Jsem se nějak rozepsala. Tak zatím krásný den 🙂

katy.m
15. máj 2009

Ahojte,mám dotaz...
...jsem 6 týdnů po porodě(potratu).První 4 týdny jsem měla mlíko a teď již 14 dní mám neustálou sekreci z prsou.I přes tabletky.Měla jsem Mysalfon a poté 2x2tbl Dostinexu,přesto to nezabralo.Čekám na mršku a ta samozřejmě stále nikde.Dle Dr. je to zvláštní,prý to dávno mělo zabrat.Má s tím někdo zkušenosti?Na gyn kontrolu mám přijít zase až za půl roku... 😖
Díky za názory 🙂

brundik
15. máj 2009

Ob.sokli 😉 Ted jsem na tom tak, ze cekam na 8.7. jsme objednani s manezlem na imunologii, aby byly komplet testy a pak IVF.
Mam pro tebe jednu radu, doktoru se musis ptat, jinak ti toho moc nereknou. Ja jsem se vzdycky ptala na vysledky, na netu a v lekarske literature pak hledala info a musim rict, ze jsem ziskala docela dobry prehled. Ted kdyz jdu k doktorum, tak uz dopredu vim, co by se mnou meli delat 😀
Folikulometrie je spolu s homonalnim profilem uplne nejzakladnejsi vysetreni, melo by to byt prvni, co ti doktor udela, kdyz prijdes s tim, ze se nedari otehotnet a samozrejme spermio partnera. Je to kontrola ovulace UTZ. Me taky muj doktro tvrdil, jste mlada, zdrava zena, neni duvod neotehotnet a az pri tech vsech vysetrenich vlastne clovek zjistuje, ze to treba neni az uplne ok.
Katy.m, s tim zkusenost nemam, netusim, jak dlouho muze byt hladina prolaktinu zvysena po porodu (potratu) 😔 A jak dlouho se stabilizuje po dobrani leku, bude to hodne individualni. Asi bych byla neodbytna a k doktorovi znovu zasla. Nebo jestli mas nejakeho dobreho endokrinologa, zkusila bych se obratit treba na nej.

bubinkaaa
16. máj 2009

Ahoj Lyndus 🙂 ...ako sa mam??no ja som bola toho tyzd na folikulometrii 2x....l-krat v stredu, kde mi ukazalo 21 mm folikul, a ll.krat v pia, kde mi zistil lekar, ze folikul praskol.Tak som bola v ten den taka happy, ze aspon ovulacku mam OK...No a co sa tyka Teba, dnes uz sa da vsetko liecit,nebojaj !!! 😉 uz urcite beries nejake hormoniky ada sa to do poriadku,uvidis...Moj priatel mal zase pomale spermie, teda cely spermiogram bol taky vselijaky, takze teraz berie Profertil, no a stale skusame, tak snad uz to anjblizsie mesiace vyjde...drzim palceky aj Tebe, teda aj Vam vsetkym snazilkam, ktore to citate...cmukes zatim 🙂

bubinkaaa
16. máj 2009

Chcem sa opytat babenky, tie ktore ste uzivali PARLODEL a snazili sa zaroven o bábo,po akej dlhej dobe sa Vam podarilo otehotniet??Tie, ktore mi chcete napisat, ze je to individualne, tak sa neobtazujte. 😉 Mna zaujimaju viacmenej fakty a nazory.Vdaka!

bubinkaaa
17. máj 2009

hm...nejako sem nikto nechodi 🙂 OK baby, tak pisem ja uz tentokrat tretí prispevok, snad sem dojdem o par dni a najdem nejake reakcie.Takze co som tu citala na predoslych strankach, mnohe pisete, ze ak je zvyseny prolaktin, zena ma anovulacne cykly.Asi Vas vyvediem mnohe z omylu.Nedavno asi pred tyzdnom a pol mi bol nasadeny PARLODEL na vysoky prolaktin, no a pred par dnami mi lekar zistoval ovulacku,tak tu mam ukazkovu...a pochybujem,zeby mi za 1 tyzd pomohol prave Parlodel.Muselo dochadzat k ovulacii predsa u mna aj pred uzivanim liekov,nie!?!...Mnohe pisete, ze mate problemy s prsnikmi, teda ze vam z nich tecie, ja som taktiez ziaden takyto priznak nemala.A co sa tyka menstruacie,taktiez pisete, ze ju mnohe nemate aj par mesiacov, ja mam zase opacny problem:mavam pravidelne menzes a to kazdych 25 dní...hm??Mate tiez niektora taketo kratke cykly ako ja, a napriek tomu vysoky prolaktin??...alebo som sama??... 😒
Akurat musim povedat, ze som si kazdy mesiac asi rok vkuse myslela, ze som tehu, a to som neuzivala predtym ziadne lieky!!!...Mala som zavraty, pocity na zvracanie, rozne chute,( jedla som zaroven nieco kysle, sladke, potom slane atd)...bola som strasne ospala...a to som si fakt myslela kazdy mesiac, ze asi sa to konecne podarilo.Az po roku som teda vyhladala lekara, aby mi teda spravil hormonal. profil, a tam mi zistil teda ten prolaktin.Urcite to bolo sposobene kolisanim tohto hormonu.Ale chcem Vam baby odkazat, ze nie kazda, ktora mate vysoky alebo zvyseny prolaktin tak nemate ovulaciu!!!Ja som ju urciite mala,takze snazime sa dalej...Tesim sa na postrehy a drzim Vsetkym palceeeee. 😲

soni1
17. máj 2009

Ahoj bubinkaaa, mne zistili hraničnú hodnotu prolaktínu, tiež som začala brať Parlodel. Každý večer pol tabletky, už ho beriem druhý mesiac. Menštruácia prišla normálne. Chodila som pravidelne na folikulometriu a tam mi potvrdila doktorka, že u mňa k ovulke dochádza, ale je pravda, že som brala clostilbegyt na rast folíkov a mala som asi dva cykly, kedy mi pichla injekciu Pregnyl na vyvolanie ovulky. Teraz už Clostilbegyt neberiem, ale zatiaľ sa mi otehotnieť nepodarilo. Neberiem ho už asi 4 mesiace. Odvtedy som nebola ani na folikulometrii, ale myslím si, že by som ovulku mohla mať, lebo cca v polovici cyklu mávam bolesti v podbrušku ako keby som mala dostať menzes. Moje cykly sú 29 dňové. Píšeš aj o výtoku z prsníkov, ten vôbec nemám ani ja. Aj sa ma na to doktorka pýtala, ale nemám to. 27.5. som objednaná na laparoskopiu, ale neviem či si nebudem musieť preobjednať termín, lebo mi to majú robiť po menzese a mne menzes nejako mešká, takže uvidíme čo ďalej. Neviem, či som ti dostatočne odpovedala, ale keď sa chceš opýtať, tak sa ti pokúsim čím skôr napísať.

brundik
17. máj 2009

Bubinkaaaa, davam ti zapravdu, ale abys nakonec nebyla ten pripad co ja 😅 Muj prolaktin se pohyboval nekdy i kolem 130 ng/ml, zadny vytok z prsou, dle folikulometrie ovu byla a dle mereni BT jsem u sebe snad jeste nezjistila ani jeden anovulak, MS krasne pravidelna. Ale jedna rozumna pani doktorka se v tom poryla a zjistila, ze muj prolaktin neni tak uplne vysoky, jen testovaci kity nejsou uplne spolehlive-uz jsem to psala vys. Ale muj pripad neni uplne obvykly.
Ale vysoky prolaktin ovulaci brani, protoze potlacuje tvorbu FSH a dalsich hormonu, ktere zpusobuji ovu. Nikdo ti asi nerekne od jake hranice uz zena neovuluje, je to individualni, ale pri hodnotach kolem stovky uz ovulace nebyva. Pri hranicnich hodnotach problem nemusi byt. Vytok z prsou nektera ma a nektera ne, proste je to vsechno individualni.
Jakou hodnotu zjistili tobe?
Jinak Parlodel jsem uzivala zhruba predrokem a otehotnet se nam zatim nepodarilo, ale u nas je to kombinaci nekolika problemu.

ob.soklina
18. máj 2009

Ahojte holky, hmmm Vaše diskuse, je dost zajímavá. Já zatím nemám moc zkušenosti, ale co beru prášky na snížení prolaktinu, jediné co mě potkalo jsou nevolnosti. Měla jsem je prvních 5 dnů pak se to uklidnilo a tento víkend si to přišlo znovu, ale v celkem slušné míře. ☹ No ale budu brát dál. Jinak opravdu vůbec nic.
Bubinkaaa já mám taky MS cyklus po 25 - 26 dnech, co mi k tomu doktoři řekli je to, že mám dřív ovu než ženy, které mají MS po 28 dnech. Co se týká těhotenství, taky nemůžu říct myslím si, že žena je někdy schopná si ty příznaky vyvolat sama - mohla bych o tom vykládat. Asi 4 měsíce, jsem měla snad všechny příznaky těhu a těhotná jsem ale zatím nidky nebyla.
Tak zatím pěkný den a snad bude i sluníčko 🙂

bubinkaaa
18. máj 2009

soni1.......a nebudes tehu??...... 🙂

bubinkaaa
18. máj 2009

soni1...vies napadlo ma, ze ked Ti to meska, a teda ked aj vies, ze kedy mas ovulku....snad sa Ta to nedotklo 😉 teda drzkam palceky !!!myslela som to skor takto pozitivne🙂...my sme sa taktiez snazili tohto mesiaca,teda snazime sa stale, ale tak teraz to bolo za inych okolnosti, ked som mala odsledovany folikul, a teda aj v urcitom case to bolo "vykonane... 😀 "
Jooooj len si nechcem znova namyslat, lebo potom som len zase sklamana 😢
A ano mam na Teba otazku...Preco teda ides na tu laparku??mne ju robili, ked som mala 15r, mala som vtedy vajecnik. cystu...vse OK

bubinkaaa
18. máj 2009

pre Brundik:......no hodnotu zatial prolaktinu neviem,kedze lekar sa niekam ponahlal, a len tak vo dverach mi vravel, ze ake lieky mam pytat sestricku...tiez uz som to tu x pisala vyssie🙂....tak ano ako vravis, s tou ovulaciou to je take vselijake....tiez si myslim, ze ked prolaktin je vysoky, nemoze byt hormonylny cyklus perfektny, ale niekde to musi predsa len zahaprovat....a ano je to ten blokovany hormon FSH-hormon stimulujuci folikul-teda pod jeho vplyvom vraj zacnu rast vo vajecniku folikuly....a plus dalsie hormony k tomu......Ale tak tentokrat verim, ze sa to podarilo..az nie,budem zvazovat este jedne hormonalne testy.Teda na testy by som mala istasi opat o 1 tyzd....ci mi klesol prolaktin
Inak aj v nasom pripade je to viacero faktorov, ktore nam brania...teda aj priatel sa lieci Profertilom.....uzatial tolko ...a dik za reakciu 🙂

bubinkaaa
18. máj 2009

pre ob.soklina:......tak to je jasne, ze mame ovulku o par dni skor,kedze mame kratsi menstruacny cyklus.Mne ide skor o to, ze ako moze mat zena vysoky prolaktin, a zaroven casto menzes.Lebo tie zeny, ktore sa liecia na tento problem, maju vacsinou problem s menzesom, teda ze ho maju malokedy......nie pravidelny!!!

brundik
18. máj 2009

Bubinkooo, ty ani ob.soklina nevite hodnotu, pravdepodobne prolaktin nebude tolik zvyseny, kdyz ms slape jak hodinky 😉
Ja mam ms pravidelnou zhruba 26 dnu, takze taky spis kratsi. A holky ktere maji nepravidelnou ms kvuli prolaktinu maji ty hodnoty jinde.
Jinak k tem tehotenskym pocitum, podvedomi cloveka dokaze navodit neuveritelne stavy. Netehule muze mit priznaky jak vysite a obracene tehule nemusi ze zacatku nic poznat. Nejlepsi dukaz je pozitivni tehutest a jeste lepsi test z krve 😀

ob.soklina
18. máj 2009

Bubinkoo, já napsala jen svůj poznatek. Jak jsem řekla, jsem ve všem úplně na začátku.
Brundíku hodnotu opravdu nevím, doktor mi nic neřekl jen to, že to je mírně zvýšené, jen nechápu to, že nechce znovu udělat testy před IVF no uvidíme. Jen pokaždé když je mi zle mám chut ty prášky vysadit ☹
tak pěkný den

brundik
18. máj 2009

ob.sokli, to nebylo mysleno vubec proti tobe 😉 Psala jsem to na dotaz bubinky, jak je mozne, ze zena s vysokym prolaktin muze mit pravidelnou ms. Tim jsem chtela rict, ze prave vy dve, protoze mate ms pravidelnou, budete nastestesti patrit mezi ty, ktere maji prolaktin zvyseny asi opravdu jen mirne.
Jak dlouho mas Parlodel jeste uzivat?

bubinkaaa
18. máj 2009

Brundik, tak to si ma potesila....lenze lekar mi este predtym telefone povedal,ze nechce ma sice strasit, ale ...neviem co....tak som sa vyplasila, ze ci to fakt nemam moc vysoke, ale ked som potrebovala s nim hovorit, tak on akoby narocky zdrhol z gynekologie...ale tak budem patrat po tych zistenych hodnotach...Co sa tyka tych mojich tehu priznakov,myslim ze to bolo sposobene tym vysokym prolaktinom pocas toho celeho roka....kolisalo mi to jedna radost, a tak mi bolo stale blbo....Ale mas pravdu, tie co su fakt tehotne, predtym ani nic netusia🙂

bubinkaaa
18. máj 2009

chcem sa ale este opytat dievcata, ktora mate zapchu z Parlodelu??...ja ju mam, nejdem teraz na WC aj 2-3 dni, a potom ked idem tak su to take tvrde bobky 😕

bubinkaaa
18. máj 2009

pre ob.soklina....tiez som to nemyslela zle, tak ako pise brundik

ob.soklina
19. máj 2009

Sluníčka ( brundíku a bubinkoooo) já to taky nemyslela nijak zle a ani od Vás jsem to zle nebrala 😉 nechtěla jsem at se nezlobíte vy, že jsem na začátku a brblám tu třeba i hlouposti 😒
Já beru Norprolac, no dlouho to zase tak není ale je to už měsíc. A brát jak ho ještě dlouho budu??? Netuším ale co mi předepsal Dr. tak je to tak ještě na 3 měsíce.
No nic ted musím utíkat, frčím na hematologii kde bude rozhodnuto, jestli můžu na IVF už ted tuto MS a nebo bůh ví kdy. Tak pa a 😀

brundik
19. máj 2009

Jezis, uz v tom mam gulas, jasne ze Norprolac. Jen pokud bys sla na IVF a otehotnela, mela by jsi Norprolac vysadit, ale to ti urcite rekne doktor 😉 Drzim palce at se dozvis dobry zpravy 😉

ob.soklina
19. máj 2009

Tak už jsem zpět a myslím, že zprávy celkem fajn 🙂 pokud budu chtít ted při MS můžeme jít na IVF - asi bojím bojím, ale půjdeme do toho jestli do toho něco nevleze. Jinak Dr. říkala že Norplrolac mám brát zatím pořád a jak píšeš ty brundíku, prý řekne Dr z Caru kdy přestat brát. Tak zatím pěkný den 🙂

bubinkaaa
19. máj 2009

pre ob.soklina: tak drzim palce moja, aby to konecne vyslo 😵 ...

ob.soklina
20. máj 2009

bubinkaaa děkuji moc, ještě to musím provolat z Carem, jestli budou dělat znovu testy na prolaktin. Tak uvidíme.
🙂

bubinkaaa
20. máj 2009

Ahojte baby 🙂 Dnes som si robila opat tehotensky test, uz neviem po kolkykrat tohto roku....Bola som toho mes presvedcena, ze to konecne vyslo, ale zase negativ.Tak mam znova depku 😖

ob.soklina
20. máj 2009

bubinkaaa - posílám fůůůůů na bolístku, nebuď smutná určitě se to jednou povede. U mě to vypadá čím dál tím víc na začátek IVF příští týden. Bojím bojím

bubinkaaa
20. máj 2009

ob.soklina, nebojaj !!!....podari sa vam uvidis......IVF to istiiiii..... 😲
Mna boli podbrusko od ovulacie, aj ma popichuju vajecniky ako s ihlou:(akoby som bola nachladena alebo mala menzes(aj dnes v noci)...citala som vsak teraz na fore, ze je to jeden z priznakov tehotenstva 🙂 ....tak teda este stale dufam, lebo test som si robila len 6 dni po ovulacii, a zrejme mi neukazalo este HCG...alebo to by uz bolo vidno??jednoducho bola som zvedavaaaa a spravila som si ho asi prilis skoro 😝

brundik
20. máj 2009

ob.sokli, neboj 😉 Budes zas o krok dal k vytouzenemu cili 😉
bubinkooo, clovece ja tomu vubec nerozumim, boli te bricho od ovulace a jsi 6 den po ovulaci 😕
Podrobne si precti navod ne testu a bude ti vsechno jasny 😉 K implantaci zarodku dochazi treba az 8 den po ovu. Nema cenu testovat driv nez v den vynechani MS a lepsi je treba i pozdeji. Jinak s tim testovanim, ale v tomhle jsem asi jina nez 99,9 procent holek na koni, nerozumim, proc je tak dulezity vedet, jestli se to povedlo o par dni driv. Stejne se to dozvis 😉 Doporucuju testy zahrabosit nekam hluboko do suplete a setrit si je az to bude aktualni 😉 Preju, aby to konecne vyslo a kdyz to nevyjde, tak je prece spousta dalsich pokusu, takze hlavu vzhuru 😉